Γενικά Ο pepper μου, το pepperoni μας

tinypic-no-longer-available.jpg

...passa tempo😛👍
 
Στην αρχή όταν τρώει για πρώτη φορά κάποιο τρόφιμο, θα το βάζεις μόνο του. Θα τα δοκιμάζεις ένα-ένα και αν δεις πως δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα, όπως πχ να ξύνεται μετά, μπορείς αργότερα να δίνεις και δυο-τρία μαζί από τα δοκιμασμένα τρόφιμα.
 
Πωπω τα αρσενικά πράσινα πλετ εχουν απίστευτα χρώματα.
Λάδι, λαχανικά, μπλε.
Κουκλακι!
Ναιιι κ το μπλε αρχιζει κ γινετε πιο πολυ νομιζωω
, κλεινουμε μια βδομαδα μαζιιι αυριο🙂κ δν ειχε τοσο μπλε στην αρχη τωρα βγαινει προς τα εξω το μπλε χρωμα🙂
 
Και μετά την πρώτη του πτερόρροια θα αναδειχθούν πολύ περισσότερο τα όμορφα του χρώματα!
Sissy μου τα μωρα αφου κλεισουν χρονο περνανε πτεροροια η πιο νωρις; Γιατι εχω δει δυο πουπουλακια στ κλουβι κ δν ξερω καθολου... Διαβασα αλλα ελεγε για καναρινια κ οχι συγκεκριμενα για μωρα!meh
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τα νεαρά πουλιά περνάνε πτερόρροια μεταξύ του 4ου και 7ου μήνα της ζωής τους. Αυτή η πρώτη πτερόρροια θέλει ιδιαίτερη προσοχή ως προς την διατροφή γιατί η πτερόρροια είναι μια ιδιαίτερα επίπονη διαδικασία ιδίως για τον ανολοκλήρωτο οργανισμό του νεαρού πουλιού, κυρίως ως προς τις πηγές ασβεστίου.
Ανάλογα με τον μήνα γέννησης, ενδέχεται να περάσουν και δεύτερη πτερόρροια το ίδιο έτος, μπορεί και όχι. Αυτό εξαρτάται από πολλά, αν το πουλί ζει μέσα ή έξω, πόση ηλιακή ακτινοβολία δέχεται, τις ορμόνες του κτλ.
 
Ήρθες Πιπεράκο ένα Σάββατο βραδάκι
σα μικρό και απορημένο πρασινούλι μπιζελάκι
δε σου πήρε ούτε μια μέρα να σκορπίσεις τη χαρά
με τη γλυκα σου να παρεις της κυρας σου τα μυαλά
Εξτρα αφιερωμένο τουτα εδώ τα δυο στιχάκια
απ' τον φίλο σου Ερνέστο που έχει ίδια χρωματάκια
να περνάς καλά σου λέει, με παιγνίδια, διαολιές
κι αν καμια ζημιά τους κανεις να τους λες εσύ δε φταις.
 
Καλα ενταξηηη... φοβερο ευχαριστουμεεεεεεεε🙂 @ErnestoTheParrotlet 😛👍rolleyes:

Ευχαριστωωω κοριτσια μου @Sissy @maria p σημερα θα παω να του παρω ασβεστιο κ ιχνοστοιχεια κ καρβουνακι να τα χω στο μωρο γιατι δν ειχα παρει με αυτα ειμαι ενταξη η χρειαζετε να παρω κατι σος ακομη;αα θα παρω κ αμμο για τον πατο... Οσο για ασβεστιο κ ιχνοστοιχεια να παρω σε μορφη αμμου;διαβασα κ για ποσιμο;
 
Θα χρειαστείς σουπιοκόκκαλο (για κάλυψη ασβεστίου), ιχνοστοιχεία (σαν χοντρή άμμος) και καρβουνάκι. Μπορείς να του πάρεις και όστρακα.

Ιχνοστοιχεία σε μπλοκ

tinypic-no-longer-available.jpg


όστρακα

καρβουνάκι

tinypic-no-longer-available.jpg


ή ιχνοστοιχεία ''άμμο''
 
Θα χρειαστείς σουπιοκόκκαλο (για κάλυψη ασβεστίου), ιχνοστοιχεία (σαν χοντρή άμμος) και καρβουνάκι. Μπορείς να του πάρεις και όστρακα.

Ιχνοστοιχεία σε μπλοκ
Σουπερρρρ σουπιοκοκκαλο εχουμε οποτε εφυγα για τα υπολοιπα 🙂ευχαριστωωω
 
Back
Top