Γενικά Ο Zippo ένα πράσινο parrotlet

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panos78
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panos78

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2018
Μηνύματα
133
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους! Ο Zippo είναι ένα μικρο parrotlet που απέκτησα πριν από 8 ημέρες. Θεωρητικά είναι ταϊσμένο στο χέρι και είναι 2 μηνών.Από την 2η μέρα έπαιρνε σποράκια από το χέρι μου. Δεν ξέρω πως θα έπρεπε να συμπεριφέρεται ένα πουλί ταϊσμένο στο χέρι και δεν ξέρω αν αντιστοιχεί η συμπεριφορά του σε ένα τέτοιο. Είναι πάντως ιδιαίτερα πουλάκια και πολύ αξιόλογα έχω ενθουσιαστεί μαζί του! Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίεςrsz_img_5958.webp rsz_img_5966.webp rsz_img_5976.webp
 
Την πρώτη μέρα που το έφερα σπίτι έκατσε στο χέρι όπως φαίνεται στη φωτογραφία! Το έβαλα στο κλουβί του κατευθείαν! Την μεθεπόμενη μέρα το χάιδευα λιγο στο κεφάλι του και φούσκωνε τα φτερά του! Τις επόμενες μέρες πέρα απο τα σπόρια που τα παίρνει ακόμα απο το χέρι δεν ειναι τόσο ήρεμο αν προσπαθήσω να το χαϊδέψω! Ειναι πολύ νωρίς βέβαια και θέλει και αυτό χρόνο να προσαρμοστεί ωστόσο θεωρώ ότι ένα παπαγαλάκι ταισμενο στο χέρι θα έπρεπε να ήταν πολύ περισσότερο εξοικειωμένο! Και δεν με ενοχλεί αν το ζωάκι θέλει χρόνο απλώς αναρωτιέμαι!

Και να διευκρινήσω ότι το ένα φτερό του ειναι ψαλιδισμένο έτσι μου το έδωσαν
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
απόκτησα ένα παπαγαλάκι ψάχνοντας στις αγγελίες!
Μπορείς να μας δώσεις κάποιο λινκ; Κάποιες πληροφορίες από που το πήρες για να αποκλείσω μια σκέψη που πέρασε από το μυαλό μου;

Να σου ζήσει! Είναι πανέμορφο! Εύχομαι να περάσετε πολλές και όμορφες στιγμές μαζί για πολλά χρόνια!
 
Απο τη χρυσή ευκαιρία! Ιδιώτης εκτροφέας ο κος που έχει αγγελία Ν Ιωνία! Να ανησυχήσω για την σκέψη που έλεγες ότι θες να αποκλείσεις;👎
Πάνο, το τηλέφωνο του, μήπως το θυμάσαι για να μας το γράψεις; Διότι κι εγώ αναρωτήθηκα για τον πωλητή (δεν ξέρω αν είχα το ίδιο άτομο στο νου μου με την Παναγιώτα), αλλά αυτός που σκέφτηκα αλλάζει μερικές φορές τα στοιχεία του, εκτός όμως από το κινητό του τηλέφωνο.
 
Καλώς ήρθες ποσό χαιρομαι για σένα είσαι πολύ τυχερός που απέκτησες ένα τέτοιο χαρούμενο μικρό πλασματάκι θα σου δώσει πολλές χαρές να ξέρεις. Ευχομαι να περάσετε μόνο ωραιες στιγμές μαζί Κ εμείς ήμαστε εδώ για ότι χρειαστείς :) είναι τρομερός Κ γλύκας έτσι Κ εμένα όταν τον πηρα δυο μηνών ήταν τόσο ήμερος :)δν φανταζεσε τι κρύβουν αυτά τα πλασματάκια :D
 
Να τον χαίρεσαι. Να τον προσέχεις και να τον αγαπάς, και η ανταμοιβή που θα λάβεις θα είναι μεγαλύτερη απ' όσο έχεις ποτέ φανταστεί. Το ότι ερχεται στο χέρι σου δείχνει ότι κατά κάποιον τρόπο είναι εξοικειωμένος με την ανθρώπινη επαφή.
Είναι δύσκολα πουλάκια τα παροτλετάκια, πανέξυπνα και εύστροφα. Και αγαπούν πάρα πολύ τη ρουτίνα τους. Φτιάξε του μια τέτοια, προσπάθησε να είσαι μαζί του όσο περισσότερες ώρες γίνεται και δε θα το μετανοιώσεις.
Καλώς τον δέχτηκες και πάλι.
 
Απο τη χρυσή ευκαιρία! Ιδιώτης εκτροφέας ο κος που έχει αγγελία Ν Ιωνία! Να ανησυχήσω για την σκέψη που έλεγες ότι θες να αποκλείσεις;👎
Όχι μην ανησυχείς. Σκέφτηκα αυτόν τον εκτροφέα https://www.xe.gr/zoa/papagaloi%7Cad-216718897.html που συζητήθηκε στο θέμα αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Σε-αναζήτηση-αγοράς-Μονκ-παπαγάλου.32080/ , αλλά και σε άλλα με αρνητικές κριτικές.
Για τον συγκεκριμένο από Ν.Ιωνία δε γνωρίζω κάτι και δε θυμάμαι να έχω διαβάσει κάποια κριτική.
 
Οι αγγελίες απο Ν.Ιωνία, Φιλοπάππου και οι λοιπές με τα 532 είδη παπαγάλων, τα έχω όλα σε όλα τα σχέδια, χρώματα κι αρώματα είναι του ιδίου με άλλο τηλ. Μπίζνα. 😉
 
Back
Top