Γενικά Η νέα παρέα του Μάριου ένα πράσινο parrotlet η Lida

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτές οι... Μινιατούρες 🙄 (για να μην τα αποκαλέσω αλλιώς) έχουν βαλθεί να με τρελάνουν 😎
Η Λήδα ξαναδάγκωσε το ποδαράκι του Μάριου!☹
Σκέφτομαι σοβαρά να τους βάλω σε ξεχωριστά κλουβιά. Αυτό που με ''πηγαίνει πίσω'' είναι πως πιστεύω πως θα του στοιχίσει ψυχολογικά του Μάριου που δεν θα βρίσκεται σχετικά κοντά της και δεν θα μπορεί ν΄ασχοληθεί μαζί της... Έτσι όπως πάει όμως μπορεί να του στοιχίσει και την ίδια του η ζωή αυτή η, συντροφιά!
Εντελώς ''ανισόρροπα'' πουλιά... Το πρωί, ελεύθεροι και οι δυο στο σταντ και στο τραπέζι της κουζίνας, παίζουν, τρώνε, χτενίζονται, κάθονται δίπλα δίπλα όλο αγαπούλες, στα ξαφνικά εκεί που πχ ξύνεται κάποιος από τους δυο, ο άλλος προσπαθεί να του δαγκώσει το πόδι!😱
Ταράχτηκα (χθες το βράδυ) όταν είδα την ποσότητα αίματος σε χαρτί (που βάζω στο πάτωμα για τις κουτσουλιές του)... Ευτυχώς είναι ευδιάθετος, τρώει-νευριάζει κτλ
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Πω πωωω αχ αμαν αυτο το κοριτσι τι την πιανει... Μαλλον τα "ορμονικα" της.. Αλλα ουτε εγω θελω να τους χωρισεις οντως το μαριονακι μας θα πεσει σε καταθλιψη... Ουφφφ αι να βρεις λυση τωρα☹!mehαυτο το μαριονακι ειναι πραγματικος μαχητης ολα τα χει παθει πια
 
Είναι κυριαρχική προφανώς και θέλει να του σπάσει τον τσαμπουκά της πρωτοκαθεδρίας. Μάλλον θα αναγκαστείς ξεχωριστά κλουβιά δίπλα-δίπλα, να μην τον φτάνει.
 
Είναι κυριαρχική προφανώς...
Σίγουρα κυριαρχική αλλά και αυτός παλαβιάρης όλο τσαμπουκά και νεύρα, τον ακούει αυτή και γίνεται τούρμπο! Πραγματικά νομίζεις πως σκοτώνονται όταν αρχίζουν τα νεύρα και τις τσιρίδες... Δεν υπάρχει περίπτωση, θα σκοτώνονταν αν ήταν στο ίδιο κλουβί. Πολύ νευρικά και επιθετικά πουλιά...
 
Υπάρχουν κάποια θέματα... Τα πράγματα δεν είναι πάντα ''έτσι'' απλά:)
... Μάλλον θα αναγκαστείς ξεχωριστά κλουβιά δίπλα-δίπλα, να μην τον φτάνει.
Ακούγεται το πιο λογικό όμως
Ο Μάριος πολλούς μήνες τώρα ζει ελεύθερος στο σταντ, μπαινοβγαίνοντας στο κλουβί όποτε θέλει.
Τους έβαλα σε ξεχωριστά κλουβιά. Κάνοντας προσπάθειες όμως να την πλησιάσει πέφτει στο πάτωμα... Η κατάσταση εξελίχθηκε επικίνδυνη, διότι μη έχοντας τα φτερά πτήσης κινδυνεύει να χτυπήσει ανεπανόρθωτα, οπότε αυτόματα η ιδέα για δεύτερο κλουβί με κάποια απόσταση μεταξύ τους απορρίπτεται...
Απλά θα κοιτάξω να καλύψω περισσότερα μέρη (της μεριάς της), ώστε να την αισθάνεται μεν κοντά του αλλά μα μην μπορεί να την πλησιάζει...

...
Ή φωλιά...:D

Φωλιά φωλιά..

... Βρε σας λέω πως τα πράγματα δεν είναι απλά 😉
Δεν μπορείς να βάλεις φωλιά σε δυο πουλιά που:
Ο ένας φοβάται (γενικά φοβικό πουλί σε σχέση με τα άλλα) την άλλη,
η οποία ''δεν χαρίζει κάστανα'' και ήδη τον έχει δαγκώσει δύο φορές...
Ο Μάριος είναι φοβικός μεν αλλά και πολύ νευρικός, σε σημείο που με τις τσιρίδες και τους εκφοβισμούς του εκνευρίζει τη Λήδα και αρχίζει και αυτή να του επιτίθεται... (όχι άδικα)
Κάποιες φορές, εκεί που κάθονται ήσυχα στο σταντ (δίπλα δίπλα, υπό την εποπτεία μου), επειδή πχ αυτός θέλει να κατέβει στο τραπέζι, ξεκινά να της επιτίθεται οπότε αυτή η κακομοίρα αναγκάζεται ν΄αλλάζει θέση και έτσι ''ελευθερώνεται'' ο δρόμος για να περάσει ο Μάριος...
άσχετο-σχετικό (για μένα)
Ο Νίκος παλιά, μου είχε αναφέρει περίπτωση (σε δικά του ζευγάρια) που ενώ υπήρξαν για χρόνια αγαπημένα (με επιτυχημένες γέννες) κάποια στιγμή ο ένας σκότωσε τον άλλον... 😵😱
 
...
... Βρε σας λέω πως τα πράγματα δεν είναι απλά 😉
Δεν μπορείς να βάλεις φωλιά σε δυο πουλιά που:
Ο ένας φοβάται (γενικά φοβικό πουλί σε σχέση με τα άλλα) την άλλη,
η οποία ''δεν χαρίζει κάστανα'' και ήδη τον έχει δαγκώσει δύο φορές...
...
Γενικότερα συμφωνώ με όλα όσα γράφεις πιο πάνω. Αν ο Μάριος δεν ήταν ο ιδιοτροπότερος των ιδιότροπων θα σου έλεγα να βάλεις τη φωλιά και να δεις πώς θα εξελιχθεί. Με πολλή προσοχή ίσως δοκίμαζα να τη βάλω στη μεριάς της Λήδας και θα έκρινα απο τις γενικότερες αντιδράσεις και των δύο.
 
Ανέστη στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ δεν θα δοκίμαζα με τίποτα να βάλω φωλιά. Πρόκειται για δύο πουλιά που απλά συμβιώνουν σε ένα κοινό, μεγάλο (ευτυχώς) χώρο, με δύσκολες και δυναμικές προσωπικότητες,τα οποία δεν είναι πραγματικό ζευγάρι, κάτι που εξηγεί και την επιθετικότητα ανάμεσά τους. Τοποθέτηση φωλιάς και κατ' επέκταση ένωση των πουλιών κατά τη γνώμη μου θα είχε πολύ δυσάρεστα αποτελέσματα.
 
Γενικότερα συμφωνώ με όλα όσα γράφεις πιο πάνω. Αν ο Μάριος δεν ήταν *ο ιδιοτροπότερος των ιδιότροπων θα σου έλεγα να βάλεις τη φωλιά και να δεις πώς θα εξελιχθεί. Με πολλή προσοχή **ίσως δοκίμαζα να τη βάλω στη μεριάς της Λήδας και θα έκρινα απο τις γενικότερες αντιδράσεις και των δύο.
*Αυτό ξαναπέστο!:D
**Πραγματικά δεν έχω καμιά διάθεση να την ξεσηκώσω-αναστατώσω βάζοντας φωλιά εφόσον χρόνια τώρα ο Μάριος δείχνει εντελώς αδιάφορος για ζευγάρωμα (2+ ώρες καθημερινά βρίσκονται ελεύθεροι μαζί, υπό την παρακολούθηση μου).

Βρε παιδιά, πουλιά σαν τον Μάριο (με προβλήματα) δεν πρέπει να κάνουν μωρά...Άρα τι; Στη περίπτωση που έβαζα φωλιά και ανταποκρινόντουσαν και οι δυο (για τον Μάριο σας το ξαναλέω, αμφιβάλω) και έκαναν αυγά, θα έπρεπε να τα... Ξαποστέλνω, κάτι που θα με στεναχωρούσε πολύ εφόσον όλη η διαδικασία δεν θα ήταν κάτι 'τυχαίο'' (για μια φορά) αλλά θα γινόταν με σκοπό...
Αλλά πείτε πως πείθομαι, μετά τι; ''Ποιος'' θα μπορούσε να μου εγγυηθεί πως κάποια στιγμή δεν θα έβρισκα σκοτωμένο τον Μάριο; Γιατί πιστεύω πως ο ίδιος είναι θρασύδειλος, ενώ η Λήδα δεν ''παίζει'' ...
Αυτό που σίγουρα γνωρίζω είναι πως :D έχω μπλέξει! 🙄
 
Και πώς ξεμπλέκεις. Σίσσυ στην δική σου περίπτωση και με τόσα νεύρα και από τους δύο, τα αυγά δεν νομίζω να άντεχαν και πολύ.:D
μα Γιάννη μου ''υποτίθεται'' πως τα νεύρα θα γίνονταν 😛 αυγά! 😀!
 
Πόσο χρήσιμα αποδεικνύονται τελικά κάποια βιντεάκια... Πχ ο Βαλεντίνο κρατάει συντροφιά στο Ληδάκι τον τελευταίο μήνα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Επίσης ένα παιχνίδι που είχα αγοράσει για τον Μάριο αποδεικνύεται πως της αρέσει πολύ, αφού του φωνάζει-τσιρίζει ώστε να ενεργοποιηθεί (το ηχητικό κύτταρο;) και ν΄αρχίσει να ''κελαηδάει'' .
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Εδώ, θέλω ν΄ευχαριστήσω τον Γιάννη jk1980 ο οποίος προσφέρθηκε να μας κάνει δώρο ένα πουλάκι για συντροφιά της.
Έχω αποφασίσει όμως πως δεν πρόκειται να ξανα αποκτήσω άλλο πουλάκι...
Επίσης είχα αποφασίσει μήνες πριν πεθάνει ο Μάριος, πως όταν θα έμενε μόνη θα της έβρισκα ένα σπίτι το οποίο θα της παρείχε αγάπη, φροντίδα και την συντροφιά ενός άλλου πουλιού ώστε η Λήδα να ζήσει όσο πιο ''φυσιολογικά'' γίνεται...
Εν καιρώ τα νεώτερα...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top