Φροντίδα Πάει ο φλάφυ που ξέραμε

Kια το ξαναλέω.. Είπα ενημερωτικά για να ξέρω... Δεν είπα πως θα πάρω... ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΆ
Είχες ξαναρωτησει ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ. Γιατί δεν νιώθεις χαρούμενος με όλα όσα έχεις; Ο μικρός σου τα πάει μια χαρά με τη μητέρα σου η οποία είναι πρόθυμη να σε βοηθήσει και το σημαντικότερο είναι ότι είναι ένα υγιές πουλάκι. Άφησε την μητέρα σου να τον φροντίζει εκτός κλουβιου και εσύ ασχολησου με κάτι άλλο εκείνη την ώρα και κάποια στιγμή θα έρθει μόνος του και σε εσένα.
 
Καλησπέρα και πάλι.. Σήμερα ξανά παίξαμε αλλά πάλι η μητέρα μου μόνη της γιατί είχα κάποιες δουλειές εκείνη την ώρα.. Με το που έβαλε το χέρι της ανέβηκε και τον έβγαλε έξω με την δεύτερη. Πάντα χωρίς κεχρί. Μετά από λίγο κάτι τον τρόμαξε μάλλον και πέταξε.. Δεν είχε που να πάει και έτσι μετά από λίγα χτυπήματα προσγειώθηκε στο μονόζυγο μου.. Αναγκάστηκα έπρεπε να τον πάρουμε από εκεί γιατί είναι λίγο στενά και αν πέσει από εκεί θα χτύπαγε. Έτσι με φώναξε αλλά σήμερα δεν προσπάθησε να τον πάρει.. Έτσι πήγα εγώ. Έτσι όπως λοιπόν έβαλα το χέρι για να τον πάρω τρόμαξε πέταγε και χτύπησε στον τοίχο και έπεσε κάτω.. Εκεί του έβαλα εγώ το χέρι μου και ανέβηκε.. Εκεί η μητέρα μου ξεχάστηκε και έκανε μια απότομη κίνηση την ώρα που πριν 3 δευτερόλεπτα τον είχα στο χέρι μου.. Φυσικά τρόμαξε και πήγε πάλι στο μονόζυγο (έχω και το playground μέσα αλλά είναι στο πάτωμα και δεν πάει) μετά επρεπε να τον πάρω και με το που έβαλα το χέρι μου ανέβηκε.. Το θέμα είναι ότι δεν έφευγε... Προσπάθησα να τον δώσω στην μητέρα μου αλλά με το που απλοσε το χέρι της τρόμαξε και πέταξε στον ομο μου.. Το θέμα είναι όμως ότι έπρεπε να πάω στην γειτόνισσα να πάρω κατι(μια από της δουλειές που ειχα) και με περίμενε έτσι σκέφτηκα να βγω με τον παπαγάλο αλλά είχα έξω τον σκύλο και φοβήθηκα.. Πάω να βάλω το χέρι μου στον ομω μου να τον πάρω και ανεβάζει το ένα πόδι το κατεβάζει και κάνει ένα βηματάκι και έκανε ένα ΚΡΑ σαν να μου λέει ασεμε.. Το θέμα είναι όμως ότι η γειτόνισσα επερνε τηλέφωνο και έλεγε που είμαι... Αναγκάστηκα μετά από 18 δευτερόλεπτα να πω στην μητέρα μου πρώτα να ανήξρι το χέρι της και μετά να της τον πάω.. Να μην τα πολυλογώ έβαλα το χέρι μου στο ομω μου τον πήρα και της τον έδωσα αλλά με το που ανέβηκε στο χέρι της μητέρας μου πηδηξε μέσα στο κλουβί.. Πως τα πάμε; Τι κάνουμε;
 
Μετά από λίγο κάτι τον τρόμαξε μάλλον και πέταξε.. Δεν είχε που να πάει και έτσι μετά από λίγα χτυπήματα

Αφηστε τον μεσα στο κλουβι καλυτερα Μιχαλη, κινδυνεύει το πουλακι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βασικά εγώ πιστεύω ότι βιάζεσαι.
18 δευτερόλεπτα; Μετρας τον χρόνο; Κακώς. Επιπλέον ρωτας αν θα εισαι μέσα ή όχι οταν παιζει. Εσύ δεν τον πήρες τον Φλάφυ Μιχάλη; Δεν τον πηρε η μητέρα σου, δικός σου είναι. Εσύ έχεις την ευθύνη.
Ναι σε φοβάται αλλά πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Οπως σου ειπα ας εισαι στο χώρο (δυστυχώς δεν ξέρω και τον χώρο για να καταλάβω καλύτερα) και μην ασχολείσαι μαζί του.Αν σε φοβάται τόσο μάλλον είναι λόγω της "αγαρμποσύνης" που έχεις δείξει σε παλιότερες επαφές σας.
Επίσης βλέπω ότι έχετε πολύ αγχος κι εσύ και η μητέρα σου στις επαφές σας με το πουλάκι.
Αλλο πουλί να μην παρεις για την ώρα με τίποτα. Χειρότερα θα τα κάνει τα πράγματα. Οπως έχουμε πει έχεις ευθύνη να τα "βρεις" με τον Φλάφυ.
Μην τον βγάζετε εσείς έξω, το έχουμε ξαναπει. Ειναι καιρος να αποφασιζει μόνος του αν θέλει να βγει ή όχι. Λογικό είναι οτι αν βαλεις 100 φορες το χέρι στο κλουβί κάποτε θα ανέβει.

Την τελευταία φορά που κάθησε στον ώμο σου λες οτι μετα πηδηξε στο κλουβι. Ε,τιποτα περίεργο,ήθελε να παει στο κλουβί. Μην αγχωνεστε τόσο γιατί το πουλί το καταλαβαίνει και αγχώνεται και αυτό. Να είστε όπως είστε και τις ώρες που είναι μέσα στο κλουβί. Αν αυτός αποφασίσει να βγεί για να δει τι γίνεται θα το κανει μόνος του.

Επίσης το "αγχος" σου για το αν θα έρθει ποτέ στο χέρι σου είναι μάλλον πολύ βιαστικό. Εχει ήδη έρθει στο χέρι σου, δεν ψάχνουμε γι'αυτό. Ψάχνουμε για το πως θα σε εμπιστευτει περισσότερο. Ηρεμία θέλει, μην τρελλαίνεσαι και μη θες αποτελέσματα απ' τη μια μέρα στην άλλη.

Εχουμε συζητήσει πως έγιναν αρκετά λάθη εξ' αρχής, και θα παρει χρόνο να "επουλωθούν" οι πληγές. Αν είναι πολύ φοβιτσιάρης μην είστε συνέχεια "από πάνω" του αφήστε τον να κινηθεί όπως νομίζει αυτός.
 
Οι παπαγαλοι διαλεγουν την παρεα τους Μιχαλη, εφοσον εχουν την επιλογη αυτη!
Και αυτος εχει δειξει την προτίμηση του στην μητερα σου, ειτε γιατι της εκανε κλικ σαν γυναικα ειτε γιατι δεν τον ζοριζει! Νομιζω αν το αποδεχθεις καλυτερα θα ειναι, το οτι ειναι δικο σου δεν μου λεει κατι και η Τουκη δικια μου ειναι αλλα αγαπαει την Μαρια! Τον προσεχω λοιπον εγω αφηνοντας τα χαδια για το ετερον ημισυ! Οσο γρηγορα λοιπον το αποδεχτεις. Τοσο καλυτερα για τον Φλαφυ
 
Οι παπαγαλοι διαλεγουν την παρεα τους Μιχαλη, εφοσον εχουν την επιλογη αυτη!
Και αυτος εχει δειξει την προτίμηση του στην μητερα σου, ειτε γιατι της εκανε κλικ σαν γυναικα ειτε γιατι δεν τον ζοριζει! Νομιζω αν το αποδεχθεις καλυτερα θα ειναι, το οτι ειναι δικο σου δεν μου λεει κατι και η Τουκη δικια μου ειναι αλλα αγαπαει την Μαρια! Τον προσεχω λοιπον εγω αφηνοντας τα χαδια για το ετερον ημισυ! Οσο γρηγορα λοιπον το αποδεχτεις. Τοσο καλυτερα για τον Φλαφυ
Aπό την άλλη Τάκη ο Μιχάλης ζήτησε να πάρει τον Φλάφυ και είναι λίγο άδικο να ζορίζεται η μητέρα του και να τον αναλάβει αυτή. Ο Μιχάλης θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του είτε ο Φλάφυ τον προτιμήσει είτε όχι. Οταν ο μικρός είναι έξω θα επιλέγει αυτός σε ποιον θα "χαϊδολογιέται" όμως αυτός που έχει την ευθύνη για την τροφή,την καθαριότητα και την ευζωΐα του πουλιού είναι ο Μιχάλης και έτσι είναι το σωστό.
Αρα ο φίλος μας θα πρέπει να ασχοληθεί, έστω βάζοντας στην άκρη κάποιες από τις άλλες ασχολίες του (εννοώ αυτές που έχουν να κάνουν με διασκέδαση και παιγνίδι) ώστε να καλύψει τις ανάγκες του πουλιού. Έτσι έχουν τα πράγματα αν θέλουμε να είμαστε σωστοί.
Γι'αυτό ακριβώς και επιμένω ότι δεν είναι σωστό ούτε ο Μιχάλης να "κρύβεται" στον διάδρομο όταν ο Φλαφυ είναι έξω, ούτε το έξω να είναι 10 λεπτά το πολύ όσο δηλαδή αντέχει η μητέρα του να κρατάει τον Φλάφυ. Ο παπαγαλάκος θα πρέπει να αφεθεί ελεύθερος με ανοικτή την πόρτα του κλουβιου, να επιλέξει τι θέλει να κάνει και στο δωμάτιο να είναι και ο Μιχάλης, κάνοντας ότι θέλει φυσικά. Αλλιώς δεν θα υπάρξει ποτέ πρόοδος.
 
Mα αυτο λεω, να τον περιποιείται ο Μιχαλης, μπανιο καθαρισμα,υπνο, φαγητο και να μην ασχολειται με το αν ηρθε η οχι στο χερι του
Ευκαιρία πήρα απ' το ποστ σου να ξαναπω τα ίδια (ξέρω είμαι πρήξας) 😛
 
18 δευτερόλεπτα; Μετρας τον χρόνο;
Τα 18 δευτερόλεπτα μπήκα ως αυτόματη διόρθωση. Φυσικά και δεν μετράω.. Ναι ωραία θα κανω ότι μου λέτε
[automerge]1564995126[/automerge]
τα αποτελεσματα νομιζω τα ειδες και μονος σου.
Τι εννοείτε;
[automerge]1564995273[/automerge]
Πρηξε πρηξε κατι θα μεινει 😛
Όταν Λέτε κάτι θα μείνει;
[automerge]1564995283[/automerge]
Aπό την άλλη Τάκη ο Μιχάλης ζήτησε να πάρει τον Φλάφυ και είναι λίγο άδικο να ζορίζεται η μητέρα του και να τον αναλάβει αυτή. Ο Μιχάλης θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του είτε ο Φλάφυ τον προτιμήσει είτε όχι. Οταν ο μικρός είναι έξω θα επιλέγει αυτός σε ποιον θα "χαϊδολογιέται" όμως αυτός που έχει την ευθύνη για την τροφή,την καθαριότητα και την ευζωΐα του πουλιού είναι ο Μιχάλης και έτσι είναι το σωστό.
Αρα ο φίλος μας θα πρέπει να ασχοληθεί, έστω βάζοντας στην άκρη κάποιες από τις άλλες ασχολίες του (εννοώ αυτές που έχουν να κάνουν με διασκέδαση και παιγνίδι) ώστε να καλύψει τις ανάγκες του πουλιού. Έτσι έχουν τα πράγματα αν θέλουμε να είμαστε σωστοί.
Γι'αυτό ακριβώς και επιμένω ότι δεν είναι σωστό ούτε ο Μιχάλης να "κρύβεται" στον διάδρομο όταν ο Φλαφυ είναι έξω, ούτε το έξω να είναι 10 λεπτά το πολύ όσο δηλαδή αντέχει η μητέρα του να κρατάει τον Φλάφυ. Ο παπαγαλάκος θα πρέπει να αφεθεί ελεύθερος με ανοικτή την πόρτα του κλουβιου, να επιλέξει τι θέλει να κάνει και στο δωμάτιο να είναι και ο Μιχάλης, κάνοντας ότι θέλει φυσικά. Αλλιώς δεν θα υπάρξει ποτέ πρόοδος.
Οκ κατάλαβα
 
Εσυ κανεις οτι λεμε αλλα στην πορεια ξεφευγει λιγο η οδηγια 😁
Το πρήξε πρήξε παει στο οτι οταν πας να κανεις κατι εκτος οδηγίας ενα μπιπερ θα κτυπαει μεσα σου
 
Εσυ κανεις οτι λεμε αλλα στην πορεια ξεφευγει λιγο η οδηγια 😁
Το πρήξε πρήξε παει στο οτι οταν πας να κανεις κατι εκτος οδηγίας ενα μπιπερ θα κτυπαει μεσα σου
Οκ..
 
Δεν είχε που να πάει και έτσι μετά από λίγα χτυπήματα προσγειώθηκε στο μονόζυγο μου.. Αναγκάστηκα έπρεπε να τον πάρουμε από εκεί γιατί είναι λίγο στενά και αν πέσει από εκεί θα χτύπαγε.

Δεν καταλαβενω γιατι να πεσει απο το μονοζυγο; Μηπως εισαι πολυ πιεστικος και υπερπροστατευτικος;
Πρεπει να αφησεις το πουλακι ελευθερο να κανει οτι θελει, το πλασματακι αυτο εχει μπερδευτει και δεν ξερει που να παει, τι να κανει και τι ζητατε απο αυτο.
Ειναι κριμα γιατι ειστε ολη την ωρα απο πανω του, δεν εχει τον δικο του χρονο να εξερευνησει και να καταλαβει που βρισκετε.
Ειστε αγχωμενοι και εσυ και η μαμα σου τοσο πολυ στο να το εκπαιδευσετε και να το εξημερωσετε και τελικα γινετε το ακριβως αντιθετο. Αφηστε την πορτα του κλουβιου ανοιχτη και δωστε του χρονο να βγει οποτε θελησει αυτο.
Σου εχω πει παρε ενα βιβλιο, ενα ταμπλετ να ασχοληθεις, ασε την πορτα ανοιχτη και μην του δινεις καμια σημασια.Αστο να κανει οτι νομιζει.
Ποση ωρα το βγαζετε απο το κλουβι του; Αν οσα λες γινοντε σε 15΄-30΄ ειναι λογικο να ειναι αγχωμενο.
Μηπως να ελεγες και στην μαμα σου, αφου βλεπω οτι ενδιαφερεται, να μπει στο φορουμ και να ρωτησει και η ιδια κανα δυο πραγματα που μπορει να την απασχολουν;

Aπό την άλλη Τάκη ο Μιχάλης ζήτησε να πάρει τον Φλάφυ και είναι λίγο άδικο να ζορίζεται η μητέρα του και να τον αναλάβει αυτή

Ετσι ειναι κυριε Διονηση αλλα βλεπουμε πως ο Μιχαλης χρειαζεται βοηθεια στην σχεση του με τον Φλαφυ και πιστευω πως θα βοηθησει μονο η μητερα του σε αυτη την περιπτωση.
 
Οτι την απασχολεί μου λέει εμένα και σας τα ρωτάω. Τον έχουμε έξω περίπου κάνα 40λεπτο
Μιχαλη ειστε και οι δυο (εσυ και ο Φλαφυ) πολυ αγχωμενοι για να προλαβετε να ηρεμησετε και να βρειτε τους ρυθμους σας μεσα σε 40 λεπτα. Προσπαθησε να βρεις 1-2 ωρες κενες μεσα στην μερα σου και αφησε τον ελευθερο να εξερευνησει, αφου λες οτι πλησιαζει και ανεβενει στο χερι δεν θα ειναι δυσκολο με μια λιχουδια να μπει ξανα στο κλουβι του.
Ειπα για την μητερα σου γιατι ηδη εχουμε πει απειρα πραγματα τοσο καιρο και πολυ πιθανο να σε εχουμε μπερδεψει και καποια πραγματα να εχουν παρερμηνευτει.
Το θετικο απο ολο αυτο ειναι πως δεν εγκαταλειπεις την προσπαθεια και οτι δειχνεις ακομη ενδιαφερον στο να τον προσεγγισεις ισως ομως το ενδιαφερον σου ειναι πολυ μεγαλο και φερνει τελικα το αντιθετο αποτελεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οχι μόνο δεν εγκαταλείπει την προσπάθεια παρά την (λογική για την ηλικία του) απογοήτευσή του αλλά δεν δείχνει και διάθεση να εγκαταλείψει τον Φλάφυ. Ελπίζω ο Μιχάλης να συνεχίσει να προσπαθεί το ίδιο σκληρά για να ικανοποιήσει το πουλάκι που τον έχει τόσο ανάγκη.
 
Back
Top