Φροντίδα Πήρα κοκατίλ, τι κάνω τώρα;

dimitramas

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2017
Μηνύματα
50
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σας θελω τις συμβουλες σας. Χθες αγορασα ενα κοκατιλ ειναι ηρεμο πουλακι οταν του μιλαω δειχνει να με ακουει. Απο εκει που το πηρα μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλο πουλι και οτι δεν θα το μετανιωσω, μαλιστα στο ιδιο κλουβι υπηρχε κι αλλο ενα εκεινο ηταν ποιο ατιθασο συνεχεια τον πειραζε. Απο χθες δεν εχει ακουμπησει φαγητο η νερο, τουλαχιστον δεν τον εχω δει εγω ειναι φυσιολογικο θελει χρονο; Τωρα ψιλο κοιμαται με το ενα ματι ανοιχτο. Που και που βγαζει κατι ηχους οταν δεν κοιμαται και οταν του μιλαω. Α και κατι που προσεξα δεν εχει δαχτυλιδι ενω το αλλο ειχε οταν ρωτησα γιατι δεν εχει μου ειπαν οτι δεν παιζει ρολο το δαχτυλιδι ειναι απο τον ιδιο εκτροφεα. Παρεμπιπτοντως ειναι απο Ολλανδια. Μηπως δεν εκανα καλα που δεν πηρα με δαχτυλιδι;
 
Να σου ζήσει, καλότυχο να είναι και να περάσετε όμορφα!
Ξέρεις φύλο; ηλικία; Περιμένουμε φωτογραφίες φυσικά 😛
Όλη η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι απόλυτα αναμενόμενη στο τόσο μικρό διάστημα σε ένα νέο χώρο, ιδιαίτερα για πουλιά τόσο ευαίσθητα ψυχολογικά όσο τα cockatiels. Οπότε σε πρώτη φάση δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Τώρα αν αληθεύει πως ήρθε από Ολλανδία (αλλά απ' όπου και να μεταφέρθηκε στο κατάστημα), είναι πολλές οι αλλαγές περιβάλλοντος σε μικρό χρονικό διάστημα, ώστε το πουλί να είναι αναστατωμένο.
Διάλεξε ένα γενικά κατάλληλο και ήρεμο σημείο του σπιτιού και άφησέ το λίγες μέρες χωρίς πολλές-πολλές ενοχλήσεις, να περιεργαστεί και να συνηθίσει το νέο περιβάλλον του, να το θεωρήσει ασφαλές και θα δείξει την χαριτωμένη προσωπικότητά του.
Τι τροφή του πήρες; να του βάζεις μικρή ποσότητα και να την πετάς σε 2 μέρες το πολύ αν έχει περισσέψει, τώρα που τρώει λίγο.
Κάνε δυο-τρεις μέρες υπομονή και να του μιλάς ήρεμα από σχετική απόσταση να συνηθίσει την φωνή σου.
Ύπνος από δύση έως ανατολή απαραιτήτως. Για ό,τι άλλο θέλεις, να ρωτάς :)
 
Αγορι ηλικια 5 -6 μηνων δεν μου ειπε ακριβως καπου εκει ειναι μου ειπε.Αυτη τη στιγμη παιζει με το κουδουνακι στο κεθρεφτακι του 😛 Τροφη μια που εχει διαφορα ηλιοσπορους κλτπ. Εχει καιρο που ειναι στο καταστημα τωρα θα δουμε τι ψαρια πιασαμε🙄;). Για το δαχτυλιδι που δεν εχει πειραζει;
 
Αυτη τη στιγμη παιζει με το κουδουνακι στο κεθρεφτακι του
Τα καθρεφτάκια δεν συνιστώνται ως παιχνίδια, γιατί δημιουργούν μια φαντασίωση για παρέα ή αντίθετα για κάποια άλλα πουλιά έναν φανταστικό εχθρό και στις δύο περιπτώσεις, θεωρούνται στρεσσογόνα. Ωστόσο το ότι παίζει με το κουδουνάκι, δείχνει πως ήδη άρχισε να βολεύεται στον χώρο. Βάλε στο πρόγραμμα, μόλις περάσουν κάπως οι μέρεις, να αφαιρέσεις το καθρεφτάκι με κάποιο πιο δημιουργικό παιχνίδι.
Τροφη μια που εχει διαφορα ηλιοσπορους κλτπ
Χύμα ή συσκευασμένη; Πάντα συσκευασμένη να προτιμάς.
Για το δαχτυλιδι που δεν εχει πειραζει;
Πειράζει... Δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για την προέλευση, την ηλικία και τον εκτροφέα του πουλιού. Γενικά θεωρούνται πολύτιμες πληροφορίες. Πέραν τούτων, όχι δεν πειράζει.

Υ. Γ. τα πορτοκαλί γράμματα αν τα πατήσεις, ανοίγουν σε άρθρα, στα βάζω ενημερωτικά. Όταν έχεις χρόνο, τα διαβάζεις :)
 
αυτος ειναι ο alfee τον λεω και αλφινο για να τον καλοπιασω😉
 
συσκευασμενη τροφη πειρα της BENELUX
Ωραία! 👍
Σιγά-σιγά, άρχισε να διαβάζεις περί της <Link Removed> του, εκτός των σπόρων πρέπει να περιλαμβάνει και πολλά άλλα, χορταρικά, αυγοτροφή κτλ. Αλλά μην σε φορτώσω με την πρώτη :) θα τα πάμε βήμα-βήμα.
Σουπιοκόκκαλο να έχεις οπωσδήποτε στο κλουβί μονίμως, για πρόσληψη ασβεστίου.
Κούκλος είναι, φτου φτου φτου!
 
μου εδωσαν πετρα ασβεστιου👎
Εντάξει, καλή είναι μόνο για να περιποιείται το ράμφος του. Για το ασβέστιο είναι λίγο ασαφής η περιεκτικότητα. Σουπιοκόκκαλο είναι πιο σίγουρη πηγή. Φθηνό είναι, το μικρό έχει λιγότερο από 2 ευρώ.
 
Καλημέρα και πάλη :) ξαφνικά άρχισε να σφυρίζει και να ανέβω κατεβαίνει στο κλουβί του κάτι σαν να ψάχνει του έχω βάλει καθρέφτη μήπως να το βγάλω γιατί συνέχεια πάει και το γλύφει 😱👎
 
έχω βάλει καθρέφτη μήπως να το βγάλω γιατί συνέχεια πάει και το γλύφει
Ναι, καλύτερα να τον αφαιρέσεις. Είναι σε νέο περιβάλλον και αγχωμένο, μην επιβαρύνεται παραπάνω.
Κατά τα άλλα; έφαγε; ήπιε;
 
Ήπιε νερό το έκανε μπροστά μου :) αλλά πρόσεξα κάτι ότι στο στόμα του είχε πράσινο του έβαλα τη σχάρα μήπως έκανε χαζομάρα και έφαγε κουτσουλια τώρα κάνει σαν τρελός πάει πέρα δώθε πάνω κάτω ☹τι να φταίει
 
Ήπιε νερό το έκανε μπροστά μου :) αλλά πρόσεξα κάτι ότι στο στόμα του είχε πράσινο του έβαλα τη σχάρα μήπως έκανε χαζομάρα και έφαγε κουτσουλια τώρα κάνει σαν τρελός πάει πέρα δώθε πάνω κάτω ☹τι να φταίει
Η τροφή έχει πράσινα μπισκοτάκια; Πλύνε την σχάρα και ξανά βάλε την. Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα. Κάτι προσπαθεί να δείξει αλλά δεν τον έχεις γνωρίσει ακόμα για να τον καταλάβεις.
 
Όχι δεν έχει κάτι τέτοιο η τροφή μόνο σπόρους έχει το αντί στρες κάνει για να ηρεμήσει στο νερό;

Τον καθρέφτη τον αφαίρεσα όμως συνεχίζει να πάει πέρα δώθε και να σφυρίζει
 
Καλύτερα φτιάξε του ένα χαμομήλι. Μην βάζουμε χημικά ζουμιά χωρίς λόγο. Το σημείο που έχεις το κλουβί είναι καλυμμένο από κάποια πλευρά από τοίχο; ή το έχεις μέσα στη μέση;

πάει πέρα δώθε και να σφυρίζει
Φυσικό, μπορεί να χαίρεται.
 
Τον έχω σε δωμάτιο πίσω έχει τοίχο η μία πλευρά έχει καλοριφέρ το οποίο δεν ανάβει πότε και από την άλλη μια συρταριερα στο δωμάτιο των παιδιών τον έχω προσωρινά βράδυ τον βάζω στο χολ
 
Back
Top