Φροντίδα Πήρα κοκατίλ, τι κάνω τώρα;

Το κατάλαβα
Σόρρυ τώρα διάβασα καλύτερα το μνμ σου.
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου, σου είπα τι θα έκανα αλλά εσύ να κάνεις αυτό που θα ευχαριστήσει εσένα καλύτερα.

Αν υποθέσουμε ότι επιλέγεις να περιμένεις να σου φέρουν κάποιο άλλο κοκατιλ σίγουρα να φροντίσεις να έχει δαχτυλίδι και να απαιτήσεις τα χρήματα του γιατρού.
Αν δεν στα δίνει με την καμία και δεν θέλεις φασαρίες τουλάχιστον να σου τα δώσει σε μορφή πίστωσης για επόμενες αγορές.

Καλέ ξεμπερδέματα ευχομαι
 
Με δαχτυλίδι το ζήτησα.. Αλλά, δεν ξέρω τι θα κάνω ξενέρωσα το σκέφτομαι αν θα πάρω άλλο από κει
 
Ναι ένα καρδερινοκαναρο και έναν αχατης

Τα πείρα από άλλο πετ και επειδή για το κοκατιλ μου ζήταγε 100€ είπα να πάω αλλού να το πάρω
 
Εγώ θα ζητήσω τα λεφτά αν πάω Δευτέρα γιατι σκέφτομαι να πάω αύριο να τελειώνω 😡

😡 αυτό δεν πήγαινε σε σένα :)😛
 
Εγώ για καλό και για κακό έχω κλείσει ραντεβού σε γιατρό ειδικό για παπαγαλους εδώ και μέρες θα τον πάω αύριο να δω τι παίζει γιατί αυτή η συμπεριφορά
Και πολύ καλά έκανες Δήμητρα μπράβο σου! Μόλις έχεις νεότερα αν θες ενημέρωσε μας. :)
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! 🙂
Έχω ένα θέμα με το καινούριο μου κοκατιλ ☹ τον έχω από 7/4 την πρώτη βδομάδα ήταν πολύ ορεξάτος έπαιζε σφύριζε δε σταματούσε :) όμως από την προηγούμενη βδομάδα δεν είχε όρεξη όλο ήθελε να κοιμάται και να κάθεται φουσκωμένο στον πάτο του κλουβιού. Το πήγα στην κύρια Δουκακη στον Πειραιά την Παρασκευή που μας πέρασε τον εξέτασε και μου είπε πως χάνει βάρος μου έδωσε αντιβίωση για 7μέρες, προληπτικά για τους μύκητες να του δίνω για κάνα μήνα και τροφή για νεοσσους να του δίνω πρωί - βράδυ. Θέλω τη γνώμη σας πώς μπορώ να του αυξήσω βάρος (έχει από Δευτέρα απόγευμα που ξεκίνησε σιγά σιγά να τρώει τροφή μόνος του γιατί δεν έτρωγε ψευτοετρωγε ). Επίσης την αντιβίωση την δίνω με σύριγγα και τον ταΐζω με σύριγγα (τη τροφή για νεοσσους ) είναι μικρούλης 3 μηνών. Είναι πολύ φιλικό σαν τα μωράκια τον έχω ελεύθερο από την προηγούμενη βδομάδα πάνω σε σταντ του αρέσει πολύ ανοιχτό το κλουβί όλη μέρα:)
 
Πρώτ' απ' όλα θα κάνεις όλα όσα σου είπε η γιατρός ακριβώς.
Να έχεις υπ' όψιν σου ότι φιλοξενείς ένα μωρό. Δεν είναι δυνατόν να κουράζεται όλη μέρα παίζοντας και ευρισκόμενο εκτός κλουβιού. Έχει ανάγκη από περισσότερο ύπνο και ξεκούραση σε σχέση με τα ενήλικα. Επίσης έχει ανάγκη από ένα πρόγραμμα. Πρόγραμμα στο πότε και για πόσο θα βγαίνει από το κλουβί κατ' αρχήν. Όχι όλη μέρα ελεύθερο. Πρόσεχε την θερμοκρασία της κρέμας αφού υπάρχει υποψία μυκήτων. Ούτε πολύ ζεστή, ούτε πολύ κρύα κυρίως.
Δίνει συμπληρωματικά κεχρί μίλλετ σε τσαμπί, λίγο ωμό σουσάμι στους σπόρους του. Τι τροφή σε σπόρους του δίνεις; Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποια αυγοτροφή σε πατέ, συσκευασμένη πάντα. Επίσης ξηρούς καρπούς, όπως αμύγδαλα και καρύδια ωμά ανάλατα για ανθρώπινη κατανάλωση, κοπανισμένα σε μικρά κομμάτια. Σε ένα ξεχωριστό κουπάκι, βάλε λίγη ξηρή ρίγανη, βασιλικό και θυμάρι. Είναι αντιμικροβιακά και ανοίγουν την όρεξη.
Ελπίζουμε να ακούσουμε σύντομα ευχάριστα νέα σας.
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :) Κεχρί του έδινα τις πρώτες μέρες το τσακιζε αύριο θα του ξανά βάλω αυγό τροφή του έχω ανακατεμένα με τα σπόρια του φρέσκα φρούτα και λαχανικά τίποτα ακόμα δεν τα θέλει χθες του πείρα της versale laga prestige φρούτα και λαχανικά, να δω τι του αρέσει και άλλη κυρία τροφή τηςDel Nature με σπόρους λαχανικά φρούτα. Όντως είναι το μωρό μου 🙂

Πάντα συκευασμενη τροφή του δίνω όσο για το ελεύθερο μπαίνει βγαίνει στο κλουβί του απλά έχω ανοιχτό το πορτάκι στο κλουβί
 
φρέσκα φρούτα και λαχανικά τίποτα ακόμα δεν τα θέλει
Όσο τον ταΐζεις κρέμα, μην δίνεις καλύτερα και εφόσον είναι σε αγωγή. Να δίνεις τα αρωματικά βότανα αποξηραμένα όμως οπωσδήποτε. Και τα άλλα τα παχυντικά που σου είπα.
Περαστικά!
 
Καλημέρα καλημέρα έχω καιρό να σας ενημερώσω σχετικά με την υγεία του κοκατιλ μου. Πάμε μια χαρά ζωηρεψαμε αρχίσαμε να κελαηδαμε εδώ και μερικές μέρες!:D:) Συνεχίζει την προληπτική θεραπεία για τους μύκητες.
 
Για το χρωματάκι μην ανησυχείς φυσικό είναι.
Είσαι εσύ που σου είχαν δώσει άρρωστο κοκατιλ και έλεγες θα το επιστρέψεις πίσω, αλλά τελικά το κράτησες;
Μπράβο πολύ χάρηκα! 🙂
Πήγες σε γιατρό; Αυτός σου έδωσε φάρμακο για μύκητες;
 
Ναι εγώ είμαι το πήγα πίσω και μου έφερε άλλο και αυτό μετά από μια βδομάδα ανακάλυψα ότι έχανε βάρος. Τον πήγα στη γιατρό και μου έδωσε αγωγή με αντιβίωση κρέμα για νεοσσους να τον ταΐζω με σύριγγα και προληπτικά για τους μύκητες στο νερό για κάνα μήνα δεν τελείωσε ακόμα του δίνω τελικά συνήλθε κελαηδάει αλλά δεν παίζει με τα παιχνίδια του στο κλουβί

Αυτός είναι και ποιο μικρούλης περίπου 4 μηνών όταν το πήρα μου είπαν ότι ήταν 3
 
Καλα βρε και συ γιατι πηρες παλι απο κει;
Ας επαιρνες απο εναν εκτροφεα!
 
Α δεν σου είπα τσακώθηκα με και άρχισε τις συγνώμες και δώσε μου λίγες μέρες θα σου φέρω άλλο και μη με στεναχωρείς τέλος πάντων το πουλάκι αυτό που έχω τώρα δεν έχει καμία σχέση με το άλλο από την πρώτη ώρα που το είχα έτρωγε έπινε έπαιζε με τα παιχνίδια του σφύριζε μετά από μια βδομάδα άρχισε τα συμπτώματα τώρα είναι μια χαρά μόνο που δεν παίζει με τα παιχνίδια του όπως έπαιζε στην αρχή ίσως τα βαρέθηκε

Όσο για εκτροφεα ζήτησα τη γνώμη από εδώ μέσα και δεν μου είπαν τίποτα ίσα ίσα δεν έπρεπε να ρωτήσω είναι οι κανονισμοί
 
Όσο για εκτροφεα ζήτησα τη γνώμη από εδώ μέσα και δεν μου είπαν τίποτα ίσα ίσα δεν έπρεπε να ρωτήσω είναι οι κανονισμοί
Μα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ελεύθερα μπορούσες να ρωτήσεις. 🙂
 
Back
Top