Φροντίδα Πήρα κοκατίλ, τι κάνω τώρα;

Και κάτι ακόμα μπορώ να τον βγάζω έξω τώρα που έχει καλό καιρό με το κλουβί του για λίγο;
 
Τον καθρέφτη τον αφαίρεσα όμως συνεχίζει να πάει πέρα δώθε και να σφυρίζει

Mια χαρά φυσιολογικός είναι, έτσι πρέπει να κάνει. Να τον χαίρεσαι!
 
να τον χαιρεσαι και μην ανησυχεις... Ειναι πολυ ενεργητικα πουλια... και τους αρεσει και η μουσικη 😉
οπως και το να σ ακουει και να σε βλεπει (απο μακρυα για αρχη αν αγριευει)
καλο ειναι να αποφευγεις τις πολλες μετακινησεις του κλουβιου ακομα αστον να εγκλιματιστει
 
Καλημέρα σας! Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το κοκατιλακι μου όποιος μπορεί να μου απαντήσει ☹ Κάθεται μαζεμένο πάνω στις ταιστρες κουρνιαχτός σα να θέλει να κοιμηθεί τον έχω 8 μέρες τώρα του μιλάω δείχνει να με ακούει☹ τρώει αλλά όλη την ημέρα είναι έτσι πρέπει να ανησυχώ;
 
Καλημέρα σας! Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το κοκατιλακι μου όποιος μπορεί να μου απαντήσει ☹ Κάθεται μαζεμένο πάνω στις ταιστρες κουρνιαχτός σα να θέλει να κοιμηθεί τον έχω 8 μέρες τώρα του μιλάω δείχνει να με ακούει☹ τρώει αλλά όλη την ημέρα είναι έτσι πρέπει να ανησυχώ;

Δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή που περιγράφεις. Θα έπρεπε να είναι ζωηρό και να σφυρίζει. Είναι σε πολύ φωτεινό δωμάτιο;
 
Το κλουβί το έχεις μέσα στην μέση του δωματίου; Βάλε του λίγη μουσική να δεις. Όχι πολύ δυνατά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Υπήρξε άλλη συμπεριφορά αυτές τις μέρες και άλλαξε;
 
Είναι λίγο φουσκωμένο αλλά κατά τ' άλλα δεν φαίνεται κάτι στην φωτογραφία. Η ταΐστρα αυτή δεν είναι κατάλληλη για το πουλάκι σου.
Τσαλακώνει το τσουλούφι του και ταλαιπωρείται. Τι τροφή του δίνεις; Πολύ βόρι βλέπω. Θέλει τροφή για μεσαίους παπαγάλους.
 
Εγώ για καλό και για κακό έχω κλείσει ραντεβού σε γιατρό ειδικό για παπαγαλους εδώ και μέρες θα τον πάω αύριο να δω τι παίζει γιατί αυτή η συμπεριφορά δεν εξηγείται έπρεπε να είναι διαφορετικό

Αυτό είναι αυγό τροφή ειδικά για αυτού του είδους παπαγαλους

Για την ταιστρα θα βγάλω το καπάκι που έχει πιστεύω ότι θα είναι εντάξει μετά;
 
Το καλύτερο είναι να το δει γιατρός. Περιμένουμε νέα σας.
Για την ταιστρα θα βγάλω το καπάκι που έχει πιστεύω ότι θα είναι εντάξει μετά;
Θα στέκεται; αν ναι εντάξει.
 
Back
Top