Αναπαραγωγή Πήρα 4 παπαγαλάκια και τα έβαλα να ζευγαρώσουν

Πραγματικά σταμάτα να τα ενοχλείς και να τα πειράζεις.. άσε τη φύση μόνη της.. Ξέρει καλύτερα από μας...
 
Μα πως βγεικαν τα αυγα; δεν πρεπει ο αρσενικος να την ζευγαρωνει για να γεμισουν τα αυγα μεσα στην κοιλια της θυλικια και να βγουν;

Μα δεν τα ενοχλο. Μονο καθε δυο μερες κοιταζω για να δω αν εκανε αυγα τιποτε αλλο. Πειτε μου λιγο τις αιτιες που ειναι ασπορα και δεν τα ξανα ενοχλω.
 
Ένα θηλυκό πτηνό μπορεί να κάνει αυγά χωρίς να έχει προηγηθεί αναπαραγωγική διαδικασία, ακόμα και χωρίς καν την ύπαρξη αρσενικού. Σ' αυτήν την περίπτωση φυσικά θα είναι "άσπορα".
Τώρα αν έχει υπάρξει ένωση του ζευγαριού αλλά τα αυγά δεν είναι γονιμοποιημένα ή η ένωση ήταν τεχνικά ανεπιτυχής ή υπάρχει κάποιο οργανικό-ορμονικό πρόβλημα (πρόσκαιρο ή μόνιμο) σε κάποιο από τα δύο πουλιά.
Μην αγχώνεσαι, ηρεμία και καλή διατροφή. Αν δεν είναι τώρα, θα υπάρξει επόμενη φορά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Μα πως βγεικαν τα αυγα; δεν πρεπει ο αρσενικος να την ζευγαρωνει για να γεμισουν τα αυγα μεσα στην κοιλια της θυλικια και να βγουν;

Μα δεν τα ενοχλο. Μονο καθε δυο μερες κοιταζω για να δω αν εκανε αυγα τιποτε αλλο. Πειτε μου λιγο τις αιτιες που ειναι ασπορα και δεν τα ξανα ενοχλω.
Διαβασε το παρακατω και θα κατανοησεις τη διαδικασια.

Πως δημιουργείται το αυγό;

Μετά το ζευγάρωμα, ο οργανισμός του θηλυκού αρχίζει να δημιουργεί το αυγό. Στην ωοθήκη δημιουργείται ο κρόκος του αυγού. Στην συνέχεια προχωρά στην σάλπιγγα, όπου περιβάλετε από το ασπράδι και όλο μαζί συγκρατείται από μια μεμβράνη. Όλα αυτά δημιουργούνται μέχρι τα 2/3 της σάλπιγγας. Στο τελευταίο 1/3 δημιουργείται το τσόφλι ή το πρόβλημα της δυστοκίας αν ο οργανισμός δεν έχει τα απαραίτητα αποθέματα.

Πολλές φορές η δυστοκία γίνεται αντιληπτή από το προηγούμενο βράδυ. Το θηλυκό θ αρχίσει να κάθεται φουσκωμένο με τις φτερούγες κατεβασμένες. Σ αυτήν την φάση καλύτερο είναι να μην στρεσάρουμε το πουλί. Αν την άλλη μέρα δεν καταφέρει να το αποβάλει μέχρι τις 9,30 – 10 η ώρα βεβαιωνόμαστε ότι υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να επέμβουμε.

Πηγη https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
 
@Myra μου, δεν ρώτησε αυτό, εγώ κατάλαβα "πως αφού ζευγάρωσαν μπορεί να είναι άσπορα τα αυγά";. Ή αν δεν ζευγάρωσαν πως βγήκαν αυγά;
 
@Myra μου, δεν ρώτησε αυτό, εγώ κατάλαβα πως αφού ζευγάρωσαν μπορεί να είναι άσπορα τα αυγά. Ή αν δεν ζευγάρωσαν πως βγήκαν αυγά.
δηλ μπορει να μην ζευγαρωσαν ή μπορει να εχει προβλημα

Λοιπον δεν ξαναενοχλω τα παπαγαλακια μου ουτε τα αυγα. Θα αφυσω την φυση να κανει αυτο που πρεπει. Οταν σταματησει να κανει αυγα και ειναι ασπορα τι κανει; Τα τρωει ή τα περνω εγω; Μετα ξαναζευγαρωνουν;
 
δηλ μπορει να μην ζευγαρωσαν ή μπορει να εχει προβλημα
Κοίτα τα πουλιά ζευγαρώνουν μέσω της τριβής αν είναι άστοχος, μπορεί να τα κάνει άσπορα. Όμως δεν μπορεί να συμβαίνει πάντα αυτό. Υπάρχουν και τα άλλα ενδεχόμενα που σου έγραψα πιο πάνω, που δεν νομίζω βέβαια. Ξέρεις ηλικίες, γιατί δεν θυμάμαι αν διάβασα. Μήπως δεν είναι και ώριμα ακόμα τα πουλάκια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το θυλικο το εχω 2 χρονια συν ποσο ηταν οταν το πειρα. Το αρσενικο το εχω πριν το καλοκαιρι και ηταν μεγαλος οταν τον πειρα
 
Μάλιστα, ίσως δεν έχουν δέσει ακόμα σαν ζευγάρι. Αναμονή.
 
Αν ξανα προσπαθησουν και δευτερη φορα λετε να τα καταφερουν; αν ειναι τα αυγα ασπορα να τα παρω και θα ξαναζευγαρωσουν; Ειμουν σιγουρος οτι θα ειναι ασπορα γιατι ηταν η προτη φορα. Αντε στην δευτερη να δουμε καλυτερα αποτελεσματα
 
Έκανες ωοσκόπηση με δυνατό φακό? Έχεις εμπειρία για να κρίνεις αν είναι άσπορα; Μιας και μπορεί να κάνεις λάθος αλλά κι επειδή ζευγαρώνουν όπως λες, περίμενε και θα δεις όταν έρθει η ώρα.
 
Να ρωρτισω κατι επιρεαζει η εποχη που τα αυγα βγενουν ασπορα; θα πρεπει να τα ειχα κανει οπως τα καναρινια να τα εβαζα στην ζευγρωστρα με ζωρισμα στη μεση;
 
Η εποχή είναι κατάλληλη και όχι δεν χρειάζεται διαδικασία αντίστοιχη με τα καναρίνια.
 
Και χριαζετε ζευγαροστρα οπως διποτε για να ζευγαρωσουν ή σε οποιο διποτε κλουβι αρκει να υπαρχει φωλια;
 
Τα ζευγάρι παπαγάλων ζουν συνέχεια μαζί σε ένα κλουβί που έχουμε διαλέξει ανάλογα με το μέγεθος και τις ανάγκες τους. Δεν το αλλάζουμε για το ζευγάρωμα. Η αλλαγή κλουβιού θα μπορούσε γι' αυτά να είναι λόγος να μην ζευγαρώσουν. Φυσικά την κατάλληλη εποχή τοποθετούμε την κατάλληλη ξύλινη εξωτερική φωλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ναι τα εχω σε ενα κλουβι μικρο αν βαλω φωλια θα ζευγαροσουν; Για το δευτερο ζευγαρι λεω
 
Πόσο μικρό; Πρώτα πρέπει να μας απασχολεί να ζουν και μετά να ζευγαρώσουν. Άσε που αν τελικά ζευγαρώσουν, που θα ζήσουν οι νεοσσοί που πρέπει να μείνουν με τους γονείς γύρω στους 2,5-3 μήνες;
 
Ναι δικιο εχεις. Πες μου λιγο για αυτοσχεδια κλουβια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top