Φροντίδα Παιχνίδια που έχετε στα πουλιά σας

*** Ironia OFF ***

An tha baleis kathrepti sto kloubi, o papagalos pistebei aftous einai ena deftero papagalo, pou to blepei sto kathrepti. Logo tou enstinkto selei na ton taisei, gia na sfiaxnei skesi. O alos omos den pernei tin trofi. Apo to anebeni-katebenei tin trofi sto laimo, kasekinis na molinsi o prolobos tou pouliou. Sto telos den bori na troi kanonika sporous, giati ponai o laimo tou. Tha xani baros kai bori na pethenei.

*** Ironia ON ***

Mipos seleis akoma na dinis Kathrepti ;

*** Ironia OFF ***

Exei toso pola orea paixnidia, min perneis kathrepti, ta Poulia sou lene XARISTO.

Alexandros
 
η δικια μου τα εχει χαλασει οσα τις εχω παρει. Αν δεν της εχω κανενα παιχνιδι δαγκωνει τις πατηθρες.
 
...Kai ego pira ena eksoteriko stant me tetia ksilakia handmade...tora o dikos mou kathete kai to troei...pantou mikra ksilakia san trimata...5 fores tin imera skoupisma! :D
 
Πωλίνα μήπως σου βρίσκεται καμιά φωτογραφία να πάρουμε ιδέες;:D
 
ok...aurio h apapse tha sas valo tin fotografia... ena Pet konta sti Galatsi exei 3 diafora ksilina stant gia papagalous mikrou megetos...apo 15 mexri 25 euro.
 
Παιδιά καλά όλα αυτά αλλά έχω κάποιες ενστάσεις/απορίες:
1. Τα καθρευτάκια είναι χρήσιμα μόνο όταν το πουλί είναι μόνο του και εφόσον είναι μελαγχολικό. Στα δικάμου είχα καθρευτάκια (2) και συνέχεια τσακονώνταν ποι θα κάτσι που. Για ζευγάρωμα ούτε λόγος. όταν τα αφαίρεσα αναγκαστήκαν να έρθουν πιο κοντά και πλέον ΔΕΝ τσακόνωνται.
2. Κάποια παιχνίδια πιστεύω ότι είναι ακατάλληλα για τα πτηνά και κυκλοφορούν μόνο για λόγους πωλήσεων. Απόδειξη, ένα παιχνίδι που πήρα και όταν το έπλυνα πριν το βάλω στο κλουβί, κοκκίνησε το νερό από την χρωστική, ενώ διαπίστωσα ότι οι συνδέσεις είναι γίνει με θερμόκολα (σιλικόνη). Βέβαια πέταξα τα σχοινιά και έφτιαξα ένα από σπάγκο. Παραθέτω φωτό πιο κάτω.

Επιπλέον να σημειώσω ότι στο αρχείο που είχε ποσταριστεί αρχικά... Δίναν σε παπαγάλους να παίξουν με τηλ. κατάλογο. Γιατί να δώσω στο πτηνό μου να φάει μελάνι που είναι τοξικό? Προσοχή λοιπόν στο τι δίνουμε στα πτηνά μας και συμφωνώ καλύτερα να τα φτιάχνουμε κιόλας.
 

Συνημμένα

  • IMAG0227.webp
    IMAG0227.webp
    30,2 KB · Προβολές: 344
  • IMAG0234.webp
    IMAG0234.webp
    68,8 KB · Προβολές: 336
Symfono apolita! giauto kalitera na dialegoume pexnidia gia mikrous filous mas apo fisika ulika ki oxi apo plastiko h metalo... auta pou protine h theodosia! einai ta kalitera...
Episis poli simantiko kai kala pou to prosexe o dikatgreece gia tipografika xromata ki boes! Ego pou douleuo ligo poli se auta ksero...pistepste me einai dilitirio oxi mono gia poulia!
 
Τα παιχνιδια ειναι καλο να ειναι γνωστης φιρμας που κατασκευαζει ασφαλη παιχνιδια για πουλια. Αν ειναι μη σε απασχολει αν ξεβαφουν τα χρωματα γιατι ειναι φυτικα και ακινδυνα. :)
 
Δυστυχώς Ανέστη ήταν επώνυμης εταιρίας και δεν περίμενα σιλικόνη για σύνδεση. Τώρα για το χρώμα δεν το ήξερα, και αφού λες ότι είναι από φυτικά χρώματα θα σε πστέψω και δε θα αντιλογήσω.

Όντως το μελάνι (σε οποιαδήποτε μορφή) είναι καρκιγονόνο για τους ανθρώπους. Το γνωρίζουν αυτό πολύ καλά οι παλιοί τυπογράφοι και έχει αποδειχθεί από μελέτες.
 
αυτά που έβαλε η θεοδοσια ειναι πολυ ωραια αλλα πιστευω οτι δεν ειναι τα καλυτερα για Lovebirds η μικρα παπαγαλακια, κατα τη γνώμη μου ειναι πιο πολυ για μεγαλυτερους παπαγαλους. Τεσπα γνώμη μου αυτη και συμφωνα με το μεγεθος και το ραμφος του καθε ειδους, γιατι αμα δεν μπορει να τα πιασει πως θα παιξει. Τεσπα

το αλλο θεμα του κωστα που ξεβαφαν μπορει να ειναι απαράδεκτο αλλα μηπως συμβαινει επειδη ηταν βαμμενο με φυσικη μπογια και οχι τοξικη;λεω εγω τώρα, δεν ξερω! Γιατι τοξικα κλπ δεν ξεβάφουν με νερο αποτι ξερω. Παντως καλα εκανες που αλλαξες το σκοινι με αλλο και εισαι ησυχος και μια χαρα εγινε το παιχνιδι. (αυτο ειναι για μικροτερα πουλια(παπαγαλακια,Lovebirds)

εγω εφτιαξα κατι σαν σουβλα και του καρφωνω εκει φρουτα η λαχανικα και ετσι κανει προσπαθεια να τα φαει και χρησιμοποιει το ραμφος οχι μονο για να κοβει αλλα και για προσπαθόντας να τα γυρισει προς το μερος του και ετσι απασχολειται κιολας αντι να τα πιανει και να τα τρώει απλα.
και εφτιαξα και ενα αλλο παιχνιδι σαν το τελευταιο που εβαλε η θεοδοσια.

εντομεταξυ τωρα εχει αρχισει να ασχολειται με τα καλαμακια και δεν τα αφηνει ολη μερα! Αρα και ας μην ασχολουνται αρχικα αφηστε τα μεσα ποτε δεν ξερεις ποτε θα αρχισουν!


ενα αλλο απλο παιχνιδι ειναι αυτο απο καπακια απο γαλα, χυμους κλπ(και ευκολο να το φτιαξετε!)
 

Συνημμένα

  • Image(074).webp
    Image(074).webp
    42,6 KB · Προβολές: 392
  • Image(084).webp
    Image(084).webp
    8 KB · Προβολές: 367
  • Image(086).webp
    Image(086).webp
    17,3 KB · Προβολές: 352
To souvlaki sou einai uperoxo! Bravo!
Omos gia ta kapakia, prepei na sigourevthis oti o papagalos sou den mpori na faei kanena komati plastiko...Ta Zako exoun poli dinato ramfos kai an tha theli nomizo me eukolia mporei na spasei to kapaki!

Ta paixnidakia Theodosias iparxoune ki pio mikra gia kina papagalakia...h mporis monos sou na ftiaxnis ta idia sta metra sou! Afou exeis talento vlepo! :D
 
αυτά που έβαλε η θεοδοσια ειναι πολυ ωραια αλλα πιστευω οτι δεν ειναι τα καλυτερα για Lovebirds η μικρα παπαγαλακια, κατα τη γνώμη μου ειναι πιο πολυ για μεγαλυτερους παπαγαλους. Τεσπα γνώμη μου αυτη και συμφωνα με το μεγεθος και το ραμφος του καθε ειδους, γιατι αμα δεν μπορει να τα πιασει πως θα παιξει. Τεσπα
naso ta parageila na m ta kanei pio mikra giati afta itan 14inches. afti itan i foto p ypirxe sto site:) kai egrafe oti mporis na tou pis diastasis kai na s ftiaksi paromoia alla se poio mikra. nmz einai efkolo na ftiaksis dika s paixnidia! to mono p proipotheti einai meraki kai xronos. p xrono den exw poly! to kalokairi isws :D
 
Back
Top