Αναπαραγωγή Παντρολογήματα καναρινιών

Καλησπέρα σας! Τα νέα εντελώς τα ίδια Το ζευγάρι ήσυχα, η θηλυκιά κλωσσάει απερίσπαστη και υπεύθυνη τα αυγά της και ο κανάρος όποτε εκείνη σηκώνεται για να τραφεί πάει και επιτηρεί τα αυγά. Το μικρό όλο ζητάει τροφή από τον μπαμπά του. Έχει γίνει πολύ μαμμόθρεφτο! Ακόμα δεν τρώει σπόρια κι ας έχει γίνει 32 ημερών γομάρι! 😀:D Κι όπως είπα θα σας ενημερώνω συνέχεια!
 
Γεια σας παιδιά! Δυστυχώς η ανυπομονησία μου άδικα πήγε. Λόγω άστατου καιρού το έμβρυο πέθανε δύο ή τρεις μέρες πριν την εκκόλαψή του. Έκανα για σιγουριά μια ωοσκόπηση και τελικά η φωλιά και το αυγό έχουν αποσυρθεί και πεταχτεί και κράτησα μόνο το ένα καταγάλανο άσπορο αυγό για σουβενίρ! Τώρα φυσικά η Ελπιδούλα μου μπορεί να ξεκουραστεί, να ξεγνοιάσει και να ανακουφιστεί με πολλά μπάνια!

Όσων αφορά τον νεοσσό από την πρώτη γέννα! Έχει γίνει ένα πλήρως ανεπτυγμένο καναρινάκι 36 ημερών. Και το καλύτερο τα συμπεριλαμβάνει όλα στο σιτηρέσιο του: μήλο, μπρόκολο, αυγοτροφή, άμμο για καναρίνια και σιγά σιγά αρχίζει να συνηθίζει τους σπόρους. Ο πατέρας του από σήμερα έχει σταματήσει να το ταΐζει. Όλο το διώχνει για να υπερασπιστεί περιοχή, τροφή και ηρεμία. Και το μικρό βέβαια αντιδρά ραμφίζοντας την ουρά και τις πατούσες του μπαμπά του. 😀! Σύντομα θα χωριστούν και θα σας ενημερώσω!
 
Γεια σε όλους και πάλι! Έχουν περάσει λίγες εβδομάδες από το τελευταίο μήνυμα του θέματος αυτού. Εν τέλει το καναρινάκι( που αύριο κλείνει τον 2ο μήνα ζωής του) μπήκε σήμερα σε ένα δικό, τεράστιο ατομικό κλουβί, ώστε να χαίρεται πτήσεις όλο το καλοκαίρι. Επίσης, ο αρσενικός από την δεύτερη προσπάθεια ζευγαρώματος αποσύρθηκε από την ζευγαρώστρα και μπήκε στο κλουβί του. Η θηλυκιά έμεινε προς το παρόν στην ζευγαρώστρα. Η αναπαραγωγική περίοδος 2014 έλαβε τέλος! Έστω και με μόνο έναν νεοσσό, δεν πειράζει καθόλου!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά όλους σας για όλη την θαυμάσια και μεγάλη βοήθεια που μου προσφέρατε όλους αυτούς τους μήνες, ώστε να καταφέρω αυτό που λαχταρούσα! Όλες οι ώρες που μου αφιερώσατε ήταν υπερπολίτιμες και με βοηθήσατε και ενθαρρύνατε πάρα πολύ, ακόμα και ψυχικά! Να είμαστε καλά, του χρόνου ένα νέο θέμα με την αναπαραγωγή του 2015 θα γραφτεί σίγουρα! Να είσαστε όλοι σας καλά και καλή συνέχεια με τα δικά σας πουλάκια! Φιλικά, Αμβρόσιος!
 
Να ΄σαι καλά Μαρία μου! Θα ήθελα να ξέρεις ότι σε νιώθω σαν μητέρα μου και ας μην ξέρεις από καναρίνια η βοήθεια σου πάντα ήταν χρήσιμη!
 
Να ΄σαι καλά Μαρία μου! Θα ήθελα να ξέρεις ότι σε νιώθω σαν μητέρα μου και ας μην ξέρεις από καναρίνια η βοήθεια σου πάντα ήταν χρήσιμη!
Σ' ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά, είχα κατά καιρούς καναρίνια και είχα και γέννες. :)
 
Αμβρόσιε και του χρόνου καλύτερα... Τι κατεύθυνση σκέφτεσαι ν'ακολουθήσεις;
Καταρχάς να σε ευχαριστήσω κι εσένα για την βοήθεια στο συγκεκριμένο μου θέμα! Εγώ θέλω για κτηνίατρος. Επομένως η κατεύθυνση που θα ακολουθήσω θα είναι θετική( με μαθηματικά, βιολογία, φυσική, χημεία). Από 3 χρονών το αποφάσισα όσο περίεργο κι αν σου φανεί.


Σ' ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά, είχα κατά καιρούς καναρίνια και είχα και γέννες. :)
Μπράβο! Δεν θέλω να σκεφτείς κάτι...''πονηρό'' για την συμπάθεια που σου δείχνω, χωρίς παρεξήγηση! Πάντα φιλικά!
 
Μπράβο! Δεν θέλω να σκεφτείς κάτι...''πονηρό'' για την συμπάθεια που σου δείχνω, χωρίς παρεξήγηση! Πάντα φιλικά!
Τι πονηρό σκοπό να έχεις Αμβρόσιε; Να σου κάνω μαθήματα για το proficiency; χα χα χα
 
Back
Top