Αναπαραγωγή Παντρολογήματα καναρινιών

Το ταΐζει και ο μπαμπάς αρκετά και, δηλαδή ασχολείται με το μικρό. Και η μάνα ακόμα το ταΐζει αρκετά και κάθεται ακόμα πάνω του να το ζεσταίνει. Αλλά βοηθάει σε μεγάλο βαθμό και ο μπαμπάς και κυνηγάει πιο συχνά τώρα την κανάρα για να ζευγαρώσουν.
Αυτό που μου είπες με το νήμα. Τι να παρατηρήσω στην συμπεριφορά της θηλυκιάς; Αν θέλει να κάνει δεύτερη φωλιά πώς θα αντιδράσει με το νήμα;
 
Θα πάει αμέσως να πάρει νήμα και θα το βάζει μέσα στην ταίστρα ή σε ένα σημείο του πάτου. Για να είσαι σίγουρος δώσε και φωλιά.. Το μικρό πόσο ημερών είναι;
 
Αυριο κλεινει την δευτερη εβδομαδα, Αλικη! Εβαλα φωλια στο ζευγαρι και αφθονο υλικο, γιατι τα εβλεπα το πρωι να φτερουγιζουν συνεχεια να προσπαθουν να μπουν στις ταιστρες και η θηλυκια να κραταει στο ραμφος της κλωστες απο την προηγουμενη φωλια και δεν εδιναν σημασαι στο μικρο για τουλαχιστον μιαμιση απο το πρωι. Οταν ειδαν νημα και φωλια η αντιδραση τους ηταν να ασχολουνται και να προσεχουν συνεχεια τον νεοσσο τους. Το ποσες φορες τον ταιζαν δεν λεγεται! Αυτα και παλι...
 
Οι εξελίξεις βαίνουν καλώς και ευχάριστα! Ο πατέρας έχει αναλάβει την αποκλειστική σίτιση του μικρού, ταΐζοντας το συνεχώς. Όσο περίεργο σας φανεί, σχεδόν κάθε μισή ώρα! Η καναρίτσα είναι απασχολημένη με το να χτίζει την δεύτερη φωλιά της και να τσιμπολογάει που και που λίγα σπόρια και μήλο. Την έχει σχεδόν τελειώσει.
 
Ναι όντως Μαρία και ειδικά όταν ετοιμάζονται να φύγουν από την φωλιά τα ταΐζουν πιο συχνά για να έχουν αρκετή τροφή για τις πτήσεις τους και μέχρι να τρώνε μόνα τους.
Είχα άλλη μία ευχάριστή έκπληξη πριν το σούρουπο που γύρισα από τα αγγλικά! Το μικρό.. Έκανε την πρώτη του βόλτα έξω από την φωλιά! Και ενστικτωδώς καθάριζε το πτέρωμα του. Είναι μια μικρή χαριτωμένη κίτρινη μπαλίτσα! Είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό που ζω και φυσικά είμαι πολύ περήφανος για τα απίθανα πουλάκια μου!
Υ. Γ Είμαι ένας ευτυχισμένος καναρινό-παππούς! Καλή σας νύχτα!
 
Καλημέρα σας! Η συμπεριφορά της κανάρας είναι λίγο περίεργη. Σήμερα την βλέπω και αφαιρεί πούπουλα από το μικρό ενώ έχει ήδη κτίσει την φωλιά της. Όταν την είδα να το κάνει αυτό ξαναέβαλα λίγο νήμα στην θήκη που τους έχω, αλλά αδιαφορεί για το νήμα και εξακολουθεί να βγάζει πούπουλα από το μικρό. Και επιπλέον, όταν ακούει το κελάηδημα του κανάρου που την έβαλα στην αρχή( τον πράσινο) αυτή τον ακούει και τον ψάχνει και δεν δίνει σημασία ούτε στην έτοιμη φωλιά της ούτε στο κίτρινο κανάρο που είναι μαζί.
Τι λέτε να κάνω; Υποψήφια σχέδια; 😀
 
Πάρε ένα κομάτι βαμβάκι. Κάνε το μικρά κοματάκια πολύ αραιωμένο και ανακάτεψέ το με τις κλωστές που δίνεις.Αυτό ψάχνει. Μαλακό νήμα.
 
Α, ωραία σας ευχαριστώ! Το έκανα, αλλά δεν ασχολήθηκε. Εξακολουθεί να καλεί και να ψάχνει τον άλλο αρσενικό. Τι να κάνω;
 
Και πάλι καλημέρα σας! Η συμπεριφορά των πουλιών...ίδια. Ο Ρίτσος( πατέρας) ταΐζει συνεχώς το μικρό και η Ελπίδα ψάχνει, καλεί και περιμένει τον πράσινο αρσενικό. Τι να κάνω; Κάνει που και που λίγες τελειοποιήσεις στην φωλιά της, αλλά γενικώς είναι έτοιμη.
Έχω σκεφτεί κάποιες πιθανές λύσεις, αλλά νομίζω πως δεν θα έχουν καθόλου καλό αποτέλεσμα. Αν έχετε να προτείνετε κάποια λύση, πολύ ευχαρίστως!
 
Βάλε το μικρό με τον μπαμπά του σε ένα κλουβί και βάλε στη ζευγαρωστρα με τη θηλυκια τον πράσινο γόη! 😉
 
Καλημερα σας! Η καναρα σημερα γεννησε το πρωτο αυγο της δευτερης γεννας της! Μακαρι τα παμε και παλι καλα!
Εχω τωρα τις αποριες μου! Το βαμβακι που εστρωσε η καναρα στο κεντρο της φωλιας εχει πανω ξερες κουτσουλιες απο τον νεοσσο που επισκεπτοταν την φωλια. Για να μην λερωθει το αυγο, τι να κανω; Επισης, να βαλω σημερα τον πρασινο αρσενικο με την καναρα; Η θα παρατησει τα αυγα;

Η κανάρα δεν κλωσσάει μόνιμα τα αυγά. Δεν έχει αρχίσει η επώαση.
Να βάλω την κανάρα με τον πράσινο αρσενικό( Τίτο) για να ζευγαρώσει μαζί του ή θα παρατήσει τα αυγά; Αν τα βάλω τώρα μαζί, υπάρχει περίπτωση ο αρσενικός να της σπάσει το αυγό; Αν και πιστεύω ότι θα είναι κλούβιο το σημερινό αυγό, γιατί δεν ζευγάρωσε καθόλου με τον κανάρο που ήταν στην πρώτη γέννα μαζί της.
Περιμένω πιθανές λύσεις! Καλό μεσημέρι!

Α, συγνώμη! Ξέχασα να το ρωτήσω. Τώρα το βαμβάκι που είναι στρωμένο στο κέντρο της φωλιάς, είναι κουτσουλημένο από το φιλοπερίεργο μικρό που εχθές επισκέφθηκε την φωλιά! Για να μην λερωθεί το αυγό και μολυνθούν οι πόροι του, τι πρέπει να κάνω; Να βάλω λίγο ακόμα, καθαρό βαμβάκι πάνω από το ''βρόμικο'' βαμβάκι; Αυτά και πάλι!
Σας ζητάω συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και σας υπερευχαριστώ για όλη την βοήθεια που μου προσφέρετε κάθε μέρα! Φιλικά!
 
Λοιπόν! Μιας και η κανάρα ταΐζει πολύ λιγότερο το μικρό και έχει αναλάβει ο πατέρας την ανατροφή βάλε μπαμπά και μωρό σε άλλο κλουβί και βάλε τον πράσινο στην κανάρα.. Χώρισε τα γιατί εγώ δεν τα χώρισα και από τα 5 αυγά βγήκε μόνο ένα μωρό και πιστεύω ότι οι κουτσουλιές και όλη η αναστάτωση που έφερε το μικρό φταίνε... Αν μπορέσεις βγάλε το βρώμικο βαμβάκι με προσεκτικές κινήσεις και καθάρισε τη φωλιά από τις κουτσουλιές.. Υπάρχει περίπτωση ο αρσενικός να το σπάσει το αυγό αν είναι πυρωμενος.. Αλλά μπορεί και όχι.. Εμένα στην πρώτη γέννα δεν έσπασε κανένα και στη δεύτερη έσπασε το δεύτερο... ☹

Αυτά κατά τη γνώμη μου!
 
Μόλις επιδιορθώθηκε η φωλίτσα! Το αυγό είναι μια χαρά! Έστρωσα άφθονο καθαρό νήμα και όλα μια χαρά! Σε λίγη ώρα ο μπαμπάς με το μικρό θα πάνε σε άλλο κλουβί.
Χίλια ευχαριστώ!
 
Αλίκη, έκανα ακριβώς ότι μου είπες! Μετά από μεγάλη προσπάθεια να πιάσω τον μπαμπά και τον νεοσσό, μεταφέρθηκαν σε ένα μεγάλο κλουβί. Φυσικά, ο μπαμπάς εξακολουθεί να ταΐζει συνέχεια το μικρό! Και η θηλυκιά συνάντησε επιτέλους τον ''αγαπημένο'' της! Τον ''γόη'', όπως είπε η Αλίκη! Εκείνη άλλαξε αμέσως συμπεριφορά! Άρχισε να τιτιβίζει φιλικά στον αρσενικό και πήγαινε συνέχεια κοντά του, όπου πήγαινε. Αμέσως άρχισε να ψάχνει και να τρώει πηγές ασβεστίου: σουπιοκόκκαλο και άμμο με όστρακα που της παρέχω σε αφθονία. Μετά από λίγη ώρα, ο πρώην για να δηλώσει την παρουσία του, βαράει μερικές νότες. Τότε, η Ελπίδα ''στήνεται'', ο Τίτος κελαηδάει για να επιδείξει την ελκυστικότητα του πάει γρήγορα δίπλα στην κανάρα και... Το ζευγάρωμα εκτελείται!
Αυτά και για σήμερα! Από αύριο εξελίξεις τις 2ης γέννας πλέον...
 
😀 Αμβρόσιε αγαπώ την περιγραφή σου! Με το καλόο! Με την ευχή μου και εγώ κουμπάρα και νονά! 😛
 
Δυσάρεστα νέα. Η Ελπίδα σταμάτησε στα δύο αυγά, αλλά δεν με απασχολεί τόσο αυτό. Σήμερα που είδα τα αυγά ήταν και τα δύο με κουτσουλιές επάνω τους και ήταν χάλια.
Και κάτι ακόμα... Τρελό κατά την γνώμη μου! Εχθές είχα δει στον ύπνο μου ότι πάει ο αρσενικός στην φωλιά, πετάει το ένα αυγό έξω από το κλουβί και το αυγό σπάει! Σήμερα, όταν σήκωσα την φωλιά να δω τα αυγά, έτσι όπως την σήκωνα, πέφτει το αυγό στο πάτωμα του μπαλκονιού και σπάει! Ο ''εφιάλτης'' έγινε πραγματικότητα! Τώρα η κανάρα κλωσσάει μόνο το ένα που είναι κουτσουλημένο. Να βγάλω εντελώς την φωλιά και να της ξαναδώσω σε λίγες μέρες;
 
Πόσες γέννες έκανε; Θέλεις εσύ να συνεχίσει;
 
Back
Top