Αναπαραγωγή Παντρολογήματα καναρινιών

Έχει κάνει μία γέννα 5 αυγών, από όπου εκκολάφθηκε μόνο ένας νεοσσός. Ναι, θα ήθελα να κάνει μία ακόμα γέννα για φέτος.
 
Μπορείς να καθαρίσεις το αυγό και να της το δώσεις. Οι πιθανότητες εκκόλαψης μειώνονται και ο μόνος τρόπος για να ανακαλύψεις αν υπάρχουν, είναι με την ωοσκόπηση μετά από καμία εβδομάδα.

Η άλλη περίπτωση την οποία θα ακολουθούσα αν ήμουν στη θέση σου, είναι ένας καλός καθαρισμός στο κλουβί, καινούργια φωλιά και νήμα και πηγαίνεις για καινούργιο γύρο.
 
Εγώ θα το άφηνα, θα έκανα ωοσκόπηση σε μια εβδομάδα και άμα ήταν γεμάτο θα το άφηνα αλλιώς πέταμα και θα τα έβαζα για άλλη μια γέννα!
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Από περιέργεια έκανα μια ωοσκόπηση τώρα στο αυγό και φαίνεται άσπορο και πολύ πιθανόν να ήταν άσπορο και το άλλο που είχε γεννήσει. Παρόλα αυτά, ο αρσενικός δεν χάνει ευκαιρία να φλερτάρει την κανάρα και που και που να την κυνηγήσει για αρκετή ώρα!
 
Τέσσερις ημέρες δεν είναι αρκετές για να καταλάβεις αν είναι γονημοποιημένο το αυγό. Ακόμη και για ανθρώπους με αρκετή εμπειρία.
 
Η δεύτερη γέννα αυγών είναι λίγο περίεργη. Όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, η κανάρα ζευγάρωσε με τον άλλο αρσενικό την Τρίτη που τα έβαλα μαζί. Τέσσερις μέρες μετά το ζευγάρωμα(εχθές δηλαδή) γεννάει ένα αυγό. Σήμερα δεν γέννησε άλλο αυγό. Δυστοκία αποκλείεται να έχει, γιατί της έχω άμμο, σουπιοκόκκαλο και βραστό αυγό με το τσόφλι και γενικώς είναι μια χαρά το πουλί! Τι λέτε να γίνεται; Ελπίζω να μην είναι άσπορα!
 
να σου πω εγω την δευτερη μας γεννα; Κι εγω της εχω και ασβεστιο στο νερο και αυγο με τσοφλι και σουπιοκοκκαλο... Εκανε ενα αυγο,την επομενη μερα τιποτα, την μεθεπομενη αλλο ενα, την επομενη τιποτα, την μερα μετα ενα διαφανο και σταματησε... Και μετα απο 14 μερες που της εδωσα ασβεστιο επιπλεον (δλδ 2 φορες απευθειας στο στομα και εξτρα σουσαμι) και αφου την χωρισα απο τον αρσενικο εννοειται εκανε ενα και μοναδικο τετραγερο και καταγαλανο χωρις στιγματα που το κλωσσαει με περισση φροντιδα... Τα παιδια εδω ειπαν ελλειψη ασβεστιου και μαλλον ισχυει,ισως καποια πουλια τα εξαντλει ακομη και η δευτερη γεννα ακομη κι αν το ζητησουν τα ιδια...
 
Γεια σου Εύα! Το είχα διαβάσει και στο δικό σου θέμα και είχες ανησυχήσει αρκετά! Πολύ πιθανόν να ισχύει αυτό που λες. Θα δω τι θα κάνω κι εγώ!
Χαίρομαι πολύ που απάντησες κι εσύ σε δικό μου θέμα και ευχαριστώ πολύ που μου είπες τι συνέβη και σε εσένα!
 
ανησυχησα οντως πολυ! Τωρα ειμαστε στη φαση που κλωσσαει αυτο το ασπορο κ εντος της βδομαδας θα την χωρισω απο το κλουβι με τα μικρα για να βαλω μαζι τους στην ζευγαρωστρα τον πατερα (μπορει να κανω και λαθος αλλα ο πατερας δεν πρεπει να μαθει στα αρσενικα μικρα να κελαηδαν;.) κ τελος τα μωρα για φετος! Του χρονου να ειμαστε γεροι! Εξαλλου τα πουλακια μας δειξαν οτι ακολουθουν την συμμετρια του σπιτιου!5 εμεις-5 αυτα!
αααν μου φερει ο ξαδερφος μου ενα ζευγαρακι απο βολο(απο εκτροφεα) που δεν εχει ζευγαρωσει φετος θα σας ρωτησω αν προλαβαινει να μπει σε διαδικασια εκεινο το ζευγαρακι!
 
Αν το ζευγαράκι που θα σου φέρει ο ξάδερφος σου είναι υγιές και τους έχει γίνει μια καλή διατροφική προετοιμασία, τότε προλαβαίνουν για φέτος μία γέννα. Γιατί μέχρι τέλη Ιουνίου, το πολύ μέχρι αρχές Ιουλίου, πρέπει να έχουν χωριστεί τα ζευγάρια!
 
Λογικα θα ειναι καλα προετοιμασμενο κ λογικα δεν προλαβαινω γιατι μαλλον θα παει τελη ιουνιου κατω! Και του χρονου με υγεια λοιπον! Τωρα θα χαρουμε το μεγαλωμα και τις νεες φωνες!
 
Αν το ζευγαράκι που θα σου φέρει ο ξάδερφος σου είναι υγιές και τους έχει γίνει μια καλή διατροφική προετοιμασία, τότε προλαβαίνουν για φέτος μία γέννα. Γιατί μέχρι τέλη Ιουνίου, το πολύ μέχρι αρχές Ιουλίου, πρέπει να έχουν χωριστεί τα ζευγάρια!
Αμβρόσιε τέλη Ιουνίου πρέπει να έχουν απογαλακτιστεί και τα τελευταία μικρά.
 
Ναι! Σωστά! Πάμε στις δικές μου εξελίξεις για την δεύτερη γέννα! Προχθές την Παρασκευή( 6η μέρα επώασης) κάνω ωοσκόπηση στο αυγό που γέννησε με τον πράσινο αρσενικό. Όπως το περίμενα! Το αυγουλάκι ήταν γονιμοποιημένο! Οπότε λογικά, πρώτα ο Θεός, το άλλο Σάββατο 14/6 περιμένω άλλο έναν νεοσσό( μοναχοπαίδι!):)
Όσων αφορά το καναρινάκι της πρώτης γέννας! Έχω μείνει έκπληκτος με την τόσο ραγδαία μεταμόρφωση του! Έχει γίνει ένα πανέμορφο, δυναμικό και ζωηρό πλασματάκι! Του αρέσει πολύ να εξερευνάει τα πάντα, να φτερουγίζει από κλαδί σε κλαδί και να τσιμπολογάει δοκιμαστικά ότι του τρώει και ο πατέρας(αυγοτροφή, άμμο με όστρακα και μήλο) ο οποίος ακόμα το ταΐζει και το ανέχεται. Βέβαια λαμβάνουν χώρα μερικοί καβγάδες για το φαγητό και την περιοχή, αλλά τα ξαναβρίσκουν! Μάλιστα, σήμερα, το καναρινάκι έκλεισε τον πρώτο μήνα της ζωής του! Αυτά από εμένα και θα σας ενημερώνω κι άλλο!
 
Μπράβο Αμβρόσιε με το καλό και το καινούργιο πουλάκι και να χαίρεσαι το μικρό σου!
 
Πώς απογαλακτίζονται οι νεοσσοί; Τώρα το μικρό τρώει μόνο αυγοτροφή, μήλο και άμμο με όστρακα. Σπόρια έχω βάλει σε μια ανοιχτή ταΐστρα από την Πέμπτη για να διευκολυνθεί το μικρό και τσίμπησε δυο τρία σπόρια, αλλά τώρα δεν το βλέπω να τρώει. Μου κάνει εντύπωση γιατί είναι ήδη ενός μηνός και θα έπρεπε να ήταν ήδη σε δικό του κλουβί. Ο μπαμπάς του το ταΐζει ακόμα συνέχεια. Τι κάνω;
 
Το αφήνεις με τον μπαμπά του μέχρι να τρώει από μόνο του σποράκια.. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο!
 
Back
Top