Φροντίδα Παπαγάλοι και διατάραξη κοινής ησυχίας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης theo40gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

theo40gr

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
708
Πόλη
Πειραιάς
Ζητωντας προκαταβολικα συγνωμη αν εχει ξανασυζητηθει
κατι τετοιο θαθελα να ξερω αν σε ακαταλληλες ωρες
σκουζουν οι παπαγαλοι σας και αν ναι τι κανετε για να
ησυχασουν... Αναφερομαι σε ωρες που δεν υπαρχει η
δυνατοτητα να παιξετε μαζι τους...😱
 
Εγώ δεν αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα διότι η ροζέλα μου είναι πολύ ήσυχη, σχεδόν δεν ακούγεται όλη μέρα 😛

Πιστεύω ότι ένας τρόπος είναι να του βάζεις τις συγκεκριμένες ώρες κάποιες λιχουδιές ή κάποια παιχνίδια ή κομμάτια ξύλου για να απασχολείται και να μην επιδίδεται στην τέχνη του ''τραγουδιού''. 😛
Ειδάλλως να κάνεις σκοτεινό το δωμάτιο για να ησυχάσει και ίσως κοιμηθεί κιόλας 😉
 
Θοδωρε διαβασε λιγο κι αυτα...

https://community.petbirds.gr/threads/Φωνάζει-συνεχώς-blue-crown-conure.4271/
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλος-φωνάζει-συνεχώς-τι-να-κάνω.6517/

Οι παπαγαλοι συνηθως φωναζουν για καποιο λογο. Ειτε καλουν το "ταιρι" τους εαν μενουν μονοι τους, ειτε τις πρωινες και απογευματινες ωρες που στη φυση επικοινωνουν με το σμηνος τους ειτε κατι αλλο προσπαθει να ζητησει, μαλλον προσοχη πιστευω, και πρεπει εσυ να καταλαβεις τι θελει για να το αντιμετωπισεις. 😉
 
Να ρωτήσω κάτι. Το βράδυ, όταν το σκεπάζεις, δεν κοιμάται ήσυχο; Δεν έχει συνηθίσει να κοιμάται άσχετα άν συνεχίζεται η κίνηση του σπιτιού; Ή τo μεσημέρι θορυβεί τις ώρες κοινής ησυχίας; Εάν φωνάζει σε άλλες προσωπικές σου ώρες, διάβασμα κλπ., θέλει να το καθησυχάσεις, να του πεις πόσο το αγαπάς, να του εξηγήσεις ότι θα λείψεις για λίγο, θα ηρεμήσει και θα σε περιμένει.
 
Εμένα πάλι η Κούκυ ένα παράξενο πράγμα. Λες και καταλαβαίνει. Όταν κοιμάμαι μεσημέρι ή βράδυ ουτε που ακούγεται. Και όταν δεν κυκλοφορώ μέσα στο σπίτι το ίδιο. Ποτέ δεν έχει ξυπνήσει πρώτη. Πάντα περιμένει να της πω καλημέρα και μετά αρχίζει...😛
 
το βραδυ δεν τον σκεπαζω.. Ερχεται στην αγκαλια μου και το νανουριζω
.. Μετα του λεω νανι.. Και το βαζω στο κλουβι του... Εκει οσο βαβουρα και να γινεται θα κοιμηθει
απλα οταν εχει ορεξη για παιχνιδι και συ δε μπορεις να παιξες μαζι του(ενοω τις ωρες που δε κοιμαται) τοτε χαλαει τον κοσμο...2 τεραγωνα πιο μακρυα ακουγετε..
 
Οχι εμένα δεν κάνει τέτοια. Και τώρα, αυτή τη στιγμή, είναι δίπλα μου και με παρακολουθεί ή τρώει ή τραγουδάει...😛
 
Μεσα στο κλουβι το εχεις;η ελευθερο; Και μενα οταν ειναι ελευθερο μια χαρα
ειναι.. Το προβλημα ειναι οταν πρεπει ναναι μεσα στο κλουβι,😱
 
Παιδιά είναι γλυκύτατα και τα δύο. Η Κούκυ, εγώ καταλαβαίνω, είναι πολύ ευγενική και καλαναθρεμένη, κυρία σκέτη, και ο Πιπίκος είναι πιό απαιτητικός και έχει περισσότερη ανάγκη, εννοώ δε χορταίνει τον Theo. Nα τα χαίρεστε. Εμένα αυτή τη στιγμή κοιμάται πάνω στο κλουβί του, αφού προσπάθησε να λύσει τους κόμπους του παιχνιδιού που έχει και ξυλάκια και τα ροκανίζει.
 
Μεσα στο κλουβι το εχεις;η ελευθερο; Και μενα οταν ειναι ελευθερο μια χαρα
ειναι.. Το προβλημα ειναι οταν πρεπει ναναι μεσα στο κλουβι,😱
Την έχω ελευθερή. Μέσα στο κλουβί της τι βάζω όταν λείπω και το βράδυ και αυτό γιατί στο παρελθόν είχε κάνει κάτι ζημιές...😎 Είχε φάει τα καλώδια του τηλεφώνου, είχε καταστρέψει το τηλεκοντρόλ...😛
 
για ναναι ολη την ωρα ελευθερη θα πρεπει τα παραθυρα ναναι μονιμα κλειστα, ακομα ζεστη κανει..
 
Εννοείται πως τα παράθυρα είναι κλειστά ! Αφήνω ανοιχτά κάποια παράθυρα με κλειστά παντζούρια όμως. Κοιτα την Κούκυ την έχω απο μωρό... Και έχει μάθει να είναι ελεύθερη μέσα στο σπίτι, ειδικά όταν είμαι και εγω. Αν την βάλω στο κλουβί της και είμαι σπίτι παθαίνει κατάθλιψη. Μαραζώνει...
 
Kι εμάς διαμαρτύρεται παραπονιάρικα όταν φεύγουμε, (έμαθε νά'ναι πάντα κάποιος μαζί του), λύσαμε το πρόβλημα, το βάζουμε στη θήκη που μεταφέρουν γάτες, κάθε πρωί, και το παίρνει ο σύζυγος και ο γιός μου στο μαγαζί, έχει άλλο κλουβί, χαίρεται που βλέπει κόσμο και αλλάζει παραστάσεις. Κάνει κούνια, φλυαρεί με διάφορες εκφράσεις, πότε αυστηρός, πότε τρυφερός, χαιρετάει, μια φορά που ένα παιδάκι που τον είδε άρχισε να κλαίει από το φόβο του, άρχισε και ο Torres να κραυγάζει, του προσφέρουν καρύδια, με φωνάζει όταν μου τον δίνουν στο τηλέφωνο, μόνο που εκεί δεν πετάει ελεύθερος όπως στο σπίτι. Είναι γοητευτικά και αξιαγάπητα.
 
Όντως το δέσιμο είναι το κάτι άλλο. Εγω μια ζωή είχα σκυλάκια. Οταν είδα την Κούκυ, μωράκι στο pet, την ερωτεύθηκα! Αλλά δεν πίστευα ότι θα δεθώ τόσο πολύ μαζί της. Τελικά έκανα λάθος. Είναι μέλος της οικογενειάς μας εδω και 7 χρόνια και εύχομαι για πολλά πολλά ακόμη.
 
Η χαρούμενη διάθεση, η τρυφερότητα, η ανιδιοτελής αγάπη - άνευ όρων, τα παιχνιδιάρικα καμώματα, οι εκφράσεις τους, το τραγούδι - όπως λες, το πέταγμά τους μας ξαφνιάζουν ευχάριστα & μας ξεκουράζουν. Η ομορφιά τους προκαλεί το θαυμασμό μας, Αααν πουν και καμιά λέξη στην ώρα της και σωστά θα μας αποτρελλάνουν.
 
Ποσο πιο πολυ θα μας αποτρελανουν; Ο πιπικος τωρα ειναι μονος του στο σπιτι.. Εγω 2 οροφους κατω στο γραφειο μου.. Με ακουσε που μιλαγα..
και τωρα χαλα τον κοσμο..στην αρχη μου σφυριζε και φωναζε φιλαρακο φιλαρακο... Τωρα φωναζει ρε μα-κααα... Αν δεν ανεβω να με δει
θα ξεσηκωσει τη γειτονια..
 
Τheo, εξήγηση, ρολόι δίπλα του να του δείξεις και να του θυμίζει ότι θα επιστρέψεις, καθησύχαση, μουσική, ασφαλή παιχνίδια να λύνει κόμπους ή να ροκανίζει ξυλάκια, θέα εξωτερική & φρέσκια τροφή να σκαλίσει, μπορεί να κεντρίσουν το ενδιαφέρον του. Αν υπόλοιπες ώρες είναι ελεύθερος στο δωμάτιο και έχει κινηθεί, μπορεί να πάρει και κανένα υπνάκο. Ξέρουμε ότι είναι ευαίσθητοι, απαιτητικοί, και νοιώθουν ότι παραμελούνται, αν από την αρχή δεν έχουν συνηθίσει να απασχολούνται με κάτι, τις ώρες που μένουν μόνοι τους.
 
Back
Top