Γενικά Παπαγάλοι και κόψιμο φτερών πτήσης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sophias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sophias

PB Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
356
Πόλη
Αθήνα
καλημέρα σε όλους!
Ολοι ξέρουμε οτι για να μη πετάει ο παπαγάλος μέσα στο σπίτι όταν τρομάξει, κάποιοι κοβουν τα φτερά πτήσης.
Ξέρει κάποιος πως γίνεται αυτό, ποιά φτερά κόβονται και αν είναι οδυνηρό;
κάποιος μου πρότεινε να το κάνει στον conure που έχω, μολονότι είναι ήρεμο πουλάκι,(τσιριχτρόνι), απλά, φοβάται τα σκυλιά και τους ξένους...
φοβάμαι για το πουλί όμως και δεν αποφασίζω.
 
κοίτα Σοφία μου,
το κόψιμο των φτερών δεν είναι καθόλου κακό. ίσα ίσα νιώθεις εσύ η ίδια ασφάλεια για το πουλάκι σου. σε καμία περίπτωση δεν είναι οδυνηρό για το πουλί.
εγώ θα σου πρότεινα να το πήγαινες στο πετ σοπ να του κόψουν τα φτερά. μην τα κόψεις εσύ αν δεν ξέρεις γιατί μπορεί να τον τραυματίσεις.
αυτά απο μένα. ελπίζω να σε βοήθησα! 🙂
 
Συνφωνω με τη Σισσυ οτι καλυτερα σε κτηνιατρο αλλα και σε ενα πετ σοπ με καποιον που ξερει μπορει να γινει σωστα. Εδω θα σου βαλω μερικα sites και youtubes.


exoticpetvet.net/avian/clip.html σε αυτο προτεινει 2 τροπους, ο 2ος ειναι καλυτερος εχει πλεονεκτηματα, αυτον εφαρμοζω κι εγω...
φαινεται καλα και εδω... exoticpetvet.net/avian/wings.html

και εδω... Wing Clipping 101

ΠΡΟΣΟΧΗ : στα φτερα που δεν ειναι ωριμα και ακομη μεγαλωνουν! Αυτα ειναι ακομη μερικως τυλιγμενα στη μεμβρανη τους. Σε αυτα δεν εχουν τραβηχτει τα αιμοφορα αγγεια και πρεπει να κοιταμε καλα τι κοβουμε για οποιους τα κανουν μονοι τους. Αυτα τα αφηνουμε οπως ειναι και τα κανουμε μετα απο μια-δυο εβδομαδες αναλογα ποτε ειναι ετοιμα. Αν κοψουμε φτερο και αυτο αρχισει να βγαζει αιμα, πιανουμε το υπολοιπο και το τραβαμε να το βγαλουμε τελειως για να σταματησει.. Γι αυτο ειναι καλυτερα να το κανει καποιος που ξερει και να μην κανουμε πειραματα!

εδω βαζω και καποια βινετο :

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Θεοδοσια αποτι γνωριζωκυριως σε μεγαλου κ μεσαιου μεγεθους παπαγαλους. Πχ ζακο, μακαο, κακατουα, κοκατιλ κτλ
 
ομωσ ετσι δεν επεμβαινουμε στη ζωη τους; Μετα δεν πετανε καθολου;
 
μπορούν πολύ λίγο να '' πετάξουν ''. σαν τις κότες ας πούμε πετάνε. Φουρτουλάνε που λέμε.
ομωσ ετσι δεν επεμβαινουμε στη ζωη τους;
αυτό το κάνουμε για να μην μας φύγουν, χτυπήσουν κτλ.
δεν παθαίνει τίποτα ο παπαγάλος, δεν νιώθει πόνο.
 
ευχαριστώ Μπάμπη για την διόρθωση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
χμμμμ! Δεν ξερω αν συμφωνω με τη μεθοδο αυτη! Νιωθω οτι ειναι σαν να κοβεις το μισο ποδι ενος ανθρωπου! Υπαρχουν κι αλλοι τροποι να μην μας φυγουν!βεβαια εγω δεν εχω μεγαλο παπαγαλο και δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να το σκασει ενασ παπαγαλος αλλα θεωρω οτι ειναι κριμα, σνιφ
 
πανεύκολο είναι να το σκάσει ένας παπαγάλος. Γι' αυτό πρέπει να κλείνουμε τις μπαλκονόπορτες και τις κουρτίνες και γενικά να προσέχουμε...

όσο για το κόψιμο φτερών εγώ νομίζω είναι η καλύτερη μέθοδος.
τα φτερά ξαναμεγαλώνουν κι αν θες δεν τα ξανακόβεις.
 
και ψυχρά προσθέτω κατι, αλλο να σου φυγει ενα καναρινι η ενα παπαγαλακι και αλλο να σου φυγει ενας παπαγάλος των 1000και ευρο! Ετσι σε μια στιγμη.
χωρις το συναισθηματικο κομματι! Η να σκεφτεις την τυχη του,
που αμα σου φυγει ειναι καταδικασμενος σε θανατο, δεν μπορει να επιβιωσει μονος του σε καμια περιπτωση.
αυτη τη γνώμη μαρια η μαιρη ειχα και γω πριν αποκτησω και παπαγάλο.
τωρα εχω αλλαξει και γιαυτο και τακοψα εγω.
και δεν ειναι μονο μη σου φυγει απο κανα παραθυρο ειναι και αλλα πολλα οπωτε πρεπει να αφησουμε λιγο το συναισθηματικο κομματι και να σκεφτουμε και αλλους παραγωντες οπως το οτι αμα πεταει μεσα στο σπιτι μπορει πολυ ευκολα να τραυματιστει η να χτυπησει καπου.
δεν κοβουμε ολα τα φτερα ωστε αμα παει να πεσει κατω να μπορει να μειωσει ταχυτητα και να προσγειωθει ομαλα και οχι να σκασει κατω και να χτυπησει.
του περιοριζουμε ετσι λιγο την ελευθερια αλλα ΜΟΝΟ για το καλο του γινεται αυτο οπωτε ειναι υπέρ του. Βεβαια αμα τον εχουμε εξω απο το κλουβι του σε σταντ η σε δεντρα αναρηχησης ετσι εχει αρκετη ελευθερια να σκαρφαλωνει και να περπαταει ωστε να ειναι πολυ ευτυχισμένος εν τελη!

αμα το σκεφτεις εντελως ψυχρα και αντικειμενικα θα συμφωνησεις γιατι σου λεω και εγω οπως και εσυ σκεφτομουνα και ελεγα αμα τυχον ποτε παρω δεν θα το κανω αλλα μπροστα στα γεγονότα αναθεώρησα.
εμενα ειχε 15 χρονια σε κλουβι και κανα 2 αποπειρες πεταγματος εσκασε στο τοιχο και μετα κατω! Θα μου πεις καποτε θα συνηθισει! Ναι αλλα τι να το κανω αμα σπασει κανα ποδι η κανα λαιμο ετσι οπως εσκαγε στον τοιχο η στη ντουλαπα;
ασε που πριν τα κοψώ οταν εφευγα τον εβαζα στο κλουβι ενω τωρα και να τον αφησω εξω, ξερω οτι θα τον βρω εκει που τον αφησα χωρις να εχω την εννοια μηπως πεταξε και χτυπησε πουθενα! Αρα μαλλον εχει περισσοτυερη ελευθερια ετσι!
αυτα δεν τα γράφω μονο για τη μαρια/μαιρη οπως ειναι τελοσπαντων αλλα και για αυτους που αναρωτιουνται αν πρεπει η οχι να το κανουν, σκεφτειται τους προβληματισμους που γράφω εσεις προσωπικα και θα δειτε οτι εκει θα καταληξετε. Επιπλεον μην γραψει παλι κανενας να το κανω η οχι;ας διαβασει, ας σκεφτει και ας κρινει. Δεν θα προσπαθουμε εμεις να τον πεισουμε να κανει κατι, πρεπει ο ιδιος να πειστει απο μόνος του οτι αυτο ειναι το καλυτερο για το πουλι! Τελος!
 
πολυ σοφα σκεφτεσαι και οντως αμα αφησουμε το συναισθηματικο στην ακρη και σκεφτουμε την καλη πλευρα ετσι ειναι! Συμφωνω και αναθεωρω!
μια ερωτηση ακομα! Αυτο γινεται και στα Lovebirds?

φιλικα μαρια
 
γινεται σε οποιο πουλι θες αλλα δεν το κανουν στα μικρα γιατι δεν χτυπανε τοσο ευκολα γιατι και μικροτερα ειναι και πετανε καπως και μεσα στο κλουβι.
μονο αμα υπαρχει ο φοβος να φυγει απο κανα ανοιχτο παραθυρο!
αλλα σε αυτη τη περιπτωση θα σου ελεγα να προσεχεις οταν τα αφηνεις ελευθερα να εχεις κλεισει απο πριν τα παραθυρα παρα να κοψεις τα φτερα τους!
τωρα θα μου πεις τη μια τα λες ετσι την αλλη αλλιως! Δεν ειναι το ιδιο πραμα ομως και δεν μπορω να στο εξιγησω καλυτερα. Αμα βρεθεις και με Lovebirds και παπαγαλο θα καταλαβεις!:D

δεν ειναι δικιες μου σκεψεις αυτες, ειναι γνωση που εχω αποκτησει διαβαζοντας και μιλωντας με ανθρώπους που ΞΕΡΟΥΝ!
 
καταλαβαινω, δεν θα κανω τπτ εκτος κι αν δω οτι υπαρχει προβλημα
αλλα εχω και γατες και μεχρι να φυγω απο τους δικους μου δν τα κοβω...
 
Αποφάσισα να κόψω τα φτερά του Μάνι μετά από πολύ σκέψη ωστόσο έχω έχω μια απορία. Αυτός έχει συνηθίσει να πετάει τώρα και να το σκάει από τα χέρια μας. Μόλις του τα κόψω ποια θα είναι θα είναι η πρώτη αντίδραση. Πόση ώρα θα του πάρει δηλαδή να καταλάβει ότι δεν μπορεί να πετάξει και θα ηρεμήσει;
 
Otan tha pesi kai ta xtipithi kanena 10 fores tote tha to katalavei...Giayto prosoxi me ipsi, petrina patomata, gonies kai bibelo...
Mono den eimai sigouri an kovoun ta ftera sta toso mikra poulakia...nomizo prepei na perasoun proti tous pteroria...an den kano lathos...
 
Λογικα μια δυο φορες! Φροντισε να προσγειωθει στα μαλακα... Δηλαδη αν ειναι δυνατον πανω σε κρεβατι ακομη καλυτερα... μολις το συνηειδητοποιησει δεν θα ξαναεπιχειρισει για μερικες μερες και μετα σιγα σιγα θα ξεθαρευει μεχρι να καταλαβει μεχρι που μπορει να φτασει. και ισως θα κρατιεται στο χερι σου πιο σφιχτα για λιγες μερες...

Μανο μονος σου θα το κανεις; Εισαι σιγουρος οτι μπορεις; Σιγουρα εχουνε βγει σωστα και ολοκληρα τα φτερα που θα κοψετε; Αν οχι μπορει να μην κανει ακομη...
 
Ναι μόνος μου σκοπεύω να τα κόψω. Δεν μου φαίνεται και τόσο δύσκολο και ο πατέρας μου έχει ξανακόψει. Βέβαια ο κτηνίατρος μου είπε για μια μέθοδο που τα κόβεις ένα ένα και φαίνεται καλύτερα το φτερό και με λιγότερο κόψιμο. Δεν ξέρω. Τα φτερά του Μάνι νομίζω ότι έχουν βγει κανονικά. Απλά λίγα πούπουλα λείπουν στις μασχάλες. Πείτε μου κι εσείς.
 

Συνημμένα

  • DSC00262.webp
    DSC00262.webp
    48,1 KB · Προβολές: 550
Back
Top