Γενικά Παρουσίαση των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Elli και εγώ στην πρωτη μου προσπαθεια είχα μια απώλεια. Τώρα είμαι στη δευτερη από προχθες σκάνε ένα ένα τα αυγά είμαι στα 4/6 και περιμενω να δω τι θα γίνει με τα αλλά δυο. Γερά και καλοκλαρωτα να είναι τα πουλακια σου!
 
Ηρθε η ωρα για ταισμα και το γερακι 😛 καθεται απο πανω και περιμενει! Αυτη ειναι η καναρα που μου εκανε τα σκουρα τα καναρινακια που σας ειχα δειξει!
[automerge]1589722436[/automerge]

IMG_20200517_124747.jpg
 
@StathisS Ευχαριστω πολυ! Με εχουν βολεψει εμενα προσωπικα οι εξωτερικες φωλιες και τα ελεγχω και αμα θελω να τα δω μπορω πιο ευκολα και οταν θελω να τα ταΐσω αν χρειαζεται τις βγαζω ευκολα και δεν βαζω ετσι το χερι μου μεσα στο κλουβι για να τα λαχταραω τα καναρινακια και κανουν λες και παιζουν ραγκμπι :) 😛
 
@StathisS Καταλαβα :) Και εγω ειχα μια καναρα που της αρεσαν οι εσωτερικες φωλιες και ξερεις τι εκανα; Την εσωτερικη φωλια την ειχα περιπου στην μεση του κλουβιου και ειχα βαλει και την εξωτερικη! Λοιπον την εφτιαξε την εσωτερικη φωλια εκανε το πρωτο αυγο την επομενη μερα την εφερνα λιγο πιο κοντα στην εξωτερικη φωλια το ιδιο με το δευτερο αυγο λιγο πιο κοντα στην εξωτερικη φωλια μεχρι που εκανε 6 αυγα την ειχα φερει την μια κοντα στην αλλη! Την εξωτερικη φωλια την ειχα φτιαξει με σπαγκακια καρφι δεν της καιγοτανε να παει στην εξωτερικη φωλια! Που λες οταν βγηκανε και ειχαν φτασει περιπου 10 ημερων εβαζα γαντι επαιρνα το ενα και το εβαζα στην εξωτερικη φωλια την αλλη μερα το δευτερο την αλλη μερα το τριτο και τα μετεφερα ολα στην εξωτερικη φωλια!βεβαια πηγαινα και τα εβλεπα αν τα ειχε ταΐσει συστηματικα οταν ηταν τα πολλα στην εσωτερικη και το ενα στην εξωτερικη! Τα εβλεπα συνεχεια δεν τα αφηνα χωρις να μην τα δω! Και μετα την εφερα στα νερα μου οταν ηταν να ξανακανει φωλια της εβαλα στην εξωτερικη φωλια ενα αυγο ψευτικο και απο τοτε το πηρε αποφαση για την εξωτερικη!βεβαια ειχα και καλο αρσενικο οταν η καναρα καθοταν στα πολλα ο αρσενικος καθοτανε και το ταϊζε το αλλο και μετα στα 2 μεχρι που τα μετεφερα ολα! Γιατι αφου θελει εσωτερικη η καναρα δεν βαζεις την φωλια στην φατσα του κλουβιου για να τα βλεπεις καλυτερα; Μονο αν τα εχεις εξω απροστατευτα αστο καλυτερα! Τωρα γουστα της καναρας ειναι αυτα μπορει να ειναι πιο ρομαντικα στην εσωτερικη φωλια!
 
@StathisS Αστην τοτε εκει δεν υπαρχει λογος εγω το εκανα αυτο επειδη καποια περιοδο τα ειχα μεσα στο σπιτι!
[automerge]1589731742[/automerge]
Δυστυχως μολις τωρα εχασα εναν νεοσσο ακομα! Παλι μαυρη τελεια ειχε! ☹ κριμα η ψυχουλα ☹
 
@Tony Forpus Τι θεραπεια υπαρχει; Τα αλλα γιατι ειναι μια χαρα; Το ενα το εχασα απο ενα ζευγαρι και το σημερινο απο αλλο ζευγαρι δεν ειναι ιδια γεννα ☹
[automerge]1589737438[/automerge]
@ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19 Δυστυχως δεν το εβγαλα φωτογραφια αλλα ηταν ακριβως οπως το αλλο που εβαλα φωτογραφια! ☹ οχι ειναι η δευτερη φορα που τους βαζω!
 
@Elli

Απο την στιγμη που εμφανίζουν μαυρη τελεια, σημαινει ότι οι γεννητορες μεταφερουν καποιο μικροβιο στους νεοσσους.

Μπορει τα ενηλικα να μην τα επηρεαζει αλλα τα μικρα ειναι ευαλωτα.
 
@Tony Forpus Τα αλλα τα μικρα γιατι δεν το εχουν; Επειδη δεν ξερω και οσο ζεις μαθαινεις την τελεια δεν την εμφανησε μετα απο 1-2 μερες οταν εσκασε το αυγο μετα απο λιγο το ειδα! Δηλαδη για να καταλαβω με το ταϊσμα το μεταφερουν το μικροβιο ή μεχρι να το γεννησει; Το ξερω θα με κοροϊδεψεις που ρωταω 😛 αλλα δεν μου εχει ξανασυμβει ☹
 
Δεν ειναι απαραιτητο να επηρεαστουν ολοι νεοσσοι το ιδιο, η μαυρη τελεια ειναι η διογκωμένη -απο το μικροβιο- χολη.

Καλα κανεις και ρωτας, δεν υπαρχει προβλημα :)
 
Back
Top