Αναπαραγωγή Πειράζει που δεν έχω βάλει τσόχα στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σημερα κατεβασα το κλουβι για να το καθαρισω και ειδα μονο τα 2 αυγα οπου σημαινει εχθες δεν εκανε κατι. Γινετε λοιπον να κανει 3 αυγα στο συνολο;δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μην δω αλλο;2 που υπαρχουν και 1 που το εκανε κατω και εσπασε. Γιατι καπου διαβασα οτι απο 2-5 εαν θυμαμαι καλα...oσο αφορα το σουπιοκοκκαλο το εβαλα πανω απο ενα κλαδακι οπως μου ειπατε και εχουν παει και χτυπανε ραμφος νυχια.. Μια χαρα
 
Σημερα κατεβασα το κλουβι για να το καθαρισω και ειδα μονο τα 2 αυγα οπου σημαινει εχθες δεν εκανε κατι. Γινετε λοιπον να κανει 3 αυγα στο συνολο;δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μην δω αλλο;2 που υπαρχουν και 1 που το εκανε κατω και εσπασε. Γιατι καπου διαβασα οτι απο 2-5 εαν θυμαμαι καλα...oσο αφορα το σουπιοκοκκαλο το εβαλα πανω απο ενα κλαδακι οπως μου ειπατε και εχουν παει και χτυπανε ραμφος νυχια.. Μια χαρα
Ναι γίνεται.. Σπάνια αλλά γίνεται.. Ειδικά αν είναι μεγάλη σε ηλικία ή πρωτάρα. Μπορεί να σου κάνει αύριο το 4ο αυγό. Εσύ ενίσχυσε με ασβέστιο (κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι κτλ) να είσαι σίγουρος και όλα τα άλλα άστα στη φύση! Θα ξαναπώ στην πρώτη γέννα της ζωής μου που τότε δεν ήξερα που πάνε τα 4 η κανάρα μου έκανε μόνο 2 αυγά γιατί την χώρισα από τον αρσενικό. Και τα δύο έσκασαν και τα δύο είχαν πουλάκια που μεγάλωσαν μια χαρά! Σημασία δεν έχει ο αριθμός των αυγών!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σαφως και σημασια εχει να ειναι υγιες πρωτα.. Οχι ειναι μικρη σε ηλικια...

αυγο να συνεχισω να δινω;η μολις βγουν τα μωρα τωρα;η κανενα φλο απο μαρουλι;
 
Οταν κλωσσαει η καναρα δεν δινουμε αυγο. Με το καλο ξανα μολις βγουν τα μικρα.. Το μαρουλι δεν προσφερει και πολλα ιχνοστοιχεια.Αν θε χορταρικα προτιμησε μπροκολο, ραδικι κτλ.

Οσο κλωσσαει μονο νερο και σπορους, τα υπολοιπα μετα την εκκολαψη.
 
τελεια. Απλα επειδη διαβασα ξανα αυτα που λεγαμε και μου εχετε πει οτι το ασβεστιο βοηθαει στο να βγει το αυγο πιο ευκολα σκεφτομαι μοιπως επειδη σταματησα το αυγο (οσο ναναι ειναι πηγη ασβεστιου) για αυτο δεν εκανε 4ο..
 
Αν εχεις σουπιοκοκκαλο, σουσαμι και σπασμενα οστρακα εισαι οκ. Αν παρολα αυτα ειχες υποψια ελλειψης ασβεστιου, μετα το 1ο αυγο για 3-4 μερες υδατοδιαλυτο στο νερο και θα εισαι ενταξει.
 
😀.. Δεν το ηξεραν οτι τρωνε τετοια...

κατι ακομα χαζευοντας φωτογραφιες ειδα καποιες που εχει στην φωλια νεαρα και αυτη καθετε απο πανω τους. Δεν σκανε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Εγώ για να είμαι σίγουρη ότι παίρνουν ασβέστιο και από το αυγό σταματάω το βραστό αυγό με το τσόφλι μόλις κάνει και το τελευταίο αυγό. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
ειδα λοιπον και το 4ο αυγο... Κυριακη 17/5 το πρωτο.. Δευτερα 18/5 2ο (σπασμενο) Τριτη 19/5 3ο πεμπτη 21/5 4ο μεσα στην φωλια.. Και απο εχθες το βραδυ κοιμαται μεσα στην φωλια ξεχασα να σας πω...
 
εγω δεν ειμαι.. Αυτα (πουλια) και η φυση κανουν δουλεια.. Εγω απλα βοηθαω απο τα λεγμενα σας...Ας εινα ιγερα και δυνατα και τα υπολοιπα ερχονται
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σας εχει τυχη ποτε εσας να μην κανει μια μερα αυγο και να κανει την επομενη;Εκτος και αν ειναι το 5ο αλλα το 4ο που να ειναι;
 
Το σωστο και συνηθες ειναι καθε πρωι απο ενα. Καποιες φορες υπαρχει διακοπη μιας ή περισσοτερων ημερων αλλα δεν ειναι φυσιολογικο.
 
πρεπει να ανυσηχω;υπαρχει περιπτωση να παθ κατι η θυληκια; Πρεπει να κανω κατι;
 
πρεπει να ανυσηχω;υπαρχει περιπτωση να παθ κατι η θυληκια; Πρεπει να κανω κατι;
Όχι, πρέπει να περιμένεις, ειδικά όταν η συμπεριφορά των πουλιών είναι φυσιολογική. Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο.
 
Δεν πειράζει. Εφόσον δεν υπάρχουν ενδείξεις για ψείρα, δεν είναι απαραίτητο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top