Αναπαραγωγή Πειράζει που δεν έχω βάλει τσόχα στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
σημεραεβαλα τροφη και τα καθαρισακαι μετα ειδα οτι αυτη καθοταν στην φωλια και αυτος την ταιζε και κουνουσε τα φτερα της αυτη...
 
Ομορφη εικονα, φυσιολογικη εξελιξη. Καλα αποτελεσματα να εχεις!
 
Τα πράγματα έχουν πάρει το δρόμο τους.
Άσε τα πουλιά να κάνουν αυτό που ξέρουν.
 
Φιλικα και οχι εξυπνακιας! Εισαι στο μεγαλυτερο και πιο αξιοπιστο φορουμ γιανγους μικρους μας φιλους! Αν ακουσεις λιγο τους εμπειρους θ δεις πως ολα θ κυλησουν οπως πρεπει! Εχεις πανικοβληθει και αγχωθει πιστεψε το μεταδιδεις στα πουλια και σταματα ν παρεμβενεις κ ν εισαι ολη μερα απο πανω τους οσο και βολικα πουλια ν ειναι καποοια στιγμη θ στρεσαριστει τοσο και δεν βρισκεις αυγο για δειγμα κρατησου μακρια απο τα πουλια! Μομο νερο τροφη καθαρισμα μολις! Αλλιως με την τοση αγωνια για αναπαραγωγη και με την τοση επιμονη και πιεση στα πουλακια! Θα απογοητευτεις πληρως! Κατα τα αλλα καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα!
 
κατι ακομα, λεμε οτι μπορουμε να αντικαταστησουμε τα υαγα με ψευτικα μεσα στην φωλια και οταν γινει το 5ο να τα βαλουμε ολα.. Δηλαδη τα αυγα δεν εκολαπτωνται βαση ημερων αλλα βαση θερμοτητας;δηλαδη εαν τα εχω μεσα σε ενα μπολ με βαμβακι για 2 εβδομαδες θα βγουνε οι νεοσσοι; Επισεις εγω γυρναω το βραδυ σχετικα αργα και το πρωι κοιμαμαι εως τις 9.. Εχω κλειστο το πατζουρι γιατι το πρωι 6-7 ηωρα οταν βλεπαν φως ξυπνουσαν και εμενα μαζι..υπαρχει περιπτωση να μην βλεπουν οι νεοσσοι οταν βγουν και να πεσουν απο την φωλια τους;να κατεβασω την φωλια πιο κατω οταν γεννηθουν με το καλο;
 
Προφανως βασει θερμοτητας, αλλιως απλα θα τα αφηναμε και θα βγαινανε μονα τους, ποιο το νοημα να κλωσσαει η καναρα...
Αν τα εχεις μεσα σε ενα μπωλ με βαμβακι δυο εβδομαδες, θα χαλασουν, απλο, δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να βγουν πουλια.
Εφοσον σε ενοχλουσαν οπως λες, επρεπε να ειναι σε διαφορετικο χωρο. Τα πουλια ξυπνουν με το πρωτο φως της ημερας, εσυ τα υποχρεωνεις να ξυπνουν αργοτερα με σχετικα βιαιο τροπο (ανοιγμα φωτος/πατζουριων) και τι ωρα κοιμουνται τη νυχτα; Μηπως τα μπερδευεις με τα ακαταστατα ανοοιξε/κλεισε του φωτισμου;
Οι νεοσσοι δεν εχουν καμια σχεση με το οτι δεν θα βλεπουν κτλ απο το φως. Οταν εχεις εσυ υποχρεωτικο σκοταδι απλα θα νομιζουν οτι ειναι νυχτα και θα κοιμουνται. Οχι, δεν πειραζεις τη φφωλια απο κει που ειναι καθολου.

Νομιζω πως επρεπε να ξανασκεφτεις λιγο τη διαβιωση τους και οχι τη βολη σου στο θεμα του υπνου. Ας εκλεινες μια πορτα να μη σε ξυπνουν, και γω ετσι κανω οταν ειμαι πτωμα, αλλα τα αφηνω φυσιολογικα να ξεκινησουν να τραγουδανε απο τα χαραματα.
 
μαλιστα αυτο εχει που το εκανα εδω και δυο ημερες... Τοτε τα αφηνω οπως εχει ανοιχτα και ξυπνουν με το πρωτο ανοιγμα της ημερας. Την νυχτα κοιμουνται κανονικα, γιατι δεν ανοιγω φωτα οταν ξεντυνομαι κλπ..
 
κατι ακομα, λεμε οτι μπορουμε να αντικαταστησουμε τα υαγα με ψευτικα μεσα στην φωλια και οταν γινει το 5ο να τα βαλουμε ολα.. Δηλαδη τα αυγα δεν εκολαπτωνται βαση ημερων αλλα βαση θερμοτητας;δηλαδη εαν τα εχω μεσα σε ενα μπολ με βαμβακι για 2 εβδομαδες θα βγουνε οι νεοσσοι;
Για να γίνει εκκόλαψη εκτός από τις υψηλές θερμοκρασίες απαιτείται η ανά χρονικά διαστήματα περιστροφή των αυγών ακόμη και η προστασία τους από υπερθέρμανση.
Είναι αδύνατον λοιπόν να έχεις εκκόλαψη με τις συνθήκες που περιγράφεις γιατί δεν υπάρχει σωστή επώαση. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει επώαση.
Παρ' όλα αυτά αν τα αυγά μείνουν μέσα στο φαγητοδοχείο θα καταστραφούν σε χρόνο ανάλογο με τη θερμοκρασία περιβάλλοντος... Όσο πιο ζεστό περιβάλλον τόσο πιο γρήγορα.
επισεις εγω γυρναω το βραδυ σχετικα αργα και το πρωι κοιμαμαι εως τις 9.. Εχω κλειστο το πατζουρι γιατι το πρωι 6-7 ηωρα οταν βλεπαν φως ξυπνουσαν και εμενα μαζι..υπαρχει περιπτωση να μην βλεπουν οι νεοσσοι οταν βγουν και να πεσουν απο την φωλια τους;να κατεβασω την φωλια πιο κατω οταν γεννηθουν με το καλο;
Είναι μεγάλο λάθος να περιορίζουμε τα ζώα μας στο ωράριό μας... Τα πουλιά πρέπει να κοιμούνται νωρίς (ακολουθώντας την έκφραση "με τις κότες") και να ξυπνούν με το χάραμα.
 
Τελεια. Επισης κατι ακομα, οσο αφορα αυτο που λεμε το αυγο ειναι ασπορο, εγω χαρικα οτι σιγουρα δεν θα ειναι ασπορα επειδη εχουν κροκο, αλλα μετα εμαθα οτι ολα τα αυγα εχουν κροκο, απλα τωρα μου ειπαν αν τα βαλω κατω απο μια λαμπα και δω μια μαυρη κουκιδα ειναι οκ.. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν ηξερα οτι και τα ασπορα εχουν κροκο... :/ .. Επειδη εχω περιεργια να τα δω στο φως η να μην τα πειραξω;
 
Απο οτι περιγραφεις τοσο καιρο δινεις την εντυπωση πως εισαι ολη την ωρα πανω απο το κλουβι τους. Για μενα καλα κανεις και ρωτας απλα βιαζεσαι πλ... Αστα ησυχα και θα σε ανταμειψουν
 
Σημερα 2 φορε το πρωι βγηκε η θυλικια απο την φωλια και κυνηγουσε τον αρσενικο. Γιατι αραγε;επισης αν και δεν εχω παρατηρησ κατι, να ριξω σε μια-δυο γωνιες κατω στο κλουβι χειροσκονη; Ετσι προληπρικα.η οχι;
 
Ο ορος κυνηγητο εχει πολλες ερμηνιες κυνηγαει για ν την ταισει κυνηγαει για να ξανα ζευγαρωσει κυνηγαει για ν επιτεθει και πολλα ακομα παραξεμα δωσε καποιες πληροφοριες παραπανω θεση φτερων ανοιχτο η κλειστο ραμφος; Τι ηχους εβγαζε οταν τον κυνηγουσε;
 
Καλα βρε κατασκοπε, εσυ ειδες και τις δυο φορες;

Ψειροσκονη μπορεις να ριξεις, αλλα ειπαμε οχι πολλες ενοχλησεις.
Βοηθησε μας, απαντωντας σε αυτο που σε ρωτησε ο Παναγιωτης :)
 
Ο ορος κυνηγητο εχει πολλες ερμηνιες κυνηγαει για ν την ταισει κυνηγαει για να ξανα ζευγαρωσει κυνηγαει για ν επιτεθει και πολλα ακομα παραξεμα δωσε καποιες πληροφοριες παραπανω θεση φτερων ανοιχτο η κλειστο ραμφος; Τι ηχους εβγαζε οταν τον κυνηγουσε;
Τωρα που το λες θα το προσεξω...Αλλα η θυληκια κυνηγουσε των αρσενικο..

Καλα βρε κατασκοπε, εσυ ειδες και τις δυο φορες;

Ψειροσκονη μπορεις να ριξεις, αλλα ειπαμε οχι πολλες ενοχλησεις.
Βοηθησε μας, απαντωντας σε αυτο που σε ρωτησε ο Παναγιωτης :)
Κατασκοπος...😀... Πως και που να ριξω ψειροσκονη αυριο λοιπον;
 
Πατος κλουβιου-γυρω απο τη φωλια.Αμα σηκωθει κανε ενα τσακ και μεσα στη φωλια αλλα πολυ λιγο. Και ετοιμος, δεν καθαριζεις παρα σπανια απο δω κ περα.
 
Back
Top