Γενικά Πηρα 2 καινουρια πουλακια

manostaz

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2015
Μηνύματα
105
Πόλη
Λιβαδειά
καλησπέρα σας
την Παρασκευη πηρα 2 καινουρια πουλακια
ενα αρσενικο και ενα θηλυκό

t1rsz_dsc01620 (1).webp

ο αρσενικος

και η καναρα μας

rsz_1rsz_dsc01606.webp

και τα δυο τιμπραντο..
ο αρσενικος ακομη δεν εχει προσαρμοστει
αντιθετα η καναρα ειναι ζωηρη...
πως σας φαινονται;
τα πηρα απο εκτροφεα και ειναι δαχτυλιδομένα
ι
 
Εμενα γιατι ειδικα ο κυριος μου κανει για κοινο καναρινι; Αν ειναι τιμπραντο τοτε εχω και εγω 15 :)

Γλυκουλια ειναι, με το καλο που ηρθαν και να τα χαιρεσαι!
 
πως θα το καταλαβω;
Αν είναι τιμπράντο θα το καταλάβεις μόνο απ τη φωνή του μιας και είναι καναρινάκι φωνής!

Να σου ζήσουν! φτου φτου! Είναι δεν είναι τιμπράντο είναι πολύ όμορφα!
 
πως θα το καταλαβω

Ο εκτροφέας από τον οποίο τα προμηθεύτηκες ανήκει σε κάποιον σύλλογο; Λογικά τα δακτυλίδια φέρουν τον κωδικό συλλόγου στον οποίο ανήκει, καθώς και τον προσωπικό του κωδικό. Εκτός και αν πρόκειται για κλειστού τύπου δακτυλίδια μεν, αλλά αγορασμένα από pet shop. Πάντως τα χρώματά τους παραπέμπουν σε τιμπράντο.
 
Επειδη δεν ηξερα τι γινεται με τα δαχτυλιδια. Εγω εψαξα για τιμπαρντος και βρηκα αυτον.
ειχε πολλα πουλακια μου τα παρουσιασε σαν τιμπαρντος. Μου ειπε οτι ανηκει σε καποιο συλλογο και ετσι τον εμπιστευτηκα.
εγω ρωταω εσας μηπως μπορειτε να καταλεβετε κατι παραπανω απο εμενα.
με προβληματιζει ο αρσενικος που ειναι κουμπωμενος. Ο εκτροφεας μου εξηγησε απο την αρχη οτι αυτο θα συμβαινει λογω πτεροροιας
βεβαια το αλλο αρσενικο που μου εδωσε ο κ Νικος δεν σταματαει να κεκαηδαει...
 
με προβληματιζει ο αρσενικος που ειναι κουμπωμενος. Ο εκτροφεας μου εξηγησε απο την αρχη οτι αυτο θα συμβαινει λογω πτεροροιας
Λογικό. Ίσως θα ήταν καλύτερα να περίμενες μέχρι το φθινόπωρο για να το ακούσεις.
μου ειπε οτι ανηκει σε καποιο συλλογο
Σε ποιον; Αν δεν θυμάσαι δες τι γράφει το δακτυλίδι του πουλιού.
βεβαια το αλλο αρσενικο που μου εδωσε ο κ Νικος δεν σταματαει να κεκαηδαει...
Αφού προμηθεύτηκες πουλιά από τον Νίκο και έμεινες ευχαριστημένος γιατί προσανατολίστηκες αλλού;
 
Αφού προμηθεύτηκες πουλιά από τον Νίκο και έμεινες ευχαριστημένος γιατί προσανατολίστηκες αλλού;

αμα μπορουσε να συμβει κατι τετοιο να εισαι σιγουρος θα το ειχα κανει...
 
Για να λύσω την ''απορία'', ο Μάνος είναι πολυ καλό παιδί, αλλά δυστυχώς είχε την ατυχία να του φύγει ένα αρσενικό 25 ημερών, 3 μέρες αφότου του το'δωσα.. Στενοχωρήθηκα πολύ και του είπα ότι δεν μπορώ να τον βοηθήσω περισσότερο.
Αν του 'δινα άλλο, δεν θα ένοιωθα καθόλου καλά με τον εαυτό μου...

Μάνο εύχομαι να είναι καλότυχα και να μη σου ξανασυμβεί δυσάρεστο.
Όσο για το αν είναι timbrados, δεν μπορεί κανείς να κρίνει και να βγάλει συμπέρασμα από μία φωτογραφία.
Το παρδαλό πάντως δεν το πολυδείχνει.
 
Διάβασε και γράψε μας λίγο τί γράφει το δαχτυλίδι αν μπορείς αλλιώς για τράβα μια φωτογραφία από μπροστά το πουλί να δούμε πως στέκοντε τα πόδια του.
 
Συγχωρήστε με που επανέρχομαι με το off topic θέμα που προέκυψε χωρίς να το θέλω και το κλείνω εδώ, αφού πρώτα μου επιτραπεί να πω δυο λόγια.

ο Μάνος είναι πολυ καλό παιδί

Σίγουρα είναι καθώς είχε το θάρρος να σου εκμυστηρευτεί κάτι που θα σε στενοχωρούσε, όπως και τον καθένα μας άλλωστε ενώ θα μπορούσε απλά να σου ζητήσει άλλο ένα πουλάκι, χωρίς να σου αποκαλύψει τίποτα.

Στενοχωρήθηκα πολύ και του είπα ότι δεν μπορώ να τον βοηθήσω περισσότερο.
Αν του 'δινα άλλο, δεν θα ένοιωθα καθόλου καλά με τον εαυτό μου...

Συμμερίζομαι απόλυτα την στενοχώρια σου και δεν σου κρύβω πως και εγώ το ίδιο θα έκανα σε ανάλογη περίπτωση.
 
ευχαριστω για τις απαντησεις σας
θα προσπαθησω να βγαλω καθαρότερες φωτογραφίες
και να διαβασω τα δαχτυλιδια..

παντως αν με κοροιδεψε... Τι να πω ;
εκανα τοσα χλμ ...
δεν με πειραζει τοσο για τα χρηματα οσο αν με κοροιδεψε
παντως η καναρα κελαηδαει μονοτονα αλλα δυνατα
το αρσενικο παραμενει κουμπωμενο...
 
Back
Top