Γενικά Πληροφορίες για καναρίνι GR22 B663

etnica12345

PB New Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2023
Μηνύματα
3
Καλησπέρα σας,

Σήμερα βρήκα ενα καναρίνι στο μπαλκόνι μου, επειδή είμαι τελείως άσχετος θα ήθελα την βοήθεια σας.
Φοράει πλαστικό λευκό δαχτυλίδι στο ενα πόδι και στο αλλο ενα σκούρο κόκκινο και γράφει GR22 B663. Μπορώ να μάθω σε ποιόν ανήκει, μπας και έχει χαθεί;

Ευχαριστώ πολύ.
 
Δεν νομίζω να βγάλεις άκρη αν είναι πλαστικό και το κόκκινο χωρίς άλλη πληροφορία. Πρέπει να είναι ανοιχτού τύπου. Δες αν γράφει κάτι άλλο, από τι υλικό είναι αν είναι κλειστού τύπου και γράψε τα όλα στο forum. Ότι γράφει από γράμματα και αριθμούς πάνω στο δακτυλίδι να γραφτεί με την σειρά. Και βέβαια μπράβο σου που μπήκες στην διαδικασία να βρεις τον ιδιοκτήτη που λογικά θα έχει στεναχωρηθεί για να το επιστρέψεις
 
Καλησπέρα σας,

Σήμερα βρήκα ενα καναρίνι στο μπαλκόνι μου, επειδή είμαι τελείως άσχετος θα ήθελα την βοήθεια σας.
Φοράει πλαστικό λευκό δαχτυλίδι στο ενα πόδι και στο αλλο ενα σκούρο κόκκινο και γράφει GR22 B663. Μπορώ να μάθω σε ποιόν ανήκει, μπας και έχει χαθεί;

Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπέρα. Από το άρθρο που έστειλε ο @Kostas Pyl και με τα επιπλέον στοιχεία που ίσως έχει πάνω το δαχτυλίδι δεν μπορείς άμεσα να φτάσεις στον ιδιοκτήτη. Δεν υπάρχει βάση ..δεν είναι σαν το τσιπαρισμα.
Το μόνο που θα σου δείξει ,αν είναι συλλόγου ο εκτροφέας του , το πολύ πολύ ειναι χρόνια γέννησης και εκτροφέα. ΑΝ φτάσεις στον εκτροφέα βάσει των πληροφοριών θα πρέπει να ξέρει που έχει πουλήσει το κάθε ένα καναρίνι του και ΑΝ θέλει να σου δώσει τα τυχόν στοιχεία που έχει του φροντιστή.
Μάλλον δύσκολα τα πράγματα.Ειναι πολλά τα ΑΝ
Όταν έχεις κάποιο επιπλέον στοιχείο αναγραφομενο
στο δαχτυλίδι καλό θα είναι να το αναφερεις
 
@etnica12345 κοίτα κ στα social media ή στο σάιτ lost and found, ή ακόμα στην περιοχή σου μην έχουν κολλήσει καμμιά αφίσα που αναφέρει ότι το αναζητούν.
Εάν δεν βρεθεί ιδιοκτήτης, θα το κρατήσεις το καναρινάκι;
 
και στο αλλο ενα σκούρο κόκκινο και γράφει GR22 B663
Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τέτοια δαχτυλίδια. Φτιάχνονται κατά παραγγελία από οποιονδήποτε χωρίς οι κωδικοί τους να αντιστοιχούν σε κάποια ουσιαστική πληροφορία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, GR (Ελλάδα), 22 (2022), Β (ΙΣΩΣ καναρίνι μαλινουά), 663 αύξων αριθμός).
 
@etnica12345 κοίτα κ στα social media ή στο σάιτ lost and found, ή ακόμα στην περιοχή σου μην έχουν κολλήσει καμμιά αφίσα που αναφέρει ότι το αναζητούν.
Εάν δεν βρεθεί ιδιοκτήτης, θα το κρατήσεις το καναρινάκι;
Καλημέρα σε όλους! Δυστυχώς οσο και αν κοίταξα δεν βρήκα κάποιον να το αναζητά σε φορουμ ή σελίδες facebook κλπ.
Το καναρινάκι εννοείται πως θα το κρατήσω, ήδη αγοράστηκε κλουβάκι, κάνει παρέα και με τον σκύλο μου! Μια χαρούλα όλα! :)

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις κ τον χρόνο σας.
 
@etnica12345 χαίρομαι πολύ! Στο φόρουμ θα βρεις πολλά άρθρα κ χρήσιμες πληροφορίες για το ουρανοκατέβατο μικρούλι. Ενδεικτικά


Πάντως το σκυλάκι θα πρέπει να είναι σε άλλο χώρο από τον μικρούλι, για να μην υπάρχουν απρόβλεπτες καταστάσεις. Παρουσίασε όποτε θέλεις το μικρό με φωτογραφία του, να το καμαρώσουμε κ εμείς. Ονοματάκι βρήκαμε;
[automerge]1693385106[/automerge]
Μην ανεβάσεις φωτογραφίες του καναρινιού για να μπορείς να τσεκάρεις αν κάποιος σου λέει αλήθεια ότι το είναι δικό του.
Κώστα τι νόημα έχει; Υπάρχουν διαθέσιμα τα στοιχεία του δακτυλιδιού. Ο οποίος ισχυριστεί ότι είναι δικό του, δεν πρέπει να το αποδείξει; Αν κάνω λάθος κ για τον φόβο των Ιουδαίων, ίσως @etnica12345 άσε την φωτογραφία για αργότερα, μέχρι να είσαι σίγουρη ότι δεν το αναζητεί κανείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κώστα τι νόημα έχει; Υπάρχουν διαθέσιμα τα στοιχεία του δακτυλιδιού. Ο οποίος ισχυριστεί ότι είναι δικό του, δεν πρέπει να το αποδείξει;
όπως είχα γράψει
Δεν νομίζω να βγάλεις άκρη αν είναι πλαστικό και το κόκκινο χωρίς άλλη πληροφορία.
και εννοώ άλλη πληροφορία από αυτές που ήδη έχει γράψει,
αλλά ανέπτυξε με μεγαλύτερη λεπτομέρεια και ο Σταύρος
Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τέτοια δαχτυλίδια. Φτιάχνονται κατά παραγγελία από οποιονδήποτε χωρίς οι κωδικοί τους να αντιστοιχούν σε κάποια ουσιαστική πληροφορία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, GR (Ελλάδα), 22 (2022), Β (ΙΣΩΣ καναρίνι μαλινουά), 663 αύξων αριθμός).
Όπως θα δεις δεν γίνεται αναφορά κωδικού που να παραπέμπει σε Σύλλογο.

Αν υπάρχουν και άλλα στοιχεία στο δακτυλίδι τότε υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί ο ιδιοκτήτης του καναρινιού με σιγουριά αυτή την φορά, χωρίς ταυτοποίηση βάσει των χαρακτηριστικών του, αλλά από τον Σύλλογο και εκτροφέα αν ξεπεράσει τα εμπόδια που ανέφερε πολύ σωστά ο @φιλομαθης

Από το άρθρο που έστειλε ο @Kostas Pyl και με τα επιπλέον στοιχεία που ίσως έχει πάνω το δαχτυλίδι δεν μπορείς άμεσα να φτάσεις στον ιδιοκτήτη. Δεν υπάρχει βάση ..δεν είναι σαν το τσιπαρισμα.
Το μόνο που θα σου δείξει ,αν είναι συλλόγου ο εκτροφέας του , το πολύ πολύ ειναι χρόνια γέννησης και εκτροφέα. ΑΝ φτάσεις στον εκτροφέα βάσει των πληροφοριών θα πρέπει να ξέρει που έχει πουλήσει το κάθε ένα καναρίνι του και ΑΝ θέλει να σου δώσει τα τυχόν στοιχεία που έχει του φροντιστή.
 
Όπως θα δεις δεν γίνεται αναφορά κωδικού που να παραπέμπει σε Σύλλογο.
Κώστα δεν είπα ότι γίνεται αναφορά σε σύλλογο. Το αντίθετο μάλιστα. Είπα:
Φτιάχνονται κατά παραγγελία από οποιονδήποτε χωρίς οι κωδικοί τους να αντιστοιχούν σε κάποια ουσιαστική πληροφορία

Θα γινόταν αναφορά σε σύλλογο ΑΝ υπήρχε γραμμένος κάποιος από αυτούς τους κωδικούς:
 
Δεν είπα ότι έκανες κάποιο λάθος Κώστα. 🙂 Στο μήνυμά σου #12 αναφέρθηκες με παραπομπή σε δικό μου προηγούμενο μήνυμά απαντώντας μου:

Όπως θα δεις δεν γίνεται αναφορά κωδικού που να παραπέμπει σε Σύλλογο.

Καθώς λοιπόν δεν υπήρχε κάποιο @ mention για να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε κάποιον άλλον, απάντησα.
 
Καθώς λοιπόν δεν υπήρχε κάποιο @ mention

@Stavros Υπήρχε αρχικά στην @MARY58 αλλά κατά την εισαγωγή κάποιας εκ των παραθέσεων διαγράφτηκε. Δεν αφορούσε εσένα η παράθεση δλδ.
 
Back
Top