Διατροφή Ποιά είναι η κατάλληλη άμμος για καναρίνια;

Καναρίνι4ever

PB Known Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.500
Πόλη
Καισαριανή
Γειά σας παιδιά! Καλή Χρονιά! Με υγεία το νέο έτος! Έχω μια απορία σχετικά με αυτές τις άμμους που δίνουν ασβέστιο στα πουλιά. Εγώ έχω προς το παρόν λίγη από αυτήν την άσπρη σε μορφή σαν σκόνη που έχει και κάτι μικρά κομματάκια σαν χαλικάκια ή κομμάτια οστράκων. Έχω παρατηρήσει όμως πώς όσες φορές κι αν την έχω προσφέρει στα καναρίνια μου δεν την πειράζουν καθόλου. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια διαφορετική άμμο για να προμηθευτώ; Ποιάς μορφής είναι αυτή που προτιμάτε; Και άμα γίνεται μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μάρκα και αν πουλιούνται σε πετ σοπ στο Κέντρο της Αθήνας; Μπορείτε και να μου αναφέρετε πόσο την καταναλώνουν τα δικά σας καναρίνια και κάθε πόσο τους την προσφέρετε. Περιμένω απαντήσεις σας και ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Φιλικά Αμβρόσιος! 🙂
 
Καλη χρονια και παλι, εγω χρησιμοποιω εδω και 3 περιπου χρονια στο αρσενικο μου καναρινακι την VANDI GRAN με κομματια απο οστρακα οποως λεει μεσα. Αυτη μπαινει στον πατο του κλουβιου και ειναι πολυ αποροφητικη. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη αλλα το καναρινακι μου που το χανεις, που το βρισκεις ειναι κατω και βοσκαει! Να σημειωσω οτι ειναι αμμος καθαριοτητας! Ειναι σε σακι 25 κιλο περιπου 12 ευρω αν θυμαμαι καλα!
 
Α, δηλαδή του προσφέρεις άμμο υγιεινής; Αυτήν την άμμο μπορώ να του την προσφέρω σε αυγοθήκη των καναρινιών μου; Άμα θες και μπορείς, ανέβασε και καμιά φωτογραφία να δω τη συσκευασία. Ευχαριστώ για την απάντηση!
 
Δεν νομιζω να χρειαζεται να την προσφερεις σε αυγοθηκη, εμενα τουλαχιστον δεν χρειαζεται. Περιμενε να δεις τι θα σου πουνε και οι ποιο εμπειροι.Φωτο θα βαλω αυριο παντως εγω την αγορασα σε μεγαλη αλυσιδα pet shop.Αν ζητησεις αμμο για πουλια δεν νομιζω να εχουν αλλη.Χωρα προελευσης Βελγιο απο οτι λεει!
 
Αν τι θελεις αποκλειστικα για ασβεστιο, δωσε καλυτερα σουπιοκοκαλο, η καρδουλα με ασβεστιο, η αμμος ειναι περισσοτερο χωνευτικη και λιγοτερο ως συμληρωμα ασβεστιου, αν ομως επιμενεις θα δεις οτι οσο ποιο πολυ ποσοστο επι της % εχει σε οστρακα τοσο ποιο ακριβη ειναικαι αρα ειναι και ποιο καλη, οσο ποιο φθηνη ειναι τοσο ποιο φτωχη ειναι σε οστρακα
 
Α, κατάλαβα! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Άρα και η καρδούλα που έχω στα καναρίνια μου τους προσφέρει ασβέστιο. Δηλαδή τα όστρακα είναι για την σωστή πέψη των πουλιών και όχι για κατανάλωση ασβεστίου; Περιμένω και τη γνώμη όλων σας!
 
ακριβως, η αμμος προσφερει ασβεστιο αλλα σε πολυ μικρο ποσοστο,το καλυτερο ειναι το σουπιοκοκαλο γιατι κανει καλυτερη αφομοιωση του ασβεστιου στον οργανισμο τους
 
Καλύτερα σουπιοκοκαλο, όταν τελειώσει η καρδούλα πάρε σουπιοκοκαλο. Κι η καρδούλα κάνει καλό αλλά έχω διαβάσει ότι το σουπιοκοκαλο έχει και ιχνοστοιχεία
 
και τσοφλια απο αυγο αν εδινες μπορουν καλλιστα να δωσουν οσο ασβεστιο χρειαζεται ενα πουλι.

για τη μυτουλα τους να εχεις ξυλινες πατηθρες, και αν γινεται οχι με λεια επιθανεια.

και τα νυχια δεν μεγαλωνουν γρηγορα, και ξυνονται ευκολα οποτε θελουν
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Οπότε θα πάω να προμηθευτώ σουπιοκόκαλο για την κυριούλα μου! Την καρδούλα πόσο καιρό να της την αφήσω; Μέχρι να την τελειώσει ή μετά από μερικούς μήνες; Μπορώ να της προσφέρω και τα δύο μαζί ή όχι;
Με συγχωρείτε πραγματικά για τις απανωτές ερωτήσεις! Αλλά έχω τόσες απορίες μαζεμένες! Φιλικά Αμβρόσιος! 🙂
 
φυσικα μπορεις να τα εχεις και τα δυο και ας πηγαινει οπου θελει, ετσι κανω εγω χρονια τωρα
Καναρίνι4ever
Με συγχωρείτε πραγματικά για τις απανωτές ερωτήσεις! Αλλά έχω τόσες απορίες μαζεμένες! Φιλικά Αμβρόσιος! 🙂
ρωτα οτι θελεις γιαυτο ειμαστε εδω
 
Α,ωραία τότε! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου; Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Μπορώ ταυτόχρονα να της προσφέρω αραιά και ''υγρό'' ασβέστιο που διαλύεται στο νερό για να παίρνει κι άλλο ασβέστιο; Ή θα το ζαλίσω και θα το αρρωστήσω το πουλί;
 
αν ειναι απλα για να το δινεις να μην παρεις, αλλα εαν εχεις σκοπο να τη ζευγαρωσεις τοτε μπορεις να δωσεις μολις σχεδον στρωσει τι φωλια δλδ, περιπου μια εβδομαδα πριν το πρωτο αυγοκαι σταματας μολις κανει και τα 5
 
Α, κατάλαβα! Εντάξει, δεν θα τα ζευγαρώσω τώρα, τον Μάρτη θα τα ζευγαρώσω! Ωραία, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου!
 
Back
Top