Γενικά Ποια η γνώμη σας για το κόψιμο φτερών πτήσης σε μωράκια;

ilie mp

PB Known Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2013
Μηνύματα
3.475
Πόλη
Αθήνα
Όταν παίρνουμε ένα μικρό σε ηλικία πουλάκι που ακόμα δεν ξέρει να πετάει και μπορεί να σκάσει σε κάποιο τοίχο, τι είναι καλύτερο;
Να τα κόψουμε ή όχι;
Ο δικός μου τα είχε κομμένα, μπορούσε πάλι να πετάξει αλλά όχι με μεγάλη ταχύτητα.
Είχε σκάσει και 2 φορές σε τοίχο αλλά ευτυχώς δεν είχε πολύ φορά.
Πλέον τα έβγαλε τα φτερά του αλλά ξέρει να πετάει και δεν σκάει πουθενά.
Ποια η γνώμη σας λοιπόν για τα μωράκια;
 
Σε πρώτη φάση, αν έχουμε ένα ήμερο μωρό γιατί να κόψει κάποιος τα φτερά;
Αργότερα αν αντικειμενικοί λόγοι, που δεν ξέρω ποιοι μπορεί να είναι, ενδέχεται να χρειαστεί. Ως πειθαναγκασμό ημέρεψης δεν το θεωρώ σωστό. Μόνο ως μέτρο ασφάλειας σε κάποιες περιπτώσεις, που κρίνεται επιμέρους.
 
Απλά είχα ακούσει 2 περιστατικά με ημέρα πουλάκια που επειδή ακόμα δεν ξέρανε να πετούν σκασανε στον τοίχο με άσχημο τέλος και πμε προβλημάτισε.
Αλλιώς εννοείται και δεν υπάρχει κάτι πιο όμορφο από τα φτερά.
 
περιστατικά με ημέρα πουλάκια που επειδή ακόμα δεν ξέρανε να πετούν σκασανε στον τοίχο με άσχημο τέλος.
Έχω διαβάσει κι εγώ αλλά τα δικά μου και ως άγρια που τα αφήνω, ποτέ δεν είχαν ατύχημα. Τι να πω και κακό δεν είναι να τα ψαλιδίσετε λίγο στην αρχή. Μπορείς.
 
Τα δικά σου ήταν μωρά σε ηλικία;
Γιατί κι εμένα πλέον ο Μελουκος πετάει πολύ καλά μέσα στο σπίτι.
Ακόμα και ελιγμους κάνει για να βρεθεί κοντά μου.
Αλλά όταν ήταν 2μιση μηνων έκανε πολύ ατσου μπαλόνια πέταγμα.
Βασικά δεν ήξερε πως να σταματήσει και είχε σκάσει 2 φορές στον τοίχο.
Με αυτά που είχα διαβάσει εν τω μεταξύ με έπιασαν τα κλαματα μέχρι να δω ότι είναι καλά 😛
 
Η δικιά μου γνώμη είναι να αφήνονται τα φτερά αρχικά όπως είναι μέχρι να μάθει το πουλάκι να προσγειώνεται ομαλά. Είναι κάτι που δεν θα κατακτήσει με κομμένα φτερά κι αργότερα θα δυσκολευτεί λίγο παραπάνω.
 
Εγω παιδια ειμαι κατα του ψαλιδίσματος. Σαφέστατα και υπαρχουν λόγοι, και εννοειται οτι αποδέχομαι τη γνωμη οσων ειναι υπερ, αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ. Μου φαίνεται σαν να στερώ ακόμα κάτι (περαν της ελευθερίας που ήδη εχουν στερηθεί ως ενα σημείο, ξέρω μοιαζει "βαρύ" αλλα στην τελική έτσι είναι) το οποίο είναι απο τη φύση δοσμένο στα πουλάκια.

Αυτή είναι η γνώμη μου χωρίς να κατακρίνω φυσικά κανέναν, αφού σαφώς υπαρχουν και επιχειρήματα υπερ του ψαλιδίσματος.
 
Απλά είχα ακούσει 2 περιστατικά με ημέρα πουλάκια που επειδή ακόμα δεν ξέρανε να πετούν σκασανε στον τοίχο με άσχημο τέλος και πμε προβλημάτισε.
Αν για κάποιο λόγο τρομάξουνε είναι πολύ πιθανό να συμβεί κάποιο ατύχημα.
Μεγαλύτερος κίνδυνος υπάρχει με τα τζάμια ή με επιφάνειες που έχουν αντανακλάσεις.
Καλύτερα οι πρώτες πτήσεις να είναι σε απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον, μέχρι τουλάχιστο να μάθουν τα πολύ βασικά... όπως το πως να σταματάνε την πτήση τους.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ είμαι κατά και είχα ξενερώσει όταν του είχε κόψει τα φτερά του πρώτου μου.
Οπότε θα κάνω ελεγχόμενης πτήσεις.
Τον Μελουκο τον είχα σε όλο το σαλονι οπότε ίσως γι αυτό.
Βέβαια γενικά δεν πετάει πολύ.
 
Μιας και άνοιξα εγώ αυτό το θέμα και έχω πλέον και εμπειρία από μωράκι παπαγαλο με ακοπα φτερά θα προτιμήσω αυτό.
Πετάει πολύ πιο ομαλά και δεν πετάει γρήγορα όπως πιστεύω αλλά πολύ προσεκτικά :)
 
Back
Top