Φροντίδα Ποιες περίπου οι διαστάσεις για κλουβί Ζακό;

ntinos283

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
209
Πόλη
Αθήνα
Κάτι άσχετο Επειδή όπως ανέφερα στο θέμα προβληματική συμπεριφορά από ζακο εχω στα Ιωάννινα ένα παπαγάλο ζακο και ο θείος μου θέλει να του φτιάξει ένα κλουβί περίπου διαστάσεις;
 
Τελικα εχει ο θειος σου τον παπαγαλο και θα του φτιαξει και κλουβι; θα τον παρεις εσυ για δωρο τα Χριστουγεννα;

Το να φτιαξει ενα κλουβι για ενα τετοιο παπαγαλο ειναι λιγο δυσκολο, καθως δεν ειναι μονο οι διαστασεις αλλα και τα υλικα που θα χρησιμοποιησει. Θελει πολυ προσοχη στην ποιοτητα και την αντοχη των υλικων.

Βασει του αρθρου για τα κλουβια παπαγαλων:
Για να υπολογίσετε κατά προσέγγιση το μέγεθος του κλουβιού που χρειάζεται ο παπαγάλος σας, πολλαπλασιάστε το συνολικό μήκος (μαζί με την ουρά) του πουλιού επί τρία. Αυτή πρέπει να είναι περίπου η απόσταση ανάμεσα στις απέναντι πλευρές του κλουβιού του.
Θα προτεινα τουλαχιστον 60χ60χ1.5.
 
Οκ έχουμε τα υλικά και έχει φτιάξει και για το καναρίνι του κλουβί ωραίο

Τελικά θα πάρω ringneck Γιατί έτσι όπως θα αλλάξει περιβάλλον Μπορεί να πάθει κατάθλιψη
 
Τον Λουιτζη αν όλα πάνε καλά στις 29 θα σας κάνω παρουσίαση για τον παπαγάλο μου.Α και το εκτροφείο στα Ιωάννινα που ακριβώς βρίσκεται αν ξέρει κάποιος;
 
Ο Λουιτζι ποιος ειναι; Το αρσενικο ρινγκνεκ? Ο Ζακο; Χαθηκα 😛
Επισης οπως σου ειπε η Μιραντα θελει πολυ προσοχη στα υλικα που θα χρησιμοποιησει ο θειος σου.
Αλλο για καναρινι (που εχει μικρο ραμφος και δεν δαγκωνει και τα καγεκλα) και αλλο για ενα Ζακο που εχει πολυ δυνατο δαγκωμα και μπορει να σπασει το καγκελο για πλακα...
Επισης θυμαμαι οτι ειχες γραψει σε αλλο θεμα οτι θα φτιαξει ο μπαμπας σου το κλουβι του indian ringneck και τωρα ανοιξες θεμα για κλουβι Ζακο που θελει να φτιαξει ο θειος..
Ο οποιος θειος ειχε για καποια χρονια τον παπαγαλο στο μπανιο, τωρα δεν τον ηθελε και τελικα θα του φτιαξει καινουριο κλουβι;
 
Του ρινγκνεκ ειναι μικρο το φτιαχει ο μπαμπας, του ζακο μεγαλυτερο το φτιαχνει ο θειος τι δεν καταλαβατε; Για καναρινια σε λιγο θα φτιαχνει ο Ντινος!
Ντινο εδω ειναι ο εκτροφεας που ψαχνεις
Δημήτρης, 6972022034
 
Ηλεκτρα τελικα δε θα παρει ρινγκνεκ, ουτε θα του φτιαξουν κλουβι.

Θα παρει το Ζακο ο οποιος ονομαζεται Λουιτζι.

Τελικά θα πάρω ringneck Γιατί έτσι όπως θα αλλάξει περιβάλλον Μπορεί να πάθει κατάθλιψη

Πραγματικα εχω μπερδευτει!
 
Με μυνηματα δεν γινετε δουλεια! Αλλα γουστα χθες αλλα προχθες αλλα σημερα, ας ερθει στην σαλονοπαρεα στο καφε να εχεις έγκυρη ενημερωση βρε Ηλεκτρα
 
Ο Λουιτζη είναι ο ζακο και ο θειος μου οχι αυτός που τον έχει αλλα ένας άλλος θα του φτιάξει το κλουβί και για το ringneck θα το έφτιαχνε ο πατέρας μου. Ο θείος μου που τον έχει τώρα τον είχε για ένα χρονικό διάστημα στο μπάνιο. Μετά το πήρε ένας άλλος μου θείος που έχει φύγει Θεσσαλονίκη για επαγγελματικούς λόγους και τώρα τον έχει ο θείος μου που τον είχε στο μπάνιο.Α και δεν ξέρω αν βοηθάει αλλα μόλις το πουλί άρχισε να μαδάει και να αυτοτραματίζεται το πήγαν σε κτηνίατρο και τους είπε ότι ήταν για συναισθηματικους λόγους.
 
Το έχεις αναφέρει ξανά πως αυτοτραυματιζεται; Του έκαναν κάποια θεραπεία; Το μαδημα συνεχίζεται;
 
Ο γιατρός είπε απλός ότι πρέπει να φύγει απο το μπάνιο γιατί το πουλί είχε μείνει με το μισο φτέρωμα καί μόλις το βγάλαν απο εκεί έβγαλε πάλι πούπουλα αλλα όχι έτσι όπως ήταν πριν
 
Όχι

Ο πατέρας μου μου είπε ότι προτιμάει ringneck διότι είναι πιο μικροί σε μέγεθος και αργότερα λέει ότι θα πάρουμε και μία θυληκία για να ζευγαρώσουνε
 
Τελικά άλλο παπαγάλο θα πάρεις;

Ας μη χαλάσουμε όμως το θέμα αυτό..
 
Ντινο μου τι το θες το ζευγαρωμα; θελει διαβασμα και να ξερεις να χειριζεσαι τις δυσκολιες! Δεν λεω και μενα στην ηλικια σου θα μου αρεσε να εχω μωρα πουλακια αλλα αν διαβασεις τις δυσκολιες μιας γεννας και τα πιθανα εξοδα θα το σκεπτομουν καλυτερα!
 
Back
Top