Γενικά Ποιος έχει διάθεση να σώσει ένα (μάλλον) καρδερινοκάναρο;

Λοιπόν για το όποιο νομικό ζήτημα, αν βαραίνει μόνο εμένα, το αναλαμβάνω πλήρως, δεν θέλω να κρυφτώ απο κανέναν, οι αναφορές μου θέλω να μείνουν ώς έχουν και δεν έγιναν απο επιπολαιότητα. Να γίνει καλά το πουλί ήθελα και θέλω, απο εκεί και πέρα ας βρεθεί εκείνος που θα με κατηγορήσει για αυτό, εγώ εδώ θα βρίσκομαι.
Όλοι σας προσφερθήκατε και όλοι σας θα προσφερθείτε,όλοι σας με βοηθάτε... Και χωρίς αυτό στο μυαλό μου δεν θα έκανα μάλλον τίποτα. Το μέλος που ανέφερα έχει υλικό και φάρμακα και προσφέρθηκε. Τον ευχαριστώ και σας ευχαριστώ όλους.

Πάντως είναι φρικτό έτσι... Μες στα ματια σε βλέπει. Κάθεται σε ένα κλαδάκι ακίνητο. Παρατήρησα πως δεν έτρωγε σπόρους μόνο αυγό και του πρόσθεσα την παλιά του τροφή σε δική μου ταίστρα.
Με συγχωρείτε για τις όποιες ασάφειες ή την ένταση απλά έτυχε η μέρα σήμερα...
 
του πρόσθεσα την παλιά του τροφή σε δική μου ταίστρα.
Την τρώει αυτή;
Αυτό λίγο ήλιο θα χρειάζεται αλλά όπως είναι ξεπουπουλιασμένο και όπως έπεσε η θερμοκρασία θέλει προσοχή μην σου κρυώσει.
 
Δημητρη καλησπερα, κατα αρχην μπραβο, μπραβο, μπραβο
κατα δευτερον αν επιτρεπεται σε ποια περιοχη μενεις;,
Σε ευχαριστώ Σταμάτη.
Παιδιά Γουδή μένω και τις όποιες αποστάσεις τις καλύπτω εγώ, γιατί έχω σχετική ευελιξία απο υποχρεώσεις.
Να συνεννοηθώ, να καταλάβω τι χρειάζεται και τι μπορώ να καλύψω και ότι προκύψει θα το ζητήσω εδώ.
 
Την τρώει αυτή;
Αυτό λίγο ήλιο θα χρειάζεται αλλά όπως είναι ξεπουπουλιασμένο και όπως έπεσε η θερμοκρασία θέλει προσοχή μην σου κρυώσει.
Την τρώει, πήγε αμέσως εκεί, αλλά σκέψου πως για να ανέβει στην πατήθρα που βλέπεις χρειάστηκε δύναμη που δεν την είχε,έκτοτε δεν κουνήθηκε και τσίμπαγε μόνο το αυγό. Κάθεται σαν χάνος που λέμε.

Επιβάλλεται η επίσκεψη σε έναν πτηνίατρο, για την διάγνωση οποιασδήποτε πάθησης και διενέργεια σωστής θεραπείας.
Αυτό είναι το σωστό και ξέρω πως επείγει.
Είναι λίγο άκομψο αλλά μεχρι να αλλάξει ο μήνας...
Ωστόσο πόσα χρειάζεται για μια εξολοκλήρου εξέταση με εργαστήρια; Πειτε μου περίπου αν είναι να τα μαζέψω απο εδώ και απο κεί και να πάω ακόμη και τώρα
 
Μπραβο σου και παλι μπραβο.

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να διαβαζουν τωρα; Δεν το λυπηθηκατε; Πως το καταντησατε ετσι; Δωστε το σε ενα που νοιάζεται. Τα ζωα δεν ειναι παιχνιδια ουτε αντικειμενα για να τα βλέπουμε. Εγω θα ντρεπόμουν οχι να αμφιβάλλω οταν θα ερχοταν κάποιος να μου ζητησει το πουλάκι. Θα εσκυβα το κεφαλι.

Να σαι καλα που το βοηθησες. Οτι δινουμε να ξερεις επιστρεφεται.
 
Αυτό είναι το σωστό και ξέρω πως επείγει.
Είναι λίγο άκομψο αλλά μεχρι να αλλάξει ο μήνας...
Ωστόσο πόσα χρειάζεται για μια εξολοκλήρου εξέταση με εργαστήρια; Πειτε μου περίπου αν είναι να τα μαζέψω απο εδώ και απο κεί και να πάω ακόμη και τώρα

Μπορώ να σου στείλω τηλέφωνο πτηνιάτρου για να μιλήσετε.
 
Μπορώ να σου στείλω τηλέφωνο πτηνιάτρου για να μιλήσετε.
Εννοείται

Αυρίο 10:30 το πρωί έκλεισα ραντεβού με κτηνίατρο.
Οπότε και θα μάθουμε. Ότι χρειαστώ θα σας το ζητήσω. Δεν ρώτησα για τις εξετάσεις κοπράνων σε πόσες μέρες βγαίνουν.
Είναι κάπως πιο ζωηρό, πάω να κλείσω τα φώτα τώρα.
Ευχαριστώ και πάλι όλους.
 
Λενε οτι ο Μαραφελιας ξερει απο πτηνα στην παπανδρεου.

Μακαρι αν ημουν Αθηνα να σε βοηθουσα οσο ηθελς γουδι εμενα..

Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε ολοι.
Ενα μπραβο ειναι λιγο.
 
Δημήτρη..υπάρχει κλουβί άμεσα διαθέσιμο! Πλήρως αποστειρωμένο!
Αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά.. Θα πάμε μαζί στο γιατρόκαι τα έξοδα δικά μου!
και το ξαναλέω,όπως και πιο πάνω..στη διάθεσή σου!
 
να πω δημοσιως ενα μεγαλο μπραβο οχι για την κινηση μονο που εκανε με το πουλι αλλα και γιατι ειναι και ενας υπεριφανος ανθρωπος. Δεν θελω να αναφερθω στην προσωπικη μας επικηνωνια αλωστε θα εχανε την αξια της

αλλα εισαι απο τους λιγους

πολλα μπραβο και μιας και οδεβουμε προς την ανασταση μακαρι να αναστησεις και αυτο το πλασματακι
 
Λενε οτι ο Μαραφελιας ξερει απο πτηνα στην παπανδρεου.
Δεν σε πρόλαβα έκλεισα αλλού και ήταν δίπλα. Θα πάω σε πλέον αξιόπιστο πτηνίατρο απ ό,τι έχω καταλάβει εδω μέσα.
Δημήτρη..υπάρχει κλουβί άμεσα διαθέσιμο! Πλήρως αποστειρωμένο!
Αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά.. Θα πάμε μαζί στο γιατρόκαι τα έξοδα δικά μου!
και το ξαναλέω,όπως και πιο πάνω..στη διάθεσή σου!
Ναι... Δημήτρη RESPECT!Για κλουβί θα πάρω την άλλη εβδομάδα ζευγαρώστρα και θα βολέψω την τραυματία σένα μεσαίο που έχω και το fix προστατευτικό. Ευτυχώς θα πάω χωριό για Πάσχα και θα φτιάξω το προστατευτικό της ζευγαρώστρας.
Τα έξοδα παιδιά είναι μόνο 25 ευρώ, περίμενα πολύ παραπάνω με ότι έχω ακούσει ανα καιρούς. Τα υπόλοιπα θα τα δούμε😱
 
Τι να πω παιδια... ειμαι συγκινημενη που ειμαι μελος μιας τετοιας παρεας! Μακαρι να τα καταφερει το ψυχουλακι και θα πρεπει να γινει η μασκοτ του φορουμ μας! Ανυπομονώ για τα νεα! :D
 
Τι να πω παιδια... ειμαι συγκινημενη που ειμαι μελος μιας τετοιας παρεας! Μακαρι να τα καταφερει το ψυχουλακι και θα πρεπει να γινει η μασκοτ του φορουμ μας! Ανυπομονώ για τα νεα! :D
Μια χαρά θα γίνει και θα πάρει και το όνομά σου.
Αν και πιστεύω πως είναι αρσενικό. Ο τύπος είπε πως του το πήγαν δώρο, πως δεν κελαηδά και είναι θηλυκό.Άρα μάλλον αρσενικό θα είναι.
Φτιάχνω την λίστα τώρα, των ερωτήσεων στην πτηνίατρο.
 
Μια χαρά θα γίνει και θα πάρει και το όνομά σου.
Ειμαι σιγουρη πως με τοση αγαπη και φροντίδα θα γινει περδικι! Χαχχα με τιμα πολυ η αποφαση σου αυτη! Αν είναι θηλυκο καλως.. αν ειναι αρσενικό πες ρον Λαζαρο! 😉

Φτιάχνω την λίστα τώρα, των ερωτήσεων στην πτηνίατρο.
Μιλαμε για πολυ οργανωση οχι αστεια! Ανυπομονώ να σε γνωρισω και να σου σφιξω το χερι στην επικείμενη συναντηση μας σαν φορουμ!
 
Το miral έχει την βιταμίνη E που πρότεινε ο κύριος Γιάννης;
Τώρα σχετικά με το frontline έπαθα σύγχυση, συν οτι δεν το βρίσκω. Να και δυό θέματα:
https://community.petbirds.gr/threa...το-frontline-στα-καναρίνια.26794/#post-317453
https://community.petbirds.gr/threa...τα-από-τη-χρήση-του-frontline-στα-πτηνά.3395/
Ούτε το effipro βρίσκω.
Σε κάθε περίπτωση θα συμβουλευτώ την πτηνίατρο, γιατί υπάρχουν μάλλον ουσίες ή ενέργειες που αλληλοαναιρούνται.
πχ το μπάνιο σε περίπτωση frontline
 
Εγω για αρχη θα σου πρότεινα να το πας πιο ομαλα. Δεν εχει και πολλα φτερά οποτε μην το ξετιναξεις με τοσα φάρμακα. Για αρχη pinex powder και μετα chevita της chevitren που ειναι για πτηνα και οχι για σκυλια.
 
Back
Top