Γενικά Ποιος έχει διάθεση να σώσει ένα (μάλλον) καρδερινοκάναρο;

Το miral έχει την βιταμίνη E που πρότεινε ο κύριος Γιάννης
Το miral περιέχει στοιχεία όπως ασβεστιο, φώσφορος, κλπ, καθώς και ιχνοστοιχεία. Δεν περιέχει βιταμίνες.
 
Έχει μεγάλο θέμα με το συκώτι, είναι σχεδόν διπλάσιο του κανονικού,το αναγνώρισα μέχρι και εγώ. Η εξέταση κοπράνων βγήκε καλή, μόνο λίγους μύκητες βρήκε. Το πουλάκι φάνηκε καλοταισμένο,όχι αδύνατο, απλά μάλλον είχε κακή διατροφή. Μου έγραψε φάρμακα, συνέστησε ήλιο. Ηταν τόσο τούμπανο που δεν κατάλαβε αν είναι αρσενικό ή θυληκό ούτε αν είναι καρδερινικάρο ή καρδερίνα. Υποπτεύεται το δεύτερο. Δεν φάνηκε να έχει αναπνευστικά. Πλούσια δριατροφή σπόροι, φρούτα, λαχανικά. Τα φάρμακα τα πήρα, τα εφαρμόζω τώρα και θα τα ανεβάσω σε λίγο.
 
Μήπως επειδή έχει πρόβλημα στο συκώτι να μην έδινες βιταμίνες σε σκευασμα;

Το milkthistle συ υγρό ίσως το βοηθήσει σε αυτό, της nature's plus. Υπάρχει και για πουλιά, της Manitoba.

Να είσαι καλά...
 
Επιτόπου βγαίνουν.
Άμεσα μπορεί να βγει το αποτέλεσμα της παρασιτολογικης (π.χ. σκουλήκια, ύπαρξη κοκκιδιων). Η καλλιέργεια που αφορά μικρόβια δεν βγαίνει άμεσα.

Στον @Deukalion προφανώς έγινε μόνο παρασιτολογικη εξέταση.
 
Μου έγραψε
Antistress tafarm
Muda Tabernil
Αυτά τα δύο μαζί μέχρι το μεσημέρι

Aviomycine απο το μεσημέρι μέχρι το απόγευμα
Και για 3-4 ημέρες να βάζω μια σταγόνα σε κάτι που θα φάει(κανονικά θέλει στο στόμα) και λέγεται Metracam νομίζω, δεν βγάζω τα γράμματα. (θα στείλω φωτο πιο μετά)

Μου έγραψε να πάρω μηλοξυδο(15 ml σε 1L)
Το άφησα30 λεπτά χωρίς φαγητό με μπανιέρα εσωτερική που του πήρα προσωρινά,την γυρόφερε αλλά έβαλε μόνο κεφάλι. Τώρα έχω βάλει μονο μιά πατήθρα και μια αυγοθήκη με ελάχιστη ποσότητα αυγού μαζί με την σταγόνα. Εδώ και 10 λεπτά, δεν το άγγιξε καθόλου. Θα του αφήσω το αυγό ώς έχει,θα βάλω πάλι τις ταιστρες, σε ξεχωριστά βαζάκια extra σπόρους,το νερό με τα φάρμακα, θα κρεμάσω θυμάρι φρέσκο και θα προσθέσω ζεόλιθο απο κάτω. Εχω αχλάδι να βάλω ή να παω να πάρω μήλο;
Όποια παρατήρηση παιδιά καλή είναι και γω δεν ξέρω καλά καλά τι κάνω.
Αν θελετε και άλλα ρωτήστε. Θα στείλω και φώτο μόλις τελειώσω.
υπόψιν τα φάρμακα σκέφτομαι να τα χορηγησω στην ελάχιστη δόση αυξανοντας τα με τις μέρες. Το αντιστρες λέει 10-15 σταγόνες,θα ξεκινησω με 10.
 
ούτε αν είναι καρδερινικάρο ή καρδερίνα. Υποπτεύεται το δεύτερο.
Για την αναγνώριση χρειάζονται φτερά... Κι αυτό δεν έχει ούτε για τον ήλιο...
 
Άμεσα μπορεί να βγει το αποτέλεσμα της παρασιτολογικης (π.χ. σκουλήκια, ύπαρξη κοκκιδιων). Η καλλιέργεια που αφορά μικρόβια δεν βγαίνει άμεσα.

Στον @Deukalion προφανώς έγινε μόνο παρασιτολογικη εξέταση.
κάτι ανέφερε για καλλιέργεια αλλά πρόσθεσε πως είναι ταλαιπωρημένο για βιοψία.
 
Μου έγραψε να πάρω μηλοξυδο(15 ml σε 1L)
σωστό..σε δική του ποτήστρα.
τα φάρμακα σκέφτομαι να τα χορηγησω στην ελάχιστη δόση αυξανοντας τα με τις μέρες. Το αντιστρες λέει 10-15 σταγόνες,θα ξεκινησω με 10
ορθή σκέψη, κι εγώ αυτό θα έκανα, δεδομένου ότι το συκώτι του είναι διογκωμένο εις διπλούν.. Κι αυτό σε δική του ποτήστρα.
φρόντισε όμως Δημήτρη να έχει τροφή(σπόρους), κυρίως αυγοτροφή κι αυγό βραστό.
και ότι χρειάζεσαι από υλικά.. Μίλα μας! Θα σε στηρίξουμε σε όλα! απλά..ζήτα το, οκ;
δεν χρειάζονται ντροπές.. Μέρες που έιναι.. Να το αναστήσεις!
 
Τα φάρμακα να τα δώσεις οπός ακριβός λένε, αν ήταν θα σου έλεγε η γιατρός να αλλαξεις τις ποσότητες. (πρόσεχε με τον ζεόλιθο, δεν θα στο συνιστούσα)
 
σωστό..σε δική του ποτήστρα.
Σκεφτόμουνα να το ξεκινήσω μετά απο 10/15 μέρες που θα κάνω μια παύση στα φάρμακα. Δεν κατάλαβα όμως γενικά σε άλλη ποτίστρα ή είδικά τώρα που έχει στη μιά τα φάρμακα.
Λόγω του γεγονότος πως το ένα μου πουλάκι είναι καρδερινοκάναρο έχω αυγοτροφή raggio di sole extra fly, νομίζω είναι οκ. Την δίνω μαζί με αυγό; Εναλλάξ;αυτές τις πρώτες μέρες καθημερινά; Για τον ίδιο λόγο έχω και τροφή για ιθαγενή την raggio extra tree που δίνω αραιωμένη με βρώμη/ασπούρι. Σκέφτομαι μια ταίστρα να έχει το μείγμα για άγρια και η άλλη με manitoba best premium για αρχή. Θα βάζω απο μια κουταλιά της σούπας και θα προσθέτω απο μια του γλυκού βρώμη. Προμηθεύτηκα αυτά τα μικρά δοχεία φαρμάκων στα οποιά και προσθέτω κια, καμελίνα, παπαρούνα, περίλλα. Εχω και καναβούρι, νιζερ, λιναρόσπορο, χλόη,bella di notte και ηλιόσπορο. Τι να βάλω απο αυτά; Οι ημερήσιες ποσότητες φαίνονται στις φωτογραφίες, είναι και τα δύο δοχειάκια μαζί, συμφωνούμε;Βασιλικο,θυμάρι, δεντρολίβανο θα προσθέσω. Επίσης πριν δύο εβδομάδες πήρα εχινάτσια και κόκκινο κινόα, τα είχαν χύμα όμως και δεν τα έβαλα ποτέ. Εδω προκύπτει ένα γενικό θέμα γιατι το 100% των extra σπόρων είναι αγορασμένα απο fix νάιλον σακουλάκια και μόνο απο το 80% αυτών των σπόρων εμπιστευομαι καθώς τα πήρα απο έμπιστο pet με γνωστούς μου μέσα. Για αντίστοιχους λόγους δεν έχω βάλει βλαστωμένους σπόρους,υπάρχουν συσκευασμένοι; Τρώει κανονικά σήμερα απο manitoba και έτσι αφαίρεσα την παλιά τροφή. Τώρα, πριν σας γράψω φάνηκε λίγο κουρασμένο,τον ψιλοπήρε τον υπνάκο του. Σε λίγο θα τον λιάσω για κανα τέταρτο. Στέλνω και τις κουτσουλιές τις ημέρας για το αρχείο. Να προσθέσω πως το Πάσχα θα το πάρω μαζί μου προφανώς, μια ώρα και ένα τεταρτο δρόμος.rsz_bb04625af64397f6efe4ca8bff6c48300f2a6200db94d1094a25005a3abcbf46_full.webp
 

Συνημμένα

  • rsz_ce9ea9e322ac2568c753f035dd445be60d95b59178dbe78c2d8f2cc5a8001fb0_full.webp
    rsz_ce9ea9e322ac2568c753f035dd445be60d95b59178dbe78c2d8f2cc5a8001fb0_full.webp
    80,6 KB · Προβολές: 98
  • rsz_76a8bc6915c5311cf06510958d9ef4cc8e12adb6860de4e1c750d6b84a7883e8_full.webp
    rsz_76a8bc6915c5311cf06510958d9ef4cc8e12adb6860de4e1c750d6b84a7883e8_full.webp
    54,4 KB · Προβολές: 101
  • rsz_a449c8917856ea0012b39513e740947dc89638800c5a07ccaf2350bba8121482_full.webp
    rsz_a449c8917856ea0012b39513e740947dc89638800c5a07ccaf2350bba8121482_full.webp
    23,4 KB · Προβολές: 96
  • rsz_a5f1dec02cd1eb6b7855f1037eb6bafa9c40b16e7d802364cc16c079903c7d91_full.webp
    rsz_a5f1dec02cd1eb6b7855f1037eb6bafa9c40b16e7d802364cc16c079903c7d91_full.webp
    26,4 KB · Προβολές: 94
  • rsz_42cc5e6e9238c02cdf02e48457e47a0430f843ae14f9a7fa2d166b8da0322de3_full.webp
    rsz_42cc5e6e9238c02cdf02e48457e47a0430f843ae14f9a7fa2d166b8da0322de3_full.webp
    19,7 KB · Προβολές: 97
Τα φάρμακα να τα δώσεις οπός ακριβός λένε, αν ήταν θα σου έλεγε η γιατρός να αλλαξεις τις ποσότητες. (πρόσεχε με τον ζεόλιθο, δεν θα στο συνιστούσα)
Έτσι τα δίνω Γιάννη, η γιατρός μου είπε έχουν οδηγίες εντός. Το αντιστρες όμως γράφει 10 με 15 σταγόνες σε 100 ml. Σκεφτηκα να ξεκινησω με 10, αύριο 11 κτλ.Λάθος;Να το αλλάξω;

Αυτό με τον ζεόλιθο... Πηρα και 25 κιλά. Όλα στο κήπο θα τα ρίξω μου φαίνεται.Αν είναι θέμα σκόνης να ξέρεις έξω τα έχω τα πουλιά.
 
Καλό είναι την φαρμακευτική αγωγή να την ολοκλήρωσεις σε μία συγκεκριμένη γραμμή δοσολογιας (να αρχισεις και να τελειώσει ο κύκλος με 10 σταλες πχ).Αφού τα έχεις έξω οκ (κρατά ομος λίγο ακόμα το χαρτί στον πάτο για να βλέπεις τις κουτσουλιές). Πολλά μπράβο σου
 
Καλό είναι την φαρμακευτική αγωγή να την ολοκλήρωσεις σε μία συγκεκριμένη γραμμή δοσολογιας (να αρχισεις και να τελειώσει ο κύκλος με 10 σταλες πχ).Αφού τα έχεις έξω οκ (κρατά ομος λίγο ακόμα το χαρτί στον πάτο για να βλέπεις τις κουτσουλιές). Πολλά μπράβο σου
Ναι, λογικό μου ακούγεται θα το ρυθμίσω στις 13 τότε απο αύριο.
Εξυπνο αυτό με το χαρτί,έχεις δίκιο.
 
off topic:
το κοιτάω και το ξανακοιτάω.. Μάλλον για καρδερίνα μου φαινεται παρά για καρδερινοκάναρο.
Αν είναι αρσενικό.. Να το ονομασεις Μιμη👍 .. (τοσο αγωνα εκανες, φιλε μου, σου αξιζει) αλλα αν ειναι θηλυκο, ε τοτε..Αlice(ποια σε έσπρωξε να το παρεις.. Κανω λάθος 😉:D
 
Δημητρη οτι και να πω ειναι λιγο.. συγχαρητήρια!

Στο θεμα μας τωρα. Για μενα ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου κατα γραμμα. Και πρηξτον στα τηλεφωνα (εγω ετσι κανω 😛 ). Και το μετακαμ στο στομα να το δινεις. Να του βαλεις οτι εχεις σε φαι, σε αυγοτροφη, σε αυγο, σε σπορους extra και αστο να διαλεξει να φαει ο,τι θελει. Και αν μπορεις να το εχεις σε ζεστο μερος του σπιτιου μιας και δεν εχει φτερακια το γλυκακι μου.

Το εχω ηδη αγαπησει! ❤️️️️
 
Μην πελαγωνεις...

Εγώ από αυτά που συνέστησε ο γιατρός θα έδινα αρχικά την αντιβιωση - aviomycine και το metacam. Μετά για όσες μέρες σου είπε βιταμίνες και τελευταίο το μηλοξυδο που στο είπε προφανώς για τους μύκητες (συνήθως ευννοουνται από το χαμηλό ανοσοποιητικο και τις μακροχρονες φαρμακευτικες αγωγές).

Δε νομίζω πως πρέπει να δίνεις παράλληλα σε άλλη ποτίστρα μηλοξυδο, καθώς έτσι μπορεί π.χ. Να προτιμά να πίνει μόνο από την ποτίστρα που έχει λιγότερο δυσάρεστη για αυτό γεύση. Αλλά καλό είναι να συμβουλευτεις το γιατρό για να το διευκρινίσεις.

Ένα καλό μείγμα σπορων, δίνοντας παράλληλα χορταρικα ή φρούτα, αυγό ή αυγοτροφη, πάντα σουπιοκοκαλο, ήλιο και καθαριότητα θεωρώ πως αρκούν. Επίσης όπως σου έγραψα θα έδινα και milkthistle για το συκώτι.
Σκεφτόμουνα να το ξεκινήσω μετά απο 10/15 μέρες που θα κάνω μια παύση στα φάρμακα. Δεν κατάλαβα όμως γενικά σε άλλη ποτίστρα ή είδικά τώρα που έχει στη μιά τα φάρμακα.
Λόγω του γεγονότος πως το ένα μου πουλάκι είναι καρδερινοκάναρο έχω αυγοτροφή raggio di sole extra fly, νομίζω είναι οκ. Την δίνω μαζί με αυγό; Εναλλάξ;αυτές τις πρώτες μέρες καθημερινά; Για τον ίδιο λόγο έχω και τροφή για ιθαγενή την raggio extra tree που δίνω αραιωμένη με βρώμη/ασπούρι. Σκέφτομαι μια ταίστρα να έχει το μείγμα για άγρια και η άλλη με manitoba best premium για αρχή. Θα βάζω απο μια κουταλιά της σούπας και θα προσθέτω απο μια του γλυκού βρώμη. Προμηθεύτηκα αυτά τα μικρά δοχεία φαρμάκων στα οποιά και προσθέτω κια, καμελίνα, παπαρούνα, περίλλα. Εχω και καναβούρι, νιζερ, λιναρόσπορο, χλόη,bella di notte και ηλιόσπορο. Τι να βάλω απο αυτά; Οι ημερήσιες ποσότητες φαίνονται στις φωτογραφίες, είναι και τα δύο δοχειάκια μαζί, συμφωνούμε;Βασιλικο,θυμάρι, δεντρολίβανο θα προσθέσω. Επίσης πριν δύο εβδομάδες πήρα εχινάτσια και κόκκινο κινόα, τα είχαν χύμα όμως και δεν τα έβαλα ποτέ. Εδω προκύπτει ένα γενικό θέμα γιατι το 100% των extra σπόρων είναι αγορασμένα απο fix νάιλον σακουλάκια και μόνο απο το 80% αυτών των σπόρων εμπιστευομαι καθώς τα πήρα απο έμπιστο pet με γνωστούς μου μέσα. Για αντίστοιχους λόγους δεν έχω βάλει βλαστωμένους σπόρους,υπάρχουν συσκευασμένοι; Τρώει κανονικά σήμερα απο manitoba και έτσι αφαίρεσα την παλιά τροφή. Τώρα, πριν σας γράψω φάνηκε λίγο κουρασμένο,τον ψιλοπήρε τον υπνάκο του. Σε λίγο θα τον λιάσω για κανα τέταρτο. Στέλνω και τις κουτσουλιές τις ημέρας για το αρχείο. Να προσθέσω πως το Πάσχα θα το πάρω μαζί μου προφανώς, μια ώρα και ένα τεταρτο δρόμος.View attachment 40886
 
Παιδιά τώρα του έχω το aviomycine,το βράδυ να βάλω σκέτο νεράκι να μην μείνει στην ποτίστρα το φάρμακο έτσι;
Με νερόξυδο τα καθαρίζω ενδιάμεσα. Έφαγε όλη την περίλλα και τώρα είναι σε φάση κία απότι βλεπω στο ράμφος του.Αχλάδι,θυμάρι, αυγό με παυσίπονο καθόλου.Αυριο θα δοκιμάσω με αυγοτροφή.
Ειμαι αισιόδοξος και πιστεύω πως το έχω!
Επίσης όπως σου έγραψα θα έδινα και milkthistle για το συκώτι.
Δεν πρόλαβα να το κοιτάξω αυτό, μήπως να μπει σε 10-15 μέρες για να μην πήξει στη χημεία;Θα ενημερωθώ, σε ευχαριστώ για την πληροφορία.
Και το μετακαμ στο στομα να το δινεις.
Αν συνεχίσει να μην τρώει θα το κάνω.
Και αν μπορεις να το εχεις σε ζεστο μερος του σπιτιου μιας και δεν εχει φτερακια το γλυκακι μου.
είναι ένα θέμα αυτό, καθώς θέλει φώς και άμεσο ήλιο. Δεν το ενοχλώ και θέλω να συνηθίσει κάπου συγκεκριμένα. Δυστυχώς είναι και το Πάσχα που θα το μετακινησω. Προσεχτικά πάντως το εβγαλα στον ήλιο το μεσημέρι, την υπολοιπη ωρα είναι μέσα. Μια εβδομάδα να αντέξει και θα του φτιάξω μια πατέντα έξω για ζεστη το βράδυ εαν κανει κρυο.
Δημητρη οτι και να πω ειναι λιγο.. συγχαρητήρια!
Είδες τις καινούργιες πατήθρες και λύγισες έτσι;
 
Δεν πρόλαβα να το κοιτάξω αυτό, μήπως να μπει σε 10-15 μέρες για να μην πήξει στη χημεία;Θα ενημερωθώ, σε ευχαριστώ για την πληροφορία.
Το milkthistle που βρίσκεις σε φαρμακείο θεωρείται ενα φυσικο αποτοξινωτικο του ηπατος. Αν τελικά πάρεις να προσέξεις να ειναι alcohol free και να το δώσεις εφόσον έχεις τελειώσει όλες τις αγωγές κάνοντας κάποιο κενό λίγων ημερών χωρίς πρόσθετα.
 
Back
Top