Γενικά Πολυαγαπημένη μου Αννούλα καλό σου ταξίδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Το κορίτσι μου μετά από όλα όσα έχει περάσει, (Ακουμπάει την κοιλιά της στην πατηθρα, είναι άρρωστο; | PetBirds , Μήπως έχει εσωτερική αιμορραγία; | PetBirds πήγε στη γειτονιά των αγγέλων... Και δυστυχώς γι αυτό φταίω εγώ... Έκανα γενική σήμερα και όπως άφησα το κλουβί στον πάγκο, έπεσε το κλουβί κάτω, το σηκώνω και άρχισε να φτύνει και να βγάζει αίμα από το στόμα της. Την πήρα στα χέρια μου και την χάιδευα, έβαλα το ράμφος της κοντά στο τρεχούμενο νερό της βρύσης να πιει αλλά μετά από λίγο ξεψύχησε στα χέρια μου με αίματα στο στόμα... Η κοιλιά της ήταν όπως πάντα (με αυτόν τον όγκο) και σήμερα το πρωί την είχα κοιτάξει ήταν όπως πάντα... Της έβαλα και μπανάκι το πρωί και έκανε μπάνιο... Δεν ήταν απολύτως υγιής, αλλά ήταν καλά... Ζούσε έτσι.. Δε θα μου το συγχωρήσω ποτέ αυτό... Φταίω που πέθανε... Αν δεν μου είχε πέσει το κλουβί, τώρα το μωρό μου θα ζούσε...

Αννούλα μου συγγνώμη... Πέρασες πολλά... Μετά από 2+ χρόνια προσπαθώντας να σε κάνω καλά και να ζήσεις, πίστευα ότι τα είχα καταφέρει... Να ζεις τουλάχιστον έτσι με τον όγκο στην κοιλιά... Και τελικά μου έπεσε το κλουβί κάτω.. Δε θα μου το συγχωρήσω ποτέ αυτό... Θα σ αγαπώ για πάντα και δε θα σε ξεχάσω ποτέ.. Καλό σου ταξίδι μωρό μου! ☹

26703

29150

27975

27976
 
Αγαπητή Αλίκη,
Στο παρελθόν επέρριπτα ευθύνες στον εαυτό μου, όταν κάτι δεν πήγαινε καλά με τα καναρίνια. Και πίστεψέ με τις περισσότερες φορές υπεύθυνη ήταν...η κακιά στιγμή. Όπως και στη δική σου περίπτωση, μετά από αυτό το δυσάρεστο συμβάν κάθεσαι και αναλογίζεσαι τι θα μπορούσες να είχες κάνει διαφορετικά, ώστε να αποφευχθεί αυτή η κατάληξη. Δυστυχώς τίποτα. Γιατί έτσι έμελλε να γίνει. Πολλές φορές η μοίρα παίζει το δικό της παιχνίδι με τους δικούς της κανόνες και εμείς στεκόμαστε ανήμποροι να κάνουμε το οτιδήποτε, πέρα από το να θέτουμε στους εαυτούς μας βασανιστικά ερωτήματα τύπου: γιατί να το ακουμπήσω το κλουβί εκεί και όχι εδώ κλπ. Εξάλλου αυτό θα μπορούσε να συμβεί σε ΟΛΟΥΣ μας. Οπότε μην βασανίζεις τον εαυτό σου και σκέψου όλα τα καλά που έχεις προσφέρει όχι μόνο στα δικά σου καναρίνια αλλά και στα δικά μας, κατά καιρούς, με τις συμβουλές και τις παροτρύνσεις αποδεικνύοντας πως είσαι πάνω απ' όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ με σεβασμό και αγάπη προς τα ζώα, το συνάνθρωπο και την ίδια τη ζωή γενικότερα.
 
Λυπαμαι πολυ.. Μην καταλογιζεις ευθυνες στον εαυτο σου, αργα ή γρηγορα θα συνεβαινε αφου το πουλακι ειχε προβληματα υγειας που σιγουρα το ταλαιπωρουσαν, οποτε ισως ηταν καλυτερα ετσι, απαλλαχθηκε λιγο πιο γρηγορα.. Να θυμασαι το καναρινακι σου και την χαρα που σου προσεφερε οσο ζουσε και οχι αυτη την κακια στιγμη που το πηρε μακρια σου. Συλλυπητηρια και παλι ☹
 
Λυπαμαι πολυ Αλικη για την καταληξη της.☹ Και λυπαμαι επειδη δωσατε και οι 2 σας μεγαλο αγωνα με καλα αποτελεσματα. Αλλα ατυχηματα συμβαινουν δυστυχως και στα καλυτερα σπιτια, σε ολους μας. Μην κατηγορεις τον εαυτο σου διοτι ειναι αδικο μετα απο ολα οσα εχεις κανει.
 
Λυπάμαι Αλίκη... αλλά δεν φταίει η κακιά στιγμή... εμείς φταίμε.
Απλά συμβαίνουν συχνά λάθη ευτυχώς όχι πάντα με τόσο δυσάρεστα αποτελέσματα.
Όσο κι αν αγαπάμε τα πουλιά, όσο κι αν προσέχουμε... λάθη θα γίνονται. Εμείς πρέπει να συνεχίζουμε... άλλωστε το "το σφάλλειν ανθρώπινον, το εμμένειν σατανικόν".
Η αλήθεια είναι πως έτσι δεν σου μαλακώνω τον "πόνο", αλλά ενδόμυχα γνωρίζεις και μόνη σου το λάθος.
Όπως και να 'χει, δεδομένης της μεγάλης αγάπης που έχεις για τα πτηνά σου συνεχίζουμε. Οφείλουμε να συνεχίζουμε μαθαίνοντας από τα λάθη μας. Συνέχισε Αλίκη, δυνατά όπως πάντα...
 
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια της μικρής σου Αλίκη. Δυστυχώς ατυχήματα συμβαίνουν σε όλους μας, σημασία όμως έχει πως έκανες ότι περνούσε από το χέρι σου για να έχει το πουλάκι μια καλύτερη ζωή με όσα προβλήματα αντιμετώπιζε.
 
Κρίμα βρε Αλίκη. Μη στέκεσαι όμως στην άτυχη στιγμή. Αυτό που θα θυμόμαστε εμείς τουλάχιστον, είναι οι προσπάθειές σου να τη βοηθήσεις.
 
κριμα βρε Αλικη για την Αννουλα σου λυπαμαι πολυ ηταν ενα καναρινακι που ειχε περασει πολλα κα σιγουρα ουτε εσυ αλλα ουτε και αυτη θα σε ξεχασει.
καλο ταξιδι να εχει
 
Αλικη λυπαμαι, αλλα να ξερεις οτι απλα το πουλακι τραυματιστηκε σε κατι που ειχε εσωτερικα στην κοιλιακη χωρα. Ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις τη δυναμη να το κανεις, αλλα αν ανοιγες την κοιλιτσα του θα το διαπιστωνες.Ισως να μην πεθαινε τωρα, αν δεν τραυματιζοτανε, αλλα ειχε θεμα που θα εβγαινε ξανα. Δεν πληγωνονται τοσο ευκολα τα πουλια, εκτος αν επεσε απο μεγαλο υψος και κυριως χτυπησε στον εγκεφαλο
 
Αυτό είναι το θέμα... Είχαμε περάσει τόσα.. Τόσες προσπάθειες... Τόσους αγώνες και ζούσε ικανοποιητικά θεωρώ (ήξερα ότι δεν είναι καλά, αλλά έκανα ό,τι μπορούσα για να ζει όπως της αξίζει.. Δεν με ένοιαζε που τη φρόντιζα παραπάνω από τα υπόλοιπα. Το είχε ανάγκη..).. Τα είχε καταφέρει ως εδώ και να φύγει με αυτό τον τρόπο; Από δικό μου λάθος; Μεγάλη μ@λ@κί@! Με συγχωρείται κιόλας! Αυτό που με παρηγορεί είναι ότι ξεκουράστηκε... ☹

Αλίκη, πόσα καναρινάκια φροντίζεις;
Μετά την απώλεια της Αννούλας 11. Γιατί ρωτάς Νίκο μου;

Αλικη λυπαμαι, αλλα να ξερεις οτι απλα το πουλακι τραυματιστηκε σε κατι που ειχε εσωτερικα στην κοιλιακη χωρα. Ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις τη δυναμη να το κανεις, αλλα αν ανοιγες την κοιλιτσα του θα το διαπιστωνες.Ισως να μην πεθαινε τωρα, αν δεν τραυματιζοτανε, αλλα ειχε θεμα που θα εβγαινε ξανα. Δεν πληγωνονται τοσο ευκολα τα πουλια, εκτος αν επεσε απο μεγαλο υψος και κυριως χτυπησε στον εγκεφαλο
Το ξέρω ότι δεν πεθαίνουν τόσο εύκολα... Αν δεν έφταιγε μόνο η πτώση θα ένιωθα πολύ καλύτερα.. Αλλά δε ξέρω... 1 μέτρο και κάτι ήταν το ύψος που έπεσε.. Είναι μεγάλο;

Δεν πειράζει, εσύ να είσαι καλά.
Δεν πάει ακριβώς έτσι αλλά σ ευχαριστώ. :)
 
Αν μπορούσαμε να βρίσκαμε τον τρόπο που θα ταξιδέψει, θα σου δώριζα μια όμορφη κοπελιά να αντικαταστήσει... όσο αυτό γίνεται... Την Αννούλα σου.
Φυσικά αν τη θέλεις Αλίκη... Μπορείς με κάποιο τρόπο να βοηθήσεις;
Ή αν κάποιο μέλος της ομάδας μας αν κινηθεί από Βόλο προς Αθήνα να μας γεφυρώσει την απόσταση μεταφέροντας την κοπελιά;
 
Γιατί να μην με λέγαν και εμένα Αλίκη; 🙄
Βροχή πέφτουν οι προσφορές για κανάρες! 😛
Εύκολο διαλέγει τη μία η Αλίκη... και σου μένει η δεύτερη.
Εμένα θα προτιμήσει! 😛
Αλλά αυτό είναι άδικο Νίκο. Για μερικά λεπτά προηγείσαι... Ούτε που το είχα δει.
 
@Paianas @misalouris με συγκινείτε και οι 2! Και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά σας! Ο λόγος σας και μόνο με χόρτασε! Δε ξέρω όσον αφορά τα θηλυκά με έχει πιάσει μια φοβία και πιστεύω ότι είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα αρσενικά και αρρωσταίνουν ευκολότερα λόγω αναπαραγωγής.. Έχω στο σύνολο 11, 4 θηλυκά εκ των οποίων οι 2 μου είναι εκείνες που αρρώστησαν καλοκαίρι και τα άλλα 2 είναι φετινά του 14 και όλα τα υπόλοιπα αρσενικά. Θα ήθελα πολύ ένα καινούργιο θηλυκό (δε σας το κρύβω) για να το ζευγαρώσω φέτος με κάποια από τα αρσενικά μου τα φετινά, αλλά φοβάμαι μην αρρωστήσει και αυτό.. ☹
 
Αλίκη λυπάμαι πραγματικά και σε καταλαβαίνω απόλυτα (μέσα στον Οκτώβριο έχασα και εγώ δύο από τα αγαπημένα μου πουλιά), αλλά δεν περίμενα να ακούσω από σένα να λες " φοβάμαι μην αρρωστήσει και αυτό".
 
Back
Top