Φροντίδα Ποτίστρες για πουλιά, αυτόματες ή απλές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδιά με αυτές τις ποτίστρες υποπίεσης τα πουλιά πίνουν εύκολα νερό έτσι;
Αυτές είναι ακριβές;
Κάπου διάβασα πως με αυτές δεν χρειάζεται να αλλάζουμε κάθε μέρα νερό αληθεύει;
 
Παιδιά με αυτές τις ποτίστρες υποπίεσης τα πουλιά πίνουν εύκολα νερό έτσι;
Αυτές είναι ακριβές;
Κάπου διάβασα πως με αυτές δεν χρειάζεται να αλλάζουμε κάθε μέρα νερό αληθεύει;
Εύκολα πίνουν το νεράκι τους.
Από τιμές ανάλογα με το μέγεθος. Με αυτές τις ποτίστρες δεν βρομίζει το νερό αλλά εγώ το αλλάζω καθημερινά και στην μια που έχω σαν αυτή αλλά και στις άλλες τις απλές.
 
Βλέπω ακριβώς αυτό που φοβόμουνα...
Εμποδίζουν το ταψάκι του πάνω κλωβού να βγει...

Για αυτό, όσοι τις έχουν δει και όσοι ήδη τις έχουν αποκτήσει, λέμε καλύτερα για συστοιχίες οι 150άρες!
 
Βλέπω ακριβώς αυτό που φοβόμουνα...
Εμποδίζουν το ταψάκι του πάνω κλωβού να βγει...
Για αυτό, όσοι τις έχουν δει και όσοι ήδη τις έχουν αποκτήσει, λέμε καλύτερα για συστοιχίες οι 150άρες!
Όταν αλλάζουμε ταψάκι, άρα καθαρίζουμε τα κλουβιά, συνήθως την ίδια στιγμή αλλάζουμε και νερό. Οπότε δεν ενοχλούν απαραίτητα. Εγώ πχ όταν αλλάζω πάτο και καθαρίζω από την αρχή βγάζω ποτίστρες και τις τοποθετώ ξανά στη θέση τους μόλις έχω τελειώσει με τον καθαρισμό και τους βάζω καθαρό νεράκι. Είναι πως λειτουργεί ο καθένας. :)

Εγώ μόλις παρήγγειλα για όλα τα κλουβιά. Ακριβές αλλά νομίζω πως θα αξίζουν. Για να δούμε!
 
Εγώ μόλις παρήγγειλα για όλα τα κλουβιά. Ακριβές αλλά νομίζω πως θα αξίζουν. Για να δούμε!
Για να κάνω ένα update του θέματος! Πήρα λοιπόν τις ποτίστρες και έχω να πω πως όλα τις δέχτηκαν με πολλή χαρά και χωρις να δυσκολευτούν να μάθουν πως να τις χρησιμοποιούν! Μερικά προσπαθούν να κάνουν και μπάνιο από την τρυπουλα 😀
Γενικά προτιμήστε τα 200ml! Κάνουν καλύτερη εφαρμογή και είναι πιο κοντόχοντρες! Βολεύουν πολύ καλύτερα!
 
Βρήκα και εγώ την σωτηρία μου με τις ποτίστρες με μπίλια. Για κλούβα η 200αρα είναι μια χαρα.

Γιώργο λέμε για αυτές με το κενό αέρος, χωρίς μπίλια...
 
Καλημέρα όντος με τις ποτίστρες κενού αέρος έχεις καθαρό νερό. Το μόνο που παρατήρησα σήμερα το πρωί είναι 'εάν πέσει κάτω και σου κάνει μια πόλη μικρή ρωγμή σχεδόν αόρατη στο μάτι στο
Επάνω μέρος του σώματος έχει διαρροή στο νερό.
 
εάν πέσει κάτω
Αν πέσει κάτω με την παραμικρή "ζημιά" είτε είναι υποπίεσης είτε είναι με την μπίλια θέλουν αμέσως πέταμα ή αλλαγή στο πλαστικό τους.
 
Να επισημάνω κατι χρήσιμο για να προσέχουμε. Στην κλουβα μου έχω ποτίστρα με απλή μπίλια.. Παρατήρησα πως μετά απο μια μερα το νερο δεν είχε κατέβει καθόλου..η μπιλια αν και πηγαινε πίσω δεν κατεβασε νερο. Την κουνησα λιγο και εφτιαξε. Τα πουλάκια έμειναν μια μέρα χωρίς νερο ευτυχως δεν είχα απώλεια επειδή το πρόσεξα.. Διατηρησα την ποτίστρα και είμαι υπερ της χρήσης τέτοιων ποτιστρών αλλά ας κοιταμε τη στάθμη του νερου κάθε μέρα για παν ενδεχόμενο..
 
Στους μεγάλους κλωβούς η χρήση δύο ή και περισσοτέρων δοχείων νερού είναι επιβεβλημένη...
Το ίδιο επιβεβλημένη είναι η πίεση στην μπίλια για να στάξουν οι πρώτες σταγόνες νερό αμέσως μετά την τοποθέτησή τους στα πουλιά.
ίναι δικλείδες ασφαλείας..
 
.. Στην κλουβα μου έχω ποτίστρα με απλή μπίλια.. Παρατήρησα πως μετά απο μια μερα το νερο δεν είχε κατέβει καθόλου..η μπιλια αν και πηγαινε πίσω δεν κατεβασε νερο.

Oσο περνά ο καιρός και εξοικειώνεται κανείς με το ποτιστράκι παρατηρεί και εξηγεί τα όποια πιθανά ατυχήματα.
-Λοιπόν...
Οι πιο σύγχρονες ποτίστρες με μπίλια έχουν στον σωληνίσκο Α δυό μπίλιες πλέον. Ο σωλήνας Α είναι πλάγια περασμένος στην βάση Β και τερματίζει στην πατουρίτσα S. Κάποιες φορές, συνήθως απο εντατικό πλύσιμο, ο σωλήνας Α μετακινείται σε μια πιο χαμηλή θέση Q όπως φαίνεται στην επόμενη εικόνα. Aν συμβεί αυτό δημιουργείται ένα σκαλάκι ανάμεσα στο S και το Q με συνέπεια το κόλλημα της δεύτερης μπίλιας εκεί. Αν σπρώξουμε δυνατά τον Α πίσω στην αρχική του θέση ώστε να τερματίσει κανονικά στο S τότε το πρόβλημα αποκαθίσταται άμεσα. Εγω το κατάλαβα όταν την "έπαθα", κατα την ετήσια συντήρηση μιας και αφαιρώ εντελώς το Α απο την βάση Β για καλύτερο πλύσιμο.
SbB2jwTp7hDE0XbpykkA-tZ91i4RGzqROypxurNBMp2GhuQF17tKDqjl_IUv_UXm2q6j9a_xsQ-9X91n6dL67GT0DHG-s7PFJLsc182bjEpfpJZssriDUzF8Rm_Hr14QBgVKkRpxe1LJ6DZfd5uKLacIegbyW5zxfE85f5jLyir41uQkO_yJXAKTA8eVeYMsOIC-PPHDyH9vYQXT3m0J4vo6Q-qsIxCsWMQo4mGRBms3j99znVKx5OcBLbaEXZJzvt0t9-KrySYgXafY2YD7oEK4_VV_FvuRVKJcb-gAONCJRyqeX_3zQh8VlsqOztayGef-SCjL962WG1BjBH1y0_6f1ilheGzkFbzL0pAQaWALafEi6YDOfH7TiuHq4Z95fmTwJNm7dUJhNVxAc3wOb5s1lBnTmsTTW3UMDvw6mZrEx_n88OAON3ZL9AxckFud5nfj8HKf4Pn_CXIFVDdrFzGV3EqBvWgy-NUaigcbZNnNXQ5S-YNEFRrQmZ55JVOux0PseVdoSiva7GihXueVaycz_nexyZO9N5LRVKmQhkZN6J6Lo6K0s41QP4mfP2nOsGDh9F8AFE7vIH91fuA8bc_OY7S7MODtQ7K6BHuSEOa9AA=w590-h363-no

Oum6uS9OFdExCuD6ZwpfiKe2AdtWtTGfHQVEOCzI0l0QQfsvATPFInj7ONp6i2_Z6z9eLu7nVhAj7QzD0aN6Uyo79ou7jnjZVvnIOlqRTnSXKNa0R19II0C-fLvrzCO2At5DktDR1pfHMDramMHv9ITtWGR4WlUj9vKBzgJ2tMzqBWQyfINLqDIyShZpz1zHFr_Az2Z3bCtQJ4hYziGUFlN4tgFVaNNjQmy5zUjLITxRQOMlJZR9mE5Tc_3DPabywc9XFJp-yPh9Unpnif2mBkffjQA-m0A6DcEBb3CtzWO0ys6Kd3mf74GPEmQVO7h8mR98JlYRq0PzOqnOtkO8wUzJgRtj70fu64YzWOBpF0h5eS91JG6sntzYDQxoXn2dXrJRDVMDrCuPbH9TGvq3_lkza2s6LyfcgEfs6d3bjXKl8mnoGj5npYPD4bVo2Wa_8_7A74_EZOHCn5i25J0ybqGQR1HMHKGkwxHyAhYK6GgDzKWp-70zvE5h9iurp-GaQOuUQsjQLNSgFwCmI5dcDsvLLzb1qm7Ku8en7-AZ9idcbiOLizgvyRQZXy-cxA1jPSCmqA2D43Rf86v4PDuq3UbhPtdCyjtADnuqhtj9AA8KfA=w567-h359-no
 
Θα τοποθετήσω και δεύτερη μικρότερη ποτίστρα για παν ενδεχόμενο..χρήσιμες και οι πληροφορίες για την συντήρηση..
 
Αυτό που παρατηρώ με τις ποτιστρες κενού είναι ότι με τους κραδασμούς από το πεταρισμα των πουλιών φεύγουν σταγόνες με αποτέλεσμα η μισή ποτιστρα να αδειάζει και να έχω ανεπιθύμητη υγρασία στα κλουβιά ☹

Κάνω κάτι λάθος;
 
Αυτό που παρατηρώ με τις ποτιστρες κενού είναι ότι με τους κραδασμούς από το πεταρισμα των πουλιών φεύγουν σταγόνες με αποτέλεσμα η μισή ποτιστρα να αδειάζει και να έχω ανεπιθύμητη υγρασία στα κλουβιά ☹
Κάνω κάτι λάθος;

Δεν πρέπει να υπάρχει κανένας κραδασμός απο το πέταγμα των πουλιών. Αυτό συμβαίνει μόνον όταν η στήριξη των κλουβιών ή των πατηθρών είναι χαλαρή . Δεν νομίζω οτι θα έχεις δυσκολίες, κν προσπαθήσεις να τα στερεώσεις κάπως καλύτερα.
 
Back
Top