Φροντίδα Ποτίστρες για πουλιά, αυτόματες ή απλές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ολα αυτά που περιγράφουν τα κορίτσια μας εδώ, είναι αλήθεια. και όταν έχουμε
να κάνουμε με ατομικά κλουβάκια και μάλιστα λίγα δεν υπάρχει κανένα
πρόβλημα. Η απλή ποτίστρα είναι μια χαρά.
...-Η ανάγκη της αυτόματης με την μπίλια ξεκινάει απο την πληθώρα
των πουλιών στις κλούβες...

οκ αλλα με την προυποθεση οτι εισαι εκει κ παρακολουθεις.
αν χρειαστει να λειψεις... Δυσκολο να χεις το νου σου, στο πως ειναι το νερο των πουλιων.

προσωπικα μου ετυχε μονο με το.. Φλωροκαναρο;
κ που ευτυχως τωρα δεν το κανει.

εγω δεν δοκιμασα αυτοματη, γιατι απλα ακομα δεν ειδα πουθενα.
θα ψαξω παντως κ θα παρω μια, να βρισκεται.

με προβληματισε αυτο που προανεφερε ο fersis, οτι υπαρχει κ η σπανια περιπτωση να βουλωσει καποια μπιλια.
Κακο αυτο...🙄

επειτα η μπιλια μετακινειται εστω κ λιγο για να καθαρισεις την ποτιστρα απ τ αλατα κ τη χλωριδα που πιανει;

δεν εχω δει κ δεν ξερω πως γινεται.

το νερο το βραζω κ το περναω απο φιλτρο(χειρος) καφετιερας αν δεν τους βαλω εμφιαλωμενο.
διαδικασια μεν, αλλα ΜΩΡΑ ειναι κ αυτα.
δεν τ αφηνουμε στην τυχη τους!:D

επισης για το καθαρισμα της ποτιστρας απο τα αλατα, χρησιμοποιω κιτρικο οξυ (κοινως "Ξινο" χρησιμοποιειται κ στη ζαχαροπλαστικη) διαλυμενο σε νερο. (το συνιστουν κ για καθαρισμα καφετιερας...)

τις αφηνω λιγες ωρες.
δεν προτιμαω το ξυδι, ειναι λιγοτερο δραστικο
εννοειται οτι στο μεταξυ αντικαθιστω την ποτιστρα στο πουλι για να χει να πινει!
 
Πριν από περίπου ένα μήνα πήρα 2 αυτόματες ποτίστρες να τις δοκιμάσω σε δύο καναρίνια.
Δε δυσκολευτήκαν να τις συνηθίσουν. Το πρόβλημα ήταν ότι τις νόμιζαν για παιχνίδι και συνεχώς πήγαιναν και πατούσαν την μπίλια με αποτέλεσμα να ρίχνουν το νερό κάτω και να κάνουν το κλουβί χάλια, στη βδομάδα τις απέσυρα και δεν πρόκειται να τις ξαναχρησιμοποιήσω.
Με τις απλές δεν πετούν καθόλου νερό κάτω.
 
ago edo ke ena xrono allaksa oles tis potistre (30) me tis aftomate aftes me tin mpilia tin sinitisan arketa grikora , den ida na pezoun me to nero , i mpilies den boulosan . se genikes grames ime poli ikanopiimenos
 
Καλησπέρα.
Πιστεύω πώς οι ποτίστρες με μπίλια είναι κατά πολύ πιό καλές και εύχρηστες. Αυτή τη στιγμή - εκτός από ένα κοινό καναρίνι που πεισματωδώς αρνείται να την μάθει - όλα τα υπόλοιπα πουλιά μου έχουν ποτίστρα με μπίλια.
Καθαρίζονται εξ' ίσου εύκολα με τις απλές. Και με αυτές όταν θέλουν τα πουλιά να πάρουν το μπάνιο τους, το κάνουν!
Για να μήν στομώνουν οι μπίλιες ποτέ, ή σχεδόν ποτέ, θέλουν απλά να έχουν λίγο περισσότερο αέρα μέσα. Π.χ. Αν είναι 100 ml ποτίστρα να αφήσουμε 1 πόντο περίπου για τον αέρα. Να μήν την ξεχειλήσουμε μέχρι επάνω με νερό, έτσι ώστε να λειτουργεί η Φυσική επιστήμη και όταν την κλείνουμε με το καπάκι - βάση της, που περιέχει την μπίλια, να ελέγχουμε πάντα την μπίλια να είναι μέσα και όχι "τεζαρισμένη" στο εξωτερικό σημείο - όριο.
Εγώ χορηγώ και με αυτές τα πάντα. Λίγο περισσότερη προσοχή θέλει με τη χορήγηση της χρωστικής. Μερικές φορές γεμίζει με ίζημα από την χρωστική το κανάλι της μπίλιας και κολλάει. Αν όμως τις καθαρίζεται μιά φορά την εβδομάδα δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Καθαριότητα σημαίνει καλό πλύσιμο με απορρυπαντικό πιάτων και βουρτσάκι είτε ειδικό, είτε οποιοδήποτε άλλο που είναι για μπιμπερό ή για σωληνωτά ποτήρια. Το στόμιο της μπίλιας καθαρίζεται επίσης πολύ καλά με μικρότερα - ψιλότερα, βουρτσάκια. Μία καλή λύση είναι τα βουρτσάκια που έχουν οι γυναικολόγοι για να συλλέγουν για μελλοντική εξέταση,... κολπικά υγρά! Άν δεν βρείτε πάρτε από το eye-liner της κυρίας σας,... Αν τα καταφέρετε!

Και μία σημείωση για την evaluieva εκτός θέματος.

Τα πουλιά που έχουμε στην κατοχή μας όντως τα φροντίζουμε γιατί τα αγαπάμε πρώτα - πρώτα.
Μην φτάνουμε όμως και στην υπερβολή. Μην τους δίνεις να πίνουν, αποστειρωμένο νερό, στην ουσία. Έχεις σκεφτεί ότι έτσι μπορεί να τους κάνεις μεγαλύτερο κακό; Πως θα έχουν την σωστή πανίδα από βακτήρια στο πεπτικό τους σύστημα; Τα κάνεις πολύ ευπαθή ώς ζώντες οργανισμούς.
Εγώ επειδή το νερό του δικτύου της πόλης μου έχει πολλά νιτρικά άλατα και κολοβακτηρίδια, κλπ, δεν είναι πόσιμο εν ολίγοις, δεν το έδινα μέχρι πρόσφατα. Έδινα εμφιαλωμένο. Αλλά έψαξα και βρήκα την λύση. Φίλτρο ενεργού άνθρακα στην βρύση. Τώρα αν δεν απομονώνει στο βαθμό που πρέπει όλα τα κακά, σίγουρα δεν το ξέρω. Παρακρατεί όμως μετά βεβαιότητας το χλώριο, τα νιτρικά και τα κολοβακτηρίδια. Άρα το μέγιστο ποσοστό του κακού. Και μεγαλύτερη απόδειξη είναι το γεγονός ότι τα πουλιά είναι όλα, το ίδιο ευδιάθετα και ζωηρά, όπως πρίν 3 μήνες που έπιναν το εμφιαλωμένο.
Φιλικά,
 
Στέφανε καλησπέρα και χρόνια πολλά και για την ονομαστική σου εορτή.
Τα πουλάκια προσπαθούσαν να κάνουν μπάνιο! Δεν έπαιζαν σε καμία των περιπτώσεων. Μερικά πουλιά είναι "κολλημένα" με το νερό. Παρατήρησε πως όταν βάζεις μπανιέρα, αυτά θα είναι τα πρώτα που θα τρέχουν να κάνουν μπάνιο. Σε μένα είναι 3 πουλιά που θέλουν μονίμως να πλατσουρίζουν. Κι όταν με βλέπουν ειδικά να κρατάω μπανιέρα στο χέρι πρίν πλησιάσω το κλουβί τους, κάνουν σαν σκύλος που σου κάνει χαρές για χάδια.
 
-Για το βασικότερο λόγο Στέφανε που τις χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια
είναι οτι δεν λερώνεται το νερό και δεν χύνεται σταγώνα.
Αυτή την στιγμή μετράω γύρο μου 26 απο αυτές και δεν υπάρχει σταγώνα
νερό πουθενά. Ξέρεις πόσο άσχημα θα ήταν τα πράγματα, αν υπήρχε
νερό σε κουτιά - ζευγαρώστρες απο μελαμίνη!
Μήπως έπεσες κατά σύμπτωση σε κάποιο μοντέλο-τύπο
κατασκευαστικά κακό; ή μήπως πήρες αυτές με την μεγάλη οπή που
είναι για κουνέλια; ή ακόμα μήπως δεν στεγανοποιούσε το πλαστικό στέλεχος;
(κάποια κακοτεχνία, κάποια σχισμή, αδιόρατο σπάσιμο;). Τί να πώ;
 
Για πουλιά είναι αυτές που πήρα και ούτε ελαττωματικές είναι γιατί όταν τις είχα εκτός κλουβιού δεν έσταζε σταγόνα.
Το ξέρω ότι δε λερώνουν αλλά μου έκαναν το κλουβί χάλια. Γέμιζαν παντού νερά σε αντίθεση με τις απλές που δεν πετάνε καθόλου νερό κάτω. Τι να πω ίσως τα δικά μου καναρίνια να είναι ανάποδα, ποιος ξέρει.
 
Στα πουλάκια μου το αργότερο μέρα παρά μέρα αλλάζω το νερό τους και δεν προλαβαίνει να λερωθεί, χρησιμοποιώ απλές αλλά με προβληματίσατε τώρα😕.
 
Αν έχεις πουλάκια σε ατομικά κλουβιά και μάλιστα λίγα,
οι κοινές είναι μια χαρά. Το πρόβλημα υπάρχει όταν
οι ποτίστρες είναι πάρα πολλές (μεγάλος χρόνος για καθάρισμα)
και σε κλούβες, εκεί που τα λερωμένα δάκτυλα των πουλιών αλλά και οι ακαθαρσίες τους βρωμίζουν το νερό καθιστόντας το, κάποιες φορές, επικύνδινο.
 
Mgerom,
κάνω αίτηση στο forum να γίνει υποχρεωτικός ο σχολιασμός των εικόνων που έχουν παραχωρηθεί στο site.
Είδα τις εικόνες σου, και το τι βρήκα δεν λέγεται: Λούγαρα, διαφορά είδη καναρινιών, σκελετούς, μηχανήματα, σπόρους, τσουβάλια, πατήθρες κλπ
Ποιός θα μου τα εξηγήσει τώρα εμένα;
 
Δεν πρόκειται για κάποιες φωτογραφίες ΑΛΜΠΟΥΜ.
Είναι φωτογραφίες που υπάρχουν στο άλμπουμ μου για να εμπλουτίσουν
τις απαντήσεις στις διάφορες ερωτήσεις του φόρουμ. Θα τις βρείς όλες
σαν απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις, διευκρινιστικά. Ορισμένες μόνο
είναι σαν ξεκίνημα κάποιου θέματος. Τώρα που να ξάχνεις το φόρουμ να μου πείς, ε;
-Ισως έχεις δίκιο τελικά! Αλλά μη ξεχνάς οτι το φόρουμ μετράει ζωή πάνω απο δύο χρόνια τώρα πια(δεν θυμάμαι και ακριβώς, άσε που τότε
δεν είμασταν και τόσοι πολλοίγια να απαντάμε στις ερωτήσεις.)
Τώρα πια, που τα πράγματα έχουν αλλάξει και πολλά αξιόλογα πρόσωπα, συμμετέχουν με τις γνώσεις τους και το μεράκι τους στο φόρουμ,
σιγά-σιγά εμείς οι παλαιότεροι θα είμαστε λίγο παράμερα να παρατηρούμε
την εξέληξη του. Βέβαια θα μας επιτρέπετε κάπου -κάπου να γκρινιάζουμε.
 
Εμένα αυτό που με αγχώνει κάπως με τις αυτόματες είναι μην τύχει και πέσουν κάποια στιγμή από τη θέση τους. Εννοώ να μη γλιστρήσουν ανάμεσα στα σύρματα και κατέβουν χαμηλά μέχρι την πατήθρα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πιουν τα πουλιά νερό.

Έχετε κανένα τρόπο για να αποτραπεί αυτό το ενδεχόμενο;
 
Αν συμβεί αυτό θα τα δείς ακόμα και "κατακόρυφο" να κάνουνε για να βάλουν
το ράμφο τους στην μπίλια. Ενα πιάσημο με μονοτική ταινία των δύο συρμάτων ακριβώς κάτω απο την μπίλια παρέχει μια πρόσθετη ασφάλεια.
 
ενας αλλος τροπος δοκιμασμενος απο μενα ειναι να βαλεις την ποτιστρα για χαμστερακια η οποια εχει συρματακι ενσωματωμενο και "δενει" την ποτιστρα στο καγκελο αν θες θα σου ανεβασω φωτο να την δεις
 
Πιστεύω οτι οι απλες ποτηστρες ειναι καλυτερες. Τα πουλια απο τις ποτηστρεςδε πινουν μονο νερο αλλα μουλιαζουν και μαλακωνουν τους σπορους τους.Αυτη τη δυνατοτητα τους την απαγορευει η αυτοματη ποτηστρα
 
Η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος...
Αυτό είναι ένα απο τα κύρια μειονεκτήματα της απλής ποτήστρας
για όσους έχουν να κάνουν με μεγάλο αριθμό.
 
Η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος...
Αυτό είναι ένα απο τα κύρια μειονεκτήματα της απλής ποτήστρας
για όσους έχουν να κάνουν με μεγάλο αριθμό.
Γιατι το θεωρεις μειωνεκτημα. Ειναι αλλο πραγμα να μενουν στη ποτηστρα απολειματα σπορων και αλλο τα πουλια να μουλιαζουν τους σπορουσ πριν τουσ φανε
 
Ουτως η αλλως υποτιθεται οτι αλλαζουμε το νερο στις ποτιστρες καθε μερα η καθε 2 μερες... Δε νομιζω ν αυπαρχει τρομακτικο προβλημα καθαριοτητας αν η αλλαγη νερου και το πλυσιμο ποτιστρας γινεται τοσο συχνα. Μιλαω για κλουβακια, δεν ξερω για κλουβες:D
 
-Απο την αρχή έχω γράψει οτι αν κανείς
μπορεί να αλλάζει το νερό καθημερινά δεν υπάρχει θέμα.
Η ανοικτού τύπου είναι μια χαρά! Και πολύ οικονομικότερη.
-Σε μεγαλύτερες εκτροφές θέλουμε το νερό να παραμένει καθαρό
όσο το δυνατόν περισότερο. Η ανάγκη αυτή οδήγησε τις εταιρείες
κατασκευής να ασχοληθούν σοβαρά με το θέμα και να μας δώσουν
"αυτόματες ποτήστρες" για πολλά είδη πτηνών και ζώων.

Θοδωρή...
-Απο τους 100 σπόρους που μουλιάζει το πουλί την ημέρα ας πούμε, οι 20
θα μείνουν στο νερό.Απο τους μουλιασμένους που θα σπάσει και θα
καταναλώσει ένα μεγάλο ποσοστό απο τα τσόφλια θα μείνουν επείσης μέσα
στο νερό. Νομίζω δεν αναφέρομαι σε κάτι πρωτότυπο, ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
- Ενας λόγος ακόμη είναι (εγώ προσωπικά) δεν θα ήθελα να καταναλώνει σπόρους που δεν μπορεί να σπάσει, παρά μόνο με το μούλιασμα.
 
Back
Top