Ασθένειες Πρήξιμο ποδιού από το δαχτυλίδι

Εσύ το αφαίρεσες δηλαδή; Με τον γνωστό κόπτη;
Φοβάμαι λίγο μήπως τον τραυματίσω κιόλας...
Ναι εγώ το αφαίρεσα με κοφτακι που είναι για δαχτυλίδια (είναι λίγο ακριβό ) δεν υπάρχει περίπτωση να το τραυματισεις μη φοβάσαι, σε εμένα είχε πρηστεί και από τις δύο μεριές το δαχτυλίδι δεν κουνιόταν και υπήρχε μεγάλη πιθανότητα τραυματισμού, στη φάση που είναι το δικό σου δεν υπάρχει πρόβλημα! Γιατί να έχεις το άγχος για το μέλλον και θα νιώσει και το καναρίνι πολύ πιο άνετα
 
Ναι εγώ το αφαίρεσα με κοφτακι που είναι για δαχτυλίδια (είναι λίγο ακριβό ) δεν υπάρχει περίπτωση να το τραυματισεις μη φοβάσαι, σε εμένα είχε πρηστεί και από τις δύο μεριές το δαχτυλίδι δεν κουνιόταν και υπήρχε μεγάλη πιθανότητα τραυματισμού, στη φάση που είναι το δικό σου δεν υπάρχει πρόβλημα! Γιατί να έχεις το άγχος για το μέλλον και θα νιώσει και το καναρίνι πολύ πιο άνετα
Θα το σκεφτώ. Άμα βλέπω να δημιουργούνται ξανά ακάρεα στα πόδια του θα το κόψω επειγόντως.
 
Θα το σκεφτώ. Άμα βλέπω να δημιουργούνται ξανά ακάρεα στα πόδια του θα το κόψω επειγόντως.

Γιώργο, εγω θα πρότεινα να το βγάλεις τωρα! Δεν εξυπηρετεί σε κατι πλέον! Και δεν βλεπω το λογω να το ξαναπέρασεις ολο αυτο και εσυ και το πουλί! Αν δεν βασίζεσαι εσυ, μπορεις να το πας σε κάποιον ειδικό να το βγάλει!
 
Γιώργο, εγω θα πρότεινα να το βγάλεις τωρα! Δεν εξυπηρετεί σε κατι πλέον! Και δεν βλεπω το λογω να το ξαναπέρασεις ολο αυτο και εσυ και το πουλί! Αν δεν βασίζεσαι εσυ, μπορεις να το πας σε κάποιον ειδικό να το βγάλει!
Ουσιαστικά είναι η ταυτότητα του. Εάν το βγάλω δεν θα υπάρχει κάτι που να αποδεικνύει την χρονιά που γεννήθηκε, που, από ποιο σύλλογο κτλ.
 
Ουσιαστικά είναι η ταυτότητα του. Εάν το βγάλω δεν θα υπάρχει κάτι που να αποδεικνύει την χρονιά που γεννήθηκε, που, από ποιο σύλλογο κτλ.

Ναι αλλα εσυ ήδη τα ξερεις οποτε πιο το όφελος να το φοράει; Νομιζω πως εχει να κανει μονο κατα την αγορα του πουλιού! Αν το βγάλεις, μπορεις απλά να το κρεμάσεις στο κλουβί του, σαν φυλαχτό ενα πράγμα!
 
Ναι αλλα εσυ ήδη τα ξερεις οποτε πιο το όφελος να το φοράει; Νομιζω πως εχει να κανει μονο κατα την αγορα του πουλιού! Αν το βγάλεις, μπορεις απλά να το κρεμάσεις στο κλουβί του, σαν φυλαχτό ενα πράγμα!
Σε αυτό έχεις και ένα δίκιο. Απλώς είναι και ακριβοί αυτοί οι κόφτες. Ξέρετε που μπορώ να βρω κανέναν λίγο πιο φθηνό;
 
Σε αυτό έχεις και ένα δίκιο. Απλώς είναι και ακριβοί αυτοί οι κόφτες. Ξέρετε που μπορώ να βρω κανέναν λίγο πιο φθηνό;

Προσωπικά δεν εχω ιδεα, αλλα γιατι δεν το κανεις έτσι;
Αν δεν βασίζεσαι εσυ, μπορεις να το πας σε κάποιον ειδικό να το βγάλει!

Εκτος βέβαια αν τον αγοράσεις και για μελλοντική χρήση οποτε αλλαζει το θεμα!
 
Προσωπικά δεν εχω ιδεα, αλλα γιατι δεν το κανεις έτσι;


Εκτος βέβαια αν τον αγοράσεις και για μελλοντική χρήση οποτε αλλαζει το θεμα!
Έχουν οι κτηνίατροι τέτοιο κόφτη και μπορείς να πας να σου το κόψουν;
 
Αν υπάρχει παρακολούθηση δεν θα υπάρξει πιθανότατα πρόβλημα.
Η λύση του κοπτη που προτείνει ο Σταμάτης είναι μόνο όταν δεν μπορεί να γίνει αλλιώς
Δεν το αφαιρούμε δηλαδή προληπτικά.
 
Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα που να ζητάς δανεικό κόφτη από μέλη μας στη Θεσσαλονίκη; Εναλλακτικά, ρωτάς αν γνωρίζουν πτηνίατρο που να διαθέτει κόφτη ή πετσοπ που να μπορεί να στο κόψει (αυτό το τελευταίο είναι κάπως...ριψοκίνδυνο βέβαια)
 
Για να καταλάβω...
Προτείνεται στη συζήτηση να κοπεί το δαχτυλίδι από το καναρίνι ενώ δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα;
 
Για να καταλάβω...
Προτείνεται στη συζήτηση να κοπεί το δαχτυλίδι από το καναρίνι ενώ δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα;
Μμμμ, μάλλον ναι, εάν μπορεί να εξασφαλιστεί ότι το κόψιμο δεν θα προκαλέσει βλάβη στο πόδι. Η λογική είναι ότι εφόσον το δαχτυλίδι συμμετείχε στο να κολλήσει στο πόδι του πουλιού, γιατί αν δεν υπήρχε δαχτυλίδι, τότε δεν θα συνέβαινε το συγκεκριμένο πρόβλημα, αν πάψει να υπάρχει λοιπόν, από εκεί και πέρα είναι εύλογο...
 
Και εγω θα αφαιρούσα απο την αρχή το δαχτυλίδι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το φοράει. Τώρα που ξεπρίστηκε το πόδι (μετά απο τις καλές και πολύτιμες συμβουλές) θα είναι πιο εύκολο.
 
Και εγώ είμαι υπερ της αφαίρεσης για τους λόγους που είπαν οι υπόλοιποι. Ξέρεις Γιώργο ΄του πότε είναι και τι καναρίνι έχεις. :)
 
Ενα καναρινι χωρις δαχτυλιδι ειναι σαν ενα σκυλο χωρις τσιπακι... Τα δαχτυλιδια πρεπει να υπαρχουν.
 
Ενα καναρινι χωρις δαχτυλιδι ειναι σαν ενα σκυλο χωρις τσιπακι... Τα δαχτυλιδια πρεπει να υπαρχουν.
Γιατι;
Το τσιπάκι ειναι για να βρίσκει κανεις τον ιδιοκτήτη του σκύλου. Το δαχτυλιδι μπορεί να βοηθήσει στον προσδιορισμό της ηλικίας και του εκτροφέα, και κανεις δεν το χρησιμοποιεί για να επιστρέψει στον ιδιοκτήτη του ενα πουλακι που χάθηκε. Το τσιπάκι δεν έχει το ενδεχόμενο να πληγώσει τον σκύλο, το δαχτυλιδι ναι.
 
Γιατι;
Το τσιπάκι ειναι για να βρίσκει κανεις τον ιδιοκτήτη του σκύλου.
το ιδιο και το δαχτυλιδι

Γιατι;
Το τσιπάκι δεν έχει το ενδεχόμενο να πληγώσει τον σκύλο, το δαχτυλιδι ναι.
ορισμενα τσιπακια υπαρχουν βασημες υποψιες πως μπορουν να δημιουργησουν νεοπλασιες..
 
Αν ξαναγίνει Γιώργο, κάνε οτι θές, δηλαδή βγάλε το.
Ούτως η άλλως το πρώτο σου πουλάκι είναι, αθάνατο κοντά σου.
ορισμενα τσιπακια υπαρχουν βασημες υποψιες πως μπορουν να δημιουργησουν νεοπλασιες..
Σωτήρα μας! Πάνω που μου τελειώναν τα επιχειρήματα!
http://www.naftemporiki.gr/story/1203192/belgio-ergazomenoi-me-mikrotsip
 
δεν ξερω αν ισχυει ο κτηνιατρος μου το ειχε πει...
Και ο δικός μου μουρμούραγε όταν αναγκαστήκαμε να βάλουμε στην σκυλίτσα μου γιατί την πήρα από καταφύγιο αδέσποτων.
Το έχετε δει πως είναι; φρικάρισα 😱
 
Back
Top