Ασθένειες Πρήξιμο στο στο μικρο δάχτυλο του Μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mihalis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mihalis

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
70
Πόλη
Αθήνα
Το ποδι της θηλυκιας μου στο μικρο δαχτυλο ειναι πρησμενο και φαινεται απο κατω σαν πληγη η σπυρι οπως φαινεται στις φωτο... Τι μπορει να ειναι;

DSC_0043.webp DSC_0044.webp DSC_0049.webp

ειναι και στο αλλο ποδι στο ιδιο σημειο αλλα πιο λιγο...υπαρχουν ξυλινες πατηθρες στο κλουβι..
 
Μιχάλη, μερικές φωτογραφίες το κλουβί και τις πατήθρες. Επίσης, τι διατροφή του παρέχεις.
 
Συσκευασμενη τροφη, συσκευασμενη αυγοτροφη που δεν την πολυτρωνεκαι μαρουλι που και αυτο το τσιμπολογανε. Γενικα τωρα προσπαθω να τα μαθω να τρωνε και αλλα εκτος απο σπορους.

DSC_0043 (1).webp DSC_0044 (1).webp
 
Συσκευασμενη τροφη, συσκευασμενη αυγοτροφη
Ποια; Ποιες Μάρκες;

Στη διατροφή τους προσπάθησε και μάλιστα άμεσα να εντάξεις σπανάκι, μπρόκολο, σέσκουλο.

Για τις πατήθρες θα πρότεινα ξύλινες ίσιες διαφορετικής διαμέτρου. Δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένες δημιουργούν συνήθως προβλήματα τέτοιου είδους, μπορούν να μας πουν οι κάτοχοι Κοκών περισσότερα πάνω σε αυτό.

Κατά τη γνώμη μου, το πόδι θα χρειαστεί Fucidine αλοιφή και το πουλάκι ένα συμπλήρωμα βιταμίνης A. Αν σκοπεύεις να ακολουθήσεις τη γνώμη μου, όταν θα βάλεις την αλοιφή ανέβασε και μερικές φωτογραφίες όπως αυτές εδώ Άλμπουμ: Εξέταση κοιλιάς και περιττωμάτων πουλιών
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι να τις αλλάξει και να πάρει άλλες.
Και γω τις έπαιρνα στην αρχή, μετά σταμάτησα όμως γιατί όσες φορές και να πήρα τέτοιες είχαν μικρά εξογκωματακια... Οπότε καλύτερα οι ίσιες.
 
Ναι να τις αλλάξει και να πάρει άλλες.
Και γω τις έπαιρνα στην αρχή, μετά σταμάτησα όμως γιατί όσες φορές και να πήρα τέτοιες είχαν μικρά εξογκωματακια... Οπότε καλύτερα οι ίσιες.
τωρα που τις παρατηρησα καλυτερα, εχουν και κατι μικρες ακιδες σε μερικα σημεια... Πιθανως να πατουσε εκει και να της εκαναν πληγες...☹
 
Βασικά οι πατήθρες αυτές είναι πολύ χοντρές για τα budgies, χρειάζονται μικρότερης διαμέτρου. Μπορείς να αφήσεις και μία τέτοια ή και καθόλου.
Κατά τα άλλα ότι σου είπε ο Σταύρος.
 
Εγώ τέτοιες παίρνω στον παπαγάλο μου.
Η κάθε συσκευασία έχει τέσσερις πατήθρες μέσα!
Δύο λεπτές και δύο μεσαίες θα έλεγα... Και γω του βάζω μια και μια.
Δεν είναι ούτε μεγάλες για τα ποδαράκια του, αλλά ούτε και μικρές.. Είναι οτι πρέπει!
και την αλλαγή σιγα σιγά του την έκανα.. Είχα μία σαν αυτή που έχεις τώρα και μία σαν αυτή που σου δείχνω.. Και είτε την έβαζα ψηλά, είτε χαμηλά πήγαινε και καθόταν μόνο στην λεπτή και καθόλου στην χοντρή.
Δλδ σε αυτή.
108878_5220-150x150.webp
 
Καλύτερα να μιλήσεις με κτηνίατρο για να αποφύγεις τον ακρωτηριασμό του ποδιού πολλές φορές το πόδι μπορεί να εχει μολυνθεί απο μύκητες
 
Καλύτερα να μιλήσεις με κτηνίατρο για να αποφύγεις τον ακρωτηριασμό του ποδιού πολλές φορές το πόδι μπορεί να εχει μολυνθεί απο μύκητες
πηγα σε εναν κτηνιατρο εδω στο Γαλατσι και του εδειξα τις φωτογραφιες και μου ειπε οτι μαλλον ειναι ποδαγρα και να το παω απο εκει να μου πει σιγουρα, αλλα επειδη δεν εχω χρηματα για επισκεψη και εχω μπερδευτει... Να βαλω την fucidine h epithol...H fucidine ειναι για μυκητες;Επισης πηγα σε pet shop να αλλαξω τις πατηθρες, ειχε ξυλινες ισιες αλλα δεν ταιριαζε καμια στο κλουβι μου, αλλες ηταν πολυ μεγαλες στο μηκος και αλλες πολυ μικρες... Μετα μου εδειξε σαν αυτες που εχω και του λεω οτι αυτες μαλλον της δημιουργησαν το προβλημακαι μου λεει οτι οι αλλες δημιουργουν προβλημα και οτι αυτες που ειναι απο φυσικο ξυλο ειναι καλυτερες...
Τελικα δεν ξερω τι να κανω!
 
Μιχαλη οσο αφορα τις πατηθρες, πηγαινε στο λιρου μερλιν και παρε καβιλιες του μετρου, σε διαμετρο 10χιλ και 12χιλ! Τις κοβεις στο μηκος που θελεις και ξενοιαζεις! Οσο για το αν ειναι πληγη η οχι δεν ξερω, επιθολ παντως δεν χρειαζεται! Δοκιμασε την φουσεντιν που σου προταθηκε, που ειναι αντιβιοτικη!
 
DSC_0062.webp Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι αφαιρεσα τις ξυλινες και εβαλα τις πλαστικες προσωρινα και βλεπω οτι πλεον δεν χρησιμοποιει τα δυο τα μικρα δαχτυλα στα ποδια ενω παλαιοτερα γραπωνε με ολα τα δαχτυλα την πατηθρα!
 
Μιχαλη οσο αφορα τις πατηθρες, πηγαινε στο λιρου μερλιν και παρε καβιλιες του μετρου, σε διαμετρο 10χιλ και 12χιλ! Τις κοβεις στο μηκος που θελεις και ξενοιαζεις! Οσο για το αν ειναι πληγη η οχι δεν ξερω, επιθολ παντως δεν χρειαζεται! Δοκιμασε την φουσεντιν που σου προταθηκε, που ειναι αντιμυκητιακη!
Η φουσεντιν ειναι η αλοιφη αυτη που βαζουμε και εμεις; Σε φαρμακειο την βρισκω; Και ποσες φορες τη μερα την βαζω;
 
Πάρε τη fucidin acid απο το φαρμακείο!
Και καντου επαλειψεις για πέντε μέρες. (μια φορά τη μέρα)
Πρέπει να πλένονται τα ποδαράκια του πρωτου μπει η αλοιφή για να το κάνει χρήση.
Θα τον πιάνεις το απογευματάκι και με λίγη αλοιφή θα κάνεις όλη την περιοχή ένα καλό και απαλό μασάζ.
Σε στεγνά πόδια να την βάζεις ναι;
Κάντο και πες μας πως πάει!
Ακουυ ποδαγρα!

Για μενα κακώς έβαλες πλαστικές!
Αυτές να δεις πως μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα.
Και μένα οι ξύλινες πατηθρες δεν μπορούν να μπουν οριζόντια αλλά τις έχω διαγώνια.
(Θα σου δείξω)..
 
Ο κτηνίατρος λεφτά θέλει τι ποδαγρα και μ...ς παρε την αλοιφή που σου είπε η eva και κάνε ακριβώς αυτά που λέει
 
Δοκιμασε την φουσεντιν που σου προταθηκε, που ειναι αντιμυκητιακη!

Αντιβιοτικη ειναι η φουσεντιν και οχι αντιμυκητιακη που εγραψα! Εχει δικιο ο Σταυρος παραπανω!
 
λοιπον... Πριν λιγο πηγα στο φαρμακειο,του λεω θελω μια fucidin για ενα πουλακι που εχω σπιτι και εχει προβλημα στα ποδια μπλα μπλα μπλα... Μου λεει οτι η fucidin ειναι για σταφυλοκοκο,.. Και μου εδωσε μια αντιμικροβιακη που λεγεται fusidic Acid ... Μηπως ειναι αυτη που μου λετε αλλα αντι για n στο τελος εχει c? Γιατι η fucidin ειναι αλλη αλοιφη... Εχω μπερδευτει..😵
 
Back
Top