Γενικά Πριν λίγο έφυγε ο zako μου από την εξωτερική κλούβα

Στράτο τα σκάγια για να βγουν πρέπει να είναι σε μέρος που να επιτρέπεται η εύκολη αφαίρεση.
Αν είχε κάποιο στο στήθος αμφιβάλω αν μπορούσε να αφαιρεθεί.
Αν κάποιο πέρασε και κατέστρεψε κάποιο όργανο επίσης.
Η διασπορά των σκαγιών στο κορμί του πτηνού ποιά ήταν;
Που δηλαδή είχε τραύματα και τι εικόνα είχε το πουλί στο σημείο τραυματισμού;
Επιπρόσθετα όλων και επειδή γράφεις και όνομα κτηνιάτρου... μήπως θα πρέπει να το πάμε σιγά - σιγά για να μη θίγονται ονόματα και καταστάσεις;
 
... Μου εδωσε κατι σαν οξυζενέ να τον καθαριζω κατι σαν κεραλοιφη για γρήγορη επούλωση και σταγονες ποσιμες για να καταστρεψουν τυχόν μικρόβια που πηρε στο αιμα αυτα και του εκανε μια εξέταση προληπτική για ψιτακωση εδειξε ολα καλα

Εφόσον ο γιατρός έδωσε αγωγή για τις πληγές και αντιβίωση, κατά τη γνώμη μου έπραξε σωστά και είναι πλήρως ''καλυμμένος''
Για την αιτία θανάτου χωρίς νεκροψία δεν μπορούμε να γνωρίζουμε, πολύ δε περισσότερο αφού...

Οι πληγές ειναι στο λαιμό στο στήθος και στο ποδι.. Οσοι γνωρίζετε ηταν χτυπημενος με οπλο τυπου flobert και επειδή ειναι καπως διασποράς οι σφαίρες ο πτηνιατρος αναγκαστηκε να βγάλει τα σκάγια με τσιμπηδακι...

Πόσα σκάγια έβγαλε;
Σίγουρα δεν είχαν πειραχτεί ζωτικά όργανα; (μόνο με νεκροψία θα φαινόταν)
Το μόνο που κατά την άποψη μου δεν στέκει και τη βρίσκω επιπόλαιη ως απάντηση (για ένα πουλί που έχει υποστεί τόση ταλαιπωρία). είναι
... Τα τραυματα ειναι επηφανειακα και ο πτηνιατρος μου εδωσε κατι αντησυπτικα και κατι αλλα και μου σε λιγες μερες θα ειναι σαν να μην έγινε τίποτα...
 
Επιπρόσθετα όλων και επειδή γράφεις και όνομα κτηνιάτρου... μήπως θα πρέπει να το πάμε σιγά - σιγά για να μη θίγονται ονόματα και καταστάσεις;
Το όνομα του γιατρού αφαιρέθηκε. Έχει πολλά κενά η υπόθεση και η πιθανότητα να εμπλακούν αδίκως τρίτοι, είναι μεγάλη.
 
Οντως ηταν επιφανειακα.. Ποδι λαιμο και στηθος η ακτινογραφια εδειξε 3 και εβγαλε 3 ο ανθρωπος.. Τη πιθανοτητα να πειραχθηκαν ζωτικα την απεκλεισε γιατι ηταν επιφανειακα!
 
Οντως ηταν επιφανειακα.. Ποδι λαιμο και στηθος η ακτινογραφια εδειξε 3 και εβγαλε 3 ο ανθρωπος.. Τη πιθανοτητα να πειραχθηκαν ζωτικα την απεκλεισε γιατι ηταν επιφανειακα!
Πιστεύεις πως θα σου ζητήσει χρήματα για νεκροψία ο γιατρός αν του το προτείνεις; Έχεις την δυνατότητα να του τα δώσεις;
Αν ναι, και έχεις το ψυχικό σθένος προχώρα...
Έτσι από περιέργεια πες του και ζήτα να βρίσκεσαι κι εσύ μέσα...
Το ξέρω είναι δύσκολο, εγώ το έχω κάνει διότι ήθελα να γνωρίζω τον λόγο θανάτου (δηλ όσο μπορεί κάποιος που δεν είναι γιατρός, αλλά βλέπει πχ ένα συκώτι τεράστιο ή έναν πνεύμονα τρυπημένο κτλ κτλ)
Όλα τα παραπάνω δεν αφορούν σε τίποτα τον γιατρό, αλλά μόνο εσένα, αν πραγματικά σ΄ενδιαφέρει να μάθεις... Το οποίο πάλι δεν προσφέρει παρά μόνο ''ενημέρωση'' πχ μπορεί ήδη να έπασχε από το συκώτι του ή χίλια δυο άλλα...
 
Σε καταλαβαινουμε απολυτα, και το εχασες τοσο συντομα, δεν ειναι ενα μικρο που με 20 η 30 ευρω το αναπληρωνεις!
700,800 ευρω ειναι για αλλους οικονομιες μιας χρονιας και κυριως ειναι σαν να χανεις μελος της οικογενειας σου!
 
Σε καταλαβαινουμε απολυτα, και το εχασες τοσο συντομα, δεν ειναι ενα μικρο που με 20 η 30 ευρω το αναπληρωνεις!
700,800 ευρω ειναι για αλλους οικονομιες μιας χρονιας και κυριως ειναι σαν να χανεις μελος της οικογενειας σου!


Εγω προσωπικά Τακη σχωρα με αλλα δεν καταλαβαινω...

Να τον κλαψουμε το νεκρο αλλα να μην χασουμε και την επαφη με την λογικη.
Εδω υπάρχουν αντικειμενικες ευθύνες και υποχρεώσεις.

Πρωτα απ'ολα ευθύνη εχει ο Στρατος που διεφυγε της προσοχής του το πτηνο, δεν τον δικαζω προφανως γι αυτο εχει συμβει σε ολους μας.

Δευτερον απο την περιγραφη καταλαβαινω οτι μιλαμε με ενηλικο ατομο(μιας και μας ανεφερε οτι κατεθεσε μήνυση στο ΑΤ ο ιδιος κτλ).

Εδω υπαρχει λοιπον ενα αδικημα και μια διαδικασια η οποια, εκ περιγραφης, ειναι σε εξελιξη.
Η λογικη λοιπον οριζει οτι προχωρα ο θιγόμενος σε αγωγη και αποζημιώνεται υλικα και ψυχικα κατα το νομο.

Ολα τα αλλα περι κακων κυνηγών κτλ ειναι περιττα καθως ουδεμια σχεση εχουν με το θεμα μας.
Μονιμα κλαιγομαστε για τους νομους που δεν λειτουργουν κτλ αλλα πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν θα ερθει ο εισαγγελεας να μας παρακαλεσει να επικαλεστουμε το νομο και να διεκδικησουμε την επιβολη του.
 
Πραγματικά πολύ στενάχωρη κατάληξη... Δεν μπορώ να καταλάβω με τι μυαλό κάποιος να πυροβολήσει έναν ζακό... Με τι είδος μπορεί να το μπέρδεψε και αν δεν το μπέρδεψε γιατί να το κάνει;
Χωρίς να ξέρω από τα διαδικαστικά που χρειάζονται θεωρώ ότι αν μπορείς, πρέπει να συνεχίσεις με την μήνυση κατά του δράστη για παραδειγματισμό και όχι μόνο...
Κρίμα...
 
Δεν πειράζει παιδιά...
Θαρρώ πως όλα έχουν τελειώσει και ο Στράτος θα είναι διπλά στεναχωρημένος.
Πιστεύω μάλιστα πως θα βρει το κουράγιο να ξεπεράσει την απώλεια.
και άν το θέλει θα βρει σύντομα μια άλλη παρέα.. ακόμη και με ίδιοπαπαγάλο για να βοηθήσει την κατάσταση και να ξεπεραστεί πιο γρήγορα.
Άλλωστε μια αγάπη περνά πάντα με μια άλλη... σωστά Στράτο;
 
δεν θελω να το σκευτομαι. Πως μπορει μεσα σε λιγα δευτερολεπτα να πανε ολα στραβα, πως μπορει σε ενα εικοσιτετραωρο να χασεις μια ψυχη που λατρεψες και σου αποσυντονηζη με πονο την ζωη. καλο ταξιδι στον ζακο σου.
 
Να εισαστε ολοι καλα ευχαριστώ για τη κατανόηση.. Βέβαια η αγαπη ξεπερνά με αγάπη αλλα δεν θέλω αυτή τη στιγμη να βρω αλλο αντικαταστατη ας περασει λιγο ο καιρος και αν μου επιτρέπεται λογω οικονομικων θα το σκεφτω τωρα ας πορευθω με τα καναρινακια μου...
 
Εγω προσωπικά Τακη σχωρα με αλλα δεν καταλαβαινω...

Να τον κλαψουμε το νεκρο αλλα να μην χασουμε και την επαφη με την λογικη.
Εδω υπάρχουν αντικειμενικες ευθύνες και υποχρεώσεις.

Πρωτα απ'ολα ευθύνη εχει ο Στρατος που διεφυγε της προσοχής του το πτηνο, δεν τον δικαζω προφανως γι αυτο εχει συμβει σε ολους μας.

Δευτερον απο την περιγραφη καταλαβαινω οτι μιλαμε με ενηλικο ατομο(μιας και μας ανεφερε οτι κατεθεσε μήνυση στο ΑΤ ο ιδιος κτλ).

Εδω υπαρχει λοιπον ενα αδικημα και μια διαδικασια η οποια, εκ περιγραφης, ειναι σε εξελιξη.
Η λογικη λοιπον οριζει οτι προχωρα ο θιγόμενος σε αγωγη και αποζημιώνεται υλικα και ψυχικα κατα το νομο.

Ολα τα αλλα περι κακων κυνηγών κτλ ειναι περιττα καθως ουδεμια σχεση εχουν με το θεμα μας.
Μονιμα κλαιγομαστε για τους νομους που δεν λειτουργουν κτλ αλλα πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν θα ερθει ο εισαγγελεας να μας παρακαλεσει να επικαλεστουμε το νομο και να διεκδικησουμε την επιβολη του.
Η μυνηση προϋποθέτει 100 ευρω και ο εισαγγελέας αν δεν τα καταβαλεις δεν κουνιεται ρουπι και μετα θες κ εναν καλο δικηγορο, ολα λοιπον ειναι θεμα χρηματος!
Επειδη ομως υπαρχει κ το στοιχειο οπλο χωρις αδεια, προφανως εγινε και αυταπαγγελτη μυνηση απο το ΑΤ!
 
Η μυνηση προϋποθέτει 100 ευρω και ο εισαγγελέας αν δεν τα καταβαλεις δεν κουνιεται ρουπι και μετα θες κ εναν καλο δικηγορο, ολα λοιπον ειναι θεμα χρηματος!
Επειδη ομως υπαρχει κ το στοιχειο οπλο χωρις αδεια, προφανως εγινε και αυταπαγγελτη μυνηση απο το ΑΤ!


Ακριβως, οταν καποιος σου πυροβολησε 800 ευρω του κανεις αγωγη και του παιρνεις τοσα κι αλλα τοσα για ψυχικη οδυνη κτλ και του επιδικαζεις και δικαστικα εξοδα.

Επισης αλλο η μήνυση και αλλο η αγωγη.
Αν εγινε αυτεπαγγελτα οπως λες ακομα καλυτερα.
 
Έχει πολλά κενά η υπόθεση

Aυτό.

Δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε 8 σελίδες. Έχουμε υπερ-αναλύσει το σενάριο που μας σερβιρίστηκε χωρίς την απαραίτητη υποστήριξη.
 
Back
Top