Γενικά Πριν λίγο έφυγε ο zako μου από την εξωτερική κλούβα

Λυπάμαι αλλα φωτο δεν μπορώ να ανεβάσω... Ευχαριστώ για τα περαστικα... Μου εδωσε κατι σαν οξυζενέ να τον καθαριζω κατι σαν κεραλοιφη για γρήγορη επούλωση και σταγονες ποσιμες για να καταστρεψουν τυχόν μικρόβια που πηρε στο αιμα αυτα και του εκανε μια εξέταση προληπτική για ψιτακωση εδειξε ολα καλα
[automerge]1558621725[/automerge]
Ο πτηνιατρος ειναι Σέρρες
[automerge]1558621801[/automerge]
**********
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
... Και *σταγονες ποσιμες για να καταστρεψουν τυχόν μικρόβια που πηρε στο αιμα αυτα και **του εκανε μια εξέταση προληπτική για ψιτακωση εδειξε ολα καλα
*Εννοείς αντιβιοτικό σε σταγόνες για την ποτίστρα;
**Με ποιο τρόπο έγινε αυτή η εξέταση, άμεσα είχες το αποτέλεσμα; (δεν έχω ιδέα)
 
Τι άνθρωποι υπάρχουν...
Και μερικές φορές απορώ πως είναι δυνατόν μερικοί να αγαπούν περισσότερο τα ζώα από τους ανθρώπους. Να γιατί.
Το θέμα δεν είναι να τιμωρηθεί. Είναι να καταλάβει το λάθος του και να βοηθάει τα απροστάτευτα ζώα.
 
Τι άνθρωποι υπάρχουν...
Και μερικές φορές απορώ πως είναι δυνατόν μερικοί να αγαπούν περισσότερο τα ζώα από τους ανθρώπους. Να γιατί.
Το θέμα δεν είναι να τιμωρηθεί. Είναι να καταλάβει το λάθος του και να βοηθάει τα απροστάτευτα ζώα.
Αυτού του είδους οι ''άνθρωποι'' δεν μπορούν να καταλάβουν όπως έγραψες διότι δεν διαθέτουν ενσυναίσθηση... Υπάρχει μια μικρή πιθανότης να την αποκτήσουν όταν βρεθούν σε ανάλογη θέση... Αν και δύσκολο το βλέπω.
 
Η εξέταση γινεται με μια σταγονα αιμα ή με πουπουλο τα βαζει ο γιατρός στον αναλυτή του και μεσα σε 5 λεπτα βλεπει αν εχει ψιτακωση ή οχι... Τωρα αν εχει αντιμετωπιζεται με καποια αγωγη απλα μετα απο 6 μηνες βλεπει αν υποχώρησε το μικρόβιο για να συνεχίσει ή να σταματησει...
 
Η εξέταση γινεται με μια σταγονα αιμα ή με πουπουλο τα βαζει ο γιατρός στον αναλυτή του και μεσα σε 5 λεπτα βλεπει αν εχει ψιτακωση ή οχι... Τωρα αν εχει αντιμετωπιζεται με καποια αγωγη απλα μετα απο 6 μηνες βλεπει αν υποχώρησε το μικρόβιο για να συνεχίσει ή να σταματησει...


Καλα εκανες Στρατο.

Κάλλιον του θεραπεύειν το προλαµβάνειν... Με μετρο παντα.
 
στρατο λυπηρο το συμβαν. μου κανει εντυπωση που στο πυροβολισε συνχωριανο σου, που πραγματικα με εκπληση. Φανταζομε οτι καταλαβε οτι ηταν ο παπαγαλος σου. Πως κατεληξες σε αυτον διοτι απ'οτι καταλαβα ο ζακο βρεθηκε σε αλλο σπιτι. σημασια εχει να γινει καλα. Πως ειναι τωρα;
 
Καλα απλα φοβισμενος ζαρωμενος κιχ δεν κανει.. Αυτος ειναι γειτονας και εγω εψαχνα τη γειτονιά γιατι κατι σαν να ακουγα και αφου τον πυροβολησε μου το ειπε η γειτόνισσα του που τον ειδε... Και απο αυτη βρηκα και το πουλι δηλαδή πετουσε σε ακτινα 100μετρων
 
Αυτού του είδους οι ''άνθρωποι'' δεν μπορούν να καταλάβουν όπως έγραψες διότι δεν διαθέτουν ενσυναίσθηση... Υπάρχει μια μικρή πιθανότης να την αποκτήσουν όταν βρεθούν σε ανάλογη θέση... Αν και δύσκολο το βλέπω.
Για του λογου το αληθες Σισσυ μου πετυχα σε κινητο συναδελφου (με χομπι το κυνηγι, εκ Καλαβρυτων) μια φωτο με ενα ελαφακι, ζαρκαδακι κατι τετοιο νεαρο σκοτωμενο πανω σε αμαξι! Φυσικα κ πουλια ειχε κ αγριογουρουνα κ οτι περπαταει κ πεταει! Καλα δεν το λυπηθηκες του λεω; χασκογελασε κ μου λεει, που να το δεις στον φουρνο τι ωραιο που ηταν μου απαντησε.
 
Για του λογου το αληθες Σισσυ μου πετυχα σε κινητο συναδελφου (με χομπι το κυνηγι, εκ Καλαβρυτων) μια φωτο με ενα ελαφακι, ζαρκαδακι κατι τετοιο νεαρο σκοτωμενο πανω σε αμαξι! Φυσικα κ πουλια ειχε κ αγριογουρουνα κ οτι περπαταει κ πεταει! Καλα δεν το λυπηθηκες του λεω; χασκογελασε κ μου λεει, που να το δεις στον φουρνο τι ωραιο που ηταν μου απαντησε.


Το κυνηγι σαν πραξη δεν ειναι λιγοτερο καλο ή κακο απο το ψαρεμα πχ.

Το θεμα για εμενα ειναι να μην χτυπανε ζωα που ειναι υπο προστασια απο τη νομοθεσια.
 
Ετσι οπως τα λες δεν γραφει κανας νομος μην πυροβολείτε παπαγαλους

Η συγκεκριμενη περιπτωση δεν εμπιμπτει, προφανως, στο κυνήγι που εφερες και εσυ ως παραδειγμα.
Φυσικα και υπαρχει νομος που αναφερεται στα εξωτικα ειδη αν και δεν νομιζω οτι βγαινει κανεις να κυνηγήσει Ζακο και να τον βαλει με πατατες στο φουρνο.
Ουτε ξερω να διοργανωνει κανεις σαφαρι στην Ελλαδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
*Το κυνηγι σαν πραξη δεν ειναι λιγοτερο καλο ή κακο απο το ψαρεμα πχ.
**Το θεμα για εμενα ειναι να μην χτυπανε ζωα που ειναι υπο προστασια απο τη νομοθεσια.
Έχω ξαναδηλώσει (παλιά) την θέση μου, εάν είναι εύστοχος ο κυνηγός και δεν ταλαιπωρηθεί το ζώο, θεωρώ το ψάρεμα πολύ χειρότερο...
**Αντιληπτό, δηλ να είναι νόμιμοι...

Για του λογου το αληθες Σισσυ μου πετυχα σε κινητο συναδελφου (με χομπι το κυνηγι, εκ Καλαβρυτων) μια φωτο με ενα ελαφακι, ζαρκαδακι κατι τετοιο νεαρο σκοτωμενο πανω σε αμαξι! Φυσικα κ πουλια ειχε κ αγριογουρουνα κ οτι περπαταει κ πεταει! Καλα δεν το λυπηθηκες του λεω; χασκογελασε κ μου λεει, που να το δεις στον φουρνο τι ωραιο που ηταν μου απαντησε.
Δεν γνωρίζω αν ο Τάκης ψαρεύει, αλλά από τα γραφόμενα του, αισθάνομαι πως ένιωσε βλέποντας τα σκοτωμένα λάφυρα-ζώα...
Αν συνηθίζει όμως να ψαρεύει, θα πρέπει να μάθει να μην νιώθει συναισθήματα λύπης μόνο για τα ζώα... Και τα ψάρια ζωντανά είναι και ταλαιπωρούνται πολύ περισσότερο...

Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι τι προσφέρει την σημερινή εποχή το κυνήγι, σε σχέση με την πληθώρα και τα πολλαπλά είδη κρεάτων αγρίων και μη, που πανεύκολα βρίσκουμε όλοι...
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι προσφέρει εκτόνωση ενστίκτων και αυτό πραγματικά με προβληματίζει και με τρομάζει...
 
Έχω ξαναδηλώσει (παλιά) την θέση μου, εάν είναι εύστοχος ο κυνηγός και δεν ταλαιπωρηθεί το ζώο, θεωρώ το ψάρεμα πολύ χειρότερο...
**Αντιληπτό, δηλ να είναι νόμιμοι...


Δεν γνωρίζω αν ο Τάκης ψαρεύει, αλλά από τα γραφόμενα του, αισθάνομαι πως ένιωσε βλέποντας τα σκοτωμένα λάφυρα-ζώα...
Αν συνηθίζει όμως να ψαρεύει, θα πρέπει να μάθει να μην νιώθει συναισθήματα λύπης μόνο για τα ζώα... Και τα ψάρια ζωντανά είναι και ταλαιπωρούνται πολύ περισσότερο...

Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι τι προσφέρει την σημερινή εποχή το κυνήγι, σε σχέση με την πληθώρα και τα πολλαπλά είδη κρεάτων αγρίων και μη, που πανεύκολα βρίσκουμε όλοι...
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι προσφέρει εκτόνωση ενστίκτων και αυτό πραγματικά με προβληματίζει και με τρομάζει...
Σίσσυ μικρος μια φορα στην ζωη μου ειχα ψαρεψει ενα κεφαλοπουλο, τωρα ουτε αστερια κ το ιδιο μαθαινω κ στον μικρο! Κοχυλια αστεριες τα δειχνω κ πισω στην θαλασσα
 
Αυτή την εποχή το κυνήγι απαγορεύεται, ανεξάρτητα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε..
Είναι περίοδος αναπαραγωγής και με μια ζωή αφαιρούν πολλές περισσότερες
 
Στα Φαρ ουεστ υπαρχουν αλλοι νομοι!
Επιτρεπεται η οχι μην ξεχναμε οτι εγινε σε κατοικημενη περιοχη και απο ανθρωπο που ηξερε το γεγονος οποτε ειναι κ ηθικο το θεμα
 
Back
Top