Γενικά Προβλήματα με ζεμπράκι - γνώστες παρακαλώ βοηθήστε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης D.K.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

D.K.

PB New Member
Εγγραφή
2 Οκτ 2019
Μηνύματα
10
Καλησπέρα σε όλους!

Βρήκα ένα αρσενικό ζεμπράκι κατά τα μέσα Αυγούστου στο δρόμο και το πήρα σπίτι μου. Αντιμετωπίζουμε όμως κάποια προβλήματα με τον Πορφύρη και θα ήθελα την βοήθεια σας διότι δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με μελέτη online. Ζητώ την υπομονή σας διότι είναι αρκετά...

1) Δεν μπανιάρεται ποτέ.
Έχω δοκιμάσει μπανιέρα και νερό σε πιατάκι (αμφότερα πολλές φορές) και δεν έχει ασχοληθεί καθόλου.
Δοκίμασα να το ψεκάσω (νερό σε θερμοκρασία δωματίου, πολύ απαλό νέφος, όχι από κοντά) κάνα 2 φορές αλλά ταράζεται πολύ.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Είναι φυσιολογικό το να μην κάνει μπάνιο;

2) Κοιμάται συχνά μέσα στη μέρα.
Παρότι πρόκειται για μικρούς ύπνους είναι αρκετοί. Απ'όσο γνωρίζω τα μικρά πτηνά κανονικά δεν κοιμούνται τόσο μέσα στη μέρα (τα καναρίνια που είχα στο παρελθόν δεν το έκαναν ποτέ).
Αγνοώ μήπως κάτι; Είναι αυτό διαφορετικό για τα ζεμπράκια; Αν όχι τι μπορεί να φταίει;

3) Δεν τρώει τίποτα πέρα από σπόρους και "eggfood with fruits".
Καθόλου φρέσκα φρούτα ή λαχανικά (έχω δοκιμάσει διάφορα που αναφέρονται ως κατάλληλα), ούτε στο ελάχιστο. Από τα άλλα 2 τρώει συνεχώς.
Τι μπορώ να κάνω για φάει κάτι πέρα από αυτά;

4) Κάποια στιγμή πριν 2-3 μέρες άρχισε να δυσκολεύεται να ενεργηθεί και τώρα οι κοτσιλιές του είναι ημι-υδαρές ή εντελώς υδαρές (παραμένοντας λίγες).
Διάβασα πως μπορεί να σχετίζεται με την έλλειψη φυτικών ινών, κάτι που βγάζει νόημα λαμβάνοντας υπόψιν πως δεν τρώει καθόλου φρούτα/λαχανικά.
Ποιά είναι η γνώμη σας; Τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω;

5) Από κάποια στιγμή και έπειτα άρχισε να κάνει μια σπασμωδική κίνηση σαν να χει κάτι στο λαιμό του που το ενοχλεί. Πλέον έχει μειωθεί αρκετά αλλά εξακολουθεί να το κάνει.
Έχετε υπόψιν τι μπορεί να φταίει; Δεν μου χει ξανατύχει.

6) Τέλος, ενώ έκρωζε και κελαηδούσε συχνά μέσα στην μέρα, από κάποια στιγμή και έπειτα (εδώ και 2 βδομάδες) σταμάτησε εντελώς το τραγούδι (απότομα, μέσα σε 1-2 μέρες, και όχι σταδιακά) και κράζει ελάχιστα και πολύ πιο χαμηλόφωνα. Αυτό συνέβη παράλληλα με το Νο5 από πάνω, ωστόσο δεν μπορώ να πω με σιγουριά πως το 5 προηγήθηκε του 6.
Γιατί συμβαίνει αυτό; Τι μπορεί να φταίει;

Να σημειώσω πως το πήγα σε γιατρό και δεν του βρήκε κάτι.

Να πω ακόμη πως γνωρίζω ότι τα ζεμπράκια είναι κοινωνικά και θέλουν παρέα, έχω κατά νου να φέρω άλλο ένα κάποια στιγμή. Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν τώρα, οπότε θέλω να δω τι μπορεί να γίνει για όσα ανέφερα πέραν του "θέλει παρέα!".

Τέλος, απ'ότι μπόρεσα να καταλάβω διαβάζοντας online και παρατηρώντας εικάζω ότι ήταν ενός μηνός όταν το βρήκα.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και αναμένω να ακούσω με ενδιαφέρον την γνώμη και τις συμβουλές σας!
Δημήτρης

ΥΓ - Το έβαλα σε αυτό το thread διότι αφορά και διατροφή και (δυνητικά) ασθένειες (αντί να το βάλω σε κάποιο από τα δυο). Αν έκανα λάθος ζητώ συγγνώμη!
 

Συνημμένα

  • DSC08775-A.webp
    DSC08775-A.webp
    82,8 KB · Προβολές: 47
  • DSC08813-A.webp
    DSC08813-A.webp
    65,5 KB · Προβολές: 43
  • DSC08872-A.webp
    DSC08872-A.webp
    127,6 KB · Προβολές: 45
1) Δεν μπανιάρεται ποτέ.
Έχω δοκιμάσει μπανιέρα και νερό σε πιατάκι (αμφότερα πολλές φορές) και δεν έχει ασχοληθεί καθόλου.
Δοκίμασα να το ψεκάσω (νερό σε θερμοκρασία δωματίου, πολύ απαλό νέφος, όχι από κοντά) κάνα 2 φορές αλλά ταράζεται πολύ.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Είναι φυσιολογικό το να μην κάνει μπάνιο;
Θα συνεχίσεις να του βάζεις μπανιέρα, για κανένα δεκάλεπτο τα πρωινά, και έπειτα θα την αποσύρεις έχει δεν έχει κάνει μπάνιο. Ενδεχομένως να χρειάζεται να αλλάξεις τη μπανιέρα που έχεις, με άλλη, άλλου σχήματος, χρώματος κλπ, διότι μπορεί τη συγκεκριμένη να τη φοβάται. Όταν θα του έχεις τη μπανιέρα, δεν θα μετακινείς το κλουβί, θα τη βάζεις δλδ εκεί που είναι η θέση του κλουβιού μόνιμα, και δεν θα είσαι μπροστά ή θα το παρατηρείς από γωνία στην οποία δεν θα μπορεί να αντιληφθεί τη δική σου παρουσία.
2) Κοιμάται συχνά μέσα στη μέρα.
Παρότι πρόκειται για μικρούς ύπνους είναι αρκετοί. Απ'όσο γνωρίζω τα μικρά πτηνά κανονικά δεν κοιμούνται τόσο μέσα στη μέρα (τα καναρίνια που είχα στο παρελθόν δεν το έκαναν ποτέ).
Αγνοώ μήπως κάτι; Είναι αυτό διαφορετικό για τα ζεμπράκια; Αν όχι τι μπορεί να φταίει;
Πόσο μικροί ύπνοι; Ολιγόλεπτοι, μεγαλύτερης διάρκειας; Όχι, σε γενικές γραμμές δεν ακούγεται φυσιολογική τέτοια συμπεριφορά σε ενήλικο πουλάκι, αλλά ας περιμένουμε και άλλα μέλη για τη γνώμη τους, διότι δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το τι μπορεί να συμβαίνει στα ζεμπράκια.
3) Δεν τρώει τίποτα πέρα από σπόρους και "eggfood with fruits".
Καθόλου φρέσκα φρούτα ή λαχανικά (έχω δοκιμάσει διάφορα που αναφέρονται ως κατάλληλα), ούτε στο ελάχιστο. Από τα άλλα 2 τρώει συνεχώς.
Τι μπορώ να κάνω για φάει κάτι πέρα από αυτά;
Τα πρωινά κι εφόσον το πουλί εκτιμάς ότι είναι καλά στην υγεία του, θα του βάζεις κάποιο λαχανικό για καμιά ώρα, έχοντας όμως αφαιρέσει τις υπόλοιπες πηγές φαγητού. Ξεκίνα από ρίγανη ή άνιθο
 
Στην τελευταια φωτο δινει εικονα μη υγειους πτηνου.

Επειδη τα, εκ περιγραφης, συμπτωματα που αναφερεις δεν οδηγουν απαραιτητα σε ασφαλη συμπερασματα περι του τι μπορει να εχει,θα πρεπει να το δει καποιος γιατρος.

Ενα πουλακι που το βρισκουμε στο δρομο δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε το πως και το γιατι βρεθηκε εκει αλλα και το τι μπορει να "κουβαλα" επανω του.
 
Επειδη τα συμπτωματα που αναφερεις δεν οδηγουν απαραιτητα σε ασφαλη συμπερασματα περι του τι μπορει να εχει,θα πρεπει να το δει καποιος γιατρος.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το πήγα σε γιατρό, δεν του βρήκε κάτι...
 
4) Κάποια στιγμή πριν 2-3 μέρες άρχισε να δυσκολεύεται να ενεργηθεί και τώρα οι κοτσιλιές του είναι ημι-υδαρές ή εντελώς υδαρές (παραμένοντας λίγες).
Διάβασα πως μπορεί να σχετίζεται με την έλλειψη φυτικών ινών, κάτι που βγάζει νόημα λαμβάνοντας υπόψιν πως δεν τρώει καθόλου φρούτα/λαχανικά.
Ποιά είναι η γνώμη σας; Τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω;
Ενδεχομένως να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Υπάρχει δυνατότητα να επισκεφτείς πτηνίατρο; Σε ποια περιοχή μένεις; Τρώει το πουλάκι όσο έτρωγε πριν από ένα μήνα;
5) Από κάποια στιγμή και έπειτα άρχισε να κάνει μια σπασμωδική κίνηση σαν να χει κάτι στο λαιμό του που το ενοχλεί. Πλέον έχει μειωθεί αρκετά αλλά εξακολουθεί να το κάνει.
Έχετε υπόψιν τι μπορεί να φταίει; Δεν μου χει ξανατύχει.
Ισχύει η πιθανότητα να ασθενεί.
6) Τέλος, ενώ έκρωζε και κελαηδούσε συχνά μέσα στην μέρα, από κάποια στιγμή και έπειτα (εδώ και 2 βδομάδες) σταμάτησε εντελώς το τραγούδι (απότομα, μέσα σε 1-2 μέρες, και όχι σταδιακά) και κράζει ελάχιστα και πολύ πιο χαμηλόφωνα. Αυτό συνέβη παράλληλα με το Νο5 από πάνω, ωστόσο δεν μπορώ να πω με σιγουριά πως το 5 προηγήθηκε του 6.
Γιατί συμβαίνει αυτό; Τι μπορεί να φταίει;
Ομοίως
[automerge]1570651748[/automerge]
Το πήγα σε γιατρό, δεν του βρήκε κάτι...
Σε ποιον γιατρό το πήγες; Ήταν ειδικευμένος ή έστω με εμπειρία σε πτηνά;
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το πήγα σε γιατρό, δεν του βρήκε κάτι...


Αν θες μας λες τι ελεγχο του εκανε.
Το επιασε το πτηνο στα χερια του;
Κοιταξε την κουτσουλια του στο μικροσκοπιο;

Τι απαντησε ο γιατρος στα παραπανω ερωτηματα που θετεις;

Προαιρετικα μας αναφερεις και ποιος γιατρος το ειδε.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Ianos.

Παρότι του βγάζω τα υπόλοιπα όταν βάζω πρασινάδες κλπ πάλι δεν έτρωγε. Μάλιστα έκανε φασαρία από κάποιο σημείο και έπειτα και σταμάτησε μόνο όταν του ξαναβάλαμε την τροφή (τουλάχιστον μια ώρα ύστερα).

Παρόλαυτά δεν έχω δοκιμάσει ρίγανη ή άνιθο, θα το κάνω!

Οι ύπνοι κρατάνε λίγα λεπτά συνήθως, δεν μπορώ να πω πόσο με σιγουριά όμως.
[automerge]1570652221[/automerge]
Ενδεχομένως να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Υπάρχει δυνατότητα να επισκεφτείς πτηνίατρο; Σε ποια περιοχή μένεις;...

Σε ποιον γιατρό το πήγες; Ήταν ειδικευμένος ή έστω με εμπειρία σε πτηνά;
Μένω Χολαργό.

Επισκέφτηκα ένα γιατρό που αναλαμβάνει και πτηνά, δεν του βρήκε κάτι. Δυσκολεύτηκα πολύ να βρω γιατρό που να ασχολείται με μικρά πτηνά. Πέραν αυτού υπάρχει μια κλινική ζώων που αναλαμβάνει και πτηνά, ωστόσο μου έλεγαν πέρα από την εξέταση να το αφήσω για διάφορες εξετάσεις και ζητούσαν ποσά που ομολογώ πως δεν έχω την δυνατότητα να διαθέσω.
 
Κοίτα, σου απαντούσα στο κάθε ερώτημα, χωρίς να έχω διαβάσει τα επόμενα. Από ό,τι διαπίστωσες στα τελευταία ερωτήματα σου έχω απαντήσει ότι το πουλάκι θα πρέπει να πάει στον γιατρό. Λες ότι πήγε, και αναμένω να μας πεις αν είναι ειδικευμένος σε πτηνά, και να απαντήσεις στο ερώτημα του Αντώνη, σχετικά με το αν το έπιασε, αν το εξέτασε, αν είδε κουτσουλιές σε μικροσκόπιο, τι κοίταξε κλπ (έβαλα και κάποιες δικές μου πινελιές για να κάνω τα ερωτήματα του Αντώνη, λίγο πιο απτά και συγκεκριμένα, ώστε να πάρεις μια ιδέα τι πράγμα αναζητούμε).
Οι απαντήσεις μου σχετικά με τα χορταρικά κλπ, θα πρέπει επί του παρόντος να θεωρηθούν άκυρες από πλευράς σου. Με άλλα λόγια σε ένα άρρωστο πουλάκι, δεν στερούμε ούτε ένα δευτερόλεπτο την τροφή του, διότι έτσι μπορεί και να το "στείλουμε".
Πες μας και το όνομα του γιατρού που το κοίταξε να δούμε μήπως έχει κάποιο μέλος μας άποψη.
 
Τι απαντησε ο γιατρος στα παραπανω ερωτηματα που θετεις;

Προαιρετικα μας αναφερεις και ποιος γιατρος το ειδε.
Γκολφης Νικόλαος λέγεται.

Παρατήρησε την συμπεριφορά του, το έπιασε, είδε την κοιλιά και το φτέρωμα του, παρατήρησε τις κουτσουλιές στο κλουβί αλλά όχι σε μικροσκόπιο (παρότι όταν το πήγα δεν είχε ακόμη ξεκινήσει το θέμα με τις κουτσουλιές).
 
Μένω Χολαργό.

Επισκέφτηκα ένα γιατρό που αναλαμβάνει και πτηνά, δεν του βρήκε κάτι. Δυσκολεύτηκα πολύ να βρω γιατρό που να ασχολείται με μικρά πτηνά. Πέραν αυτού υπάρχει μια κλινική ζώων που αναλαμβάνει και πτηνά, ωστόσο μου έλεγαν πέρα από την εξέταση να το αφήσω για διάφορες εξετάσεις και ζητούσαν ποσά που ομολογώ πως δεν έχω την δυνατότητα να διαθέσω.
Sorry, μάλλον γράφουμε σχεδόν ταυτόχρονα. Εφόσον λοιπόν οικονομικά δεν σε βγάζει η κλινική της Δρ. Γκρέι, σκέψου μήπως επισκεφτείς τον Δημητριάδη στον Άγιο Δημήτριο, αν έχεις μεταφορικό μέσο ή τον Ιατρό Ακρίβο, στον Κολωνό. Σου βάζω τα link ή μάλλον δες στον κατάλογο διευθύνσεις, πάρε τηλέφωνα και ρώτα τιμές και κοίταξε και τα σχόλια κάποιων που τους επισκέφτηκαν. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Οι απαντήσεις μου σχετικά με τα χορταρικά κλπ, θα πρέπει επί του παρόντος να θεωρηθούν άκυρες από πλευράς σου. Με άλλα λόγια σε ένα άρρωστο πουλάκι, δεν στερούμε ούτε ένα δευτερόλεπτο την τροφή του, διότι έτσι μπορεί και να το "στείλουμε".
Οκ, κατάλαβα!

Απάντησα και στον Αντώνη (αν είναι προτιμότερο να απαντάω σε αυτόνομο post αντί reply στον καθένα και δημιουργείται σύγχιση πείτε το μου, είμαι καινούριος!), δεν ήταν ειδικευμένος στα πτηνά, ήταν ο μόνος που μπόρεσα να βρω σε λογική απόσταση ο οποίος να δέχεται πτηνά.
 
Όσον αφορά το ύπνο, εφόσον είναι σύντομης διάρκειας μην ανησυχείς. Τα παραδείσια έχουν το συνήθειο να κοιμούνται προς το μεσημεράκι. Είναι ο τρόπος τους να ησυχάζουν. Βέβαια δε βάζουν το κεφάλι κάτω από τις φτερούγες, απλά φουσκώνουν λίγο και κλείνουν τα ματιά. Κι εμένα με είχε θορυβήσει τον πρώτο καιρό γιατί τα καναρινια όντως δεν έχουν αυτό το συνήθειο.
Όσον αφορά το μπάνιο, δοκιμασε να του βάλεις ένα κεσεδάκι πήλινο από γιαούρτι στο πάτο του κλουβιού, κάπου που δεν μπορούν να πέσουν κουτσουλιές και άφησε το για καμια ώρα τουλάχιστον. Επανέλαβε καθημερινά, κάποια στιγμή από περιέργεια και μόνο θα πάει.
Όσον αφορά τα λαχανικά, προσπάθησε να του δώσεις αρχικά μαρούλι ή λάχανο. Τους αρέσει πολύ. Άφησε το στο κλουβί και παρακολούθησε το. Εναλλακτικά μπορείς να τριψεις μπρόκολο, αρακά και άλλες πρασινάδες μαζί με το αυγό του και άφησε το για μικρό χρονικό διάστημα. Μπορείς επίσης να του δώσεις λίγο σκορδονερο.
Για τα υπόλοιπα καλό θα ήταν να εμπιστευτείς τον γιατρό σου.
Το ξέρω ότι το ανέφερες, αλλά χρειάζεται παρέα οπωσδήποτε, όσο πιο σύντομα μπορέσεις τόσο το καλύτερο. Τα παραδείσια έχουν ανάγκη την παρέα του είδους τους.
 
Sorry, μάλλον γράφουμε σχεδόν ταυτόχρονα. Εφόσον λοιπόν οικονομικά δεν σε βγάζει η κλινική της Δρ. Γκρέι, σκέψου μήπως επισκεφτείς τον Δημητριάδη στον Άγιο Δημήτριο, αν έχεις μεταφορικό μέσο ή τον Ιατρό Ακρίβο, στον Κολωνό. Σου βάζω τα link ή μάλλον δες στον κατάλογο διευθύνσεις, πάρε τηλέφωνα και ρώτα τιμές και κοίταξε και τα σχόλια κάποιων που τους επισκέφτηκαν. petbirds.gr/community/forums/Πτηνίατροι-Κτηνίατροι.52/

Ευχαριστώ για τον κατάλογο, θα τον κοιτάξω.

Δυστυχώς είμαι με πόδια!
 
Το ξέρω ότι το ανέφερες, αλλά χρειάζεται παρέα οπωσδήποτε, όσο πιο σύντομα μπορέσεις τόσο το καλύτερο. Τα παραδείσια έχουν ανάγκη την παρέα του είδους τους.
Ελένη, ας περιμένει λίγο ακόμα πριν αναζητήσει παρέα, ώστε να βεβαιωθεί ότι το πουλάκι είναι υγιές.
 
Ευχαριστώ Ελένη.

Κοιμάται αρκετά συχνά, πολλές φορές μέσα στην μέρα. Κάποιες βάζει το κεφάλι κάτι από την φτερούγα, άλλες απλώς φουσκώνει και κλείνει τα μάτια. Το έκανε εξ'αρχής, αν και σε όλα τα υπόλοιπα έμοιαζε υγιές, όμως αυξήθηκε και ήταν ένας από τους λόγους που θορυβήθηκα.

Θα ακουλουθήσω τις συμβουλές σχετικά με το μπάνιο, ευχαριστώ!

Του έδωσα μαρούλι και λάχανο κατ'επανάληψιν, και τα άφησα για ώρα, τα αγνοήσε επιδεικτικά!
Θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα που αναφέρεις (σκορδόνερο; )
[automerge]1570653221[/automerge]
Ελένη, ας περιμένει λίγο ακόμα πριν αναζητήσει παρέα, ώστε να βεβαιωθεί ότι το πουλάκι είναι υγιές.

Το σκέφτηκα και είναι ένας από τους λόγους που δεν θα το κανα ακόμη...
 
Ελένη, ας περιμένει λίγο ακόμα πριν αναζητήσει παρέα, ώστε να βεβαιωθεί ότι το πουλάκι είναι υγιές.

Έχεις δίκιο για τη συγκεκριμένη περίπτωση Γιάννη, εγώ απλά το ανέφερα για να τονίσω πως τα παραδείσια καλό είναι να τα έχουμε τουλάχιστον σε ζευγαριά. Μη ξεχνάμε πως το στρες στα πουλια είναι παράγοντας που ευνοεί την αποδυνάμωση του ανοσοποιητικού.
 
Έχεις δίκιο για τη συγκεκριμένη περίπτωση Γιάννη, εγώ απλά το ανέφερα για να τονίσω πως τα παραδείσια καλό είναι να τα έχουμε τουλάχιστον σε ζευγαριά. Μη ξεχνάμε πως το στρες στα πουλια είναι παράγοντας που ευνοεί την αποδυνάμωση του ανοσοποιητικού.
Ναι, Ελένη, το "έπιασα" το νόημα του αρχικού σου μηνύματος ευθύς εξαρχής. Απλά, για το νέο μας μέλος, έκανα αυτήν την παρένθεση, ώστε να μην περιπλακούν τα πράγματα με την είσοδο νέου πουλιού, πριν βεβαιωθεί για την υγεία του προϋπάρχοντος.
 
Καλο θα ηταν απο την στιγμη που εχεις προβληματικη κουτσουλια να γινοταν ενας ελεγχος της υπο μικροσκοπιου.

Το δευτερο που με ανησυχει και θα πρεπει να ξεκαθαριστει ειναι οτι το πουλακι προσπαθει κατι να βγαλει απο το λαιμο του καθως παραπεμπει σε εικονα συμβατη με ακαρεα της τραχειας

Το μπανιο ειναι το έλασσον στην παρουσα φαση.

Ελα σε επικοινωνια με τον γιατρο που προτεινει ο @ianos και μη διστασεις να ρωτησεις κοστος για επισκεψη και ελεγχο κουτσουλιας πριν πας για να μην βρεθεις προ εκπληξεων.
Να εχεις υπ'οψιν οτι για ελεγχο κουτσουλιας μια φυσιολογικη τιμη ειναι στα 15ευρω.
 
@Tony Forpus, Αντώνη, μήπως γνωρίζεις πόσο κοστίζει ο έλεγχος κουτσουλιάς + τα μεταφορικά για το εργαστήριο της Κομοτηνής; Νομίζω (διόρθωσέ με αν παραλείπω κάτι ή κάνω λάθος) ότι εκεί προηγείται επίσης ένα τηλέφωνο με κάποιον που του λες τα συμπτώματα και σε καθοδηγεί, λέγοντάς σου και τιμές, για το είδους δείγμα (και πως να το πάρεις) θεωρεί ότι θα πρέπει να ελεγχθεί;
 
@Tony Forpus, Αντώνη, μήπως γνωρίζεις πόσο κοστίζει ο έλεγχος κουτσουλιάς + τα μεταφορικά για το εργαστήριο της Κομοτηνής; Νομίζω (διόρθωσέ με αν παραλείπω κάτι ή κάνω λάθος) ότι εκεί προηγείται επίσης ένα τηλέφωνο με κάποιον που του λες τα συμπτώματα και σε καθοδηγεί, λέγοντάς σου και τιμές, για το είδους δείγμα (και πως να το πάρεις) θεωρεί ότι θα πρέπει να ελεγχθεί;

10 ο κλασσικος,15 συμπεριλαμβανομένου του Megabacteria και 5-8 τα μεταφορικα αναλογα με τον αν θα επιλεξει καποιος ΕΛΤΑ ή αλλο courrier!
 
Back
Top