Ασθένειες Προβλημα σε δαχτυλο ρικνεκ

Δηλαδή επειδή έτυχε ο ρίνγκνεκ να μην είναι τέλειος, προκειμένου να σου δώσει π.χ. 100 ευρώ πίσω προτιμάει να σου φορτώσει και ένα μονκ;
Ποιος φορτωνει;
Ασχημη κουβεντα αυτη, δεν φορτωνει! Απλα προσπαθει να μπαλωσει κατα καποιο τροπο το λαθος του.
 
Για πτηνιατρο στη Λαρισα δεν ξερω. Θα κοιταξω και θα σας πω.

Το ρικνεκ παιδια τρωει παρα πολυΚαλο ειναι αυτο;
 
Πανο πρεπει να το πας σε καλο γιατρο και να ειναι ειδικευμενος στα πουλια.
Και βεβαια ειναι καλο το οτι τρωει...
 
Ακουστε. Το μονκ θα μου το δωσει χωρις χρηματα αν του στειλω το ρικνεκ πισω.Αν οχι μου δινει το μονκ 150 Ε και κραταω και το ρικνεκ; Παιδια τι να τα κανω 2 πουλια; Εγω ενα ζητησα!



Στο ρικνεκ δινω κανονικη τροφη για ρικνεκ με ηλιοσπορους και αλλα διαφορα μεσα. Καλη δεν ειναι;Vitakraft.
 
απλα δεν το δεχεσαι και του ζητας την αποζημιωση που σου χρωσταει! αυτος δεν ηταν σωστος αυτος πρεπει να πληρωσει!
 
Ιωάννα, αν ήθελε να μπαλώσει θα έκανε σκόντο στην τιμή. Δεν θα έδινε τζάμπα άλλον παπαγάλο, ο οποίος και απο μόνος του αποτελεί μεγαλη ευθύνη γι' αυτόν που το παίρνει. Για κάποιον που θέλει 1 παπαγάλο ο δεύτερος είναι φόρτωμα. Εξτρά χρόνος+αρκετά παραπάνω έξοδα για κλουβί και τροφές. Και πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μονκ, που θέλουν και αποκλειστικότητα. Αλλά δεν μένω σε αυτό. Άλλωστε εκτός απο εκτροφέας είναι και άνθρωπος, και σαφώς μπορεί να έχει διαφορετική άποψη απο εμένα.
 
Ακουστε. Το μονκ θα μου το δωσει χωρις χρηματα αν του στειλω το ρικνεκ πισω.Αν οχι μου δινει το μονκ 150 Ε και κραταω και το ρικνεκ; Παιδια τι να τα κανω 2 πουλια; Εγω ενα ζητησα!



Στο ρικνεκ δινω κανονικη τροφη για ρικνεκ με ηλιοσπορους και αλλα διαφορα μεσα. Καλη δεν ειναι;Vitakraft.

Δηλαδή σου κάνει σκόντο στην τιμή του μονκ; Αν θέλεις να πάρεις καί μονκ τότε δέξου το. Αλλιώς μην το δέχεσαι και άσε την κατάσταση ως έχει. Φαίνεται οτι δεν είναι στην πολιτική του να επιστρέφει λεφτά (δεν το λέω ειρωνικά αυτό).

Πάντως είναι καλό που το μικράκι έχει όρεξη! Έχει απογαλακτιστεί εντελώς, ή του δίνεις και εσύ λίγη κρέμα;
 
Παιδια το μηλο το εχει τσακισει στην κυριολεξια.
Το πουλι ειναι τελειο δεν το δεινω! Και πρωτα ο θεος εαν μπορω και παω του χρονου Θεσσαλονίκη και χρειαστει εγχηρηση θα του την κανω. 😉Αν και το προβλημα μπορει να λυνετε με ενα λευκοπλαστ.Αυτο βεβαια θα το πει ο γιατρος.



Οχι Μαρια. Το πουλι εχει απογαλακτηστει.
 
Αρκετα μελη απο εδω εχουν παρει πουλι απο τον Αργυρου.
Ειχε κανενας παρομοιο η καποιο αλλο προβλημα με τα μωρα;!
 
Ιωαννα μου καταρχην αμα ειχε καποιος θα μας ελεγε. Και δευτερον μπορει να μην ειχε κανεις και ετυχε σε εμενα. Τι να κανουμε τωρα να πεθανουμε;
 
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω και το εξης για να ειμαι σιγουρη σχετικα με την αποψη μου με τον εν λογω εκτροφεα. Οι υπολοιποι που πηραν παπαγαλους απο τον Αργυρου ειχαν αντιμετωπισει ιδια η παρεμφερη προβληματα;
 
Μαζι ποσταραμε Λιανα!
Σιγουρα μπορει να "ετυχε", η να ετυχε!
Απλα να σιγουρευτουμε γιατι... Εχουμε κανει και εμεις κινηση για μωρο..
 
😀 ναι! Μολις ειδα το ποστ σου κοιταξα 2 φορες για να σιγουρευτω οτι βλεπω καλα.
Θα μπορουσε ο καθενας μας να βρεθει στην θεση του Πανου και βαζω τον εαυτο μου στην θεση του γιατι Γεναρη σκοπευα να αγορασω απο εκει ρινγκνεκ. Θελω να πιστευω οτι αν καποιος ειχε παρομοιες περιπετειες θα της μοιραστει μαζι μας για να μας προφυλαξει!
 
Παιδια μου ειπε παλι να μου ξαναστειλει μονκ και μου λεει πως ειναι καλητεροι χαρακτηρες απο τα ρικνεκ. Τι να κάνω;Εχω μπερδευτει.

Μπορει να φοβαται τη δυσφημιση κ προσπαθει ισως να σε καλοπιασει... 😉

Τελος παντων.. Το πουλακι δεν εχει τιποτα! Θα ζει φυσιολογικα!
Ξερω περιπτωση καναρινιου με ενα ποδι, που πατουσε φυσιολογικα στις πατηθρες.
Αλλα ακομη κ αν παταει κατω ή στο μπωλ του, τι πειραζει; Ας στεκεται οπου βολευεται... Τι σημασια εχει αλλωστε;
Σημασια εχει η μεταξυ σας σχεση!
 
Εχει λιγο σημασια αμα στεκετε. Γιατι αμα παταει στον πατο του κλουβιου δεν σου παει η καρδια να το βλεπεις σε τετοια κατασταση.Αλλα προς το παρων καλα στεκετε.
 
κοιτα αρχη ειναι το περιβαλλον του ειναι καινουριο και ειναι ακομα μωρο. τωρα μαθαινει να χειριζεται το ποδι του και να το γυμναζει. απλα θελει χρονο λιγο ακομα. αλλα οπως ειπες εχει χρυση καρδια και αυτο ειναι το πιο συμαντικο απο ολα!
 
Ποτε πιστευεις Μαριλενα θα φενει οτι δεν θα μπορει να πατησει καλα; Τι ηλικια;
 
Το δευτερο πισω δαχτυλο ειναι φυσιολογικο, ετσι δεν ειναι; Αρα δεν νομιζω πως θα εχει κανενα προβλημα.
Στις φωτο, το μπωλ του το παταει οπως θα πατουσε και σε πατηθρα. Θα δεις που οταν ειναι ετοιμο θα ανεβει και σε πατηθρα.
Ασε που θα περναει κ πολλες ωρες εξω μαζι σου 😉
 
Back
Top