Ασθένειες Προβλημα σε δαχτυλο ρικνεκ

μπορει να μην το ταισε αυτος το μικρο αλλα καποιο αλλο μελος της οικογενειας του, δεν τα ανατρεφει ολα τα μωρα μονος του
 
Eγω απο την πρωτη στιγμη που μιλησα με τον Πανο στο τηλ οταν το πηρε σπιτι του ειπα να μην τον δωσει πισω.
Ο,τι και να εχει ειναι ενα ξεχωριστο πουλακι, μπορει να πεταξει, να κινηθει και να ζησει κανονικα.
Ακομα και το μονκ που του ειπε να του δωσει εαν το εστελνε πισω δεν θα με εκανε να κανω καποια τετοια κινηση.
Πανο οπως σου εχω ηδη πει ειναι τυχερος που το πηρες εσυ γιατι αν ηταν αλλος στη θεση σου ποιος ξερει τι μπορει να ειχε κανει...
 
να με συγχωρεσετε επειδη δεν διαβασα ολο το θεμα(εχετε στρωσει για τα καλα την συζητηση:) και ισως ηδη καποιος να εχει ηδη αναφερει τροπο πιθανης καλυτερευσης του δακτυλου. Αν το πουλακι δεν ειναι πολλων μηνων τοτε ισως πετυχει αυτο που ειχα κανει σε καποιο καναρινακι μου με χρηση θερμοσυστελλομενου (θα το βρειτε σε εξαρτηματα ηλεκτρονικων)
δειτε εδω
https://community.petbirds.gr/threads/Πρόβλημα-με-τα-δάκτυλα-νεοσσού.3526/

εννοειτε χρειαζεται θερμοσυστελομενο μεγαλυτερης διαμετρου
 
Εγω παντως ειπα στον Πανο να το παει συντομα σε εναν γιατρο μηπως και κανει κατι, εστω εγχειρηση, δεν ξερω!
 
Παιδια πολυ καλο αυτο με το λευκοπλαστ. Θα το δικιμασω. Πρεπει να βαλω θερμοσηστελομενο η και λευξοπλαστ δεν πηραζει;
 
Παιδια πολυ καλο αυτο με το λευκοπλαστ. Θα το δικιμασω. Πρεπει να βαλω θερμοσηστελομενο η και λευξοπλαστ δεν πηραζει;

Μονος σου θα το χειριστεις το θεμα; Ξερεις σε τι κατασαση βρισκεται το ποδι χωρις να το εχεις πιασει να δεις αν κουνιεται το δαχτυλο; Αν το πουλι γεννηθηκε ετσι ή αν το δαχτυλο του ειχε σπασει και εχει πλεον κολλησει ετσι μονο να του το ξανασπασεις θα καταφερεις αν το βαλεις σε ναρθηκα ετσι χωρις να ξερεις τι γινεται και θα το κανεις να υποφερει πραγματικα. Και πως θα ξερεις οτι το εδεσες στη σωστη θεση; Καλυτερα να το δει καποιος ειδικος που θα μπορει να κρινει τι ειδους αντιμετωπιση χρειαζεται. Και καλυτερα να μην το καθυστερησεις σε περιπτωση που ειναι κατι προσωρινα αναστρεψιμο.
 
Θα το πιασω και θα δω πως ειναι φυσικα! Ετσι λες να το εκανα;
Θα το παω πρωτα σε εναν κτηνιατρο να το δει και θα τον ρωτησω αν γινετε να του βαλω ναρθικα τωρα που ειναι ακομα μικρο. Δυομιση μηνων ειναι. Και μετα θα προχωρησω. 😉
 
Παιδια μολις διαβασα την συζητηση και εχω μεινει αναυδη με το θρασος του Κου Αργυρου. 😡 Η' μας κοροιδευει οτι τα ταιζει στο χερι η οντως δεν ξερει να κανει καλα την δουλεια του. Ειναι ποτε δυνατον να μην ειδε οτι το πουλακι αυτο εχει προβλημα ενω το ταιζει απο τοτε που εσκασε απο το αυγο; Ειναι επισης δυνατον να μιλαει αγριεμενα στον Πανο ενω η ολη κατασταση ειναι ευθυνη δικη του; Η ειναι φυσιολογικο να θελει να δωσει εναν μονκ στην θεση του ρινγκνεκ ενω ειναι εντελως διαφορετικοι χαρακτηρες; Εγω παρατηρω δολιοτητα στην ολη συμπεριφορα του. Καπου διαβασα οτι ειπε στον Πανο οτι σκοπευε να τον στειλει "αλλου" αλλα οταν ο Πανος αντεδρασε του ειπε οτι αν θα τον εστελνε πισω θα τον ζευγαρωνε. Συνεπως δεν ηταν να τον στειλει πουθενα αλλου και προφανως δεν εχει αλλα ρινγκνεκ διαθεσιμα κ γι'αυτο εστειλε στον Πανο το συγκεκριμενο πουλακι(που δεν φταιει σε τιποτα απολυτως) Αφου ειδε οτι ο Πανος δεν εκανε πισω, προτεινε να στειλει μονκ στην θεση του πρωτου. Η μονη σκεψη που μου περναει απο το μυαλο ειναι οτι προσπαθησε να εξαπατησει τον Πανο.
Σκοπευα να παρω ρινγκνεκ τον Γεναρη απο το συγκεκριμενο εκτροφειο αλλα τωρα αποκλειεται. Πανο να σκεφτεσαι ενα πραγμα μονο. Το πουλακι αυτο θα ειναι ακομα πιο δεμενο μαζι σου λογω της ιδιομορφιας του αυτης. Και εγω σε συμβουλευω να το κρατησεις και να μην το επιστρεψεις στον εν λογω κυριο. Η ιδεα του email ειναι καλη αλλα προτεινω στο εξης να μην αγοραζουμε παπαγαλους απο το εκτροφειο αυτο μηπως και παραδειγματιστει ο ιδιοκτητης του και σεβεται στο μελλον περισσοτερο τους πελατες του αλλα και τους παπαγαλους του.
 
Παιδια μου ειπε παλι να μου ξαναστειλει μονκ και μου λεει πως ειναι καλητεροι χαρακτηρες απο τα ρικνεκ. Τι να κάνω;Εχω μπερδευτει.
 
Γιατι καθεσαι και σκεφτεσαι να το αλλαξεις;
Δεν το θελεις επειδη εχει ενα δαχτυλακι στραβο;
 
Σκεφτομαι πολλα. Για παραδειγμα οτεν μεγαλωσει και δεν θα μπορει να σταθει καλα;Η θα μπορει;
 
Στείλε τον εκτροφέα να πλύνει κάλτσες και κράτα το πουλί. Ρε, μπας και έχει κανένα μονκ με προβλήματα και θέλει να τον ξεφορτωθεί;

Επαναλαμβάνω για να το εμπεδώσουμε: Το πουλί είναι μιά χαρά! Δεν έχει κανένα πρόβλημα! Και έτσι να μείνει θα ζήσει μιά κανονική-κανονικότατη ζωή.



Σκεφτομαι πολλα. Για παραδειγμα οτεν μεγαλωσει και δεν θα μπορει να σταθει καλα;Η θα μπορει;

Θα μπορεί! Κανονικά! Χωρίς κανένα πρόβλημα!
 
και εσυ θα ξαναεμπιστευτεις αυτον τον ανθρωπο; δωσε λιγο χρονο στο μικρουλη ειναι μωρακι ακομα αφου εχει τον τελειο χαρακτηρα και βοηθησε το. Πιστευω μεχρι να μεγαωσει θα εχει βρει τον τροπο να σταθει και να κανει και πολλα αλλα! Οσο ειναι τωρα μικρουλη μπορεις να τον πας στον πτηνιατρο να δεις τι μπορεις να κανεις καλητερα γιαυτο, γιατι τωρα που ειναι μικρο θα μπορει αν ειναι να διορθωθει η ζημια.
 
Λετε και αυτο που λεει οτι θα στειλει να ειναι κανενα αγριο κλπ κλπ?
Α και λεει εχει 2 μονκ το ενα θα το δωσει και το αλλο αμα ειναι μου ειπε να το δωσει σε εμενα. Και αν θελω να κρατησω και αυτο (ρικνεκ)και να παρω το μονκ. Ειναι καλα;
 
Πανο, απορω με εσενα.
Ποτε δεν θα αλλαζα ενα μωρο πουλι επειδη εχει ενα στραβο δαχτυλο που στην τελικη μπορει και να διορθωθει με μια απλη επεμβαση!
 
μαλλον τον εκτροφεα κατι τον ετσουξε νομιζω 😎
αντε ακομα βρε να μας βαλεις μια ολοκληρη φωτο απο το μωρακι σου να το καμαρωσουμε;
 
Μην απορεις το πουλι το κραταω. 😉Απλα σας μεταφερω τι λεει αυτος. Παιδια η επεμβαση μπορει να γινει και του χρονου; Παιζει ρολο η ηλικια;
 
Δηλαδή επειδή έτυχε ο ρίνγκνεκ να μην είναι τέλειος, προκειμένου να σου δώσει π.χ. 100 ευρώ πίσω προτιμάει να σου φορτώσει και ένα μονκ; Ο μονκ κάνει 250 ευρώ, χώρια κλουβιά και αξεσουάρ. Δηλαδή προτιμάει να χάσει 250 απο το να χάσει 100; Εμένα περιεργο μου φαίνεται.
Εγώ στην θέση πάντως δεν θα το σκεφτόμουν καν το θέμα. Γιατί να στείλεις πίσω ένα ήμερο και υγιές πουλί με καλό χαρακτήρα;
 
Πηγαινε το πρωτα σε εναν πτηνιατρο να το δει και εκεινος θα σου πει σιγουρα.
Το θεμα ειναι να ειναι γνωστης και καλος στη δουλεια του για να μην γινει κανενα λαθος με το μωρο.
 
Θα σας βαλω φωτο αλλα μαλλον αυριο γιατι εχω προβλημα με το κινητο μου.
 
Back
Top