Προσομοίωση ανατολής - δύσης

dimitris_patra

PB Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
902
Πόλη
Πάτρα
Ιδιοκατασκευή, συσκευή με κόστος 40-50 Ε
το μειονέκτημα της είναι ότι ο χρονοδιακόπτης χρειάζεται επαναπρογραμματισμό κάθε Κυριακή βράδυ για την εβδομάδα που θα ακολουθήσει.

Πτηνά_ανατολής_δύση.webp Προσομοίωση_ανατολής_δύσης.webp

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλά ο κόκορας στην εισαγωγή όλα τα λεφτά! Γεια στα χέρια σου!
Για πες Δημήτρη και για μας τους άσχετους, πως γίνεται αυτό με κάποιο τύπου ντίμερ; και πως γυρίζει σταδιακά; και γιατί θέλει αλλαγή κάθε εβδομάδα; Για την αλλαγή των χρόνων; Για πόσα τετραγωνικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί η συγκεκριμένη συσκευή;
 
Η συσκευή ουσιαστικά αποτελείται από δύο κυκλώματα. Όταν ο χρονοδιακόπτης δώσει εντολή, στο πρώτο κύκλωμα δημιουργείται η αύξηση ή μείωση, και κατόπιν η αυξομείωση μεταβιβάζεται στο ντίμερ για να ανάψουν ή να σβήσουν οι λάμπες.
Το φορτίο (λάμπες) καθορίζεται από το triac. Εγώ έβαλα για 16Α... Δηλ 3-3,5 KW φορτίο!
Η αυξομείωση είναι ρυθμιζόμενη από τα ποντενσιόμετρα στην πρόσοψη και κυμαίνεται από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι 45 λεπτά περίπου.
Δυστυχώς οι χρονοδιακόπτες του εμπορίου μπορούν να δεχτούν μόνο εβδομαδιαίο πρόγραμμα και γιαυτό κάθε Κυριακή βράδυ χρειάζεται επαναπρογραμματισμος ώστε να πετύχουμε την σταδιακή αύξηση των ωρών διάρκειας ημέρας σύμφωνα με το πλάνο μας.
 
Ευχαριστούμε Δημήτρη!
Σε τι εμβαδόν λειτουργεί ικανοποιητικά αυτό το σύστημα;
 
Ευχαριστούμε Δημήτρη!
Σε τι εμβαδόν λειτουργεί ικανοποιητικά αυτό το σύστημα;
Δεν υπάρχει περιορισμός... Μπορούμε να βάλουμε πχ 15 λάμπες των 100w και να τις μοιράσουμε σε διάφορους χώρους.
Με μιά μικρή μετατροπή στην έξοδο της συσκευής - δηλ. στο ντίμερ- μπορεί να δουλέψει και για λάμπες led.

Αυτό το θέμα δεν το είχα δει!😳 Τώρα θα το διαβάσω.
Απ ότι είδα στα γρήγορα είχες βάλει αυτό το λίνκ... http://www.chemical-ecology.net/papers/aesa83.htm
Αυτό που έφτιαξα είναι βασισμένο στο σχέδιο του λίνκ αλλά με αρκετές αλλαγές.
 
Αυτό που έφτιαξα είναι βασισμένο στο σχέδιο του λίνκ αλλά με αρκετές αλλαγές.
Μετά τη μελέτη και όσο απλά γίνεται μπορείς να μας πεις τις βασικές αυτές αλλαγές;
 
Μπράβο Δημήτρη, κοινός τόπος πως πιάνουν τα χέρια σου!
Πέρα απο την χαρά της ιδιοκατασκευής οι δικές μου πληροφορίες λένε πως κάτι τέτοιο γίνεται και με arduino.
Δυστυχώς δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις και την εμπειρία για περισσότερα,ξέρω όμως πως υπάρχει στην Ελλάδα, είναι φτηνό (20 ευρώ) και είναι ανοιχτού κώδικα. Όσοι ζηλεύουν ας ρίξουν μια ματιά και σε αυτό.
 
Ενδιαφέρουσα η πληροφορία Δημήτρη. Μπορείς να μας γράψεις περισσότερα, όσα δηλαδή ξέρεις... Θα είναι χρήσιμα κι ας μην έχεις όπως λες τις τεχνικές γνώσεις.
Ok θα μάθω περισσότερα και θα τα γράψω αναλυτικά.
Νομίζω πάντως πως δουλεύουν πάνω σε αυτό, σαν εργαστήριο και στα ΤΕΙ Αθήνας ή Πειραιά.
 
Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο μεγάλη αξία θα έχει για μας κάθε τετοια πληροφορία. Θα περιμένουμε Δημήτρη.
Πιστεύω μάλιστα πως θ πρέπει να μπει σε ξεχωριστό θέμα, ευελπιστώντας να ολοκληρωθεί και να γίνει άρθρο.
Θα βοηθήσω αν θελεις κι εγώ.
 
Πέρα απο την χαρά της ιδιοκατασκευής οι δικές μου πληροφορίες λένε πως κάτι τέτοιο γίνεται και με arduino.
ξέρω οτι με arduino γίνετε η αυξομείωση φωτισμού. Δεν είμαι όμως σίγουρος αν μπορεί να προγραμματιστεί ώστε κάθε μέρα να έχει διαφορετική διάρκεια ημέρας- νύχτας.
 
ξέρω οτι με arduino γίνετε η αυξομείωση φωτισμού.
Δημήτρη @dimitris_patra αν συμφωνείς κι εσύ να περιμένουμε το άλλο Δημήτρη @Deukalion για το νέο θέμα και εκεί να τα συζητήσουμε όλα για αλληλοενημέρωση.
 
Back
Top