Προσομοίωση ανατολής - δύσης

ξέρω οτι με arduino γίνετε η αυξομείωση φωτισμού. Δεν είμαι όμως σίγουρος αν μπορεί να προγραμματιστεί ώστε κάθε μέρα να έχει διαφορετική διάρκεια ημέρας- νύχτας.
νομίζω πως γίνετε με τα κατάλληλα πρόσθετα πάνω στην κύρια πλακέτα αλλά και αρκετό προγραμματισμό φυσικά, τώρα για περισσότερες λεπτομέρειες θέλει ψάξιμο...

Μπορεί και όχι βέβαια δεν είμαι σίγουρος... :D
 
ξέρω οτι με arduino γίνετε η αυξομείωση φωτισμού. Δεν είμαι όμως σίγουρος αν μπορεί να προγραμματιστεί ώστε κάθε μέρα να έχει διαφορετική διάρκεια ημέρας- νύχτας.

Με το arduino γενικά κάνεις τα πάντα..
Και την αυξομείωση μπορείς να κάνεις και να αλλάξεις την διάρκεια ημέρας και νύχτας. Για να λειτουργησουν όμως αυτές οι λειτουργίες θα χρειαστούν κάποια περιφερειακά στο arduino και κάποιον να γνωρίζει καλά την γλώσσα Java ωστε να μπορέσει να το προγραμματίσει...
 
Java; το arduino δεν χρησιμοποιεί την C++;

Δεν ξέρω..
Πέρυσι που χρησιμοποίησα arduino για μια μετατρωπή σημάτων το προγραμμάτισα σε γλώσσα java..
Δεν είδα αν υπάρχει άλλη.. Αλλά γενικά είναι έυκολη γλώσσα..
 
Την δίνουν παιδια την γλώσσα με εγχειρίδια για αρχάριους, η γλώσσα μοιάζει με c++ αλλά υπάρχουν έτοιμα προγράμματα και στο φορουμ τους, αλλάζεις απλά τα νούμερα.
 
Δεν ξέρω..
Πέρυσι που χρησιμοποίησα arduino για μια μετατρωπή σημάτων το προγραμμάτισα σε γλώσσα java..
Δεν είδα αν υπάρχει άλλη.. Αλλά γενικά είναι έυκολη γλώσσα..
Την δίνουν παιδια την γλώσσα με εγχειρίδια για αρχάριους, η γλώσσα μοιάζει με c++ αλλά υπάρχουν έτοιμα προγράμματα και στο φορουμ τους, αλλάζεις απλά τα νούμερα.
τελικά έχουμε πολλούς tech freaks στο φόρουμ :D thanks για την απάντηση
 
😀 Γιώργο!
Δεν φαντάζεσαι πόσο απέχω από αυτο που ανεφερες..
Για την όλη ιστορια δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω,τα είπε ο billdere. Όποιος ενδιαφέρεται μπαίνει και μαθαίνει. Εκτος και αν είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο.
Όχι μόνο, έχουμε και κάποιες που νομίζουν πως διαβάζουν σανσκριτικά :D
Μήπως εννοείς σουαχίλι;
 
Πέρυσι που χρησιμοποίησα arduino για μια μετατρωπή σημάτων το προγραμμάτισα σε γλώσσα java..
Δεν είδα αν υπάρχει άλλη.. Αλλά γενικά είναι έυκολη γλώσσα..
Η γλώσσα προγραμματισμού για την περίπτωση που διάβασα είναι η Wiring...
Αλλάζει κάτι;

Και φυσικά κάτι πιο χρήσιμο στους μυημένους...
 
Η γλώσσα προγραμματισμού για την περίπτωση που διάβασα είναι η Wiring...
Αλλάζει κάτι;

Και φυσικά κάτι πιο χρήσιμο στους μυημένους...
στο δεύτερο λινκ γράφει : "Η γλώσσα που χρησιμοποιεί το Arduino άλλωστε έχει βασιστεί στη C/C++, αρκετά διαδεδομένο περιβάλλον προγραμματισμού"
τώρα δεν ξέρω λεπτομέρειες γιατί και το δικό μου arduino τωρα το μαθαίνω και δεν του έχω πάρει τον αέρα ακόμα :D
 
Η γλώσσα προγραμματισμού για την περίπτωση που διάβασα είναι η Wiring...
Αλλάζει κάτι;

Και φυσικά κάτι πιο χρήσιμο στους μυημένους...

Όχι δεν αλλάζει κάτι κ. Γιάννη.

Η Java σαν γλώσσα είναι εύκολη πάντως.. Αν δείτε μερικά παραδείγματα θα καταλάβετε τι εννοώ..

Επίσης υπάρχουν κάποιοι έτοιμη προγραμματισμοί για arduino στο διαδίκτυο, οπότε με 2-3 μικρές αλλαγές και με την βοήθεια από σχετικά άτομα θα γίνει η δουλειά!
 
Από την πρώτη μέρα ψάχνω και διαβάζω σχετικά με το Arduino.
Αν μπορέσω ως μη ειδικός να βγάλω άκρη και φυσικά και με τη συνδρομή σας (όσων μπορούν να συνεισφέρουν έστω κι ελάχιστα) να γράψουμε κάτι πιο ολοκληρωμένο.
Θα πρότεινα μάλιστα αν υπάρχει κι από εσάς διάθεση να τα φέρνουμε λίγα λίγα εδώ (τις πληροφορίες) μέχρι να αισθανθούμε πως ολοκληρώθηκε στο επίπεδο των δικών μας δυνάμεων...
Υπάρχει διάθεση;
 
Από την πρώτη μέρα ψάχνω και διαβάζω σχετικά με το Arduino.
Αν μπορέσω ως μη ειδικός να βγάλω άκρη και φυσικά και με τη συνδρομή σας (όσων μπορούν να συνεισφέρουν έστω κι ελάχιστα) να γράψουμε κάτι πιο ολοκληρωμένο.
Θα πρότεινα μάλιστα αν υπάρχει κι από εσάς διάθεση να τα φέρνουμε λίγα λίγα εδώ (τις πληροφορίες) μέχρι να αισθανθούμε πως ολοκληρώθηκε στο επίπεδο των δικών μας δυνάμεων...
Υπάρχει διάθεση;

Φυσικά κ. Γιάννη υπάρχει διάθεση..
Σε γενικές γραμμές όλοι θα έχουμε τον ίδιο προγραμματισμό, οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα κατά την γνώμη μου.
 
Φυσικά κ. Γιάννη υπάρχει διάθεση..
Σε γενικές γραμμές όλοι θα έχουμε τον ίδιο προγραμματισμό, οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα κατά την γνώμη μου.
Τέλεια λοιπόν...
Ας ελπίσουμε να βγει άκρη για το γενικό καλό...
 
Τέλεια λοιπόν...
Ας ελπίσουμε να βγει άκρη για το γενικό καλό...

Επίσης να πω πώς όσοι δεν έχουν δικό τους τρόπο για αγορά του arduino από το εξωτερικό να ξέρουν πώς στην Ελλάδα κοστίζει και κυρίως τα εξαρτήματα.
 
Επίσης να πω πώς όσοι δεν έχουν δικό τους τρόπο για αγορά του arduino από το εξωτερικό να ξέρουν πώς στην Ελλάδα κοστίζει και κυρίως τα εξαρτήματα.
Μπορείς να το αναλύσεις σε παρακαλώ περισσότερο.
Πόσο κοστίζει στην Ελλάδα
Κι ας ξεκινήσουμε... Πως συνδέετε και προγραμματίζεται;
 
να περάσουμε την συζήτηση σε ένα άλλο ποστ?
Υπάρχει ομάδα συντονισμού στο petbirds.
Όταν χρειαστεί να γίνει νέο θέμα θα το αναλάβουμε εμείς.
Προς το παρόν λόγω συνάφειας θα παραμείνουμε εδώ.
 
Back
Top