Προσπάθεια κατασκευής προστασίας για το καναρίνι

@voxpaine Καλησπερα!Λοιπον σου βαζω 2 φωτογραφιες!Στην πρωτη φωτογραφια ειναι η πλευρα που εχει την σιτα μονο (που δεν εχει ρευματα αερα) και στην δευτερη φωτογραφια ειναι το σκρατς (που ειναι κολλημενο στο ποδι της ραφιερας) μαζι με το πλαϊνο που εχει την ζελατινα!Σου εβγαλα την ζελατινα απο το πλαϊ για να δεις ποσο παχος εχει, σε αντιθεση με τον διαφανο μουσαμα που ειναι πολυ πιο ψιλος!Τωρα μπορεις να κανεις και το εξης: Το αυτοκολλητο σκρατς μπορεις να το βαλεις σε οσα ραφια θελεις (τοποθετηση αριστερα-δεξια-πανω-κατω) θα το κανεις απ ολες τις μεριες του ραφιου!Θα παρεις σιτα και ζελατινα ή διαφανο μουσαμα και θα βαλεις και σε αυτα γυρω - γυρω σκρατς με δεματικα για λουλουδια (αυτα που εχουν το συρμα μεσα)!Να σου φερω ενα παραδειγμα: ειναι το ραφι σου 58×27×39 θα κοψεις 4 κομματια σιτα και 4 κομματια ζελατινα σε αυτες τις διαστασεις!Οποτε εχεις βαλει αυτοκολλητο σκρατς στην ραφιερα,εχεις δεσει το σκρατς με δεματικα στην σιτα και την ζελατινα και με αυτον τον τροπο αναλογα την εποχη βαζεις την αντιστοιχη προστασια!Τον χειμωνα βαζεις ζελατινα και σε μια πλευρα που δεν φυσαει βαζεις σιτα και το καλοκαιρι βγαζεις την ζελατινα και βαζεις μονο την σιτα σε ολο το ραφι!Με αυτον τον τροπο (σκρατς) μπορει ανετα να βγαινει η ζελατινα ή η σιτα και να πλενονται κιολας!Ελπιζω να σε βοηθησα 🙂
 

Συνημμένα

  • IMG_20210811_163428.webp
    IMG_20210811_163428.webp
    33,2 KB · Προβολές: 47
  • IMG_20210811_165012.webp
    IMG_20210811_165012.webp
    8,7 KB · Προβολές: 47
@voxpaine Το σκρατς αυτο που πηρα ειναι σε καρουλι των 25 μετρων!Μετρα ποσο σκρατς θελεις και πες στον ανθρωπο αν το εχει σε καρουλι, κοψε μου τοσα μετρα!Αν παλι τα μετρα που θελεις, αντιστοιχουν σε καποια συσκευασια π.χ των 5 μετρων παρε συσκευασια!

Μην ευχαριστεις δεν εκανα τιποτα 🙂

Θα περιμενουμε φωτογραφια 😁
 
@Elli μου φαίνεται θα προτιμήσω την δικιά σου λύση. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα τώρα το καλοκαίρι βάζεις μόνο σίτα ? Δεν βάζεις προστατευτικό σύρμα ?
 
@voxpaine Καλημερα!Ναι το καλοκαιρι βαζω μονο σιτα!Το μπαλκονι μου ειναι γυρω - γυρω με τεντες σαν φρουριο δηλαδη 😂! Η σιτα που θα βαλεις πρεπει να ειναι τελειως τεντωμενη να μην ειναι χαλαρη! Να μην υπαρχει κανενα κενο!Αν παλι θελεις να βαλεις κατι εξτρα, μπορεις μαζι με την σιτα, να βαλεις πλεγμα μπαλκονιου (στις ιδιες διαστασεις με την σιτα), να βαλεις το σκρατς και να τα δεσεις ολα μαζι με τα δεματικα για λουλουδια! 😊
 

Συνημμένα

  • plegma-mpalkoniou-rollo-gkri-10m.webp
    plegma-mpalkoniou-rollo-gkri-10m.webp
    27,6 KB · Προβολές: 7
@Elli επειδή εμένα παρόλο που έχω τέντα δεξιά και αριστερά υπάρχουν κενά θέλω να βάλω μια εχτρα προστασία για αυτό σε ρώτησα. Τώρα αν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να πάρω τα κόμματα σιτας και προστατευτικού να τα δέσω με δραματικά και να κολλήσω τα σκρατς. θα πρέπει να δέσω και τα σκρατς πάνω στην σίτα ή είναι εντάξει με την κόλλα που έχουν?
 
@voxpaine Το αυτοκολλητο σκρατς θα κολληθει μονο πανω στην ραφιερα!Το αλλο σκρατς που θα μπει στην σιτα με το πλεγμα (στις διαστασεις που θα εχεις μετρησει) δεν θα βγαλεις την ταινια απο πισω θα το δεσεις απλα με τα δεματικα!Μεχρι το βραδυ θα σου βαλω ακομα μια φωτογραφια να δεις πως εχω δεσει το σκρατς πανω στην σιτα με τα δεματικα!
 
@voxpaine Καλησπερα!Λοιπον η πρωτη φωτογραφια ειναι η σιτα με το σκρατς που θα κολλησει στο σκρατς της ραφιερας και η δευτερη φωτογραφια ειναι η εξω πλευρα της σιτας να δεις το δεσιμο του δεματικου!Οποτε εσυ παιρνεις μετρα, κοβεις την σιτα και το πλεγμα και τα δενεις και τα 2 μαζι με το δεματικο!Δηλαδη οπως ειναι η φωτογραφια θα το κανεις, απλα θα προσθεσεις και το πλεγμα εσυ για μεγαλυτερη ασφαλεια!Επισης μπορεις το σκρατς που θα μπει στην σιτα να το παρεις χωρις αυτοκολλητο (εμενα ειναι χωρις αυτοκολλητο)!Ενω το σκρατς της ραφιερας πρεπει να το παρεις με αυτοκολλητο!Οτι σου ειναι πιο ευκολο να βρεις,μην αγχωθεις!Το κυριοτερο ειναι το σκρατς της ραφιερας να ειναι με αυτοκολλητο!Το σκρατς της σιτας με ή χωρις αυτοκολλητο δεν μας πειραζει γιατι θα δεθει με το δεματικο!Το δεματικο σφιγγει καλα δεν ειναι οπως της φωτογραφιας, τα δικα μου εχουν χαλαρωσει απο τους πολλους μηνες που τα εχω, καποια στιγμη πρεπει να αλλαχτουν παλι!

Ελπιζω να σε βοηθησα 😊
 

Συνημμένα

  • IMG_20210812_153041-1-1.webp
    IMG_20210812_153041-1-1.webp
    11,1 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20210812_153212-2.webp
    IMG_20210812_153212-2.webp
    25,1 KB · Προβολές: 24
Παιδιά, αν αυτό το πλέγμα για το οποίο συζητάτε, είναι το κλασσικό πράσινο (και σε άλλα χρώματα) πλαστικό πλέγμα, θα έλεγα ότι ακριβώς επειδή είναι πλαστικό, όσο και να το τεντώσει κανείς, δεν γίνεται δουλειά, υπό την έννοια ότι έχει έναν βαθμό ελαστικότητας, το υλικό του δλδ δεν είναι τόσο σταθερό όσο ένα συρμάτινο, σιδερένιο, γαλβανιζέ (αναλόγως και του πάχους του σύρματος φυσικά) π.χ. κουνελόσυρμα, και επομένως, αν μπει το πλαστικό, η απόσταση από το κλουβί θα πρέπει οπωσδήποτε να αυξηθεί (συγκριτικά με το να χρησιμοποιηθεί συρμάτινο) διότι η άσκηση δύναμης σε αυτό, θα επιφέρει εγγύτητα νυχιών, ράμφους των αρπακτικών στο κλουβί.
 
@ianos Καλησπερα!Το πλαστικο πλεγμα στο οποιο αναφερθηκα, ειναι οντως το πρασινο αυτο που λες αλλα σε αλλο χρωμα, το χρησιμοποιουσα για μερικα χρονια και ηταν μια χαρα (μετα το αφαιρεσα και αφησα μονο την σιτα γιατι μπηκαν τεντες στο μπαλκονι)! Δεν μου δημιουργησε καποιο προβλημα στην χρηση του, ουτε κοιλιες μου εκανε, ουτε τιποτα!Παντως απ' οτι βλεπω η ραφιερα ειναι μεγαλη σε μηκος, πρεπει να ειναι στο 1 μετρο οποτε και 60αρα ζευγαρωστρα να εχει, υπαρχει ανετος χωρος αριστερα και δεξια!Τωρα για το μπροστινο κομματι θα υπαρχει και εκει χωρος (της ραφιερας με το κλουβι) αλλα θα ειναι ελαχιστος (σε αντιθεση με το αριστερα και δεξια) γιατι ενω το μηκος το βλεπω ανετο, το πλατος δεν μου γεμιζει το ματι, το πολυ να ειναι μεχρι 40 cm μην σου πω και 30 cm!Εκανα μια προταση με το πλαστικο πλεγμα, αλλα μπορει να βαλει και απ αυτα που ανεφερες 😁!

@voxpaine Καλησπερα!Ποσο επι ποσο ειναι η ραφιερα;και ποσο επι ποσο ειναι το κλουβι; Πηγαινε μια μερα μια βολτα, κανε μια αναζητηση σε αυτα που σου εχουμε πει για το θεμα της προστασιας και δες τα απο κοντα (πλαστικο πλεγμα, κουνελοσυρμα, σκρατς κτλ)!Ετσι θα δεις κιολας αν μπορουν αυτα τα υλικα να δεθουν με το δεματικο δηλαδη σιτα - υλικο προστασιας - σκρατς!Και ετσι, επιλεγεις αυτο που θα παρεχει στο καναρινακι σου την καλυτερη ασφαλεια! 😊
 
Τελευταία επεξεργασία:
πάντως μου έχει γεννηθεί και η εξής απορία, μέσα στο σπίτι όσο μπορώ με ένα ένα σεντόνι το σκεπάζω κλπ για να τηρώ όσο μπορώ το πρόγραμμα ύπνου, όταν θα το βγάλω έξω τι θα πρέπει να κάνω;
 
@voxpaine Ωραια υπαρχει τοτε χωρος και μπροστα! Οποτε:
Πηγαινε μια μερα μια βολτα, κανε μια αναζητηση σε αυτα που σου εχουμε πει για το θεμα της προστασιας και δες τα απο κοντα (πλαστικο πλεγμα, κουνελοσυρμα, σκρατς κτλ)!Ετσι θα δεις κιολας αν μπορουν αυτα τα υλικα να δεθουν με το δεματικο δηλαδη σιτα - υλικο προστασιας - σκρατς!Και ετσι, επιλεγεις αυτο που θα παρεχει στο καναρινακι σου την καλυτερη ασφαλεια! 😊
Θα περιμενουμε το τελικο αποτελεσμα της ραφιερας (με το όποιο υλικο προστασιας επιλεξεις, μαζι με την σιτα) με μια φωτογραφια😁!Για να βγει το καναρινακι και να μπει στην τελικη του θεση!

Γιατι εξω στο μπαλκονι (εκτος απο τα δικα σου φωτα εννοω) πεφτει και καποιο αλλο φως απο τον δρομο ή απο το διπλανο σπιτι;
 
Γιατι εξω στο μπαλκονι (εκτος απο τα δικα σου φωτα εννοω) πεφτει και καποιο αλλο φως απο τον δρομο ή απο το διπλανο σπιτι;
λόγω τέντας όχι αλλά αν ανέβει ναι από το απέναντι πάρκο και δεν ξέρω αν θα το επηρεάζει τυχόν θόρυβοι από τον δρόμο
 
@voxpaine Αν ανεβασεις την τεντα για καποιο λογο, σκεπασε την ραφιερα στο μισο και πιο λιγο με το σεντονι!Απο τους θορυβους μην αγχωνεσαι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!Εκτος και αν αρχισουν καλοκαιριατικα τα βαρελοτα και τα πυροτεχνηματα 😜!Περα απο την πλακα, και εγω που τα εχω εξω (τι αυτοκινητα περνανε με δυνατη μουσικη,τι μηχανακια,τι ανθρωποι που κανουν βολτα γελωντας και μιλωντας δυνατα) δεν χαμπαριαζουν τιποτα...οποτε μην ανυσηχεις ολα καλα😁 Γι αυτο αν μπορεις, φτιαξε την ραφιερα να αρχιζει να συνηθιζει το καναρινακι εξω!
 
@ianos @Elli τελικά λέτε να πάω σε πλαστικό ή συρμάτινο? η βλέπω υπάρχει διαφορά στην τιμή και δεν ξέρω αν αξίζει να αυξήσω το budget μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
@voxpaine Καλησπερα!Εκανα μια προταση με το πλαστικο πλεγμα ωστε να υπαρχει κατι παραπανω στην προστασια εκτος απο την σιτα (η σιτα παντως πρεπει να μπει)!Εγω ειχα βαλει το πλαστικο πλεγμα και δεν ειχα προβλημα!Τωρα εσυ ξερεις την περιοχη σου (εννοω απο αρπακτικα κτλ)!Σιγουρα η συρματινη προστασια ειναι πιο γερη!Αν και θυμαμαι οτι θα κανεις μονο το ενα ραφι και πιο μετα θα κανεις και το δευτερο! Ποσο δηλαδη ανεβαινει η τιμη για να καλυψεις ενα ραφι; Μπορεις να κανεις το εξης: Βαλε στα πλαϊνα το πλαστικο πλεγμα με την σιτα και μπροστα - πισω βαλε την συρματινη προστασια με την σιτα!Γιατι αν θυμαμαι καλα την φωτογραφια μονο το μπρος - πισω εχει προσβαση για τυχον επιθεσεις!Τα πλαϊνα δεν εχουν τοσο φοβο γιατι απο το ενα πλαϊνο ειναι η τεντα και απο το αλλο η μπαλκονοπορτα σου (λογικα)!Ισως ομως, αν εβρισκες χωρο να εβαζες την ραφιερα στον τοιχο!Οποτε ετσι δεν θα εβαζες στην πισω πλευρα κατι μονο την σιτα!Δηλαδη αν γινοταν αυτο, θα εβαζες στο πισω μερος της ραφιερας (μονο σιτα) στα πλαϊνα (σιτα με το πλαστικο πλεγμα) και μπροστα θα εβαζες (σιτα με συρματινη προστασια)!Να περιμενουμε ομως και τον Γιαννη @ianos να μας πει την γνωμη του 😁
 
Back
Top