Προσπάθεια κατασκευής προστασίας για το καναρίνι

@Elli η θέση της ραφιερας δεν αυτή της φωτογραφίας, την τράβηξα απλά όταν τελείωσα την συναρμολόγηση, η ραφιερα θα μπει μπροστά από τον τοίχο αλλά όχι σε γωνία γιατί μας τα χαλάει η μπριζα που έχουμε. Για το συρμάτινο πλέγμα μου ζήτησαν κάπου στα 14 ενώ για το πλαστικό 1,5-2
 
@voxpaine Ωραια τοτε αφου θα μπει στον τοιχο, μπορεις να κανεις αυτο που σου ειπα:
στο πισω μερος της ραφιερας (μονο σιτα) στα πλαϊνα (σιτα με το πλαστικο πλεγμα) και μπροστα θα εβαζες (σιτα με συρματινη προστασια)!
Επισης αν στο ενα πλαϊνο εχει κοντα τοιχο παλι, βαζεις και εκει μονο σιτα!Στο αλλο πλαϊνο πλαστικο πλεγμα ή συρματινη προστασια με σιτα, πισω μονο σιτα και μπροστα σιτα με συρματινη προστασια!
 
@Elli τελικά εδώ Σπάρτη δεν κατάφερα να βρω ταινία σκρατς οπότε με βλέπω να πάω είτε στην λύση της θερμοκόλλας που ανέφερε ο Ιωάννης είτε απλά να δέσω την σίτα με δεματικά
 
@voxpaine Καλησπερα! Κριμα που δεν βρηκες! Θα χρησιμοποιησεις, οτι σου ειναι εσενα πιο ευκολο, ωστε να γινει η κατασκευη σου! Το μόνο που δεν ξερω ειναι, για το αν φευγει η θερμοκολλα με το νερο! Δηλαδη αν χρειαστει να πλυνεις την σιτα και φυγει η θερμοκολλα θα καθεσαι μετα να ξαναβαζεις; Εκει καποιος μαστορας δεν υπαρχει; να σου ανοιξει στην ραφιερα καποιες τρυπες;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Η κολλα αυτη δεν ειναι, που βγαινει απο το πιστολι;
Γιατι μια φορα το ειχα κανει και εγω, αλλα με το που εριξα νερο (την επομενη μερα), αρχιζε και ξεκολλουσε! Ισως δεν εκανα σωστη εφαρμογη!
Οποτε αφου δεν χαλαει με το νερο, να βαλει θερμοκολλα 😁
 
status update οι 3/4 πλευρές δέθηκαν (δυστυχώς σε ένα σημείο λογικά λόγω του τρόπου κοπής υπάρχει ένα μικρό κενό το οποίο ευτυχώς είναι στην πίσω γωνία). Τώρα παραμένει να βρω τρόπο για να μπορώ να ανοίγω και να κλείνω μπροστά
 

Συνημμένα

  • received_655116352132186.webp
    received_655116352132186.webp
    15,1 KB · Προβολές: 44
τελικά πήρα σύρμα και έκοψα 3 μικρά κομμάτια για να δένω και να λύνω την μπροστινή πλευρά οπότε πιστεύω πως είμαι οκ για την ώρα. Προσεχώς θα έχω και 2ο καναρίνι και θα πρέπει να βρω πως θα καλύψω τα κενά κάτω. (γενικά πιστεύω πάω καλά) Τώρα θεωρείται ότι πρέπει με την αλλαγή του καιρού να πάρω και κάλυμμα για την προστασία από το κρύο που κάνει το βράδυ ή είναι νωρίς ακόμα?
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
θεωρείται ότι πρέπει με την αλλαγή του καιρού να πάρω και κάλυμμα για την προστασία από το κρύο που κάνει το βράδυ ή είναι νωρίς ακόμα?
Προστασία χρειάζονται από τον αέρα. Το κρύο δεν τα επηρεάζει σημαντικά και λέγοντας κρύο, εννοούμε τις θερμοκρασίες του χειμώνα.
 
Επιστρέφω στο θέμα μετά το ατυχές συμβάν. Σήμερα εντόπισα την κατασκευή αυτή https://community.petbirds.gr/threa...ών-από-αρπακτικά-και-καιρικές-συνθήκες.31524/ από άλλο μέλος και αποφάσισα να την ακολουθήσω. Το τραγικό της υπόθεσης είναι μίλησα με έναν ξυλουργό και μου ζήτησε 150 ευρώ (αν είναι δυνατόν) για να φτιάξει αυτό αλλά θα κοιτάξω να ρωτήσω και αλλού
 
Μπορείς να πας σε μια αποθήκη ξυλείας και να πάρεις τα πηχακια που θα χρειαστείς και αντίστοιχα από ένα άλλο κατάστημα να πάρεις τη σίτα και ότι άλλο χρειάζεται για την κατασκευή (βίδες, γωνίες κλπ).
Δε νομίζω να σου βγει πάνω από 30-40€.
Πραγματικά ο άνθρωπος που απευθύνθηκες είναι απατεώνας εκτός και αν θα στο έφτιαχνε από χρυσό.
 
Επιστρέφω στο θέμα μετά το ατυχές συμβάν. Σήμερα εντόπισα την κατασκευή αυτή https://community.petbirds.gr/threads/Προστατευτικό-κλουβιών-από-αρπακτικά-και-καιρικές-συνθήκες.31524/ από άλλο μέλος και αποφάσισα να την ακολουθήσω. Το τραγικό της υπόθεσης είναι μίλησα με έναν ξυλουργό και μου ζήτησε 150 ευρώ (αν είναι δυνατόν) για να φτιάξει αυτό αλλά θα κοιτάξω να ρωτήσω και αλλού
Καλησπέρα μην ανησυχείς δεν είσαι ο μόνος και εμένα εμάς φίλος μαραγκός μου ζήτησε για Osb ξύλα που είναι και σχετικά φθηνό 130€ και να κάνω εγώ όλη την δουλειά οπότε πήγα τα οηρα μόνος τα έβαψα και τα τοποθέτησα κόστος 40€
 
@Tzio πόσο είχε το osb;
[automerge]1644940609[/automerge]
Εγώ σμρ ξεκίνησα να φτιάχνω την δική μου κατασκευή και χρειάζομαι κάπου στα 5 τετραγωνικά ξύλα για το πίσω μέρος τα πλαϊνά και τα πάνω κάτω της κατασκευής που θα καλύπτουν την ραφιερα μου θα κάνω και ένα θέμα να δείχνω τα βήματα και την πορεία της ιδιοκατασκευης
 
@kolinikos Νομίζω όλο το φύλλο που είναι αρκετά μεγάλο στοιχίζει 40€ αλλά η τιμή παίζει ανάλογα πάχους εγώ πήγα σε άνθρωπο που εμπορεύεται ξύλα και που τα έκοψε όπως ήθελα και που τα πλάναρε κιολας
[automerge]1644948878[/automerge]
Καλησπέρα φίλε voxpaine και από μένα εγώ πήγα σε αυτήν την λύση είναι ίδια με την δικιά σου.Στα πλαϊνά έχω βάλει OSB και πίσω απλα τώρα λογο καλοκαιριού λείπει η πίσω πλευρά έχω βάλει σιτα για τα κουνούπια μέχρι τώρα είναι όλα καλά.Επισης προχθές δέχθηκε επίσκεψη από γάτα και ευτυχώς δεν θρηνησαμε θύματα άντεξε,απλά θα αλλάξω μπαλκόνι γιατί σήμερα έκοβε παλι βόλτες η γατούλα στο μπαλκόνι έψαχνε τρόπο να μπει μέσα η ατιμη 🤣


View attachment 83466View attachment 83467
Η κατασκευή που την έχω από πέρυσι και ακόμη κρατάει γερά τα καναρίνια είμαι εν ζωή με αέρα και αρκετό κρύο που έχει αυτόν τον καιρό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Back
Top