Προσπάθεια κατασκευής προστασίας για το καναρίνι

@Tzio το βρήκα στο πρακτικερ 8,89 το τετραγωνικό θα κάνω μερικά τηλέφωνα αύριο γιατί και γω έως ακριβείς διαστάσεις που θέλω γιατί η πλάτη πχ θα είναι 2,25×0,95
Γιατί πλαναρισμα στο osb όμως; Δεν ήθελες την ανώμαλη αυτή υφή του ξύλου; Σκέφτομαι να το περάσω και κάποιο βερνίκι εγώ για να κρατήσει παραπάνω στην υγρασία και στο ήλιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Tzio το βρήκα στο πρακτικερ 8,89 το τετραγωνικό θα κάνω μερικά τηλέφωνα αύριο γιατί και γω έως ακριβείς διαστάσεις που θέλω γιατί η πλάτη πχ θα είναι 2,25×0,95
Γιατί πλαναρισμα στο osb όμως; Δεν ήθελες την ανώμαλη αυτή υφή του ξύλου; Σκέφτομαι να το περάσω και κάποιο βερνίκι εγώ για να κρατήσει παραπάνω στην υγρασία και στο ήλιο.
Ναι συγνώμη τα υπόλοιπα ξύλα πλάναρε το osb δεν πλάναρετε αν δεν κάνω λάθος για εξωτερική προστασία είναι η καλύτερη λύση και βάψιμο που τα έκανα νομίζω είχα αγοράσει 2 μονολιτρα από 10€ το ένα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@kolinikos ριξε και μια ματια leroy merlin.εγω απο εκει τα ειχα παρει και μου τα εκοψαν και στα μετρα που ηθελα. Δες τιμες στο σαιτ.
[automerge]1644952031[/automerge]
Και εγω τα ειχα περασει βερνικι εξωτερικα..δεν στρωνει τελεια λογω της αγριας επιφανειας και επειδη το osb ειναι ανυδρο δεν τραβαει-στεγνωνει γρηγορα.καλη επιτυχια στην κατασκευη σου.
 
Επισης μια πολυ πρακτικη κινηση ειναι να μην τα κανετε μονοκοματα.για να εχεις την επιλογη να τα αφαιρεις οποτε θες και να μην σου πιανουν κ πολυ χωρο στην αποθηκευση.
 
Νομίζω ότι για τη συγκεκριμένη κατασκευή αξίζουν περισσότερο τα πηχακια.
Θα είναι πιο εμφανίσιμη η κατασκευή κάτι που λογικά το θέλουμε μιας και θα είναι σε σημείο που θα το βλέπουν και άλλοι.
Τα βρίσκεις εύκολα παντού και οικονομικά, τα τρίβεις λίγο με ένα λεπτό γυαλοχαρτο να λειάνουν και τα περνάς και με ένα λάδι εμποτισμού και δε παθαίνουν τίποτα.
Οικονομική κατασκευή και όμορφη μιας και το φυσικό ξύλο όπως και να το κάνουμε προσδίδει πάντα έναν ωραίο τόνο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Kiriazis
δεν έχω καθόλου εμπειρία ούτε τα εργαλεία για να πω οτι το φτιάχνω εγώ δυστυχώς
Αναγκαστικά, πρεπει να το φτιαξουν άλλοι με όποιο υλικο και αν διαλεξει! Απλως πρεπει να ψαχτει, για κατι πιο οικονομικο! Γιατι 150€ ειναι πολλα για μια κατασκευη.αλλά για την Τσικνοπεμπτη λιγα...😅😉

@voxpaine Βρηκες καποιον πιο οικονομικο;
 
Η κατασκευή δεν είναι δύσκολη και δε χρειάζεται εξειδικευμένα εργαλεία, με ένα σφυρί και μερικά καρφακια έγινε.
Επίσης επειδή είναι πολύ ελαφριά κατασκευή που δε θα σηκώνει βάρος δε χρειάζεται να ανησυχείς για την αντοχή της.
Αν πάλι θέλεις να την κάνεις πιο στιβαρή μπορείς αντί για καρφακια να πάρεις γωνίες και ξυλοβιδες.
Τα πηχακια είναι από μαλακό ξύλο οπότε και με ένα απλό κατσαβίδι δε θα ζοριστεις.
Τέλος η χαρά της δημιουργίας στο τέλος θα σε ανταμείψει!
 
@Elli επειδή αργότερα θέλω να αποκτήσω και άλλα 1-2 καναρίνια (1 τιμπραντο και 1 κοκκινόμαυρο) (ξέρω οτι είναι διαφορετικές κατηγορίες αλλά θα ήθελα να έχω ένα καναρίνι φωνής και ένα χρώματος) οπότε μια τέτοια λύση δεν θα μου φαινόταν χρήσιμη στο μέλλον και έτσι και αλλιώς έχω ήδη την ραφιέρα οπότε λέω να μείνω στην συγκεκριμένη λύση. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου
 
@Tzio καλησπέρα! Τα ξύλα για το πλαίσιο της πόρτας μπροστά τι ξύλα είναι; Γιατί έχω φτιάξει την δικιά μου κατασκευή αλλά δεν ξέρω τι ξύλο να βάλω μπροστά για πλαίσιο έτσι ώστε να καρφώσω πάνω την σίτα
 
Back
Top