Αναπαραγωγή Πρωτάρηδες το ζευγαράκι μου Ringneck, πρωτάρης κι εγώ

Και πως θα το κάνω αυτό; Να ρίξω λίγο νερό στα αυγά με ένα πινέλο;
 
Να ρίξω λίγο νερό στα αυγά με ένα πινέλο;
Όχι σε καμιά περίπτωση.
Βάζεις ένα δοχείο με νερό κοντά στο κλουβί, βρεγμένη πετσέτα μονίμως κοντά τις τελευταίες μέρες και αν κάνει μπάνιο το θηλυκό σου, του βάζεις μπανιέρα πρωινές ώρες. Όλα αυτά τις 5-6 τελευταίες μέρες.
 
Το κλουβί είναι σε απομονωμενο χώρο εκτός διαμερισματος και μόνιμα, τις τελευταίες μέρες, δίπλα σε ανοικτή εξωτερική πόρτα. Το λέω γιατί δεν ξέρω αν η πετσέτα και το δοχείο νερού κοντά στο κλουβί βοηθήσουν.
 
Το λέω γιατί δεν ξέρω αν η πετσέτα και το δοχείο νερού κοντά στο κλουβί βοηθήσουν.
Έχεις στο σπίτι κάποιο υγρόμετρο να μετρήσεις υγρασία χώρου εκ των προτέρων, να γνωρίζουμε τις συνθήκες;
 
Έχω ένα ψηφιακό θερμόμετρο που έχει και ένδειξη υγρασίας. Την υγρασία την μετράμε μεσημέρι;
 
Την υγρασία την μετράμε μεσημέρι;
Θα το τοποθετήσεις μόνιμα κοντά στο κλουβί και θα καταγράφεις τιμές. Δεν φαντάζομαι πως θα έχει τεράστιες διακυμάνσεις κατά την διάρκεια της ημέρας.
Γενικά πρέπει να έχεις σταθερή υγρασία γύρω στο 60% και πριν την εκκόλαψη να πλησιάσει το 80%,
 
Το λέω γιατί δεν ξέρω αν η πετσέτα και το δοχείο νερού κοντά στο κλουβί βοηθήσουν.
Δε θα βοηθήσουν.
Η υγρασία που βγαίνει από την υγρασία που εξατμίζεται φυσικά από μια επιφάνεια στο μέγεθος της πετσέτας είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Η υγρασία αυτή την εποχή στην Ελλάδα είναι λίγο πολύ σε καλά επίπεδα.
Αν παρ' όλα αυτά τη μετρήσεις και τη δεις να είναι στα χαμηλά της, τότε μια κατσαρόλα με νερό που βράζει στο χώρο για μερικά λεπτά θα την ανεβάσει 6-8% πρόσκαιρα.
 
Η υγρασία κι εμένα με προβληματίζει πολύ κατά τις ημέρες της εκκόλαψης. Σε sites που το κοίταξα πρόσφατα, για κοτόπουλα και κλωσσομηχανές αναφέρονται επίπεδα 40-70%, το οποίο είναι πολύ μεγάλο εύρος, με πιο πολλές αναφορές κοντά στο 65-70%. Ο τρόπος που επιτυγχάνεται στα κλουβιά;
  • άλλος λέει με πετσέτα βρεγμένη πάνω από τη φωλιά (λογικά στη ζέστη το νερό εξατμίζεται προς εξωτερικό άνω τμήμα της πετσέτας) στον πέριξ χώρο,
  • πετσέτα βρεγμένη κάτω από τη φωλιά - ίσως αυτό, αν βεβαίως είναι εφικτό, διότι υπάρχουν και οι κουτσουλιές που με την υγρασία θα αυξήσουν το μικροβιακό φορτίο του χώρου, ίσως λοιπόν αυτό να είναι πιο αποτελεσματικό και... Πιο επικίνδυνο
  • μπανιέρα μέσα στο κλουβί, κοντά στη φωλιά, ώστε το θηλυκό να βραχεί αν θεωρήσει ότι χρειάζεται να βρέξει / νοτίσει και τα αυγά. Ενδεχομένως το πλέον δραστικό, ειδικά αν υπάρχει διαθέσιμη μπανιέρα μέσα στο κλουβί. Τα κατά είναι πάλι ότι το νερό θα μολύνεται από παράσιτα, ειδικά σε μεγάλη επιφάνεια. Από την άλλη πλευρά, δεν μπορώ να έχω γνώση αν τα θηλυκά πουλιά στη φύση, πάνε και βρέχονται όσο κλωσσούν. Κι αν από την αυξημένη υγρασία μέσα στη φωλιά μετά αναπτυχθούν μύκητες ή βακτήρια; Δεν ξέρω. Την πρακτική αυτή την έχω χρόνια στα καναρίνια μου, αλλά αφορά στην εκκόλαψη του πρώτου αυγού. Στη συνέχεια αποσύρω την μπανιέρα, οπότε δεν ξέρω να πω παραπάνω. Πάντως έχει να κάνει και η θέση του κλουβιού. Αν ας πούμε είναι στο μπαλκόνι, απλώς πλένεις το μπαλκόνι και το αφήνεις να στεγνώσει, όταν έχει έντονη ζέστη.
 
Πρώτο βήμα είναι να μετρήσουμε το ποσοστό.
Μετά πράττουμε αναλόγως.
Η υγρασία στην φωλιά είναι κάτι αναπόφευκτο.
Γι αυτό παίρνουμε μέτρα εξαερισμού της φωλιάς.
 
Πρώτο βήμα είναι να μετρήσουμε το ποσοστό.
Μετά πράττουμε αναλόγως.
Η υγρασία στην φωλιά είναι κάτι αναπόφευκτο.
Γι αυτό παίρνουμε μέτρα εξαερισμού της φωλιάς.
Οπότε πρώτη κίνηση να μετρήσω την υγρασία. Γενικά τώρα που πυριαζει τα αυγά πρέπει να κάνω εγώ τίποτα άλλο; Εν τω μεταξύ παρήγγειλα νέο κλουβί για το ζευγάρι μου γιατί αυτό που έχουν τώρα ήθελε αλλαγή. Φαντάζομαι απαγορεύεται να τους αλλάξω κλουβί τώρα που κάθεται στα αυγά. Θα τους μεταφέρω λοιπόν στο καινούργιο όταν βγουν τα μικρά με το καλό;
 
Φαντάζομαι απαγορεύεται να τους αλλάξω κλουβί τώρα που κάθεται στα αυγά.
Σωστά, με τίποτα δεν ενοχλούμε τώρα.
Θα τους μεταφέρω λοιπόν στο καινούργιο όταν βγουν τα μικρά με το καλό;
Όταν απογαλακτιστούν. Γιατί σε απασχολεί; Τόσο μικρό είναι αυτό που έχεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σωστά, με τίποτα δεν ενοχλούμε τώρα.

Όταν απογαλακτιστούν. Γιατί σε απασχολεί; Τόσο μικρό είναι αυτό που έχεις;
Το κλουβί που έχουν τώρα το έχω φτιάξει εγώ γιατί δεν είχα δυνατότητα να τους πάρω ένα καλό μεγάλο. Μεγάλο είναι αυτό που τους έφτιαξα βέβαια αλλά είναι λίγο δύσκολο στον καθαρισμό του, τώρα που είναι και η φωλιά πάνω, και έχει αρχίσει να σκουριαζει. Ήλπιζα να έχω πάρει το καινούργιο τους πριν κάνει αυγά αλλά τελικά θα μου έρθει αύριο μεθαύριο.
 
Τελικά είχε και άλλο αυγό από κάτω της και το είδα σήμερα. Με ανησυχεί που τσακώνονται πολύ με τον αρσενικό
 
Τελικά είχε και άλλο αυγό από κάτω της και το είδα σήμερα. Με ανησυχεί που τσακώνονται πολύ με τον αρσενικό
Μαρία ένα αυγό έσπασε. Μάλλον από τους καυγάδες τους. Πρέπει να το πάρω από την φωλιά;
 
Μαρία ένα αυγό έσπασε. Μάλλον από τους καυγάδες τους. Πρέπει να το πάρω από την φωλιά;
Οπωσδήποτε και όσο το δυνατό πιο σύντομα. Και αν μπορέσεις έχε έτοιμο ένα πανάκι ώστε να καθαρίσεις τυχόν υπολείμματα γιατί αλλιώς θα αποτελέσουν εστίες μόλυνσης.
 
Μαρία η θυληκια πρέπει να κάθεται 24 ώρες το 24ωρο στα αυγά; βλέπω ότι κάθεται μέσα μαζί με τον αρσενικό μέσα αλλά δεν ξέρω αν πυριαζει συνέχεια
 
Το κλώσσημα το ρυθμίζει και σε σχέση με την θερμοκρασία περιβάλλοντος και φωλιάς. Αφού είναι μέσα κλωσσάει.
 
Δυστυχώς βρήκα και δεύτερο αυγό στην φωλιά σήμερα.ηταν τσουγκρισμενο όχι σπασμένο τελείως. Με φακό που το κοίταξα ηταν σκοτεινό όλο μέσα με εξαίρεση ενα σημείο μονο. Αυτό γίνεται επειδή ειναι άπειρο το ζευγάρι ή μήπως υπάρχει άλλος λόγος; Πλεον εμειναν 2 αυγά στην φωλια
 
Back
Top