Αναπαραγωγή Πρωτάρηδες το ζευγαράκι μου Ringneck, πρωτάρης κι εγώ

Ακόμα να σκάσει το αυγό μας.. Το βλέπω στο ίδιο σημείο που το έχει βάλει αλλά καταλαβαίνω οτι έχει μετακινηθεί δλδ θυμάμαι προς τα που κοιτούσε η κορυφή του αυγού την τελευταία φορά κα τώρα είναι γυρισμένο. Δεν ξέρω όμως πόση ωρα περνάει μαζί του η θηλυκιά. Λέω να περιμένω όλη την βδομάδα τι λέτε; Θυμιζω οτι το τελευταίο αυγό είχε έρθει 2 Μάη οπότε και ξεκίνησε να πυριαζει
 
Είναι αρκετές οι μέρες αλλά αφού δεν είναι ραγισμένο, δεν έχεις λόγο να μην περιμένεις, εκτός βέβαια από την ξεκούραση του θηλυκού σου. Αλλά αφού έτσι κι αλλιώς δεν είναι ιδιαίτερα ευσυνείδητο, άφησέ το και περίμενε λιγάκι.
 
Θέλω να πιστεύω ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.. Δεν μπορώ να ξέρω πόση ώρα περνάει η λιλι με το αυγό της, αλλά όταν πάω να της βάλω νερό και τροφή, καθημερινά, βλέπω ότι η φωλιά είναι ανακατεμενη και το αυγό της γυρισμένο. Άρα υποθέτω ότι κάθεται κάποια στιγμή και πυριαζει
 
Μήπως να κοιτάξεις με το φακό το αυγό, να δεις αν έχει τίποτα μέσα; Αν σκουραίνει ας πούμε. Νομίζω ότι αν ξεκίνησε 2 Μαΐου να κλωσσά, έχουν περάσει πολλές μέρες πλέον.
 
Μήπως να κοιτάξεις με το φακό το αυγό, να δεις αν έχει τίποτα μέσα; Αν σκουραίνει ας πούμε. Νομίζω ότι αν ξεκίνησε 2 Μαΐου να κλωσσά, έχουν περάσει πολλές μέρες πλέον.
Κοίταξα πριν λίγο και είναι σκούρο μέσα. Μάλλον έχει πουλάκι μέσα αλλά η μάνα σταμάτησε να κλωσαει, σχεδόν τελείως, όταν ψόφησε ο αρσενικός
 
Ναι θα περιμένω μέχρι παρασκευή. Διάβασα σε ξένη ιστοσελίδα οτι όταν είναι η ωρα του να βγει του κάνει μια μικρή τρύπα η θηλυκιά ισχύει κάτι τέτοιο;
 
Δεν το ξέρω και δεν έχει τύχει να το διαβάσω. Εκείνο που διάβασα πρόσφατα είναι πως προϊόντων των ημερών της επώασης, αδυνατίζει-λεπταίνει το κέλυφος, γιατί ο νεοσσός αντλεί στοιχεία ασβεστίου από εκεί.
 
Τελικά έφερα την λιλι σήμερα πίσω στο διαμέρισμα μας στο νέο της κλουβί. Οπότε κοίταξα το αυγό της και ευτυχώς δεν είχε πουλάκι μέσα. Λέω ευτυχώς γιατί τα από τα άλλα 3 αυγά που έσπασαν, τα 2 είχαν πουλακια μεσα σχηματισμενα, και ήλπιζα το τελευταίο αυγό της, αφού το παράτησε, να μην είχε και αυτό πουλάκι που χάθηκε άδικα. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την βοήθεια που μου δώσατε μέχρι τώρα. Μπορεί να μην είχε επιτυχία η γέννα αλλά έμαθα αρκετά και πιστεύω ότι αν πάρουμε αρσενικό αργότερα θα έχουμε επιτυχία. Δυστυχώς πιστεύω ότι άδικα χάθηκε ο αρσενικός της γυναίκας μου, γιατί νομίζω ότι το τραύμα που τον σκότωσε οφείλεται στο κλουβί που είχα φτιάξει γιατί δεν είχα δυνατότητα να πάρω ένα κανονικό. Ποτέ δεν είχαν τσακωμους ο αρσενικός με την θυληκια, αλλά αυτό άλλαξε για μια μικρή περίοδο κατά την ωοτοκια της. Πιστεύω ότι σε κάποιο καυγά τους ο αρσενικός ήθελε να ξεφύγει από την θυληκια και τραυματιστηκε σε σίδερο του παλιού κλουβιου
 
Τα νέα σου είναι κάπως του τύπου... Το μη χείρον βέλτιστον, υπό την έννοια ότι ευτυχώς που τουλάχιστον το αυγό ήταν άγονο, αλλά και κρίμα που δεν ήταν ένσπορο, να το κλώσσαγε και να είχατε τουλάχιστον ένα μικρούλη από το πεθαμένο αρσενικό.
Η ζωή όμως έτσι είναι.
Σε σχέση με την αγορά νέου πουλιού, θα σου έλεγα, ότι προέχει η εξοικονόμηση χρημάτων για αγορά κατάλληλου κλουβιού κι έπειτα θα μπορούσε να ακολουθήσει με ασφάλεια και η αγορά ενός αρσενικού.
 
Της αγόρασα ενα κλουβί αλλά δυστυχώς ήρθε αργά και είχε αρχίσει η ωοτοκια της οπότε τους άφησα στο παλιό. Είναι πολύ μεγάλο για να νιώθει άνετα. Ελπίζω να μαζέψω αρκετά για να της βρω ταίρι σύντομα και ίσως σε λίγα χρόνια να έχουμε μικρά παπαγαλάκια
 
Back
Top