Αναπαραγωγή Πρωτάρηδες το ζευγαράκι μου Ringneck, πρωτάρης κι εγώ

Μήπως υπάρχει πρόβλημα να φτάσουν την έξοδο της φωλιάς και τα σπάνε στην προσπάθεια να πηδήξουν;
 
Δεν ξέρω. Την φωλιά την έφτιαξαν όπως είναι και οι αλλες φωλιές των ρινκνεκ. Με πλέγμα εσωτερικά για σκαρφάλωμα και μια πατηθρα, επίσης εσωτερικά, μπροστά απο την είσοδο. Έχω δει το ζευγαρι να τσακώνεται μέσα στην φωλιά ίσως έτσι να σπάνε τα αυγά..
 
Έχω δει το ζευγαρι να τσακώνεται μέσα στην φωλιά ίσως έτσι να σπάνε τα αυγά..
Είχες χρόνο να παρατηρήσεις και να υποθέσεις που μπορεί να οφείλονται οι τσακωμοί τους;
 
Λιγα λεπτα που τους ως είχα παρατηρήσει πριν λιγες μέρες συμπερανα οτι ηταν δύστροπη η θυληκια όταν ετοιμαζοταν να κανει αυγό σε λίγο.η αλήθεια είναι οτι όταν σταμάτησε η ωοτοκία της δεν τους ακουγα να τσακώνονται πλεον και όταν πήγαινα να τους βάλω τροφή ηταν και οι 2 μέσα στην φωλιά όμορφα και ωραία.ίσως υπήρξε βέβαια κάποιο καυγαδακι που δεν αντιληφθηκα και έτσι έσπασε το αυγό. Γενικά τα πάνε πολύ καλά πάντως απο την αρχή που την πήρα απο τον εκτροφέα
 
Ανοιξα το σπασμένο αυγό πριν και στεναχωρηθηκα..ηταν το πουλάκι σχηματισμένο αρκετά. Είδα καθαρά τα μάτια και νομιζω το ράμφος.. Οπότε δεν κοιτάζω με φακό τα αλλά αυγά γιατί θα είναι και αυτά με πουλάκια μέσα αφού ηταν και το άλλο σωστά;
 
Μπορούν τωρα να ζευγαρώσουν πάλι; Η καλύτερα να τους βγάλω την φωλιά μόλις τελειώσουν με αυτήν την γέννα;
 
Κι εγώ έτσι νομίζω και επίσης μόλις βγει το μικρό, πρέπει επιτέλους να αφαιρέσεις την φωλιά, να πάρει λίγο αέρα το θηλυκό σου. Ένα χρόνο εκεί μέσα θα σου αρρωστήσει και θα λέμε τι έπαθε...
 
Καλά δεν είναι ενα χρόνο εκεί μέσα το θηλυκό! Μαρτιο έβαλα την φωλιά. Σκοπεύω να την βγάλω Μόλις απογαλατιστουν τα μικρά! Για αυτό ρωταω γιατί είμαι πρωτάρης όπως είπα στην αρχή της δημοσίευσης
 
Καλά δεν είναι ενα χρόνο εκεί μέσα το θηλυκό! Μαρτιο έβαλα την φωλιά.
Αχ ναι συγγνώμη, μπέρδεψα το θέμα σου με αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-το-πάρω-από-τη-φωλιά.29872/. Χίλια συγγνώμη, ου γαρ έρχεται μόνο... :)
Πάντως δεν είναι καιρός για αναπαραγωγή μέσα στην ζέστη, φθινόπωρο πάλι αν θέλεις και θέλει και το ζευγάρι σου.
 
Εχω διαβάσει οτι ταλαιπωρείται και η θηλυκιά απο τις συχνές γέννες. Άντε να βγουν τα μικρά σε 10-15 μέρες όπως υπολογιζω, για να πάω την φωλιά και το ζευγάρι στο καινούργιο κλουβί τους
 
Δυστυχώς οι ατυχιες συνεχίζονται.. Σήμερα βρήκα νεκρό τον αρσενικό μας... Ακόμα δεν έχει ηρεμήσει η γυναίκα μου γιατί τον είχε 19 χρόνια.. Δεν ξέρω την αιτία του θανάτου. Μπορεί από ηλικία, μπορεί από χτύπημα της θηλυκιας μου. Τι κάνουμε τώρα που έμεινε μόνη της; Δεν θα ήθελα να την χάσουμε και αυτή
 
Ωχ πολύ άσχημο αυτό... με το δίκιο της η γυναίκα, είναι πολλά τα χρόνια και το δέσιμο με το πουλί. Κρίμα το καημένο. Δεν κοιτάξατε το σώμα του αν είχε πληγή; Αν και ήταν αρκετά μεγάλο είναι η αλήθεια. Για να χάσετε το θηλυκό πρέπει να υποτεθεί ασθένεια. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Μπορείτε να την πάτε για προληπτικό έλεγχο σε πτηνίατρο;
 
Δεν υποψιάζομαι ασθένεια γιατί όσο καιρό τα έβλεπα δεν είδα τίποτα διαφορετικό πάνω τους ή στην συμπεριφορά τους. Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν άρχισε να κλωσαει η θηλυκια, ο αρσενικός ήταν μέσα στην φωλιά μαζί της. Πήγαινα να τους βάλω τροφή και ενώ εκείνη έβγαινε έξω μόλις με άκουγε, έχει δεθει μαζί μου η λιλι, ο αρσενικός έμενε στην φωλιά. Και επειδή δουλεύω μέχρι το απόγευμα δεν ξέρω αν έβγαινε έξω και αν έτρωγε το διάστημα που έλειπα.. Τώρα η λιλι θα αντέξει να κλωσησει και να μεγαλώσει τα μικρά μόνη της;
 
Τώρα η λιλι θα αντέξει να κλωσησει και να μεγαλώσει τα μικρά μόνη της;
Αν η κατάσταση της υγείας της είναι καλή, ναι θα τα καταφέρει. Απλά αν την δείτε κουρασμένη, να είστε προετοιμασμένοι με κρέμα νεοσσών και εργαλεία να βοηθήσετε με ταΐσματα. https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
Όλα να πάνε καλά, τουλάχιστον να πάρετε απόγονο του αγαπημένου σας παπαγάλου!
 
Αν η κατάσταση της υγείας της είναι καλή, ναι θα τα καταφέρει. Απλά αν την δείτε κουρασμένη, να είστε προετοιμασμένοι με κρέμα νεοσσών και εργαλεία να βοηθήσετε με ταΐσματα. https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
Όλα να πάνε καλά, τουλάχιστον να πάρετε απόγονο του αγαπημένου σας παπαγάλου!
Σκοπεύω μόλις βγουν τα πουλακια, πρώτα ο Θεός ελπίζω, να μεταφέρω την μαμά με την φωλιά στο νέο κλουβί που τους πήρα, στο σπίτι μας. Για να την βοηθαμε και να την βλέπουμε πιο εύκολα. Εκεί που είναι τώρα είναι απομονωμενη από τον κόσμο για να μην ενοχλούμε. Ελπίζω να μην μας βρει άλλη ατυχία
 
Back
Top