Αναπαραγωγή Πρωτάρηδες το ζευγαράκι μου Ringneck, πρωτάρης κι εγώ

Καλησπερα... Διαβασα τη εγινε με τα πουλακια σου πολυ λοιπαμε που εχασες τον αρσενικο εχω κ εγω ενα ζευγαρακι ρινκνεκ που φετος μου εκαναν ενα πουλακι... η θυλικια σου ειναι καλα; τα αυγουλακια που εμειναν τα κλοσαει;
 
Το άσχημο είναι ότι τον αρσενικό τον είχε η γυναίκα μου 19 χρόνια και μάλλον τον τραυματισε άσχημα η θυληκια μου γιατί είχε ένα άσχημο τραύμα κάτω από το ράμφος. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια. Η θυληκια τώρα σίγουρα δεν πυριαζει όλη μέρα γιατί την ακούω να φωνάζει πολλές φορές άρα δεν είναι στην φωλιά. Τα βράδια σίγουρα κάθεται πάντως.όπως και να έχει 2 Μάη είχε κάνει το τελευταίο αυγό άρα όπως τα υπολογίζω πρέπει μέσα στην βδομάδα να βγει πουλάκι αν έχει γονιμο αυγό
 
Το άσχημο είναι ότι τον αρσενικό τον είχε η γυναίκα μου 19 χρόνια και μάλλον τον τραυματισε άσχημα η θυληκια μου γιατί είχε ένα άσχημο τραύμα κάτω από το ράμφος. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια
Μου κανει εντυπωση να τον χτυπησε μηπως ειχε κανενα συρμα στο κλουβι κ καρφωθηκε; Εμενα που ειναι στριγκλα η δικια μου οταν τις πηρα τον αρσενικο κ ηταν μικρος ολο τον εδερνε μετα που εγιναν ζευγαρη τον λατρεψε δεν τσακονωντε κ ολα τα κανει αυτος την ταιζει κλοσαη τα αυγα ταιζει το μικρο.. εχεις δει τα αυγα αν εχουν πουλακι; μια μπανιερα με νερο να τις βαλεις να να βρεχετε για να εχουν υγρασια τα αυγα για να μπορεσουν να βγουν τα πουλακια κ επηδει δεν τα κλοσαη συνεχια μπορει να αργισουν 3-4 μερες κ να μην βγουν οταν τα περημενης αλλα αργοτερα... Περημενουμε τα νεα κ ελπιζουμε να ειναι ευχαριστα
 
Ίσως τραυματιστηκε και από το κλουβί υπάρχει αυτή η περίπτωση. Αλλά αν τραυματιστηκε σίγουρα θα ήταν από κυνηγητό. Όταν είχε ωοτοκια η λιλι, είχε νεύρα και τον κυνηγουσε όταν ήταν κοντά της. Όταν σταμάτησε όμως η ωοτοκια τα πήγαιναν πάλι πολύ καλά όπως πάντα. Ένα αυγό έμεινε και δεν πρόκειται να το δω αν έχει πουλάκι, θα περιμένω να το δω να σκάει. Από τα 3 αυγά που έσπασαν, τα 2 είχαν σχηματισμενα πουλακια.. Ελπίζω αυτό που έμεινε να έχει και αυτό πουλάκι. Η λιλι κάνει μπάνιο στο νερό της, όποτε έβαζα μπανιέρα την πέταγε
 
Σε ποιο σημείο θεωρείς ότι το πουλί τραυματίστηκε; Αν πρόκειται για την περιοχή ακριβώς που εφάπτεται του ράμφους προς το κάτω, μερικές φορές με το τάισμα βρέχεται και το πτέρωμα φαίνεται πιο αραιό.
 
Όχι ιανος είχε τραύμα με αίμα στο σημείο κάτω από το ράμφος. Τώρα πάντως με προβληματιζει που η θυληκια μάλλον σταμάτησε να κλωσαει μετά τον θάνατο του αρσενικού μας. Ένα αυγό της έμεινε και δεν νομίζω να κάθεται καθόλου στην φωλιά. Όλη την ημέρα την ακούμε να "τραγουδάει " και τώρα το βράδυ που την είδα είχε κουρνιασει στο κλαδί της και δεν ήταν στην φωλιά
 
Το τελευταίο αυγό βγήκε 2 του Μάη αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό. Έκανα πολλά λάθη σε αυτήν την γέννα, και έπρεπε να τους έχω πάρει άλλο κλουβί καιρό πριν αλλά είναι ακριβά. Αν θέλει η γυναίκα μου να πάρουμε άλλον αρσενικό τότε στο επόμενο ζευγαρωμα θα ήμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι
 
Περίμενε μερικές μέρες ακόμα, ίσως δεν τα ζεσταίνει λόγω θερμοκρασίας.
Θα περιμένω βέβαια. Δεν της παίρνω το αυγό ακόμα. Μακάρι να έχουμε ευτυχή κατάληξη μετά από τόσες αναποδιες. Έχω βάλει και μια κανατα νερό κάτω από την φωλιά
 
Μπάνιο της δίνεις να κάνει;
Πάντα στο νερό της έκανε μπάνιο. Σκέφτομαι τώρα που δεν την βλέπω να κλωσαει, συνεχομενα τουλάχιστον, μήπως την έφερνα μαζί με την φωλιά στο νέο κλουβί στο μπαλκόνι μου. Η πρέπει να περιμένουμε ακόμα;
 
Πάντα στο νερό της έκανε μπάνιο. Σκέφτομαι τώρα που δεν την βλέπω να κλωσαει, συνεχομενα τουλάχιστον, μήπως την έφερνα μαζί με την φωλιά στο νέο κλουβί στο μπαλκόνι μου. Η πρέπει να περιμένουμε ακόμα;
Καλύτερα να περιμένεις και να μην της αλλάξεις μέρος όσο κλωσσά - όσο εν δυνάμει κλωσσά, μια και η αλλαγή περιβάλλοντος θα την ανακόψει περισσότερο.
 
Καλύτερα να περιμένεις και να μην της αλλάξεις μέρος όσο κλωσσά - όσο εν δυνάμει κλωσσά, μια και η αλλαγή περιβάλλοντος θα την ανακόψει περισσότερο.
Συμφωνώ δεν την αλλάζω ακόμα. Κατά την γνώμη σου πόσο πρέπει να περιμένουμε για να δούμε ότι κάποιο αυγό έχει πουλάκι ή όχι; 2 Μάη έκανε το τελευταίο αυγό της
 
Συμφωνώ δεν την αλλάζω ακόμα. Κατά την γνώμη σου πόσο πρέπει να περιμένουμε για να δούμε ότι κάποιο αυγό έχει πουλάκι ή όχι; 2 Μάη έκανε το τελευταίο αυγό της
21 ημέρες. Μάλλον θα πρεπει να κοιτάξεις σε μια δυο μερες το αυγό με φακό, να δεις τι γίνεται.
 
21 ημέρες. Μάλλον θα πρεπει να κοιτάξεις σε μια δυο μερες το αυγό με φακό, να δεις τι γίνεται.
Και αν ότι έχει πουλάκι μέσα αλλά η θυληκια εξακολουθεί να μην ενδιαφέρεται τι γίνεται;
 
Και αν ότι έχει πουλάκι μέσα αλλά η θυληκια εξακολουθεί να μην ενδιαφέρεται τι γίνεται;
Ίσως, λέω ίσως να βρίσκεται σε φάση εκκόλαψης τώρα. Δεν κάθεται καθόλου μέσα στη φωλιά; Έχετε ανοιχτά τα φώτα; Μήπως αν τα κλείνατε αφήνοντας ένα πολύ χαμηλό φωτισμό, σε λίγη ώρα έμπαινε κι εκείνη στη φωλιά;
 
Ίσως, λέω ίσως να βρίσκεται σε φάση εκκόλαψης τώρα. Δεν κάθεται καθόλου μέσα στη φωλιά; Έχετε ανοιχτά τα φώτα; Μήπως αν τα κλείνατε αφήνοντας ένα πολύ χαμηλό φωτισμό, σε λίγη ώρα έμπαινε κι εκείνη στη φωλιά;
Την έχουμε βγάλει από το σπίτι για να έχει ησυχία να ζευγαρωσει. Εκεί που είναι έχει φως μόνο από τον ήλιο. Απλά μόλις χάσαμε τον αρσενικό σταμάτησε κάποια στιγμή να κλωσαει.Ίσως το παράτησε δεν ξέρω. Ένα βράδυ αργά που πήγα να την δω είχε κουρνιασει σε κλαδί μέσα στο κλουβί και δεν έμπαινε στην φωλιά. Και απόψε έτσι κάθεται
 
Back
Top