Αναπαραγωγή Πρόβλημα με το ζευγάρωμα Κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sakis276
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
οταν καποιο θυλικο γενναει αυγα χορης να κανει σεξ με αρσενικο ειναι καπος διαφορετικα τα πραγματα.
1) δεν γενναει μεσα στην φολια η τα αυγα ειναι λιγα,
2)η δεν τα κλοσαει και τα πεταει.
3)Ενταξει μπορει να ειναι και οπως τα λες να μειν κανουν καλα την διαδικασια του σεξ.

Χωρις να θελω να σε προσβαλλω αυτα που λες δεν ισχυουν. Οι παραμανες τι νομιζεις οτι κανουν; Τις πυρωνουν τους δινουν υλικο γι ατην φωλια και κανουν τα ασπορα αυγα τους μεσα στην φωλια που εχουν φτιαξει παρολο που δεν υπαρχει αρσενικος. 😉

ομως η διαδικασια του σεξ στουσ παπαγαλους δεν διαρκει πολυ ειναι στιγμιεα και μπορει στους περισοτερους να φαινετε καπως οτι δεν εγιναν καλα τα πραγματα η οτι δεν εγινε και καθολου σεξ .

Δεν ειναι καθολου στιγμιαια η διαδικασια του ζευγαρωματος. Στιγμιαια ειναι των καναρινιων και του Πασχαλη (δεν αντεξα να μην το πω)
Δες το παρακατω βιντεο.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
τα καναρινια δεν εχουν καμια σχεση με τους παπαγαλους. Ενα αρσενικο καναρινι μπορει να ζευγαρωσει και με 3 διαφορετικα θυλικα ταυτοχρονα. Εχεις δει ποτε αρσενικο παπαγαλο να ζευγαρωνει με πολλα θυλικα; Εχεις δει ποτε αρσενικο καναρινι να κλοσαει αυγα;τα κοκατιλ κλοσανε.
στιγμιεα διαρκει η επαφη των γενιτικων οργανων και η εκσπερματωση αλλα η διαδικασια του καβαλιματος και το παιχνιδι διαρκει οντος πολυ, αλλα εγω μιλαω για την εκσπερματωση η οποια διαρκει πολυ λιγο
 
μπορει και να ειναι μικρα σε υλικια γιυτο συμπεριφερωντε ετσι τα κοκατιλ πρεπι να γεννανε μετα το 3ο ετος της υλικιας τους
 
αν παρατιρησεις στο ωιδεο ο αρσενικος ειναι πανω στο θηλικο και κανει οτι "τον εχει μεσα " αλλα δεν "τον εχει μεσα" μονο κατα το τελος για λιγο οντος της τον βαζει... 😀
 
Αλλο ειπα εγω αλλο λες εσυ.

ομως η διαδικασια του σεξ στουσ παπαγαλους δεν διαρκει πολυ ειναι στιγμιεα και μπορει στους περισοτερους να φαινετε καπως οτι δεν εγιναν καλα τα πραγματα η οτι δεν εγινε και καθολου σεξ

Απλα δεν το διευκρυνησες καλα γι αυτο το τονισα... 😉
 
αν παρατιρησεις στο ωιδεο ο αρσενικος ειναι πανω στο θηλικο και κανει οτι "τον εχει μεσα " αλλα δεν "τον εχει μεσα" μονο κατα το τελος για λιγο οντος της τον βαζει... 😀

Τα αναπαραγωγικά όργανα των πτηνών δεν είναι εξωτερικά, οπότε της βάζει, βγάζει δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, δεν ισχύει. Τα αρσενικά έχουν ένα είδος ψευδοπέους το οποίο έρχεται σε επαφή με τον γεννετικό όργανο της θηλυκιάς, και την στιγμή της κορύφωσης της πράξης, ο αρσενικός αφήνει το σπέρμα μέσω ενός ψεκασμού.
 

Συνημμένα

  • αναπαραγωγικα οργανα.gif
    αναπαραγωγικα οργανα.gif
    18,2 KB · Προβολές: 117
  • θηλυκια.gif
    θηλυκια.gif
    18,3 KB · Προβολές: 96
εχεις δικαιο για το βαζει-βγαζει και για το οτι τα πουλια δεν εχουν στην πραγματικοτητα πεος απλα δεν ηθελα να το κανω πολυ επιστιμονικο
 
οταν καποιο θυλικο γενναει αυγα χορης να κανει σεξ με αρσενικο ειναι καπος διαφορετικα τα πραγματα.
1) δεν γενναει μεσα στην φολια η τα αυγα ειναι λιγα,
2)η δεν τα κλοσαει και τα πεταει.
3)Ενταξει μπορει να ειναι και οπως τα λες να μειν κανουν καλα την διαδικασια του σεξ.

ομως η διαδικασια του σεξ στουσ παπαγαλους δεν διαρκει πολυ ειναι στιγμιεα και μπορει στους περισοτερους να φαινετε καπως οτι δεν εγιναν καλα τα πραγματα η οτι δεν εγινε και καθολου σεξ .

4) μπορει ομως και να ειναι ασφαιρος ο αρσενικος να μην εχει δηλαδη καλο σπερμα.

γενικα θα σε συμβουλεβα αν δεν δεις αποτελεσματα σε δευτερη και τριτη προσπαθια να μην επιμεινεις αλλο
. Καλιτερα παρε ενα αλλο ζευγαρι... εγω ειχα καποτε ενα ζευγαρι λοβμπερτ και μετα απο 6 φορες που γενισαν αυγα εβγαλε μονο ενα μικρο που κι αυτο δεν αντεξε περισοτερο απο δυο μηνες


Προσωπικα δεν συμφωνω με κανενα απο τα 1,2,3,4 που παραθετεις παραπανω. Για το 1 και 2 το εχω δει να συμβαινει πολλες φορες.

Τωρα για την ποιοτητα του σεξ που κανουν οι παπαγαλοι δε νομιζω κανεις απο εμας να εχει τις γνωσεις ωστε να το χαρακτηρισει ποιοτικα. :D

Σχετικα με το 4 υπαρχουν πολλοι λογοι που μπορει ενα αρσενικο να μην εχει πολυ δυνατο σπερμα. Επισης πολλα πουλια που δεν κανανε μωρα τις πρωτες φορες με καταλληλη προετοιμασια και υπομονη δωσανε απογονους. Τωρα αν πεσει κανεις στις ιατρικα προβληματικες περιπτωσεις αυτο ειναι αλλο θεμα.

Και αν και off topic σε ενα αλλο ποστ αναφερεις οτι τα αρσενικα καναρινια δεν κλωσσανε. Εγω λοιπον σου λεω οτι τα δικα μας κλωσσουσανε. Οχι με την εννοια αυτη καθε αυτη του κλωσσηματος με τις ωρες, αλλα μερικα πηγαινανε παντα και καλυπτανε τα αυγα με το που σηκωνοταν το θηλυκο απο τη φωλια μεχρις οτου αυτη γυριζε να ξαναπαρει τη θεση της.
 
οκ οτι πεις, τα αρσενικα καναρινια κλοσανε, εγω που εχω κανει αναπαραγωγη σε καπου δεκαπεντε ζευγαρια κοκατιλ δεν ξερω τιποτε.
 
απο οσο καταλαβα απο την συμπεριφορα των συγκεκριμενων ζευγαριων, το πιο πηθανο ειναι οτι ειναι μικρα στην ηλικια. Τα κοκατιλ δεν πρεπει να αναπαραγοντε ποτε πριν το 3 ο ετος της ηλικιας τους. Γιατι αλλιως εχουμε ολα τα δισαρεστα αποτελεσματα που αναφερθηκαν... Το κακο ειναι οτι αν ενα νεαρο ζευγαρι αρχισει ετσι ασχημα μπορει να μην διορθωθει ποτε η συμπεριφορα του πανω στην αναπαραγωγη και να συνεχισουν να "παιζουν " ακομα και οταν μεγαλωσουν. η προσωπικη μου αποψη πανω στο θεμα ειναι οτι τετοια πουλια που ειναι δισκολα στην αναπαραγωγη τους δεν πρεπει να τα πιεζουμε να αναπαραχθουν γιατι ετσι ακομα και αν αναπαρχθουν το γονιδιο που θα κλιρονομισουν στους απογονους τους θα ειναι ελατοματικο... Δηλαδη και τα μικρα που θα βγουν απο αυτα(αν βγουν ) θα εχουν και αυτα προβλημα αναπαραγωγης και παει λεγοντας. Πρεπει να αναπαραγοντε μονο τα ποιο ικανα πουλια, τα ποιο υγειη και τα πιο δυναμικα, πρεπει να αφηνουμε την φυσικη επιλογη να κανει την δουλια της. Γιατι στο τελος θα καταντισουμε να γονιμοποιουμε τα πουλια μας με τεχνητη γονιμοποιηση, να κλοσαμε οι ιδιοι τα αυγα και να τα μεγαλονουμε με το χερι γιατι κανενα πουλι στην εχμαλοσια δεν θα εχει την ικανοτιτα να αναπαραχθει μονο του. Ειναι πολυ σκλιρο αλλα στην φυση μονο ετσι πανε τα πραγματα...
 
τα κοκατιλ δεν πρεπει να αναπαραγοντε ποτε πριν το 3 ο ετος της ηλικιας τους. Γιατι αλλιως εχουμε ολα τα δισαρεστα αποτελεσματα που αναφερθηκαν...

Μαλλον εννοεις απο το 2ο ετος της ηλικιας τους.
 
Η αποκάλυψη: Ο Jeffrey έκανε 2 αυγά!

Εδώ και 1 1/2 χρόνο νόμιζα ότι είχα ένα ζευγάρι cockatiel και περίμενα να μου κάνουν μωρά. Έκανε η θηλυκιά 3 αυγά και ο αρσενικός (έτσι νόμιζα η χαζή) 2 αυγά! Γι' αυτό μάλωναν: ποιά θα καταλάβει τη φωλιά για να γεννήσει τα αυγά της. Και τώρα τι να κάνω; να αγοράσω και ένα αρσενικό (αν είμαι τυχερή και αποδειχθεί αρσενικό); Μπορώ να έχω σε ένα κλουβί 1 αρσενικό με 2 θηλυκές; Μήπως πρέπει να πάρω και δεύτερο κλουβί για να χωρίσω τα 2 θηλυκά; Και με ποιά από τις 2 να βάλω τον αρσενικό; και η άλλη να μείνει μόνη της; ή να πάρω 2 αρσενικά, να έχω 2 ζευγάρια και ο Θεός βοηθός; Έχω ζαλιστεί και ζαλίζω και σας, αλλά που να το περιμένω ότι θα έρθουν τα πάνω-κάτω!
 
Γνώμη μου... Πάρε 2 αρσενικά, αλλά και ένα ακόμη κλουβί, για να τα βάλεις ανά ζευγάρι.
Κρίμα θα είναι κάποιο θηλυκό να μείνει... ανέραστη γεροντοκόρη :)
 
Λογικά, αυτό πρέπει να κάνω. Αλλά πόσο σίγουρη μπορώ να είμαι ότι τα 2 που θα αγοράσω θα είναι όντως αρσενικά; Μάλλον όμως θα το τολμήσω.
 
Και έναν αρσενικό μπορείς να βάλεις με τις δύο θηλυκές, εάν είναι ευρύχωρο το κλουβί, και μην φοβάσαι για τις. Γεροντοκόρες.
Εάν θέλεις βάζεις δύο φωλιές και άστα μόνα τους. Θα τη βρουν την άκρη :)
 
παρε δυο αρσενικα θα εχεις και καλες πιθανοτητες αν εχεις δυο ζευγαρια... Αντε και καλα γεννητουρια
 
Θα προχωρήσω βήμα-βήμα. Θα ξεκινήσω με 1 αρσενικό (σε 1 κλουβί και τα 3) και αν δεν τα πάνε καλά τότε θα πάρω 2ο αρσενικό και θα τα χωρίσω σε 2 κλουβιά. Αυτό που έχει σημασία είναι να τα βλέπω ευχαριστημένα. Δεν με απασχολεί τόσο η αναπαραγωγή. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
 
αν τι κλουβι ειναι αρκετα μεγαλο μπορεις να τα εχεις και τα τεσσερα μαζι
 
δεν νομιζω οτι ειναι αρκετα μεγαλο τουλαχιστον για αναπαραγωγη. Δοκιμασε το και βλεπεις. 🙂
 
Back
Top