Ασθένειες Πρόβλημα με φτερά (ζακό)

salamandra021

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2008
Μηνύματα
61
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω ένα πρόβλημα με τον ζακό παπαγάλο μου. Αρχικά είναι αρσενικός και είναι 4 ετών.
Περίπου από τον προηγούμενο Μάιο ο παπαγάλος μου άρχισε ξαφνικά να δαγκώνει τα φτερά του και να τα μαδάει. Μέσα σε μια νύχτα κατάφερε και έβγαλε από πάνω του τα φτερά που έχει κυρίως στην κοιλιά του και γύρω από τον λαιμό. Τον πήγα αρχικά σε έναν πτηνίατρο ο οποίος μου σύστησε να του αλλάξω κάποια παιχνίδια μέσα στο κλουβί του και να βελτιώσω την ρουτίνα του, όμως το πρόβλημα παρέμεινε γιατί απ' ότι κατάλαβα η απουσία μου από το σπίτι τις ώρες της δουλειάς μου ήταν αυτό που τον επηρέαζε πολύ. Από τότε το πρόβλημα είναι το ίδιο άλλοτε πιο έντονο και άλλοτε πιο ήπιο. Προσπάθησα να τον ηρεμήσω με ένα σπρέι το οποίο είχε έντονη μυρωδιά αλλά με τον καιρό το συνήθισε και αυτό. Πλέον του έχει γίνει καθημερινή συνήθεια που δεν κόβεται εύκολα και έχω φτάσει σε οριακό σημείο! Δυστυχώς καταλαβαίνω ότι πέρασε πολύ διάστημα από τότε που ξεκίνησε με αυτή τη συνήθεια αλλά θέλω να μου προτείνετε έναν τρόπο για να τον κάνω να ξεχαστεί.
Ευχαριστώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω ένα πρόβλημα με τον ζακό παπαγάλο μου. Αρχικά είναι αρσενικός και είναι 4 ετών.
Περίπου από τον προηγούμενο Μάιο ο παπαγάλος μου άρχισε ξαφνικά να δαγκώνει τα φτερά του και να τα μαδάει. Μέσα σε μια νύχτα κατάφερε και έβγαλε από πάνω του τα φτερά που έχει κυρίως στην κοιλιά του και γύρω από τον λαιμό. Τον πήγα αρχικά σε έναν πτηνίατρο ο οποίος μου σύστησε να του αλλάξω κάποια παιχνίδια μέσα στο κλουβί του και να βελτιώσω την ρουτίνα του, όμως το πρόβλημα παρέμεινε γιατί απ' ότι κατάλαβα η απουσία μου από το σπίτι τις ώρες της δουλειάς μου ήταν αυτό που τον επηρέαζε πολύ. Από τότε το πρόβλημα είναι το ίδιο άλλοτε πιο έντονο και άλλοτε πιο ήπιο. Προσπάθησα να τον ηρεμήσω με ένα σπρέι το οποίο είχε έντονη μυρωδιά αλλά με τον καιρό το συνήθισε και αυτό. Πλέον του έχει γίνει καθημερινή συνήθεια που δεν κόβεται εύκολα και έχω φτάσει σε οριακό σημείο! Δυστυχώς καταλαβαίνω ότι πέρασε πολύ διάστημα από τότε που ξεκίνησε με αυτή τη συνήθεια αλλά θέλω να μου προτείνετε έναν τρόπο για να τον κάνω να ξεχαστεί.
Ευχαριστώ.
Έχω δει φωτογραφίες με παπαγάλους που τους έχουν φορέσει κάτι σαν κολάρα που δεν τους επιτρέπει να φτάνουν και να καταστρέφουν το φτέρωμα...
Φυσικά θα περιμένεις αυτούς που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο για σωστές συμβουλές.
 
Έχω δει φωτογραφίες με παπαγάλους που τους έχουν φορέσει κάτι σαν κολάρα που δεν τους επιτρέπει να φτάνουν και να καταστρέφουν το φτέρωμα...
Φυσικά θα περιμένεις αυτούς που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο για σωστές συμβουλές.

Ο πτηνίατρος που τον είχα πάει τότε μου είπε ότι το κολάρο δεν συνίσταται διότι τον δυσκολεύει και όταν βγει τελικά δεν είναι σίγουρο ότι θα σταματήσει να τα μαδάει.
 
Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα είναι αρκετά συνηθισμένα στα ζακό με την ευαίσθητη και πολύπλοκη ψυχολογία. Εκτός από την αλλαγή του προγράμματός σου, συμπίπτει και με την σεξουαλική του ωρίμανση η συμπεριφορά αυτή. Μας λες λίγα πραγματάκια για το ιστορικό του πουλιού;
Σε τι ηλικία το απέκτησες και πως ανατράφηκε; Από τους γονείς του ή είναι ταϊσμένο από μωρό με κρέμα από ανθρώπινο χέρι.;
Δώσε όσα περισσότερα στοιχεία μπορείς, διάβασε και αυτά τα δύο θέματα και όταν μπουν άτομα που γνωρίζουν περισσότερα, θα σου δώσουν και τις δικές τους απόψεις.
Την απόκτηση κάποιας παρέας για το πουλάκι την σκέφτεσαι; Γνωρίζεις το φύλο του;
Εύχομαι ολόψυχα να βρεθεί γρήγορα λύση στο πρόβλημά του.
Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του)
Μαδημα - Φαγωμα Φτερωματος Παπαγαλων
 
  • Like
Αντιδράσεις: angel1
Τον απέκτησα όταν ήταν 2-3 μηνών και τον ανέθρεψα για 2 εβδομάδες με κρέμα. Από τότε είχαμε αρκετές αλλαγές στο περιβάλλον του καθότι μετακόμισα δυο φορές. Το πρόβλημα νομίζω ότι ήρθε λόγω του ότι στο προηγούμενο σπίτι είχε συχνή επαφή με κόσμο που μπαινοέβγαινε στο σπίτι και γενικώς είχε παρέα. Το διάστημα λοιπόν που απέκτησε το πρόβλημα έλειπα συχνά από το σπίτι και θεωρώ ότι μπορεί να ήταν και θέμα σεξουαλικής ωρίμανσης όπως αναφέρεις γιατί από τα σημάδια που μου έδειχνε με νόμιζε για ταίρι του. Έχουμε πολύ καλή σχέση και τον έχω για αρκετό χρόνο εκτός κλουβιού να περιφέρεται γενικώς στο δωμάτιο όταν βρίσκομαι κι εγώ εκεί. Αντίθετα δεν έχει καλή σχέση με την κοπέλα μου όταν βρίσκεται εκτός κλουβιού, καθώς την έχει δαγκώσει αρκετές φορές. Όταν βρίσκεται στο κλουβί όμως δέχεται τα χάδια από εκείνη κανονικά και δείχνει ότι δεν έχει πρόβλημα μαζί της.
Όσο για την παρέα το σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω ποιο είδος θα μπορούσε να συμβιώσει στο ίδιο κλουβί με αυτό το είδος παπαγάλου. Όμως δεν νομίζω ότι θα ήθελα να πάρω άλλον έναν ζακό ειδικά με αυτή τη διαφορά ηλικίας που μπορεί να έχουν. Σ' ευχαριστώ για τα άρθρα που μου έστειλες!
 
Όμως δεν νομίζω ότι θα ήθελα να πάρω άλλον έναν ζακό ειδικά με αυτή τη διαφορά ηλικίας που μπορεί να έχουν.
Η ηλικία δεν είναι πρόβλημα, εκτός που θα χρειαστεί αναμονή αν είναι μικρό. Θηλυκό είναι το δικό σου;
 
...Αν εξακολουθεις να εχεις το ιδιο προγραμμα και να λειπεις αρκετες ωρες απο το σπιτι καλυτερα να το δωσεις σε καποιον το πτηνο που να εχει χρονο...Αυτη την στιγμη καλυτερα να μην παρεις αλλο πτηνο γιατι ισως στρεσαριστει ακομη περισσοτερο θεωρωντας τον εισβολεα...
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο αυτο που θα πω, αλλα πριν προβεις να τον δωσεις σε καποιον εμπιστο με χρονο κ μιας που εχει συνηθισει την πολυκοσμια δοκιμασε να εχεις σε λειτουργια την τηλεοραση ουτως ωστε να εχει εικονα κ ηχο...
 
@salamandra021, Αν καταλήξεις να του πάρεις παρέα, πάρε του πουλί από την ίδια ράτσα.. Οι ζακό ΔΕΝ τα πάνε καλά με τους υπόλοιπους παπαγάλους (γνώμη μου ειναι πως το ιδανικό είναι να του πάρεις θηλυκίτσα... Το πρόβλημα που έχεις, δε θα λυθεί αν δεν του δώσεις το ζευγάρι του-εσένα- ώρα παραπάνω στο σπίτι.
. Έχεις δύο επιλογές αν θες και να τον έχεις και να είναι υγιέστατος.. Παρε του παρέα ή παραιτήσου από τη δουλειά... Τι είναι πιο εύκολο να γίνει; Τι ένας Ζακό τι Δύο; όλη μου τη ζωή εγώ είχα έναν, μας αφησε χρόνους και τώρα που έχω δύο ποσες φορές σκέφτομαι "τι χαζομάρα να μην είχω ζευγαρώσει και τον μακαρίτη")
 
Για το θέμα της πτεροφαγίας έχεις κάποια σκέψη @erithacus ;
 
Για το θέμα της πτεροφαγίας έχεις κάποια σκέψη @erithacus ;

. Έχεις δύο επιλογές αν θες και να τον έχεις και να είναι υγιέστατος.. Παρε του παρέα ή παραιτήσου από τη δουλειά... Τι είναι πιο εύκολο να γίνει;
 
. Έχεις δύο επιλογές αν θες και να τον έχεις και να είναι υγιέστατος.. Παρε του παρέα ή παραιτήσου από τη δουλειά... Τι είναι πιο εύκολο να γίνει;

Δηλαδη πιστευεις οτι αν του παρει παρεα θα σταματησει να μαδιεται;
 
Δηλαδη πιστευεις οτι αν του παρει παρεα θα σταματησει να μαδιεται;

Πιστεύω οτι αν έχει το χρόνο να ασχοληθεί παραπάνω με το πουλί όπως αυτό χρειάζεται για να μην είναι στενοχωρημένο όχι...Αλλά θα το έχει συνέχεια πιθανών το πρόβλημα (μαζί με άλλα) μπροστά του στο μέλλον... από αυτά που γράφει το νομίζω πολύ πιο έξυπνη λύση να του πάρει παρέα. Για το μέλλον... Και εσύ ζευγάρια τα έχεις νομίζω (δεν έχεις/είχες προβλήματα πτεροφαγείας σωστά;)
Το κλειδί είναι να αφιερεώνεις αρκετό χρόνο στο πουλάκι και να το κρατάς απασχολημένο (για τα ζακό) για να μη βαριέται... Εάν για σεβαστούς λόγους (δουλειά) δεν έχει κάποιος το χρόνο που πρέπει αλλά καλώς ή κακκώς έχει το ζωντανό στα χέρια του, έ τότε καλυτερα να του φέρει παρέα. Απλή λογική είναι
 
Για να κανω και λιγο το δικηγορο του διαβολου, δεν εχει μονο μια επιλογη. Δηλαδη (δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα @salamandra021 αλλα σε παρομοιες με τη δικη σου καταστασεις) ναι μεν δεν εχει χρονο για εναν, ας παρει και ενα δευτερο και θα τα καταφερουν μοναχοι τους; Μπορει απλα να τον δωσει καπου που εχουν χρονο αν το παμε ετσι.

@salamandra021 στη δικη σου περιπτωση, απο τον ελευθερο σου χρονο του αφιερωνεις αρκετο; Εισαι διατεθειμενος να του αφιερωσεις λιγο ακομα; Μηπως πρεπει να βαλεις στην φτεροπαρεουλα και την κοπελα σου σταδιακα ωστε να μην σε εχει μονοπωλειο ο ζακο;
 
Πάντως είναι ένα δύσκολο και πολύπλοκο πρόβλημα, γι αυτό και οι περισσότεροι δεν έχουν εύκολες προτάσεις. Και το κακό είναι πως όταν ξεκινήσει αυτό την κακή συνήθεια, δύσκολα την κόβει. Είναι κάτι όπως τα παιδιά που τρώνε τα νύχια τους μέχρι να τα ματώσουν.
 
Πάντως είναι ένα δύσκολο και πολύπλοκο πρόβλημα, γι αυτό και οι περισσότεροι δεν έχουν εύκολες προτάσεις. Και το κακό είναι πως όταν ξεκινήσει αυτό την κακή συνήθεια, δύσκολα την κόβει. Είναι κάτι όπως τα παιδιά που τρώνε τα νύχια τους μέχρι να τα ματώσουν.

Ακριβώς @maria p, Είναι πολύ δύσκολη συνήθεια..όπως ένας άνθρωπος έχει κατάθλιψη...
@Myra, μπορεί να έχεις δίκιο να να είναι καλύτερη λύση να το δώσει, Αλλά το έχει πάρει από μικρό έχει δεθεί ο ένας με τον άλλο και τώρα θα το δώσει;Εδώ δε βλέπεις πόσο στενοχωρημένος είναι; Με τι ψυχή να το αποχωριστεί; Και να το δώσει πότε;Τώρα που τον έχει ανάγκη; Θα τσακιστεί ακόμη περισσότερο το πουλί. Τώρα θέλει τη προσοχή του @salamandra021 περισσότερο από ποτέ...

Προσωπικά, δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα ούτε με το μακαρίτη ούτε με τα δύο αυτά που έχω τώρα (φτου φτου φτου σκόρδα), δεν έχω εμπειρία αλλά καταλαβαίνω το πρόβλημα του @salamandra021 αλλά και του το πρόβλημα του παπαγάλου.

Αυτό που μπορώ να πώ με βεβαιότητα για αυτά τα πουλιά είναι οτι είναι απίστευτα έξυπνα και συναισθηματικά πουλάκια. όσοι έχουν ζακό καταλαβαίνουν ΟΛΟΙ.. Θέλουν να τους διεγείρεις το μυαλό συνέχεια, να ασχολέισαι τουλάχιστον δυωρο τρίωρο μαζί τους έξω από το κλουβί και μέσα στο κλουβί να τους παρέχεις παιχνίδια τόσο απλά χαζα οσο και foraging..
Τα φτεράκια του θα γίνουν πάλι αν το παπαγαλάκι δε νοιώθει τόσο μόνο όσο νοιώθει τώρα.

Θέλω να πιστεύω @salamandra021 οτι δεν τον μαλώνεις αν κανει καμια μα@κία, ούτε τον τιμώρείς, σωστά;
Τα φτεράκια του του τα εχεις κόψει;Θελω να πώ πετούσε το πουλάκι;το βγάζεις έξω από το κλουβί; Παιχνίδια έχει;
 
Τα 2 ενηλικα δικα μου μαδιονταν οταν τα πηρα. Και τα 2 ειχαν υποστει παθητικη σωματικη κακοποιηση με παραμεληση ακομη και των βασικων αναγκων, νερου και φαγητου. Η Φοιβη σταματησε την κακια συνηθεια περιπου 2 χρονια μετα διοτι δεν δουλευα τοτε κι ειχα πολυ χρονο που αφιερωνα στο πουλι. Ο Τζοι σταματησε οταν τον πηραμε στο σπιτι μας. Αυτα ομως ειναι πραγματικα οι εξαιρεσεις στον κανονα. Τα γκριζα ομως δεν ειναι οπως τα αμαζονακια που ειναι πολυ σκληρα πουλια. Και συνηθως η κακια συνηθεια του μαδηματος δεν σταματαει. Τα δικα μου μπορει ακομη και τωρα καμια φορα κατα την πτερορροια που ειναι περιοδος με αρκετο στρες να μαδησουν-κοψουν καποιο φτερο.

Ο ερχομος ενος νεου πουλιου στο σπιτι μπορει καποιες φορες να εχει τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που περιμενουμε. Ειναι δικοπο μαχαιρι κατα τη γνωμη μου και σιγουρα κανεις δεν μπορει να εγγυηθει στο μελος salamandra οτι αν παρει δευτερο πουλι θα σταματησει το πρωτο να μαδιεται ή οτι σωνει και καλα θα γινουν ζευγαρι.
 
Τα 2 ενηλικα δικα μου μαδιονταν οταν τα πηρα. Και τα 2 ειχαν υποστει παθητικη σωματικη κακοποιηση με παραμεληση ακομη και των βασικων αναγκων, νερου και φαγητου. Η Φοιβη σταματησε την κακια συνηθεια περιπου 2 χρονια μετα διοτι δεν δουλευα τοτε κι ειχα πολυ χρονο που αφιερωνα στο πουλι. Ο Τζοι σταματησε οταν τον πηραμε στο σπιτι μας. Αυτα ομως ειναι πραγματικα οι εξαιρεσεις στον κανονα. Τα γκριζα ομως δεν ειναι οπως τα αμαζονακια που ειναι πολυ σκληρα πουλια. Και συνηθως η κακια συνηθεια του μαδηματος δεν σταματαει. Τα δικα μου μπορει ακομη και τωρα καμια φορα κατα την πτερορροια που ειναι περιοδος με αρκετο στρες να μαδησουν-κοψουν καποιο φτερο.

Ο ερχομος ενος νεου πουλιου στο σπιτι μπορει καποιες φορες να εχει τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που περιμενουμε. Ειναι δικοπο μαχαιρι κατα τη γνωμη μου και σιγουρα κανεις δεν μπορει να εγγυηθει στο μελος salamandra οτι αν παρει δευτερο πουλι θα σταματησει το πρωτο να μαδιεται ή οτι σωνει και καλα θα γινουν ζευγαρι.

Αν είναι ίδια ράτσα και ετερόφυλλα πουλιά με την κατάλληλη παρότρυνση αργά ή γρήγορα θα ζευγαρώσουν. Σε μια ακραία κια σπάνια περίπτωση απλά θα τους πάρει χρόνια (μια και οι Ζακό για να ζευγαρώσουν το ιδανικό για αυτούς είναι να διαλέξουν από μόνοι τους το ταίρι...)

Επιπλέον οι ζακό λειτουργούν σε "flocks" στην άγρια φύση στην οποία ομάδα επιτρέπονται μόνο Ζακό... Με την κατάλληλη παρότρυνση μονο θετικά αποτελέσματα μπορεί in the long run, να φέρει μια παρέα από το ίδιο είδος... Μπερδεύεσαι Φοίβο γιατί τα παράγωγα που αναφέρεις έχουν ισχύ μόνο αν του φέρει έναν Τιμνίχ ή Αμαζονίου ή εναν κοκατου ή τελος πάντων μια άλλη ράτσα...

Καλό θα ήταν να φιλτράρουμε λίγο τι λέμε εδω μέσα Φοίβο.. Και επίσης εσύ έχεις Αμαζόνες (υπέροχα πουλιά κοντινή συγγένεια) αλλά καμία σχέση όμως με τους Ζακό... Εντυπωσιάζομαι με τις γνώσεις σου για τους Ζακό ( όπως οι γνώσεις σου για την διάρκεια της πρώτης τους πτεrόροιας ή την σεξουαλική τους ωρίμανση).. αλλά φοβάμαι οτι προέρχονται μόνο από τον Silva ή από οποιονδήποτε άλλον που έχει Ζακό.. Δυστυχώς κανένας δε μπορεί να σε κάνει ειδήμων σε αυτά τα ππουλιά... Πρέπει να τα ζείς καθημερινά.. Αλλιώς δε ξέρεις που παν τα τεσσερα. Γνώμη μου και συμβουλή 😉

@salamandra021 αν σε ενδιαφέρει το πουλάκι ασχολείσου ποιοτικά με αυτό φίλτραρε την κάθε πληροφορία..ΑΝ μπορεί αυτή να προέρχεται από ατομα που έχουν Ζακό, καλό για το πουλάκι θα είναι..
 
Ειναι ζωα, δεν μπορεις να εγγυηθεις για τις αντιδρασεις τους σε καμια περιπτωση.
 
Ειναι ζωα, δεν μπορεις να εγγυηθεις για τις αντιδρασεις τους σε καμια περιπτωση.


Δε μπορείς αλλά μπορείς να το κατευθύνεις. Μέρος της ομάδας τους είμαστε όλοι οι ιδιοκτήτες μπορούμε να τους χειριστούμε και να το παροτρύνουμε. Στο τέλος θα μας ακούσει @Myra
 
...Μπερδεύεσαι Φοίβο ...
Καλό θα ήταν να φιλτράρουμε λίγο τι λέμε εδω μέσα Φοίβο... Δυστυχώς κανένας δε μπορεί να σε κάνει ειδήμων σε αυτά τα ππουλιά... Πρέπει να τα ζείς καθημερινά.. Αλλιώς δε ξέρεις που παν τα τεσσερα. Γνώμη μου και συμβουλή 😉

Δε μου λες erithacus, που ακριβως μπερδευτηκα και που χρειαζεται να φιλτραρω αυτα που λεω; Με συμβουλευεις δηλαδη τι; Να μην μιλαω παρα μονο σε θεματα για αμαζονες επειδη αυτες διατηρω; Ποιος σου ειπε οτι η ενημερωση μου ειναι μονο μεσω του Σιλβα; Πρεπει να σου αναφερω τις εμπειριες και τις πηγες μου για να αξιολογησεις εσυ τη γνωμη μου; Σου φερθηκε εσενα κανεις ετσι εδω μεσα;

Ο στοχος σου εδω ειναι τελικα να ανταγωνιστεις απο ποιον την εχεις μεγαλυτερη; Γιατι αυτο βγαινει τουλαχιστον προς το προσωπο μου κι οχι μονο απο το υφος στο τελευταιο σου μηνυμα αλλα κι απο αλλα που εχω αφησει να πεσουν κατω.

Ειναι το τελευταιο οφ τοπικ μηνυμα στο θεμα. Αν μου παντησεις προσωπικα θα διαγραψω τα επομενα σου κι αν επιθυμεις να συνεχιστει τετοιου υφους κουβεντα να την κανεις με ΡΜ.
 
Back
Top