Ασθένειες Πρόβλημα στο πόδι αρσενικού

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Καλησπερα παιδια. Εδω και λιγες μερες εχει το ποδαρακι του σηκωμενο ο καναρος μου και σημερα ειδα αυτο που φαινεται και στη φωτογραφια που ειναι σαν πληγη-τρυπα. Τι ειναι αυτο; Τι να του βαλω πανω;Επισης τον ειχα σε ζευγαρωστρα και τον εβγαλα μηπως κολλησει και η καναρα. Περιμενω τη βοηθεια σας. Ευχαριστω πολυ.
IMG_20180312_154214_600x800.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για ευλογιά πάντως δεν μου μοιάζει, αλλά μιλάς για τρύπα που δεν βλεπω επισης... Είχε καθόλου αίμα; Οίδημα; Το τσιμπάει; Υπαρχει περίπτωση κάποιο απο τα ελάσματα των πορτών του κλουβιού να εξέχει προς τα μέσα ή κάτι άλλο και να χτύπησε; Δύσκολο βέβαια μου φαίνεται να χτύπησε στο σημείο αυτο.
 
Οχι, το κλουβι δεν εχει κατι ωστε να χτυπησε. Δεν το πειραζει καθολου, αλλα δεν το παταει και το εχει μαζεμενο. Επισης δεν εχει αιμα ή υγρο. Τι λες να κάνω;
 
Λέω, δεν ξερω βρε Κατερίνα. Μάλλον περιμένεις μηπως κάποιος άλλος εχει άποψη. Αν όχι, τοτε οξυζενέ λιγο πριν κοιμηθεί και λίγη κρέμα μπενταντιν για αντισηψία.
 
Οχι, το κλουβι δεν εχει κατι ωστε να χτυπησε
Ποτέ να μην είσαι σίγουρη... και το λέω από πικρή εμπειρία.
Για παράδειγμα. Ξέρεις που και πως χτυπάει ένα πουλί που τρομαγμένο μέσα σε ένα κλουβί όταν βάζουμε μέσα το χέρι μας;
 
Κ. Γιαννη σαφως και μπορει σε καποιο σημειο του κλουβιου να χτυπησε, εγω απλα ειπα οτι στο κλουβι δεν εξεχει κατι, ουτε ειναι καπου χαλασμενο. Τωρα απο εκει και περα οντως μπορει να το χτυπησε καπου. Οπως και να χει, τωρα τι να του βαλω πανω; Τι να κάνω;
 
Να τον αφησω μονο του ή να τον ξαναβαλω στην καναρα του; Μηπως για τις επομενες μερες να μεινει μονος του,ωστε οταν τον πιανω να μην τη φοβιζω που καθεται στη φωλια της;Εχει αυγα η συγκεκριμενη.
 
Μηπως για τις επομενες μερες να μεινει μονος του,ωστε οταν τον πιανω να μην τη φοβιζω που καθεται στη φωλια της;Εχει αυγα η συγκεκριμενη.
Όχι...
Να αφήσεις το ζευγάρι μαζί...
Βάλε άλλη μια φορά κρέμα.. και άσε να δούμε την εξέλιξη...
 
Κατερίνα, εφόσον θα του βάζεις κρέμα μία φορά την ημέρα, κοίταξε να είναι κοντά στο σούρουπο, και φυσικά βεβαιώσου ότι η κανάρα θα ξανακάτσει στη φωλιά της. Μπορείς μάλιστα να βάζεις διαχωριστικό μεταξύ τους όταν είναι να τον πιάσεις ώστε να μην πηδοβολάει πάνω στα αυγά.
 
Αυριο που θα τον ξαναπιασω,θα βγαλω κι αλλες φωτογραφιες. Ενταξει,θα τον ξαναβαλω μαζι της, αλλα φοβαμαι μηπως αφησει τα αυγα η καναρα απο το φοβο. Παντως και σημερα που τον επιασα, ο καημενος δεν πηγε καθολου στη φωλια οταν εβαλα το χερι μου μεσα.

Λοιπον δεν κρατηθηκα..Απο τις φωτογραφιες φαινεται χτυπημα; Δεν ειναι κατι κολλητικο για την καναρα;IMG_20180312_193131_800x600.webp IMG_20180312_193127_800x600.webp IMG_20180312_193043_800x600.webp IMG_20180312_193037_800x600.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι όντως χτύπημα Κατερίνα; Μήπως απλώς έχει πρηστεί το πόδι στο σημείο πάνω από τη γράμμωση του δαχτύλου και η τελευταία (γράμμωση) φαίνεται πιο βαθειά από ό,τι συνήθως; Βλέπεις εσύ κόψιμο, κρέας μέσα από το δέρμα ή μόνο το δέρμα;
 
Οχι κρεας, μονο το δερμα βλεπω. Επισης ουτε αιμα, ουτε καποιου ειδους υγρο.
Ε, τότε πώς συμπεραίνεις ότι το πουλί χτύπησε το πόδι του; Μάλλον επειδή έχει σηκωμένο το πόδι του, έτσι;
Θα μπορούσε λοιπόν να είναι και πρησμένη η άρθρωση του δαχτύλου;
Σε πόσες ημέρες περιμένεις την επώαση του πρώτου αυγού;
Μέχρι τότε μήπως, (λέω εγώ τώρα) να κόψεις την πολλή πρωτεΐνη; Εννοώ, μην και έχει αρχίσει και κάνει ουρική αρθρίτιδα, οπότε να σταματήσεις αυγό, αυγοτροφή και να δεις τι γίνεται με το πόδι; Μια ιδέα υπό σκέψη απλώς καταθέτω ώστε να συζητηθεί και από τα άλλα μέλη. Μην κάνεις ακόμα τίποτα. Και το πολύ - πολύ να βάζεις χώρισμα για λίγη ώρα αν θέλεις η κανάρα να τρώει λίγο αυγουλάκι όσο κλωσσάει.
 
22 του μηνα θα σκασουν τα μικρα, αν ολα εχουν παει καλα.Αρα αφου δεν ξερουμε τι ειναι, βγαζω αυγο-αυγοτροφη και βαζω για λιγες μερες κρεμα betadine. Εχετε και κατι αλλο στο μυαλο σας να κάνω;
 
Eυλογιά δείχνει. Το μπεταντίν είναι αρκετό για αυτή την εβδομάδα. Αν κακοφορμίσει νέες φωτό. Το πουλάκι γράφει FOI στο δακτυλίδι του; Αν μπορείς γράψε αναλυτικά το δακτυλίδι του
 
Τελευταία επεξεργασία:
Eυλογιά δείχνει. Το μπεταντίν είναι αρκετό για αυτή την εβδομάδα. Αν κακοφορμίσει νέες φωτό. Το πουλάκι γράφει FOI στο δακτυλίδι του; Αν μπορείς γράψε αναλυτικά το δακτυλίδι του
Αν έχει ευλογιά όντως, τότε Κατερίνα θα πρέπει να το βγάλεις από το κλουβί με τους νεοσσούς, διότι εφόσον η νόσος είναι ενεργή, ο ιός μεταδίδεται όχι μόνο αιματογενώς αλλά και με το σάλιο, και θα κολλήσουν τα μικρά από το τάισμα.
 
Back
Top