Ασθένειες Πρόβλημα στο πόδι αρσενικού

Καλησπερα παιδια.Ανεβαζω φωτογραφιες απο τα ποδια των καναρινιων μου και περιμενω τα σχολια σας..IMG_20180328_200653_600x800.webp
Αυτο ειναι το ποδαρακι του καναρινουλη μου που ευτυχως ειναι καλα! 🙂
IMG_20180328_200809_600x800.webp
Και αυτο ειναι το ποδαρακι της καναρινουλας μου που παει πολυ καλυτερα..👍
Πως τα βλεπετε κι εσεις;
 
Είναι πολύ καλύτερα. Στην κατάσταση που είναι τώρα δεν υπάρχει ανησυχία.
Αυτο θελω να πιστευω κι εγω. Να ρωτησω ομως κατι; Τωρα θα μπορεσω να τα ξαναζευγαρωσω, μολις γινει καλα και η καναρα;👎
 
Τωρα θα μπορεσω να τα ξαναζευγαρωσω, μολις γινει καλα και η καναρα;
Δεν είναι πιο σωστό να το αποφύγεις;
Είναι ένα πουλί ταλαιπωρημένο και εξασθενημένο...
Γιατί να μπει σε τέτοια διαδικασία;
Ποια η ανάγκη για τέτοια πίεση;
 
Επειδή δεν μου είναι σαφές τελικά τι κάνει ο Ιός της Ευλογιάς, πότε περνά, πότε αναζωπυρώνεται και μεταδίδεται κλπ, θα έλεγα Κατερίνα να αποφύγεις την οποιαδήποτε επαφή των πουλιών αυτών με το υπόλοιπο κοπάδι σου. Βασικά, αν θα μπορούσες να τα απομονώσεις με κουνουπιέρα όλον τον χρόνο ή να τα χαρίσεις εξηγώντας όμως στους αποδέκτες τα περί κουνουπιέρας κλπ, νομίζω ότι θα ήταν η καλύτερη προοπτική. Τέλος, καλό θα ήταν να ξεκινήσεις τα τούλια σε όλα τα υπόλοιπα κλουβιά σου.
 
Γιαννη τοσο το αρσενικο, οσο και το θηλυκο, ειναι μια χαρα! 🙂Τα ποδαρακια τους πλεον εντελως καλα και εγω πολυ χαρουμενη:D. Θεωρω πως οντως κολλησε το ενα το αλλο και πως μαλλον ευλογια θα ηταν, αφου περασε με το betadine μονο και δεν δημιουργηθηκε κατι πιο σοβαρο..👍
 
Αυτά τα οποία δυστυχώς παραμένουν ως ερωτήματα είναι τα ακόλουθα:
  1. Εφόσον τα πουλιά είναι καλά, θα μπορούσε κανείς να τα ζευγαρώσει; Κυρίως η απάντηση που έλαβες είναι ΟΧΙ, για διάφορους πιθανούς λόγους όπως : είναι ήδη ταλαιπωρημένα και πως να μπουν σε αναπαραγωγή, θα κολλήσουν τα παιδιά τους ίσως με το τάισμα
  2. Πώς κόλλησαν την ευλογιά: Την είχαν και την προηγούμενη χρονιά; Πρόκειται για νέα λοίμωξη, ενώ δεν υπήρξε άλλη στο κοπάδι σου; Η θηλυκιά ίσως και να κόλλησε από τον αρσενικό κατά το τάισμα...Αν είχες κουνουπιέρες ή τέλος πάντων προστασία από τα κουνούπια, (είχες 😉 τότε προφανώς το αρσενικό έφερε τον Ιό πριν έρθει στην κατοχή σου, από εμβόλιο ή από μόλυνση κάποια από τις προηγούμενες χρονιές, αν και το γεγονός ότι τα εμβολιασμένα πουλιά νοσούν την επόμενη χρονιά όταν δεν εμβολιαστούν ξανά μου φαίνεται εντελώς απίθανο διότι τότε κανείς δεν θα εφάρμοζε τον εμβολιασμό.
Στη θέση σου θα συνέκλινα περισσότερο στο νέα λοίμωξη (αν δεν είχες προστασία) και στο come back παλιάς λοίμωξης και ότι σου έδωσαν πουλί που ήταν ναι μεν καλά, αλλά χωρίς να σε ενημερώσουν για το ιατρικό του ιστορικό.
 
Γιαννη μου τι να σου πω, ουτε κι εγω ξερω.. Η αληθεια ειναι πως τα πουλια τα εχω μεσα στο σπιτι και τοσα χρονια που εχω καναρινια ειναι οτι ποτε δεν μου ξανασυνεβει κατι τετοιο. Αν οντως ειναι ευλογια. Μου κανει εντυπωση κι εμενα πως τα τσιμπησε κουνουπι, αλλα δεν μπορω και να ξερω 100%. Το κακο ειναι οτι τα πουλακια αυτα τα ηθελα για να τα ζευγαρωσω και τωρα στην ουσια το ζευγαρι παει χαμμενο. Κριμα ειναι, αλλα τουλαχιστον αφου ειναι καλα τα ποδαρακια τους,θα τα εχω να τα καμαρωνω μονο. Δυστυχως φετος σαν γενικη εικονα, δεν μου πηγαν καθολου καλα τα ζευγαρωματα, αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις απο πριν,ζωντανοι οργανισμοι ειναι και πολλες φορες τα πραγματα δεν πανε οπως τα φανταζομαστε..☹
 
. Δυστυχως φετος σαν γενικη εικονα, δεν μου πηγαν καθολου καλα τα ζευγαρωματα, αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις απο πριν,ζωντανοι οργανισμοι ειναι και πολλες φορες τα πραγματα δεν πανε οπως τα φανταζομαστε..☹
Καλά δεν τελείωσε η περίοδος ζευγαρώματος ακόμα. Στη μέση είμαστε. Οπωσδήποτε προλαβαίνει κανείς 1-2 γέννες ακόμα (ειδικά αν οι κανάρες έκαναν άσπορα στην 1η)
Πάντως επί του θέματος, μάλλον είναι απίθανο το κουνούπι να βρέθηκε και να τσίμπησε ένα μόνο πουλί, μέσα σε όλα τα πτηνά σου, εφόσον τα είχες στον ίδιο χώρο, δεδομένου ότι τα κουνούπια ακόμα είναι λίγα. Άρα πιθανότερο είναι το πουλί να ήταν τουλάχιστον φορέας από πριν, αν δεν είχε ήδη νοσήσει. Φυσικά ποτέ κανείς δεν μπορεί να είναι βέβαιος.
Να τα ζευγαρώσεις ξανά τα πουλάκια και να βάλεις τα αυγά σε παρένθετη μητέρα... Παίζει; Έχεις ας πούμε καμία... Ξέμπαρκη;
 
Οχι, δεν εχω καποια που να προλαβαινει να παρει τα αυγα του ζευγαριου αυτου.. Οι υπολοιπες εχουν κατσει ηδη στα αυγα τους και περιμενω να περασει η εβδομαδα να κανω ωοσκοπηση να δω τι γινεται.. Τι να κανουμε, αμα συμβουν αυτα, τι μπορεις να κανεις;☹👎
 
Back
Top