Ασθένειες Πρόβλημα στο πόδι αρσενικού

Να συμπληρώσω οτι η αντιβίωση λαμβάνεται οχι για να αποτρέψει τον Ιο της ευλογιάς απο το να κανει τον κύκλο του, αλλά με στόχο να βοηθήσει σε δευτερογενείς λοιμώξεις που μπορει να λάβουν χώρα λόγω πτώσης του ανοσοποιητικού και οι οποίες παρότι μπορει να μιλάμε για στελέχη ξηρής ευλογιάς, μπορει να αποβούν μοιραίες.
 
Αλικη μου ευχαριστω πολυ για τα περαστικα. Σημερα παλι μας ματωσε.. Κατα τ αλλα ειναι ενταξει.Ασε γιατι εχω φοβηθει και απογοητευτει πολυ με τα πουλακια μου..☹Ευχομαι να γινουν καλα και να σταματησουν να μου αρρωσταινουν.🙁
 
Σημερα ειναι η πεμπτη μερα που του βαζω betadine κρεμα. Στις παρακατω φωτο βλεπετε καποια αλλαγη-βελτιωση;IMG_20180317_210700_600x800.webp IMG_20180317_210652_1_600x800.webp IMG_20180317_210649_600x800.webp IMG_20180317_210638_600x800.webp IMG_20180317_210619_600x800.webp
 
Δεν φαίνεται να έχει μεγάλη διαφορά. Βέβαια, έχει ανοίξει κιόλας τις προηγούμενες ημέρες οπότε δεν θα έλεγα ότι είναι χειρότερα. Μου φαίνεται στεγνό πάντως γι' αυτό και εγώ δεν θα συνέχιζα την betadine. Έτσι όπως είναι πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείται το πουλάκι, εκτός αν ανοίξει τις επόμενες ημέρες.
 
Σταυρο να σταματησω την κρεμα και να δουμε πως θα παει τις επομενες μερες; Αυριο θελω να δω κιολας αν τωρα το παταει το ποδι..
 
Πραγματικά Κατερίνα, μην επαναπαύεσαι! Κράτα τον κανένα δίμηνο σε στενό κλοιό προσοχής γιατί το ανοσοποιητικό του σύστημα θα είναι κάπως κουρασμένο. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 
Δηλαδη Γιαννη να μην τον ξαναβαλω για ζευγαρωμα αλλο φετος;
Κατερίνα, και αν παρότι το πουλί φαίνεται σε καλή κατάσταση, έχει τον Ιό ακόμα στο σώμα του ενεργό και κολλήσει και άλλο θηλυκό όπως θα το ταΐζει; Δεν ξέρω όμως στην πραγματικότητα τι μπορεί να γίνει στο μέλλον με αυτό το καναρίνι. Αλλά δεν έχω και τη γνώση για να σου πω.
Ίσως εκτροφείς με μεγάλη εμπειρία και επίσης μεγάλο πληθυσμό πουλιών να μας το απαντήσουν αυτό. Θα σου πρότεινα να ανοίξεις νέο θέμα για το συγκεκριμένο ερώτημα
 
Καλημέρα Κατερίνα.
Ασε γιατι εχω φοβηθει και απογοητευτει πολυ με τα πουλακια μου.
Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα και μην το βάζεις κάτω.
Όλα αυτά που σου έχουν συμβεί στα πουλάκια σου είναι
εμπειρίες και σε βάθος χρόνου σε κάνουν πιο δυνατή και σοφή.
Δες τα ψύχραιμα και όλα θα πάνε καλά.
Και εγώ πολλές φορές "πέφτω" αλλά παίρνω δύναμη από όλους και από εσένα και συνεχίζω.
 
Ίσως εκτροφείς με μεγάλη εμπειρία και επίσης μεγάλο πληθυσμό πουλιών να μας το απαντήσουν αυτό. Θα σου πρότεινα να ανοίξεις νέο θέμα για το συγκεκριμένο ερώτημα
Τελικά το άνοιξα ο ίδιος το Θέμα εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παναγιωτη σ ευχαριστω τοσο πολυ για τα τοσο καλα σου λογια! 🙂Μου δινεις πολυ δυναμη για να συνεχισω να προσπαθω για το καλυτερο των πουλιων μου. 🙂Ευτυχως που υπαρχετε κι εσεις και με γεμιζετε κουραγιο και ελπιδα ωστε να προχωρω παρολο που τα προβληματα ειναι αρκετα! 🙂 Να εισαι καλα και ευχομαι το καλυτερο και για σενα🙂.
 
Καλησπερα σε ολους τους φιλους! Εχω ευχαριστα νεα! 🙂Ο καναρος μου ειναι εντελως καλα και η καναρα μου σχεδον καλα κι αυτη! 🙂Το πολυ σε 2-3 μερες θα ειναι ενταξει κι αυτη! Τα ποδαρακια εστρωσαν και ολα πανε καλυτερα!👍). Σας ευχαριστω πολυ ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας και που βρισκεστε παντα διπλα μου σε οτι χρειαστω!:D
 
Όποτε μπορέσεις.. Βάλε μια δυο φωτογραφίες να βλέπουμε κι εμείς.
Ενταξει κ. Γιαννη αυριο θα σας ανεβασω και απο τα δυο να τα δειτε!
 
Back
Top