Φροντίδα Πρώτη έξοδος budgie από το κλουβί

Spiros Papatheodorou

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2014
Μηνύματα
221
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Εχω ενα παπαγαλακι 3 μερες και σημερα εβαλα το χερι μου και καθοταν με ανεση και χωρις φοβο και ειναι λες και το εχω πολυ καιρο..
Μπορω να το βγαλω εξω;
Η να περιμενω κιαλλο;
 
Το "μέσα" με το "έξω" δεν έχει καμία σχέση σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν το βγάλεις, μην περιμένεις την ίδια συμπεριφορά με αυτή που βλέπεις τώρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Ναι αλλα τωρα ποτε μπορω να το βγαλω;

Το παπαγαλακι μ ειναι ετοιμο για την πρωτη του εξοδο αλλα εμενα με πιανει ενα αγχος οτα παω να το βγαλω και δεν το κανω.
Ειναι αρκετα μεγαλο το δωματιο..
Φοβαμαι μην παει πανω στην ντουλαπα η καπου αλλου και δεν επιστρεφει!
Τι να κάνω;
 
Εφόσον εσύ δεν είσαι έτοιμος να το βγάλεις έξω, ακόμα και αν πιστεύεις ότι εκείνο είναι, καλό είναι να περιμένεις.
Στο πρώτο σου θέμα Η εκπαίδευση του μικρού Budgie μου σου είχα βάλει κάποια άρθρα να διαβάσεις.
Μελέτησέ τα, ηρέμησε και κάνε την προσπάθεια όταν θα είσαι έτοιμος.
Το πουλάκι είναι πολύ νέο στο σπίτι και στην σχέση σας.
Μην βιάζεσαι γιατί τα βιαστικά βήματα τα πληρώνουμε στην συνέχεια.
Να παγιωθεί η μεταξύ σας εμπιστοσύνη και το βγάζεις έξω.
Όταν υπάρχει εμπιστοσύνη, όπου και να πάει θα επιστρέψει στο χέρι σου και το κλουβί του.
Φυσικά θα πάει στην ντουλάπα, πρόσεχε τα πίσω κενά μην σου εγκλωβιστεί σε κάποιο στενό και αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
Κοίτα την ασφάλεια του χώρου και έχεις χρόνο να το βγάλεις έξω.
 
Λοιπον... Το εβγακα απο το κλουβι... Πηγε λιγο παραδιπλα και για αρχη ηταν ησυχο... Μετα πεταξε προς το κουρτινοξυλο και του μιλουσα, στη συνεχεια του εδινα το δαχτυλο μου να ανεβει αλλα αυτο ανεβαινε για λιγο και πετουσε,.. Ξαναγυριζε στο κουρτινοξυλο.. Μετα ειχε ενα μικρο ατυχημα διοτι επεσε αναμεσα στο καλοριφερ, αγχωθηκα ποκυ.. Μετα βγηκε και πεταξε επανω στην ντουλαπα!
Και μετα πηρα μια πετσετα για να το πιασω.. Αλλα το επιασα λιγο αποτομα και φοβηθηκε.. Ευτυχως το εβαλα στο κλουβι..

Τωρα το αφησα να ησυχασει και τρωει..
 
Γιατί το έπιασες με πετσέτα; Δεν ερχόταν και πάλι στο χέρι σου να το πιάσεις απαλά να το βάλεις μέσα;
 
Εντάξει, σου είχα πει πάντως ότι όταν το βγάλεις για πρώτη φορά θα πρέπει να έχεις πολλή χρόνο στην διάθεσή σου για να μην χρειαστεί να το ζορίσεις καθόλου και να είναι πιο φυσιολογικά όλα.
Αν μπορείς να του κάνεις κάτι σαν αυτοσχέδιο παιχνιδότοπο, ένα ψηλό σημείο όπου λογικά θα βολεύεται να κάθεται θα ήταν καλό.
 
Στο χερι μου ερχοταν αλλα μολις καθοταν εφευγε

Θα προσπαθησω..
Δηλαδη την επομενη φορα που θα το βγαλω να το αφησω μεχρι να ερθει αυτο μονο του πισω;
 
Βρες μια λέξη μικρή, έναν ήχο, που να την λες και να έρχεται.
 
Του ελεγα αλλα δεν εκανε τιποτα..
Εγω αγχωθηκα...
Γι αυτο..
Ευτυχως τωρα καθεται στο χερι μου δεν με φοβηθηκε απο αυτο που εγινε..

Σε αλλο δωματιο μπορω να το βγαλω η πρεπει σε αυτο που μενει παντα;
 
Κάθε δωμάτιο για το παπαγαλάκι είναι άλλος κόσμος και πρέπει πρώτα να εξοικειωθεί καλά πριν βγει έξω.
 
Ναι Σπύρο, μην βιάζεσαι και ξανοίγεσαι. Υπομονή είπαμε, όπως τα είπε ο Γιάννης.
 
Θα κανωενα βιντει στο youtube για να δειτς πως φερεται μεσα στο κλουβι..
Θα σας το στειλω σε 10 λεπτα που θα το ανεβασω

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Νατοο
Και τωρα που το εβγαλα μια φορα κανει σαν τρελο για να ξαναβγει.
 
Που να δει και κανένα παράθυρο ανοιχτό πως θα κάνει!
 
Χα χα πολύ όμορφο είναι και δραστήριο να σου ζήσει φτου φτου.
Το κλουβάκι βέβαια είναι πολύ μικρό και χαλάει η ουρά του από τα χτυπήματα.
Να είσαι πολύ ευχαριστημένος που σε 4 μέρες έχετε ήδη αυτή την σχέση.
Λογικό που θέλει να βγει γιατί στο κλουβί δεν έχει κάτι να ασχοληθεί και δεν μπορεί καν να κινηθεί άνετα.
Φτιάξε τον παιχνιδότοπο που σου είπα, να βγαίνει και να παίζει εκεί και βάλε στο πρόγραμμα ένα μεγαλύτερο κλουβάκι.
 
Μα ειναι μια χαρα το αγορασα οταν αγορασα και το παπαγαλακι..
Και ο μαγαζατορας μ ειπε οτι τουλαχιστον ενα τετοιυ μεγεθους κλουβι χρειαζονται..

Τωρα δηλαδη να το βγαλω η να περιμενω;
 
Μια χαρά, εννοείς καινούργιο το βλέπω. Ευρύχωρο δεν είναι.
Ο μαγαζάτορας λέει ό,τι θέλουμε να ακούσουμε. Φοβόταν ότι αν αυξανόταν ο λογαριασμός ίσως δεν θα ψώνιζες καθόλου. Έπειτα πως θα πας αργότερα να πάρεις άλλο κλουβί;
Τέλος πάντων, ένα μικρό κλουβάκι πάντα είναι χρήσιμο να υπάρχει σπίτι μας, για μεταφορές και άλλες ανάγκες.
Έτσι κι αλλιώς θα βγαίνει αρκετές ώρες έξω στην συνέχεια καθώς καταλαβαίνω.

Αν έχεις χρόνο να διαθέσεις βγάλε το. Μην αναγκαστείς όμως πάλι να το πιάσεις βίαια για να επιστρέψει στο κλουβί.
 
Υπάρχουν άπειρες ιδέες. Γράφοντας στην αναζήτηση "παιχνιδότοπος" βγάζει πολλά. Μερικά εδώ
Παιχνιδότοπος για παπαγαλάκια
Δυο handmade stands
Ενας παιχνιδοτοπος για τον Mario

Επίσης και παιχνίδια που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου εύκολα και φθηνά με υλικά του σπιτιού
Παιχνίδια για παπαγάλους - παιχνίδια
 
Back
Top