Φροντίδα Πρώτη έξοδος budgie από το κλουβί

Τι δενομαστε..
Ειναι λες και με ξερει μηνες!
Απλα οταν το βγαζω εξω δεν καθεται καθολου σε μενα..
Πεταει και εξερευναει το χωρο ☹
 
Λογικο, απ τη στιγμη που ειναι νεοφερμενο πουλακι:) Οι παπαγαλοι γενικα ειναι ζωα γεματα περιεργεια.. Και μενα τα παντα ψαχουλευει 😛
 
Ναι αλλα ποτε θα αρχισει να ερχεται και σε μενα.?
Παντα οτν το βγαζω θα ψαχνεια.?
Ααα και το δικο σου πως επιστρεφει στο κλουβι και σε ποση ωρα; :)​
 
Χρησιμοποιείς κεχρί σενεγάλης για λιχουδιά και προσέλκυση;
 
Το έχεις βέβαια λίγες μέρες αλλά υπάρχει κάτι που έχεις δει ότι του αρέσει πολύ;

Εχω κεχρι αλλα δεν τρωει

Γενικα απο φρουτα και κεχρι δεν τρωει τιποτα..
Μονο την τροφη του
Νομίζω σ' αυτή την φάση έπρεπε πιο πολύ βάρος να δώσεις σε αυτή την πλευρά και λιγότερο στην εκπαίδευση.
Πρώτα πρέπει να είναι υγιές ένα πουλάκι και μετά να μας κάνει κόλπα.
Άνοιξε λοιπόν ένα θέμα Διατροφή Παπαγάλων να σου δώσουμε πληροφορίες για την σωστή διατροφή και με την ώρα της θα έρθει και η εκπαίδευση.
 
Ααα και το δικο σου πως επιστρεφει στο κλουβι και σε ποση ωρα; :)
Σπυρο εμενα ο δικος μου δεν επιστρεφει στο κλουβι, ερχεται πανω μου, τον βαζω στο χερι μου και επειτα πηγαινω το χερι μου την πορτα του κλουβιου και αν θελει μπαινει μεσα (δεν θελει ποτε βεβαια 😛)Και για τον χρονο δεν ξερω, ειναι αρκετες ωρες εξω..
 
Σχεδον... Παρολο που το κλουβι του ειναι γεματο παιχνιδια αυτος θελει να βγαινει εξω να χαιδευεται ε και δεν αντιστεκομαι τον βγαζω 😛Βεβαια τον βαζω μεσα οταν φευγω απ το σπιτι και φυσικα τις βραδινες ωρες :)
 
Ειναι φυσικο, και μενα ετσι εκανε και μετα οταν δεθηκαμε ερχοταν μονο σε εμενα! Με τον καιρο ο παπαγαλος σου υποθετω θα προτιμαει την παρεα σου απ το να πεταει εδω κ εκει :)
 
Ναι, δεν τον κυνηγουσα να υον πιασω.. Τον αφηνα και καποια στιγμη βαριοταν/διψουσε/πεινουσε και ανεβαινε μονος του στο κλουβι και μετα τον εβαζα μεσα
 
Και αν θελω να παω καπου και πρεπει να μπει στο κλουβι τι κάνω;
Τον αφηνω μονο στο δωματιο με την πορτα ανοιχτη;

Την πορτα του κλουβιου ανοιχτη ενοω..
 
Θα τον βγάζεις εκτός κλουβιού όταν έχεις αρκετό χρόνο στην διάθεσή σου.
Ποτέ δεν θα τον αφήνεις μόνο του ελεύθερο στο δωμάτιο γιατί μπορεί να έχει οποιοδήποτε ατύχημα που κανενός το μυαλό δεν πάει να σκεφθεί.
 
Το παπαγαλακι μου δεν προσελκυεται με το κεχρι,..
Τι αλλες λιχουδιες υπαρχουν ξαι σε τι μορφη που μοπορω να δοκιμασω;
Δεν χρειάζεται να ανοίξεις άλλο θέμα, το ίδιο είναι με αυτό. Τις λιχουδιές θα τις καταλάβεις εσύ όταν δοκιμάσεις με διάφορα χορταρικά και φρούτα. Τα περισσότερα τρελλαίνονται για το κεχρί. Το δικό σου όχι. Όπως βλέπεις είναι πολύ προσωπικό θέμα τι αρέσει σε κάθε πουλάκι.
 
Back
Top